Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4
Pokaż wyniki od 31 do 34 z 34

Wątek: Jadę

  1. #31
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zosia samosia
    wskutek meandrów historii Biesy sa pozbawione pewnych rzeczy i co druga skała nosząca nazwę "Skały Dobosza" ma sie nijak do rzeczywistości, ponieważ opryszek Ołeksa Dobosz działał w CZarnohorze a nie w Bieszczadach.
    Wydaje mi sie, że chodzi tu o symbolikę. Bieszczady miały wielu swoich zbójców, są wymienieni m.in. w ""Rejestrze złoczyńców grodu sanockiego", np. Łapszun, Paweł Zaklika, Jan Jaworowski, Dzikowski, Wojciech Żebrowski a bardziej na wschód na Pokuciu: Hryń Kardasz, Bernawski i Mustaca - groźni watażkowie bukowińscy (za Krygowskim). Niemniej jednak "zbójem zbójów" musiał być Oleksa Dobosz (Dowbusz) i może dlatego został uznany za symbol dążeń do wolności we wschodnich Karpatach, co i pewnie przeszło na naszą stronę - taki wschodni Janosik. I to chyba ze względu na tę symbolikę, jego nazwisko jest pamietane, a innych mniej. No, u "nas" też musiał bywać , skoro jakaś legenda mówi, że w Beniowej ukrył swój poświęcony nóż.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  2. #32
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie

    Ale to jednak nie oni przeszli do legendy i mało kto o nich słyszał i pamięta.
    A Bieszczadom jednak chyba potrzebne sa jakies legendy, dlatego robi się je na siłę i jednak nie przekonałes mnie, ze zakapiory beda najlepsza z tych legend.

    Pozdrówka. I jeszcze od Deniska.
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

  3. #33
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zosia samosia
    A Bieszczadom jednak chyba potrzebne sa jakies legendy, dlatego robi się je na siłę i jednak nie przekonałes mnie, ze zakapiory beda najlepsza z tych legend.
    Ależ nawet nie miałem zamiaru Cie przekonywać, bo mam podobne zdanie i nie uwazam żeby "zakapiory" były najlepszą z tych legend, a może i w ogóle legendą. Zakapiory są potrzebne przede wszystkim tym, którzy robią na tym biznes oraz im samym z róznych (także w/w) byc może powodów. Sądzę, że każdy ma swoją własną definicję "bieszczadzkiego zakapiora" i to jest dobre. Bo moim zdaniem nie da się zdefiniować tego (jako jedną regułkę) w odniesieniu do ludzi wymienionych w książce - zbyt wiele ich od siebie różni, a część z nich trafiła tam chyba z "braku laku", bo kilka postaci jako "zakapiory" to zupełne nieporozumienie.
    Czy są potrzebne legendy? Pewnie tak, chociaż Bieszczady mają ich mało, a przynajmniej ja znam niewiele. Nie liczę tu "legend" zawartych w książce - notabene tego samego autora - bo jeśli mowa o robieniu legend na siłę, to jest to doskonały przykład. Zresztą wystarczy przeczytać, by szybko dojść do podobnych wniosków, są, powiedziałbym, zbyt "takie -szablonowo- same", choć czyta się przyjemnie.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #34
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie

    :):):) fajnie, ze masz takie samo zdanie jak ja Piotrze. :):):) troszeczke na opak odebrałam jeden z Twoich postów, ale przepraszam

    I ten mój przyjaciel Denis ciagle przekazuje pozdrowienia dla Ciebie, więc pozdrawiam
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jadę,jadę!!!!!!!!!...ale szukam...
    Przez Pełta w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-04-2012, 23:39
  2. Jadę, jadę, wreszcie jadę.
    Przez Fiaa w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-07-2006, 18:36
  3. Jadę w Biesy dzisiaj !!!!!
    Przez skuter28 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-09-2004, 13:08
  4. jadę w Bieszczady
    Przez Magda w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-05-2004, 17:32
  5. Jadę!!!
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-08-2002, 17:06

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •