Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: KIMB4 - plakat

  1. #11
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    Kraków (Prądnik Czerwony, na Nową (C)huć zamieniony...)
    Postów
    327

    Domyślnie

    Wobec widomej erudycji przedmówców mnie prostaczka onieśmielenie wielkie ogarnia , ale zebrawszy resztki odwagi zapytam:jak się ma
    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Przydatne do opracowania etymologii i historii pantałyku są dotychczasowe ustalenia: wyraz pojawił się stosunkowo późno (pierwsze poświadczenia w XIX w.
    do
    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    lżący z pantałyku zbity zamilkał zawstydzony, a i nierzadko na zawsze, jako to pamiętnego roku 1678, kiedy to Rozbrat Szczeciniasty Walgierza poczwarę tak z pantałyku zbił, że ten tydzień się odezwać nie mógł!
    Pozdrawiam
    mj

  2. #12
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez misiekjakub
    jak się ma
    do
    Ano nie zastanawiałem sie nad logicznym związkiem tych cytatów, jako że pochodzą z róznych źródeł i mogą sobie zaprzeczać, może nawet nie nalezy doszukiwać się tegoż związku - ponieważ nie ma jednoznacznej wykładni, zatem każda może być słuszna. Nie mając punktu odniesienia, czyli nie znając rzeczywistego znaczenia i pochodzenia słowa, nie można stwierdzić, który z nich jest prawdziwy (a moze żaden).
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar Jagna
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    84

    Domyślnie

    Hej Marku, czy ja mogę wykorzystać projekt plakatu na okłądkę tegorocznego śpiewnika?
    www.zak.lodz.pl poniedziałek po 22:00 audycja "Za Szybą"

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jagna
    Hej Marku, czy ja mogę wykorzystać projekt plakatu na okłądkę tegorocznego śpiewnika?
    oczywiście Jagienko, że możesz ten plakat wykorzystać.
    Jakby były jakieś problemy to na priva proszę, to cosik zaradzimy.
    pozdroowka
    marekm

  5. #15

    Domyślnie Poszukiwany, poszukiwana ! ! !

    Uwaga!
    Poszukuję osoby mogącej zabrać plakat na KIMB, mieszkającej w Krakowie lub przejeżdżających przez Kraków.
    Plakat jest już wykonany i czeka na dostarczenie na KIMB (A0 ( ok. 800x1000 mm) zwinięty w rolkę)

    pozdrawiam

    J.Lupino

  6. #16
    Radosław
    Guest

    Domyślnie

    Czy mógłbym wrócic do dyskusji o pantałyku. Według Szymona Kobylińskiego - znanego rysownika i swietnego gawędziarza, niestety juz nie żyjącego słowo pantałyk pochodzi z języka tatarskiego i oznacza tyle co szlak - w tym chodzi o tradycyjne szlaki - drogi najazdów tatarskich. Na Rzeczpospolitą orda najeżdżała trzema głownymi szlakami (były stałe ze wzgledu na mozliwosci znalezienia wody i wypasu koni) Żółtym, Kuczmeńskim i bodajże czarnym (wymieniam z pamięci, więc nie jestem pewien). Zbić z pantałyku oznaczałoby zatem pierwotnie, uderzenie na najeżdżający kraj czambuł tatarski - na tyle silne, aby zbić go z pantałyku - a zatem zepchnąć ze szlaku, wprawić w zamieszanie, zdezorganizowac mu pochód, zmusic do zmiany kierunku, a nawet planów. To jest logiczne wytłumaczenie - odpowiadało by także na pytanie skąd to słowo wzięło się w ukraińskim, białoruskim i rosyjskim. Niestety nigdzie nie znalazłem potwierdzenia opinii Pana Kobylińskiego, a i on w programie TV, który swego czasu oglądałem na żadne opracowanie się nie powoływał. Można mu zatem wierzyc lub nie, ale sprawa jest warta przytoczenia i dalszych poszukiwań potwierdzających tę teorię

  7. #17
    bandziol20
    Guest

    Domyślnie

    Pozdrawiam Radosława :)
    Muszę powiedzieć że Twoje tłumaczenie pantałyku = szlak tatarski spodobało mi się, tym bardziej że przylega dość dobrze do naszego swojskiego określenia zbić z tropu.
    Pasowałoby do innych "tatarskich" określeń, które uwielbiam typu : potępić w czambuł, wziąć w jasyr. Ech...( zjeść szaszłyk :) )
    Również ciekawym wytłumaczeniem pantałyku jest to jako określenie pagórka po ukraińsku (na marginesie: zachodzę w głowę co pagórek ma wspólnego z pętelką tak natrętnie przywoływaną?).

    Ja z kolei spotkałem się z jeszcze innym tłumaczeniem.
    Mianowicie, że pantałyk przybył do nas z Rosji w XIX wieku, gdzie oznaczał m. in. rozsądek, porządek logiczny, ciąg myśli itd. Ale to jeszcze niewiele tłumaczy.
    Rosjanie podobno wzięli go od nazwy greckiej góry w Attyce (to kraina z Atenami) Pentelikos, obecnie Penteli.
    Góra znana była od starożytności z wydobycia tam marmuru do budowy świątyń, w tym Akropolu, a zarazem sławna z "dziur" po tych wydobyciach czyli przepastnych sztolni i grot, co powodowało, że zapuszczanie się tam było ryzykowne, coś jak dziś praca w biedaszybach. Może zatem zbić z pantałyku w wymiarze fizycznym byłoby to zrzucić w przepaść, pogrążyć kogoś ?

  8. #18
    bandziol20
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez misiekjakub
    Piotr napisał:
    Przydatne do opracowania etymologii i historii pantałyku są dotychczasowe ustalenia: wyraz pojawił się stosunkowo późno (pierwsze poświadczenia w XIX w.

    do
    Piotr napisał:
    lżący z pantałyku zbity zamilkał zawstydzony, a i nierzadko na zawsze, jako to pamiętnego roku 1678, kiedy to Rozbrat Szczeciniasty Walgierza poczwarę tak z pantałyku zbił, że ten tydzień się odezwać nie mógł!
    Rzecz w tym że ma się nijak i to z prostej przyczyny :
    drugie szacowne "źródło" ( to znaczy te anno domini 167 jest niczym więcej jak fikcją literacką a la Sapkowski et consortes, co łacno stwierdzisz po zagęszczeniu archaicznych określeń mających nadać mu posmak patyny staropolskiej.

    A tak wogle ( = w ogóle) wskazówka przewrotna: jeżeli pomimo różnych egzotycznych udziwnień kapujesz od razu, o co biega w tekście, znaczy, że to współczesna podróbka.
    Dziś prawdziwych Pasków już nie ma

  9. #19
    bandziol20
    Guest

    Domyślnie

    Ano nie zastanawiałem sie nad logicznym związkiem tych cytatów, jako że pochodzą z róznych źródeł i mogą sobie zaprzeczać, może nawet nie nalezy doszukiwać się tegoż związku - ponieważ nie ma jednoznacznej wykładni, zatem każda może być słuszna. Nie mając punktu odniesienia, czyli nie znając rzeczywistego znaczenia i pochodzenia słowa, nie można stwierdzić, który z nich jest prawdziwy (a moze żaden).
    ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble ble
    a czy brał Pan Ekspert pod uwagę skrajną dyfuzyjność procesów stochastycznych w lingwistyce stosowanej, wygłaszając tak radykalną opinię?
    Wiem, że może sformułowanie pytania może brzmieć cokolwiek bełkotliwie, ale liczę na adekwatną odpowiedź. Pozostając w niewymownym szacunku itd.

  10. #20
    bandziol20
    Guest

    Domyślnie

    Jest jeszcze coś o tej górze Penteli interesującego:

    "Droga jaką przebyli : biegacz i armia ateńska między Maratonem i Atenami nie jest znana. Większość uczonych wskazuje trasę biegnącą na południowy wschód od góry Penteli i właśnie ona została wybrana dla biegu maratońskiego mającego się odbyć podczas ateńskich Igrzysk Olimpijskich w roku 2004."

    To stawiać może w zupełnie innym świetle dotychczasowe rozumowanie.
    Okazuje się że jest Maraton, są Ateny a po środku góra Pentelikos.
    Oznaczałoby to , że zbić z pantałyku, można rozumieć jako zbić z określonej/ wyznaczonej drogi do celu, a więc po prostu zbić z tropu.
    Przydałoby się dowiedzieć czy mamy jakieś staropolskie źródła na temat tego antycznego biegu.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bieszczadzki fantastyczny plakat
    Przez basior w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-04-2013, 08:35
  2. kimb5 - afisz/plakat/
    Przez marekm w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-04-2006, 22:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •