Strona 4 z 8 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 75

Wątek: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

  1. #31
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    Cytat Zamieszczone przez jastrzab Zobacz posta
    bardzo mili ludzie.serdeczni i niektorzy starsi po polsku mowia..
    miejsca niesamowite.proponuje zapoznac sie z obszernym dzielem "na wysokiej poloninie" stanislawa vincenza.po przeczytaniu zupelnie inaczej patrzy sie na poloniny...pozdro
    Zgadzam się całkowicie z jastrzębiem- MONUMENTALNE dzieło Vincenza powinni przeczytać wszyscy Bieszczadnicy, którzy tego jeszcze nie uczynili ;-). A wątpię by tacy byli. Z pewnością podobnej księgi autor "Na wysokiej Połoninie" nie mógłby napisać o Bojkach czy Łemkach... Nie ten klimat...

    Nie wiem, czy zwróciliście uwagę podczas Waszych wędrówek na fakt, iż, tu i tam, nawet nad najlichszymi szałasami czy sponiewieranymi słońcem i wiatrem namiotami, dumnie powiewa ukraińska flaga. Może to echo dumnej tradycji huculskiej... no chyba nie nacjonalizm .Pozdro.

  2. #32
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    Cytat Zamieszczone przez chris Zobacz posta
    Zgadzam się całkowicie z jastrzębiem- MONUMENTALNE dzieło Vincenza powinni przeczytać wszyscy Bieszczadnicy, którzy tego jeszcze nie uczynili ;-). A wątpię by tacy byli. Z pewnością podobnej księgi autor "Na wysokiej Połoninie" nie mógłby napisać o Bojkach czy Łemkach... Nie ten klimat...

    Nie wiem, czy zwróciliście uwagę podczas Waszych wędrówek na fakt, iż, tu i tam, nawet nad najlichszymi szałasami czy sponiewieranymi słońcem i wiatrem namiotami, dumnie powiewa ukraińska flaga. Może to echo dumnej tradycji huculskiej... no chyba nie nacjonalizm .Pozdro.
    Co do Vincenza... jak najbardziej zgadzam się.
    Co do "dumnie powiewających flag ukraińskich...", chyba trochę przesadziłeś. Owszem widziałem powiewające flagi, ale raczej na urzędach i...co większych górach (zaśmiecona, "zaszmatkowana" strzępami szmatek Howerla, Sywula w Gorganach). Howerla traktowana jest jak "Święta Góra" trochę na wzór tybetański... Natomiast w świadomości Ukraińców jeszcze nie do końca istnieje pojęcie państwa. To dopiero się tworzy i dlatego usilne poszukiwanie, tworzenie i interpretowanie historii (nieraz z bardzo śmiesznymi efektami - vide Nikifor czy prezydenci Lwowa [napisy pod portretami w muzeum miejskim]. A że Huculi dumni są... No cóż... to przecież górale!

  3. #33
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    Gdzieś po szafach mam kasetę video i nie przesadzam. Poza tym jakoś ta świadomość jest chyba rozbudowana, skoro flag polskich nie widziałem ;-). Tak niedawno to ponoć "polskie" ziemie były. Niektórzy nadal coś o polskim Lwowie, o Podolu, o utraconych majątkach, o polskich sentymentach, i właściwie czemu tak się stało. Itp bla bla. Tyle na ten temat. Pozdro.

  4. #34
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    Cytat Zamieszczone przez chris Zobacz posta
    Poza tym jakoś ta świadomość jest chyba rozbudowana, skoro flag polskich nie widziałem ;-). Tak niedawno to ponoć "polskie" ziemie były. Niektórzy nadal coś o polskim Lwowie, o Podolu, o utraconych majątkach, o polskich sentymentach, i właściwie czemu tak się stało. Itp bla bla. Tyle na ten temat. Pozdro.
    Odsyłam do dzieł Jasienicy... Co do "Itp bla bla" - powiedz to w oczy tym, których to dotyczy. Ot i tyle. Też pozdrawiam.

  5. #35
    Bieszczadnik Awatar Szaszka
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    znad morza
    Postów
    463

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    Jesli ktos chcialby sobie zamowic wszystkie tomy "Na wysokiej połoninie", ksiazki sa dostepne tutaj:

    http://www.gandalf.com.pl/sx/Na+wyso...0:::::::::::0/


    Ja sobie wlasnie zamowilam. :)

    pozdrawiam,
    Szaszka
    я пиду в далекие горы на широкие полонины

  6. #36
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    Melduję posłusznie (po szwejkowemu), że (znakomite) dzieła Pawła Jasienicy vel Beynara "przerobiłem" lata temu i nie jeden tylko raz. Sam autor wielokrotnie podkreślał, by broń Boże nie traktować jego książek jako podręczników, nadto zaznaczał swój subiektywizm (umiarkowany zresztą). A mych poglądów nie kryję przed nikim. Choć niekiedy mam wrażenie, że to Polacy pierwej mnie spalą, aniżeli Ukraińcy ;-). Pozdro ponowne.

  7. #37
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    Cytat Zamieszczone przez chris Zobacz posta
    Choć niekiedy mam wrażenie, że to Polacy pierwej mnie spalą, aniżeli Ukraińcy ;-). Pozdro ponowne.
    Ach, broń Panie Boże... Nikt cię nie spali! A opnie, które są wygłaszane i towarzyszące im emocje świadczą li tylko o tym, że nikt nie ma tu "jedynie słusznych racji". Pozdrowienia.

  8. #38
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    oj, ja cos wiem o sympatii ukraincow do wieszania flag kiedys znajomi postanowili powiesic flage na antenie samochodu bo akurat mieli wtedy swieto ( to sierpniowe). No fajnie powiewala i bylo bardzo sympatycznie dopoki nie spotkalismy w przemyslu polskich nacjonalistow (znajomi zapomnieli zdjac ta flage po przekroczeniu granicy) ... malo brakowalo a bym oberwala od polakow za ukrainski nacjonalizm na szczescie udalo mi sie wylegitymowac, udowodnic ze jestem z polski i wmowic tym typom ze ukrainskie auto zlapalam na stopa...uffff, bylo gorrrraco znajomi na szczescie uciekli i obylo sie bez strat w ludziach
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  9. #39

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    Tych którzy wybierają się w magiczne Ukraińskie Karpaty jak również podróżników którzy chcą podzielić się swoimi relacjami z Czarnohory, Świdowca, Gorganów... Zapraszam na nowy portal o KARPATACH WSCHODNICH.

    http://www.KarpatyWschodnie.pl

    Pozdrawiam i do zobaczenia w Karpatach

  10. #40
    Cahirro
    Guest

    Domyślnie Odp: Ukraińskie góry Czarnohora Prośba o pomoc kto był

    a jak z mapami? wolałbym się zaopatrzyć w jakies, żeby się nie zgubić, jakby co ;-) Czy w Polsce można klupic jakieś sensowne mapy tych okolic?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bieszczady ukraińskie
    Przez darekurban w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 18-09-2011, 12:33
  2. Kto był na BA!!!!
    Przez BIESY1 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 72
    Ostatni post / autor: 26-03-2008, 14:11
  3. Bieszczady Ukraińskie ?
    Przez Alexandra w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25-05-2007, 08:42
  4. Ukraińskie Bieszczady
    Przez dzidowa w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-08-2005, 18:16
  5. Kto był w Dydiowej ?
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-11-2003, 19:58

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •