Strona 1 z 6 1 2 3 4 5 6 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53

Wątek: Bieszczady 1945-47 ???

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar robines
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    dziura w Beskidzie Małym
    Postów
    441

    Domyślnie Bieszczady 1945-47 ???

    Witam Bieszczadników.Moi drodzy poszukuję wszelkich informacji(książek,skryptów,zdjęć itp.)opisujących walki UPA i WIN z nastającą w Polsce w latach powojennych władzą komunistyczną.Jeżeli ktoś ma ciekawą pozycję proszę o kontakt.Bardzo proszę o ewentualną radę gdzie mogę znalezć coś na ten temat.Pozdrawiam

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    No więc jest to sprawa, która nie do końca zaschła... Kluczowym nazwiskiem do tego tematu jest nazwisko Żubryd chcąc prześledzić tą historię polecam zacząć od tego artykułu:
    http://region.halicz.pl/person/zubryd1.htm#wstep
    Kompedium wiedzy znajdziesz napewno w tych oto pozycjach książkowych:
    - Por. Mieczysław Kocyłowski "Czarny", Byłem zastępcš Żubryda, Muzeum Historyczne w Sanoku, wstęp i opracowanie: Andrzej Romaniak, Sanok 1999r.
    - Benedykt Gajewski, Antoni Żubryd, Od legendy do dokumentów
    - Motyka G., Wnuk R.,„Pany” i „rezuny.” Współpraca AK-WiN i UPA w latach 1945-1947, Warszawa 1997.
    ... a na samym końcu "Łuny w Bieszczadach" J. Gerharda :) (a może lepiej na początku?)
    Kilka artykułów mógłbyś znaleźć w Zeszytach Historycznych WIN:
    http://www.zhwin.pl/zeszyty/zeautortz.htm
    np.: „Zeszyty Historyczne WiN-u”, nr 14: 2000
    Kiedyś na Geocities była lista dyskusyjna pt."WSPOLPRACA AK(WIN) I UPA, 1945-47" jednak w tej chwili nie funcjonuje.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Polecam na wspommnianym już geocities adres: http://www.geocities.com/upahistory/main.html - nie jest to niestety po polsku, jednak ciekawe materiały. Interesująca jest równiez sporej wielkości galeria zdjęć.
    Ciekawe informacje można wygrzebac również tu: http://ipn-5.ipn.gov.pl

    BTW: pytanie dodatkowe - czy może ktoś dysponuje zeszytem WiN nr 6 z 1995r? Nie jest mi on potrzebny fizycznie - chciałbym tylko spradzić pewną informację.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar robines
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    dziura w Beskidzie Małym
    Postów
    441

    Domyślnie

    Marcinie i Piotrze dzięki za szybkie odpowiedzi.
    Gerharda oczywiście już czytałem...no cóż mało<sic!!!> jest tam prawdy historycznej!Marcinie czy te pozycje książkowe o których piszesz można gdzieś jeszcze kupić czy pozostaje tylko szukanie po bibliotekach?
    Jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robines
    Gerharda oczywiście już czytałem...no cóż mało<sic!!!>
    Ale obowiązkowa lektura dla każdego interesujacego się tym tematem :)

    "Byłem zastepcą Żubryda" kupisz w ksiegarni Libra: libra@libra.pl www.libra.pl
    G. Motyki "Pany i rezuny" w necie nie kupisz (chyba żeby sie trafiło kiedyś na allegro - lub wjedziesz na ambicję wspomnianej wyżej księgarni, cytując jej motto zawarte na górze ich strony:))), kupisz za to "Tak było w Bieszczadach" (choc to lekko nie tylko na ten temat) i wyszperasz troche artykułów jego autorstwa.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar sofron
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Wwa Północ
    Postów
    107

    Domyślnie

    Dosc tego sporo a wdodatku o roznej wartosci i ciezarze. Ja polecilbym Ci przede wszystkim Eugeniusza Misilo "Akcja Wisla", zbior dokumnetow; Ryszarda Torzeckiego "Polacy i Ukrancy"; Henryka Pajaka "Za Samostijna Ukraine"-ciekawe choc niekoniecznie obiektywne spojrzenie bardziej z drugiej strony oraz inne jego ksiazki; J. Pawlusiewicz "Na dnie jeziora"-niezwykle ciekawa pozycja, ale dostepna jedynie w bibliotekach; Szczesniak, Szota "Droga donikad" tez tylko w bibliotece najlepsza chyba monografia walk z UPA, wydane w latach 70ych; "Informator o nielegalnych i antypanstwowych organizacjach i bandach zbrojnych dizlajacych w Polsce Ludowej" zbior dokumentow Tajnych opracowanych w 1964 roku przez biuro "C" MSW a wydany przez wydawnictwo RETRO; z rzeczy natury ogolniejszej, dajacych tlo dla tego co w tamtym czasie wydarzylo sie w "Zakierzonnym Kraju" Piotra Eberhadta "Przemiany narodowosciowe na Ukrainie XX wieku"; artykuly i opracowania, tez moim zdaniem niekoniecznie obiektywne i pisane w niejakim zacietrzewieniu przez T.A.Olszanskiego, ale o duzej wartosci poznawczej.
    Pozdrawiam
    sofron

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    czy te pozycje książkowe o których piszesz można gdzieś jeszcze kupić czy pozostaje tylko szukanie po bibliotekach?
    "Byłem zastepcą Żubryda" można kupić w muzeum historycznym w Sanoku... Reszte to eksploracja dobrej biblioteki... W Sanoku sa 2 biblioteki dobrze zaopatrzone w literature związana z Bieszczadami:
    - Biblioteka MBL-u na ulicy Trauguta 3
    - Biblioteka Muzeum Historycznego na ulicy Zamkowej
    ... a tak wogóle to przy okazji zapraszam wszystkich do Sanoka :) "Furtki Bieszczad"
    Tam można znaleźć orginalne archiwalne materiały.

    J. Pawlusiewicz "Na dnie jeziora"-niezwykle ciekawa pozycja, ale dostepna jedynie w bibliotekach
    ale sprawa WINu jest tam przemilczana... Jest jedynie opisana partyzanka komunistyczna... Jednak jeżeli chodzi o Historie można potraktować jak "Łuny w Bieszczadach".

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar robines
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    dziura w Beskidzie Małym
    Postów
    441

    Domyślnie

    Cieszę się że na tym forum są tak fajni i konkretni ludzie!!!
    Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi.Pozdrawiam i do zobaczenia w Biesach(będę tam dopiero w kwietniu)
    Jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić.

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    89

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sofron
    J. Pawlusiewicz "Na dnie jeziora"-niezwykle ciekawa pozycja, ale dostepna jedynie w bibliotekach; Szczesniak, Szota "Droga donikad" tez tylko w bibliotece najlepsza chyba monografia walk z UPA, wydane w latach 70ych
    obydwie pojawiają się na allegro i to ostatnio dosyć często (Pawłusiwewicz kilka dni temu a Szota 3 razy w ciągu ostatnich 3 miesięcy), kupiłem tam Drogę donikąd. W ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawi się na rynku Pawłusiewicz, wydanie nowe, uzupełnione o fragmenty usunięte wcześniej przez cenzurę.

  10. #10
    Administrator Awatar leszczu
    Na forum od
    10.2004
    Rodem z
    Lesko, Poland
    Postów
    282

    Domyślnie polecam książke

    Cze polecam książke "Śladami Rysich Pazurów" nie wiem czy nazwy nie pomyliłem ale coś w tym stylu opisuja tutaj walki pod Baligrodem z UPA :D
    Mi się ta książka podobała
    Polecam
    Made in BIESZCZADY obecnie Lesko sercem Lutowiska

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 07:53
  2. Czy ktoś posiada mapy z lat 1945 - 51?
    Przez Struna w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-10-2005, 23:33
  3. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 22:13

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •