Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: Cmentarz na Chryszczatej

  1. #1
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Cmentarz na Chryszczatej

    Wiem, że jest na Chryszczatej cmentarz z czasów I wojny światowej. Niestety nie udało mi się go znależć. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc. Będę wdzięczny. Sposób wdziędzności do uzgodnienia
    Pozdrawiam
    bertrand236

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar manio
    Na forum od
    05.2004
    Postów
    139

    Domyślnie

    To ciekawy temat.Kiedyś w 1988 prowadziłem przez Chrysztatą obóz wędrowny i szukaliśmy tego cmentarza 4 godziny. W tym roku tam powróciłem ze wspomnieniami i też go szukałem i nie znalzłem. Od znajomy wiem że są to ruiny na które ciężko trafić szczególnie jesienią,a traf chciał że szukałem go 2 razy właśnie o tej porze roku.Z chęcią dopasuję się do do Bertranda co do dowodu wdzięczności (znaczy się razy dwa :) )

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Cmentarz na Chryszczatej

    Cytat Zamieszczone przez bertrand236
    Wiem, że jest na Chryszczatej cmentarz z czasów I wojny światowej. Niestety nie udało mi się go znależć.
    Tam jest kilka cmentarzy z tego okresu i ogółem trudno je znalexc, za wyjątkiem jednego, ktory znajduje sie na czerwonym szlaku (20m od niego, po prawej idąc z góry, ale nie sposób przeoczyć) na zejściu z Chryszczatej w kierunku Przełęczy Żebrak, dokladnie 2,4km od szczytu.
    Foto: http://www.twojebieszczady.pl/foto28/39.jpg
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    "O trzech dużych mogiłach zbiorowych na Chryszczatej mówi nam mapa topograficzna z lat 30*. Sygnatury cmentarzy znajdujemy na zachodnim ramieniu góry, na tzw. Pizorkach, na grzbiecie szczytowym i na Czartoryjach. Opierwszym z cmentarzy wiadomo że miał kształt prostokąta o wymiarach ok. 20 m na 30 m i obejmował kilka (lub kilkanaście) mogił zbiorowych, na których nie było krzyży. W okresie międzywojennym znaczył go jeden duży drewniany krzyz na środku, co kilka lat zmieniany (odnawiany). Cmentarz na szczycie przy szlaku turystycznym obejmował 7 mogił zbiorowych, były one widoczne jeszcze w latach piędziesiątych. Na cmentarzu na Czartoryjach, pod ramieniem opadającym z Chryszczatej na zachód zachował się fragment cokołu o podstawie koła z regularnie poukładanych kamieni. Dookoła cokołu, pod warstwą kamiennego gruzu, odnaleziono kilka cegieł. W grudniu 1989 r. na cokoliku zbudowano mały pomniczek z krzyżem"
    W. Krukar, "Wysoki Dział i dolina Górnej Osławy", [w:] Płaj nr 17
    Proponuje zaopatrzeć się w mapę 1:40000 PiTeR "Okolice Komańczy i Woli Michowej"
    Na Pizorkach na pewno cmentarza już nie ma, ale zachował się system okopów...
    Życzę powodzenia w odnajdywaniu tych miejsc

    *Arkusz "Lesko", 1:100000, pas 51, słup 34, WIG, Warszawa 1938

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marcin
    "O trzech dużych mogiłach zbiorowych na Chryszczatej mówi nam mapa topograficzna z lat 30
    Byłoby fajnie, gdyby wszystkie te cmentarze udało sie wyraxnmie zaznaczyc w terenie, to chyba jedyny sposób, aby nie zanikły całkowicie.
    Dodam jeszcze, że przydatna również może być mapa wydana przez Rewasza, również W.Krukar - mapa toponomastyczna "Okolice Komańczy", 1:40000 (z nazwami terenowymi), wyd. 1991. Wg tej mapy rozmieszczenie jest nastepujące: jeden cmentarz j/w pod szczytem Chryszczatej, lekko na zachód. Drugi z nich na zachód od Czartoryji, na końcu drogi lesnej prowadzącej z doliny Mikowego (dojście jest tez od strony szczytu, z poprzedniego cmentarza). Trzeci dokładnie pomiędzy Czartoryją, a Lasem Hromadzkim, na zachodnich stokach wzgórza 818 - teoretycznie najprościej powinno dać sie tam dojść z drogi prowadzącej z Mikowa na Żebrak, po lewej jest taka dość rozległa polana-nie polana kończąca się pod szczytem 753, a z niego już rzut beretem na 818. Natomiast miejsce które podałem w pierwszym poście jest 4 z kolei.
    Nie jest to na pewno mapa, którą mozna się posłuzyć mierząc dokladnie odległości, itp - ale daje obraz gdzie szukać.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    62

    Domyślnie Re: Cmentarz na Chryszczatej

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Cytat Zamieszczone przez bertrand236
    Wiem, że jest na Chryszczatej cmentarz z czasów I wojny światowej. Niestety nie udało mi się go znależć.
    Tam jest kilka cmentarzy z tego okresu i ogółem trudno je znalexc, za wyjątkiem jednego, ktory znajduje sie na czerwonym szlaku (20m od niego, po prawej idąc z góry, ale nie sposób przeoczyć) na zejściu z Chryszczatej w kierunku Przełęczy Żebrak, dokladnie 2,4km od szczytu.
    Foto: http://www.twojebieszczady.pl/foto28/39.jpg
    To co pokazałeś to raczej nie cmentarz, tylko ogólnie powstawiane krzyże, ponieważ walki podczas I WŚ objęły cały masyw Chryszczatej, krzyży jest sporo na trasie z Chryszczatej do Studenckiej Bazy Namiotowej w Rabem

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Cmentarz na Chryszczatej

    Cytat Zamieszczone przez Konar
    To co pokazałeś to raczej nie cmentarz, tylko ogólnie powstawiane krzyże
    Tak, jeżeli będziemy trzymać się terminologii - czyli, że cmentarz to groby, itd, to oczywiście masz rację. Ten krzyż nie jest postawiony przypadkowo, pochowano tu żołnierzy w zbiorowej mogile, którzy zginęli w walkach 1915r. Teraz za Chiny nie mogę sobie przypomnieć, gdzie czytałem dokładne informacje o tym miejscu, tzn. liczba pochowanych i czemu zostali przeniesieni do zbiorowej mogiły. Jak sobie przypomnę, dam oczywiście znać.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Konar
    To co pokazałeś to raczej nie cmentarz, tylko ogólnie powstawiane krzyże, ponieważ walki podczas I WŚ objęły cały masyw Chryszczatej, krzyży jest sporo na trasie z Chryszczatej do Studenckiej Bazy Namiotowej w Rabem
    Krzyży w Bieszczadach jest mnóstwo. Coś się chłopie uczepił masywu Chryszczatej?
    Należysz do tych złomiarzy, przekopujących szczątki cmentarzy, aby tylko pochwalić sie na Allegro zdobyczą?

    Jeżeli chcesz znaleźć pozostałości starych cmentarzy - to je znajdziesz.
    I teraz moja ciekawość - sporo na tej podanej przez Ciebie trasie to ile?
    Łaże tam od ponad 25 lat (pamietam jeszcze resztki fortyfikacji na Chryszczatej), ale sporo?!

    Pozdrawiam

    szczerze zdziwiony

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    62

    Domyślnie

    chyba masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem kolego.

    chodziło mi o te drewniane które załączył Piotr w swoim poście.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    90

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Drugi z nich na zachód od Czartoryji, na końcu drogi lesnej prowadzącej z doliny Mikowego (dojście jest tez od strony szczytu, z poprzedniego cmentarza)
    ten cmentarz jest oznaczony w terenie krzyżem, nie wiem czy jest tam coś wiecej, bo byłem na nim zimową porą. A tak na margiesie, to mam nadzieję, że żadna z osób szukających cmentarzy nie ma zamiaru łazić po nich z wykrywaczami metalu i rozkopywać mogiły. Zresztą i tak za późno, bo każdy z tych cmentarzy został już "przeczesany" przez hieny.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Demontaż pomnika na zboczu Chryszczatej?
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 749
    Ostatni post / autor: 22-06-2016, 23:30
  2. Cmentarz w Dźwiniaczu
    Przez pawlem w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-08-2012, 20:05
  3. Armia widmo na zboczach Chryszczatej
    Przez kpo15 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 15-07-2011, 13:58
  4. Obelisk UPA w okolicy Chryszczatej
    Przez Misieg w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-04-2009, 12:11
  5. Ruskie - cmentarz
    Przez Piotr w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 08-09-2005, 13:13

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •