Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Gora Chryszczata - tajemnice historii

  1. #1
    Barbaross@
    Guest

    Domyślnie Gora Chryszczata - tajemnice historii

    W pażdzierniku 1946 roku 34 pułk piechoty pod wodzą podpułkownika Gerharda wykrył, a następnie zlikwidował olbrzymią bazę UPA zlokalizowaną na stokach Chryszczatej w Bieszczadach. Wśród zniszczonych obiektów był m. in. szpital, młyn, garbarnia, cerkiew i kilkadziesiąt domków przygotowanych do przezimowania. Był to niezykle celny cios, mimo że podczas ataku nie udało się złapać przywódcy tamtejszej sotni „Chrina”.
    Czy ktos ma wiecej informacji na ten temat, gdzie dokladnie znajdowaly sie te bunkry?

    I jeszcze jedno. Ponoć ostatnia szarża na ziemiach polskich miala miejsce wlasnie u podnoza Chryszczatej. Prosze o informacje jesli ktos takowe posiada.
    Dzieki i pozdrawiam

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    "Tak było w Bieszczadach" Grzegorz Motyka
    i wszystko jasne...

  3. #3
    Barbaross@
    Guest

    Domyślnie

    Dzieki, ale niestety nie jestem aktualnie w stanie dotrzec do tej publikacji. Gdybys mogl przyblizyc?

  4. #4
    Żebro
    Guest

    Domyślnie

    Co wydania Grzegorz Motyki Tak Było w Bieszczadach to ukazało się 1999 roku wydania Oficyna Wydawnicza Volumen spróbuj zamówić w księgarni cena około 40 zlotych. Oprócz tej pozycji polecam Ci jeszcze A.B. Szczęśniakai W.Z. Szoty Droga do nikąd, książka G. Motyki obejmuje teren nie tylko Bieszczadów ale teren o wiele większy, za to przedstawia meritum sprawy, i można dowiedzieć sie dużo ciekawych rzeczy. Co do bunkrów w rejonie Chryszczatej to musisz sam spróbować poszukać ale nie tylko bo na stokach Chryszczatej, na stokach Krąglicy był banderowski szpital.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

  6. #6
    Barbaross@
    Guest

    Domyślnie

    Dziekuje Panowie.
    Orientujecie sie moze czy istnieja jakies mapy tych fortyfikacji?

  7. #7
    Żebro
    Guest

    Domyślnie Chryszczata

    W Bieszczadowym Serwisie Jaro umiescił reportaż Doroty Mękarskiej Ukryta twierdza o panu Marku Bajdzie który zajmuje się szukaniem bunkrów w masywie Chryszczatej. Skontaktuj się z Jarem jego gg jest na stronie głownej serwisu. to może Ci da wskazówki jak odszukać pana Bajdę.
    Bieszczadowy Serwis

    bieszczady.prv.pl
    pozdrowienia

  8. #8
    Żebro
    Guest

    Domyślnie chryszczata

    Mapy tych umocnień nigdy nie widziałem ale G.Motyka dokładnie opisał obóz Hrina.
    Powodzenia w szukaniu jak znajde jakieś materiały to dam znać.
    pozdrowienia

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Jaro
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    50°02'11''N 21°59'02,6''E
    Postów
    794

    Domyślnie

    info poszlo na priva + dodatkowy kontakt do mojego znajomego:)
    Pozdrawiam
    Jaro

    Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  10. #10
    Żebro
    Guest

    Domyślnie Chryszczata

    jak będziesz czytał artykuł z przewodnika onetu to druga część artykulu nie zgadza się z wiadomościami podanymi przez G. Motyke. Dlatego byłoby wskazane zebyś przeczytał na ten temat więcej publikacji. Wtedy wyrobisz sobie własne zdanie na temat walk w rejonie Chryszczatej jak zauwazyłem jaro podał Ci namiary spróbuj z nich skorzystać.
    pozdrowienia

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ostatni świadkowie historii
    Przez wp.krzysztof w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 13-02-2013, 09:08
  2. Chryszczata mnie nie lubi
    Przez Dlugi w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 04-10-2012, 09:18
  3. Henryk Nicpoń, Tajemnice Soliny
    Przez Marcin w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 19-08-2010, 22:49
  4. Hanshan - Zimna Gora
    Przez Jarek L w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-01-2009, 14:17
  5. Tajemnice bieszczadu
    Przez reksia w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 17-12-2008, 11:10

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •