Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Jedrek Polonina

  1. #1
    DOROTA
    Guest

    Domyślnie Jedrek Polonina

    Gdzie mozna znalezc informacje o zyciu Jedrka Poloniny. A moze ktos napisze w kilku slowach o nim. Czy moze nam ktos podac namiary do wsi Kulaszne, gdzie znajduje sie grob Jedrka. Dzieki, Pozdrowienia DOROTA

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    57

    Domyślnie Re: Jedrek Polonina

    Jędrek Połonina. Bieszczadnik. Żył, był artystą, pił. Jego grób z pomnikiem wykonanym z końskich podków jest w Kulasznem w połowie drogi z Zagórza do Komańczy. Zapraszam 12.08 na spotkania artystyczne w Górnej Wetlince k. Wetliny. Poznasz Jego kolegów.
    O Jędrku wiersz Ryśka Szocińskiego.

    Jędrkowi Połoninie- który odfrunął

    i gdzie ty teraz Jędrek
    gdzie Cię poniosły dusioły
    śnieg u nas tęgi
    łanie z gór zeszły
    w połoninach prześmiewa się Pan Bóg
    tańcząc słońcem w śniegu

    i gdzie Ty teraz Jędrek

    zetlałym sianem parskają
    konie ciemno-grzywe
    czarno-grzywe
    Twoje-niczyje

    gdzie Ty teraz Jędrek

    byczysz się na boskiej połoninie
    byczysz się stary byku
    w Twoim kapeluszu mnożą się robaki
    a sękate ręce płucze boże źródło

    siedź Jędrek z Panem
    do jednego ognia
    przygotuj kufel niebiańskiego piwa

    ja już tam idę

    jeszcze tylko trochę
    jeszcze tylko trochę

  3. #3

    Domyślnie Re: Jedrek Polonina


    A ja w życiu swoim nie słyszałam o Jędrku!!
    a wierzs to chyba od przyjaciela, prawda?
    napisz co jeszcze. Prosze.
    ka.

  4. #4
    DOROTA
    Guest

    Domyślnie Re: Jedrek Polonina

    W TV Polonia ogladalam program o Bieszczadach a w nim informacje o Jedrku Poloninie. Pokazywali jego grob z krzyzem z podkow konskich w Kulasznem.
    Wydaje mi sie ,ze to niezwykla postac i prawdziwy Bieszczadnik.
    Pozdrawiam Dorota

  5. #5

    Domyślnie Re: Jedrek Polonina

    Jędrek Polonina to naprawdę ciekawa i żywa postać, a najlepiej przyjechać tu w Bieszczady i samemu postarać się znaleźć slady i grób Jędrka. To naprawdę wyprawa godna polecenia.
    Jeśli chcesz wiedzieć więcej to dzwoń 0606-597-789
    piotrek

  6. #6

    Domyślnie Re: Jedrek Polonina

    To fascynuje... jak zyje nie slyszalam o Jedrku, chyba musze uzupelnic moje braki. Pozdrawiam wszystkich, ktorzy kochaja nasze gory.

  7. #7
    Zbanowany
    Na forum od
    03.2009
    Postów
    304

    Domyślnie Odp: Jedrek Polonina

    Cytat Zamieszczone przez DOROTA Zobacz posta
    Gdzie mozna znalezc informacje o zyciu Jedrka Poloniny. A moze ktos napisze w kilku slowach o nim. Czy moze nam ktos podac namiary do wsi Kulaszne, gdzie znajduje sie grob Jedrka. Dzieki, Pozdrowienia DOROTA

    po raz pierwszy widzialem Połoninę i poznalem w 1986 roku. Przyjechał na czarnym koniu na Jaworzec do bacowki PTTK, gdzie pracowałem (i ukrywałem się przed wojskiem , w dzinsach, w kowbojskich butach, koszuli w kratę, w czarnym kapeluszu kowbojskim i kaburą do pistoletu u pasa, ale pustą :) To był facet z jajami, umial się zabawić. Ostro pił, a jak pił, tracił opanowanie, zaczynał przeklinać w sposób niesamowicie złośliwy, wyszukany, celny - brał kogoś na widelec i mu tyłek obrabial. Wiele razy ponoć za to dostal w gębę . Takim trochę czupurnym kogutem byl z natury, a wtedy jeszcze byl raczej szczupłej budowy. Widzialem później jego rzeźby, to był naturszczyk, ale miał wyjątkowo udane dłuto, coś ładnego, finezyjnego, wypieszczonego z tego wychodziło. Grał na gitarze bieszczadzkie ramany... Sporo lat później się spotkaliśmy w Chacie na Starym Łupkowie, graliśmy przekładając się gitarą. Był już mocno zalkoholizowany, zniszczony. A paradoksalny miał życiowy epilog, to już mi opowiedziano. Pod koniec zycia nie lubił trzeźwieć, pech chciał, że potrącił go pijany kierowca - trzeźwego...

    Niech mu ziemia lekką będzie...
    Ostatnio edytowane przez Łapi ; 05-04-2009 o 02:48

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    56

    Domyślnie Odp: Jedrek Polonina

    Jędrek Połonina mieszkał również w Terce, u nieżyjącego już Kazimierza Gankiewicza w starym domu. W którym stał duży pień na którym oczesywał drewna do niesamowitych rzeźb, Kaziu miał karą klacz, którą Jędrek ujeżdżał, w tedy lubiła wypić ale jeszcze tak mocno nie pił.

  9. #9
    sturnus
    Guest

    Domyślnie Odp: Jedrek Polonina

    Cytat Zamieszczone przez rafcinek Zobacz posta
    [...]Kaziu miał karą klacz, którą Jędrek ujeżdżał, w tedy lubiła wypić [...]
    Kolego, to nie ten film! Tytuł tamtego to MIŚ :D

    Pozdrawiam

    P.S. Ja teź pewnie rozpiłbym się gdyby mnie ktoś ujeżdżał...

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    56

    Domyślnie Odp: Jedrek Polonina

    sorry kolego ! !!

    pomyłka językowa chodziło o to, że Jędrek wtedy lubił wypić, ale jeszcze nie tak mocno

    ja tez pozdrawiam

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. 5-14.06.09 borzawa, polonina krasna
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 08-02-2019, 14:01

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •