Strona 1 z 33 1 2 3 4 5 6 7 8 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 327

Wątek: Buty na Bieszczady

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar mapiot
    Na forum od
    06.2007
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    44

    Domyślnie Buty na Bieszczady

    Witam wszystkich,

    w Bieszczadach na razie byłem tylko jeden raz. We wrześniu wybieram się ponownie. Moje pytanie jest czysto praktyczne: jakie obuwie polecacie na bieszczadzki całodzienne wędrówki? Jakie macie z tym związane doświadczenia.

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Trauma
    Na forum od
    01.2007
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    167

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Był już poruszany temat obuwia w Oftopiku.
    Najlepiej trepy. Trzeba sie liczyć ze złą pogodą na szlaku.A jakie trepy wybierzesz to kwestia indywidualna - każdy ma swoje upodobania. No i drugie sandałki najlepiej na zmianę(na asfalt). We wrześniu bywa różnie z pogodą.
    "Noc ci stworzyłem najciemniejszą
    byś mogła być bielsza od czerni"


  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Mazowsze
    Postów
    201

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    @ mapiot

    ...jakie obuwie polecacie na bieszczadzki całodzienne wędrówki?....

    WYGODNE-poważnie- to najbardziej pożądana cecha każdego buta.Po przejściu popularnej pętęlki Wetlina,Rabia,W.Rawka,Wetlina niejeden już zweryfikował swoje zaufanie do sprzedawcy który go namówił na "prawdziwe górskie buty".
    Temat jest obszerny-proponuję poczytać np.ostatni n.p.m. czy zajrzeć :http://ngt.pl/index.php.
    Tak w ogromnym skrócie:numeracja trochę większa od tej noszonej na codzień[stopa nieco zmienia swój rozmiar po 8-10 godz marszu].Podeszwa w miarę twarda [zdarzją się odcinki kamieniste,korzenie] dobrze żeby to był profil samooczyszczający się z błota.
    Cholewka raczej ochraniająca kostkę czyli nieco wyższa-czy będzie to tkanina plus skóra,czy sama skóra,czy z membraną wolna wola-musi być zachowany warunek nieprzemakalności.I tu znowu otwiera się spory temat .
    Język dobrze żeby był zintegrowany z cholewką[ważna cecha w czasie deszczu] a i ochrona przed kamykami,różnymi drobinami które zawsze chętnie włażą do buta.
    Sznurowanie dwustrefowe -docenisz przy zejściu[w Małej Fatrze pomogłem pewnej Pani się "przesznurować" zejście z Południowego Grunia do Chaty pod Gruni pokonywała tyłem i na 'czworaka" płacząc.Buty był zasznurowane na amen ,ścięgno Achillesa zero ruchu a najlepszy był komentarz towarzyszącej koleżanki...przecież ona ma firmowe buty!!!
    Dlatego pozwól że nie będę pisał o wyższości firmy A nad B,co lepsze czy Vibram czy Contagrip.,Gore-tex czy Sympatex,Cordura czy lita skóra-w sumie to nie o to chodzi bo zaraz zacznie się licytacja co lepsze.
    Istotne jest żeby but był wygodny,nie puszczał wody,był wytrzymały,dobrze żeby" oddychał"[przyda się w lato].We wrześniu przydadzą się stuptupy[mokre trawy]
    To tak w wielkim skrócie-bo temat jest na kikanaście stron pisania.Ci co chodzą trochę więcej mają kilka par butów w zależności od rejonu działania,pory roku np.ja przyjeżdzam w Bieszczady w maju w Scarpach,a w pażdzierniku w Meindlach.Są to zupełnie inne buty bo i warunki bywają [czasami] diamatralnie różne.Warto na dobranie butów poświęcić sporo czasu i uwagi bo uważam że obok właściwie dobranego plecaka-to najbardziej newralgiczny punkt naszego górskiego ekwipunku.Nietrafność wyboru szybko odczujemy w postaci otartych,zmaltretowanych stóp.
    Życzę powodzenia i zadowolenia z dokonanego wyboru.

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2004
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    150

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez blues Zobacz posta
    ...Sznurowanie dwustrefowe...
    A co to takiego? Swego czasu uważnie śledziłam dyskusje o butach, ale tego nie pamiętam?

    G

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Mazowsze
    Postów
    201

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    @ Gośka

    ...A co to takiego?...

    To taki prosty patent który pozwala na sznurowanie stopy i cholewki z różną siłą.Co to nam daje?Zwiększa komfort współpracy między stopą a butem.A o co chodzi?.Oto aby stopa chodziła razem z butem a nie osobno.
    Standartowy system sznurowania to 3-4 pętelki[oczka,szlufki,klamerki] na podbiciu stopy oraz 3-4 haczyki na cholewce-z czego drugi lub trzeci od góry jest nieco cofnięty do tyłu i w głąb-jest to tzw.stoper bardzo istotny element systemu.
    Trzeba powiedzieć że każda sznująca się firma ma swój patent na system sznurowania stąd może być różne nazewnictwo jak i szczegóły technologiczne w omawianym temacie.
    Jedno jest wspólne-prawie wszystkie umożliwiają sznurowanie dwustrefowe ku wygodzie użytkowników.
    Zasada jest prosta:inaczej sznurujemy but na podejście,nieco inaczej w stromym zejściu.W praktyce sprowadza się to do jednego ruchu.
    Każdy chyba doświadczył bólu wbijających się palców w przednią część buta-to znaczy że but nietrzyma stopy.
    Omawiany sposób sznurowania pozwala na ograniczenie a [w dobrych butach wręcz usunięcie tego problemu].
    Jak to wygląda w praktyce?[zajmuje to mniej czasu niż napisanie tego posta]
    Wkładamy nogę starając się przesunąć ją w stronę pięty[zostawiamy przód nieco lużny],sznurujemy z wyczuciem ,ale dosyć mocno pierwsze 3-4 pętelki,teraz kontrujemy sznurówkę na "stoperze"[to ten 3-4 haczyk od góry].
    W tym momencie mamy zapewniony naciąg na śródstopiu- cholewkę sznurujemy z wyczuciem.
    Na podejściu :strefa śródstopia raczej swobodnie cholewka bardziej zdecydowanie.
    W zejściu :strefa śródstopia zdecydowanie mocniej cholewka swobodniej.
    Jak widać kluczowym elementem jest ów "stoper" i umiejętność jego wykorzystania.
    Jeżeli ktoś się "zasznurował" w tym co napisałem to zapraszam na PW.
    Pozdrawiam.

  6. #6
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Przy najbliższej wędrówce tak zrobię. Nie wiedzialam o tym, sznurowałam na wyczucie.Ten Twój drugi patent, czyli kilka par butów też stosuję. Jakie możesz polecić stuptury możesz nam na Bieszczady polecić? Byłabym wdzięczna za podzielenie się swoimi uwagami.

  7. #7
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Pozwólcie, że dam Wam link do niezaleznych opinii o butach górskich:
    http://ngt.pl/15_Wysokie.html
    Można poczytać opinie na temat różnych modeli różnych producentów. Przeczytajcie co ludzie sądzą o butach, których i Wy używacie, albo poszukajcie takich, jakie są uzywane za najlepsze. Ewentualnie można dodać własną opinię.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Mazowsze
    Postów
    201

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Z ochraniaczmi[stuptuty] jest podobnie jak z butami-czy to będą Bieszczady latem czy zimą dobrze by było mieć dwie pary.
    Na lato lekkie w miarę krótkie -zadaniem ich będzie przede wszyskiem ochrona wnętrza buta przed pobieraniem wszelkich kamyków,gałązek,traw,-protektor buta bardzo ładnie nam to wszystko wrzuca do środka.
    Następnie ochrona przed mokrymi trawami[rano], natomiast w czasie deszczu umożliwienie spływanie wody na zewnątrz a nie do środka buta.
    I to wszystko-czyli powinien być nieprzemakalny i tutaj jest pewien dyskomfort gdyż materiały oddychajace w lato praktycznie nie pracują co niestety czuć przy dłuższych modelach[pod kalano]-spodnie są mokre nawet gdy nie pada.Noszę więc krótkie tuż za kostkę -przy spełnieniu wyżej podanych uwarunkowań.
    Zima stawia podobne wymagania ,ale zdecydowanie cięższe.Długość do kolana,z dobrego oddychającego materiału,dobrej klasy suwak,listwa kryjąca,[teraz dużo modeli ma suwak z przodu co jest bardzo wygodne ale mniej praktyczne]koniecznie haczyk z przodu [zaczepiamy o sznurówki],linka pod butem albo stalowa albo z kevlaru-żadne taśmy.Oczywiście na górze ściągacz z blokerem.I w tych warunkach oraz jesienią[taką prawdziwą kiedy buty się wyciąga rękoma] nosze stuptuty Jacka Wolfskina.
    Lucyna-takie są moje osobiste doświadczenia.Nie czuję się kompetentny aby komuś coś autorytatywnie polecać ,ale miałem w ręku tzn. na nogach modele: Milo i Yeti i to jest coś co można kupić za nieduże pieniądze i tu stosunek cena/jakość jest bardzo korzystny.Z markowych rzeczy bardzo dobre wrażenie robią J.W.Berghaus,Mammut względnie tanie są Salewy z Gore.
    Pozdrawiam.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Przy najbliższej wędrówce tak zrobię. Nie wiedzialam o tym, sznurowałam na wyczucie.Ten Twój drugi patent, czyli kilka par butów też stosuję. Jakie możesz polecić stuptury możesz nam na Bieszczady polecić? Byłabym wdzięczna za podzielenie się swoimi uwagami.
    W wielu butach jest tak że trzy dolne "dziurki" / metalowe/ pozwalają na lużne przesuwanie się sznurowadła i są zamkniete. Natomiast trzy górne są tak zrobione, że trzymaja sznurowadło w tym miejscu, w jakim je umieścimy/ zatrzaskujemy w istocie/. I nawet jak nam sie sznurowadło rozwiąże, to nie od razu buta zgubimy. Ja to mam od dawna , używałem intuicyjnie. Niestety w drugiej parze niby dobrych butów juz takiego "ustrojstwa" nie ma ale ich używam raczej na codzień od jesieni do wiosny.
    Pozdrawiam
    naive

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2004
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    150

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Blues - dzięki za wyjaśnienie. NIe zasznurowałam się czytając .
    G

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Buty, buty... butów szukam:)
    Przez silje w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-07-2013, 20:10
  2. buty meindl
    Przez TQT w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-02-2012, 20:06
  3. buty niskie
    Przez kpo15 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-09-2011, 20:02
  4. Odznaka Siedmiomilowe buty :)
    Przez Monika w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-02-2010, 13:47
  5. Nieprzemakalne buty
    Przez iza w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-07-2003, 03:49

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •