Strona 11 z 45 PierwszyPierwszy ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 21 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 446

Wątek: Co sądzicie na temat wyciągu na Duże Jasło?

  1. #101
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2005
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    79

    Domyślnie

    Pewnie podpadnę większości forumowiczów bo uważam że wyciąg (krzesełkowy czy kolejka gondolowa) powinien powstać. Ba, z zadowoleniem przyjąłbym też wyciąg krzesłkowy "z drugiej strony Bezmiechowej". Dwa latka temu połknąłem narciarskiego bakcyla - co w tym złego że są ludzie którzy chcą zostawiać w Bieszczadach większą czy mniejszą kasę za możliwość "zjechania se z górki"? Zapytałem kiedyś znajomego mieszkańca Weremienia: nie wkurza was ten sznur samochodów ciągnący w te i we w te? Na co on ze zdziwieniem: skąd, przecież tyle czasu o to walczyliśmy, dzieciaki ze wsi mają pracę, a co, panu się tu nie podoba? Tak, wiem, ucierpi przyroda. Ale czy na zboczach Gruszki nad Weremieniem nie było "przyrody"? Teraz pewnie zwierzęta omijają to miejsce pelne harmideru. A na zboczach Kiczery w Puławach Górnych? Nie sądzę by takie inwestycje przypominały wysadzanie kapliczek w "Worku" czy działalnosć Igloopolu. Nie te czasy.
    A teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie coś takiego : ...Połonina Wetlińska... Nigdy na niej nie było i nie ma żadnego schroniska, żadnej Chatki Puchatka... I oto pewnego pięknego dnia jakiś PTTK czy jakiś napalony koleś, dajmy na to Lutek, wymyśla: postawimy na szczycie porządne schronisko, murowane, a co! Wwiezie się trochę betonu na górę a że potem drogą do schroniska będą chodziły pielgrzymki i jeździły jakiesik pojazdy to nic, Park Narodowy wytrzyma... Daję sobie rękę uciąć że po upublicznieniu takiej wiadomości na bieszczadzkim forum rozpętałoby się piekło! Dewastacja przyrody, niszczenie bezcennych skarbów natury, zagłada połonin itp...
    Albo inny przykład: w Bezmiechowej nigdy nie było i nie ma żadnej szkoły szybowcowej a ta piękna łączka na zboczu porośnięta jest krzakami... I ktoś nagle odkrywa: to doskonały teren na starty szybowców! I zaraz potem na bieszczadzkim forum podnosi się wrzawa. Bo Góry Słonne są bezcenne przyrodniczo, taka inwestycja zakłóci naturalny ekosystem itp, itd... A schronisko na Wetlińskiej sobie stoi, w Bezmiechowej czasem też gwar, no i co? Bieszczady jak były tak są, wilki wyją, rysice mają mlode, żbiki mieszają się z kotami, turyści śmiecą na szlakach...
    Nie zatrzymamy pragnienia zwykłych mieszkańców Bieszczadów by móc "normalnie" - czyli z niepustym portfelem żyć. Czasem odnoszę nieodparte wrażenie że część forumowych Bieszczadników uzurpuje sobie prawo do Bieszczadów takich, jakich oni uważają za jedynie słuszne...
    A "jedynie słuszną linię" miała wiadomo kto...
    Seba

  2. #102

    Domyślnie Hej

    Pewnie podpadnę większości forumowiczów bo uważam że wyciąg (krzesełkowy czy kolejka gondolowa) powinien powstać.
    Oddzielamy poglądy od ludzi, którzy je głoszą. A przynajmniej się staramy.

    Czasem odnoszę nieodparte wrażenie że część forumowych Bieszczadników uzurpuje sobie prawo do Bieszczadów takich, jakich oni uważają za jedynie słuszne...
    Lektura ostatnich kilku stron tego wątku wykaże Ci, że to wrażenie jest błędne. W większość nie negujemy potrzeby rozwoju, dyskutujemy tylko jego formę i rozwiązania. Skoro są lepsze wyciągi w okolicy, to czemu nie postawić na coś nowego ? Wycieczki narciarskie , psie zaprzęgi , wycieczki na rakietach , tropienie zwierząt ? Może wymagające większego nakładu pracy, ale znacznie atrakcyjniejsze dla zimowiczów.

    Bieszczady muszą znaleźć formułę unikalną dla nich, inaczej za kilka lat nie pozostanie nawet mit "pierwotnej puszczy". Próby naśladowania Zakopanego, czy Sudetów nie wyjdą regionowi na dobre. Oczywiście mogę się mylić.
    Pozdrawiam z dalekiej północy,
    Marcin.

  3. #103
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2005
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    79

    Domyślnie

    Tak, zgadzam się że bieszczadzki mit "pierwotnej puszczy" powinien być zachowany. I gdyby jakiś szaleniec wymyślił kolejkę linową na Wetlińską czy Tarnicę sam byłbym przeciw. Ale taka np kolejka gondolowa na Jasło paradoksalnie mogłaby przysłużyć się bieszczadzkiej przyrodzie! Już wyjaśniam dlaczego. Ostatniej pięknej słonecznej jesieni postanowiliśmy z żoną zrobić sobie "spacer" na Wetlińską. Zajechaliśmy na parking... A tam chyba z 8 autokarów, kilkadziesiąt osobówek i tłumy jakich jeszcze w Bieszczadach nie widziałem. Połowa tych emerytalno-niedzielnych turystów szła do góry bądź już wracała (w tym panie w przysłowiowych szpilkach i z pudelkiem na smyczy) zaś druga połowa biwakowała na parkingu pijąc piwo, przekrzykując się i rechocząc a la Lepper w kontekście gwałcenia prostytutek. Aż jękneliśmy jak to zobaczyliśmy. Ten spacer gwarnym szlakiem był średnio przyjemny. I chodzi mi właśnie o to, że gdyby istniało coś takiego jak kolejka gondolowa na położone na uboczu, poza Parkiem Narodowym Jasło, będące rewelacyjnym punktem widokowym, to takim niedzielnym turystom nie chciałoby się drapać z językiem na brodzie na Wetlińską czy Tarnicę. Są na to zbyt leniwi. Na Jaśle parę fotek najnowszą cyfrówką i mogą pisać w życiorysie że byli w Bieszczadach. Taka kolejka na pewno mialaby klientów przez cały rok, poza sezonem letnim i zimowym choćby tylko w weekendy.Jak np. Jaworzyna Krynicka. A lokalne biura podróży wyspecjalizowane w wycieczkach do Lwowa dla wczasowiczów i kuracjuszy Polańczyka i Soliny dodałyby niewątpliwie wyjazd na Jasło do swojego repertuaru.
    Czy nie odetchnęłyby połoniny gdyby główny atak wycieczkowo-niedzielnych turystów skierowany był na Jasło? Czy nie byłoby mniej śmieci i hałasu na szlakach w obrębie Parku, gdzie przyroda jest najważniejsza? Sądzę że tak.
    Ale, ale, chyba o czymś zapomniałem... Przecież wtedy kasa od turystów płynęłaby do okolic Cisnej a przestaliby zarabiać właściciele parkingów pod połoninami, zmniejszyłyby się obroty Chatki Puchatka, Park Narodowy zarabiałby o wiele za mało na biletach na szlak a i przewodnikom bieszczadzkim ubyłoby klientów. Bo po co wycieczkowicz ma się tam pchać i płacić i jeszcze się zmęczyć pod tą górę skoro mógłby sobie wygodnie wyjechać na inną, też ładną i widokową górkę.
    Tak, zdecydowanie parę osób straciłoby na tej inwestycji. Ale dla przyrody serca Bieszczadów, w Parku, przyniosłaby więcej dobrego. Takie jest moje zdanie.
    Pozdrawiam.
    Seba

  4. #104

    Domyślnie Hmm

    W moim odczuciu dodanie kolejki gondolowej (AFAIK nawet nie planowanej, bo za drogiej) nie odciążyłoby połonin. Ludziom doszedłby kolejny punkt programu do odhaczenia, kolejna połonina do zadeptania.

    Fakt, że Jasło będzie można "zaliczyć" bez wysiłku wpłynie tylko na jego dewastację.

    Tak, zgadzam się że bieszczadzki mit "pierwotnej puszczy" powinien być zachowany.
    Nie tylko zachowany, ale wykorzystany do promocji regionu i jego oferty turystycznej.
    Pozdrawiam z dalekiej północy,
    Marcin.

  5. #105
    Bieszczadnik Awatar irek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Dobrze posiedzieć przy Żubrze
    Postów
    772

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ezechiel
    Skoro są lepsze wyciągi w okolicy, to czemu nie postawić na coś nowego ? Wycieczki narciarskie , psie zaprzęgi , wycieczki na rakietach , tropienie zwierząt ? Może wymagające większego nakładu pracy, ale znacznie atrakcyjniejsze dla zimowiczów.

    To sa swietne pomysly tylko jaki procent turystow sie tym zainteresuje, kto zima zamieni narty zjazdowe na biegowe czy rakiety chyba niewiele osob.
    W Wetlinie powstaly trasy biegowe, moze mam pecha ale jeszcze nie widzialem nikogo na tych trasach, w zeszlym roku nie byly nawet przetarte - snieg po pas.
    Jest wiele osirodkow oferujacych w bieszczadach wycieczki na nartach ski-tour, rakiety sniezne, podgladanie zwierzat, sa tez psie zaprzegi ale to moze byc tylko dodatek, nikt sie tylko z tego nie utrzyma i nie sciagnie tym wielu turystow.
    Niestety zima najwieksza atrakcja jest wyciag a inne formy wypoczynku moga byc tylko ciekawym dodatkiem, atrakcja.

    Jest juz kilka niezlych wyciagow ale wszystkie na pogorzu a zimy ostatnio w Bieszczadach nie sa zbyt laskawe dla gestorow. Jaslo ma wysmienite warunki jesli chodzi o warunki sniegowe i pewnie sezon narciarski byl by tam duzo dluzszy niz w Lesku czy Ustrzykach D. Co za tym idzie i koszty, wyciagi na polnocy Bieszczadow nie maja szans funkcjonowac bez dosniezania, na Jasle dosniezanie bylo by pewnie sporadyczne.

    Nie wypowiadam sie czy wyciag ma byc czy nie bo niemam na to wyrobionego zdania.
    Iras 7214
    www.bieszczady.net.pl
    www.karpaty.travel.pl
    www.iras.net.travel.pl - Irasowe wojaże
    Wszystkie błędy ort. są zamierzone i chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest zabronione ;)

  6. #106
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Seba
    Na Jaśle parę fotek najnowszą cyfrówką i mogą pisać w życiorysie że byli w Bieszczadach. Taka kolejka na pewno mialaby klientów przez cały rok, poza sezonem letnim i zimowym choćby tylko w weekendy.Jak np. Jaworzyna Krynicka. A lokalne biura podróży wyspecjalizowane w wycieczkach do Lwowa dla wczasowiczów i kuracjuszy Polańczyka i Soliny dodałyby niewątpliwie wyjazd na Jasło do swojego repertuaru.
    Czy nie odetchnęłyby połoniny gdyby główny atak wycieczkowo-niedzielnych turystów skierowany był na Jasło?.
    Sądzę, że Ezechiel ma rację. Nic nie jest tak honorne jak wyjście na Wetlińska czy Tarnicę - Jasło tego nie zastąpi. Powiedziałbym nawet, że nie tylko nie zmniejszy ruchu, ale zwiekszy go na granicy BdPN i w jego południowej części oraz w okolicach wyciągu. Grupy zorganizowane nadal będa wychodzić na Wetlińską, a jasło będzie dodatkowym punktem programu i to do aliczenia tego samego dnia, bo ekipa wychodzi na połonine potem schodzi, przestawia autokar z parkingu pod Wetlińską na parking gdzies pod wyciągirem na Jasło,co zajmie ze 30 minut i zaliczy Jasło w kolejną godzinkę (tam i z powrotem). A zwiększy ruch dlatego, że znacznie skróci niektóre trasy. Łatwiej osiagallna stanie się Rabia Skała, nie trzeba będzie iść tam i z powrotem z Wetliny, a do tej pory perspektywa pętli przez Jasło odstraszała wielu turystów, gdyż zajmowała dużo czasu - a tak wystarczy ze 20 minut i juz "asfalt" - podobnie w stronę przeciwną. Ozywi też odcinek z Przełeczy nad Roztokami na Okrąglik, jak i pare innych (bo pewnie wtedy dojdą nowe szlaki). Byc moze powstanie schronisko - kolejny atut i bodziec do zwiększenia ruchu, wszak na tym odcinku krucho z tym a odpada problem elektryfikacji oraz zaopatrzenia, wiele szanujących sie wyciągów całorocznych w innych górach ma na szczycie jakaś bude.
    Nie straci na tym ani park, ani parkingi, ani przewodnicy. Bedzie oferta bogatsza o krzesełko. Parkingi zyskają, bo trzeba będzie ich więcej. Przewodnicy też, bo przewodnicy zajmuja się głównie grupami zorganizowanymi, a o ile nic sie w polskich przepisach nie zmieniło, to grupa zorganizowana aby wyjechać krzesełkiem na Jasło, będzie musiała mieć przewodnika.
    Na pewno jest to (będzie) inwestycja korzystna dla wszystkich, którzy zarabiają pieniądze na turystyce.
    P.S - najwyżej Słowacy nastawiaja tabliczek po swojej stronie Tak mi sie przypomniało: na Kopie Biskupiej koło Jarnołtówka (woj. opolskie) po czeskiej stronie gość stawiał schronisko. Ponoć miły był i spokojny, ale w listopadzie nerwy mu chyba puściły z nadmiaru naszych turystów a raczej tego co wyczyniają, bo ustawił nieopodal przy parkingu tablicę z napisem: "Polskie świnie, robcie chlew u siebie a nie tu"...
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  7. #107
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Sory Seba ale wogóle nie mogę się z Tobą zgodzić. Wyciąg na Jasło wzbogaci tylko ofertę. Skąd wiesz że wpływ wyciągu na rynek będzie bedzie taki jaki opisujesz? Nikt nie przeprowadził analizy. Specjalizujesię w wycieczkach vipowsko-nauczycielsko-emeryckich z dużym udziałem osób niepełnosprawnych. Nie ma lepszych turystów niz emeryci. Skąd ta myśl, że wiek jest kryterium w wyborze form uprawiania turystyki?
    Druga sprawa. Nie porównuj Weremienia i Bezmiechowy. To dwa różne światy.

  8. #108

    Domyślnie

    Witam, zapraszam wszystkich do naszej strony internetowej.
    Obecnie według prawa kolejka na Jasle powstać nie może.

    Zachecamy do wyrażenia sprzeciwu planom niszczenia masywu Jasła, wzorcowy list na stronie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot
    http://www.pracownia.org.pl/cip/inde...idm=202&id=245

    Chetnych do współpracy w obronie przyrody zachecamy do współpracy.
    Pozdrawiam
    Grzegorz/ www.pracownia.org.pl
    [/code]

  9. #109
    Bieszczadnik Awatar damian
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Rybnik
    Postów
    301

    Domyślnie Odp: Co sądzicie na temat wyciągu na Duże Jasło?

    Chcialbym wrocic do watku.... czy wiadomo co dalej z tym pomyslem!?

  10. #110

    Domyślnie Odp: Co sądzicie na temat wyciągu na Duże Jasło?

    Jestem nowy na tym forum, ale z zainteresowaniem przeczytałem cały ten wątek. Jestem przeciw wyciagowi. Jestem narciarzem od 10 lat, byłem w prawie wszytskich ośrodkach narciarskch w Polsce i w kilku na Słowacji. W zeszłym roku pojechałem do Austrii. Od tej pory NIGDY więcej nie mam zamiaru tłuc się w polske górki aby pozjeżdżać. To jest dobre np. na weekend. Jak kogoś stać na narty to stać i na resztę. Na Jaworzynie kilka kilometrów tras, na Chopoku ok. 20 km. W Austrii w wielu miejscach długość tras sięga 200 km. Każdego dnia można jeździć gdzie indziej. Nawet te mniej znane miejscowości (gdzie zresztą taniej i prawie nie ma ludzi) są o niebo lepszse niż jakikolwiek znany mi ośrodek w Polsce. O śniegu, infrastrukturze i jakości - lepiej nie porównywać. Jak mam się tłuc 8-9 godzin w Bieszczady (650 km), to wolę kilka godzin dłużej i jestem w Austrii. Cena wynajmu kwatery w zeszłym roku w Kappl 15 EUR / os. Więcej nie trzeba dodawać.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Rude wędrówki małe i duże...
    Przez agnieszkaruda w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 113
    Ostatni post / autor: 28-09-2012, 20:26
  2. Duże zwierzę
    Przez sir Bazyl w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 03-10-2011, 17:30
  3. Nowy wyciąg narciarski na Jasło?
    Przez ebik w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 09-12-2009, 17:53
  4. Co sądzicie o takiej wycieczce?
    Przez Loodie w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 31-07-2007, 11:35
  5. Jasło...
    Przez bleki w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 04-11-2006, 19:02

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •