Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: KIMB4 - plakat

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie KIMB4 - plakat

    witam
    a oto i przyżeczony plakat.
    A prezentuje się tak, chociaż trochę straci łprzy zmniejszaniu do rządanej wielkościzałącznika
    pozdroowka
    marekm

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: KIMB4 - plakat

    Mnie się podoba, chyba najlepszy z dotychczasowych, chociaz poprzednie tez były świetne.
    Aha - "4" na środku lub przez nazwą KIMB brakuje przez zapomnienie, czy z założenia?
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #3

    Domyślnie super

    ja też postuluję 4 i ciu ciemnejsza tonacja - bo w druku może wyjść lekko wyblakłe - pepiej się sprawdzają deczko ciemniejsze kolory - później płowieją.
    asiczka:mrgreen:
    okaz pod ochroną

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2005
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    41

    Domyślnie

    A może mi ktoś wytłumaczyć co oznacza napis PANTAŁYK, bo chyba nie jestem w temacie.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Xiro
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    261

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hubert
    A może mi ktoś wytłumaczyć co oznacza napis PANTAŁYK, bo chyba nie jestem w temacie
    http://www.bieszczady.com.pl/pantalyk/pantalyk.php .... i tam jest KIMB

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie

    hej!!
    Chba kupię sobie troche letycyny, bo z pamiecią krucho hyhy.
    Gdzieś rzeczywiście się ta " 4 " zapodziała.
    zaraz to poprawię
    pozdroowka
    marekm

  7. #7

    Domyślnie

    Kolory wyjdą w drukowaniu.
    Faktycznie można troszeczkę zwiększyć intensywność barw, ale zobaczę jak mi wyjdzie na wydruku próbnym. Inaczej wyglądać to będzie na A4 a inaczej na A0.
    zobaczymy
    pozdrwiam

    J. Lupino

  8. #8
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,347

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hubert
    A może mi ktoś wytłumaczyć co oznacza napis PANTAŁYK, bo chyba nie jestem w temacie.
    Przytaczam z pamięci za Księgą przysłów:
    pantałyk, dawniej pantałęk.
    Kij do gry w rodzaju palanta z piłką. Zbić z pantałyku, trafić przeciwnika piłką od pierwszego uderzenia.
    Długi

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez długi
    Hubert napisał:
    A może mi ktoś wytłumaczyć co oznacza napis PANTAŁYK, bo chyba nie jestem w temacie.
    Ja również z pamięci przytoczę - spotkałem się z taką wykładnią:
    Pantałyk - słowo pochodzenoa ukraińskiego, oznacza wywższenie, pagórek.
    TYlko nie mogę sobie przypomnieć źródła tego info.
    pozdroowka
    marekm

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marekm
    Ja również z pamięci przytoczę - spotkałem się z taką wykładnią:
    Pantałyk - słowo pochodzenoa ukraińskiego, oznacza wywższenie, pagórek.
    Zgadza się: (ukr: pantalik = pętla).
    "Najmłodszy z Tutunfowiczów, znany powszechnie z pantaliku swego, z którego niczym zbić go nie było można, odezwał się na pół żartobliwie, na pół durnie" (Eliza Orzeszkowa, Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego).

    Ale podobno nie udało sie wyjasnić skąd to słowo i co oznacza, bo czyta się jeszcze o:

    "Słownik języka polskiego pod. Red. W. Doroszewskiego informuje, że polskiemu zbić z pantałyku odpowiada rosyjskie: s pantałyku, natomiast Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny pod red. H. Zgółkowej: że pantałyk pochodzi z rosyjskiego pantałyk.
    Etymologiczny słownik języka rosyjskiego M. Vasmera podaje trzy hipotezy etymologiczne - pantałyk pochodzi od:
    1) azerbejdżańskiego pand i formantu -lik 'chytrość, wiedza',
    2) ukraińskiego pantalik 'pętla',
    3) bawarskiego pantl 'pętla, problem do rozwiązania'.
    Przydatne do opracowania etymologii i historii pantałyku są dotychczasowe ustalenia: wyraz pojawił się stosunkowo późno (pierwsze poświadczenia w XIX w., zakres występowania ograniczony do języka polskiego, rosyjskiego, białoruskiego i ukraińskiego). Jest to wyraz niesłowański, zapożyczony.

    Także:
    rodzaj umownego miejsca, dawniej podwyższenia, używanego podczas tradycyjnej, staropolskiej gry w Kule. (nie znalazłem natomiast nic na temat wspomnianego palanta - tzn. znalazłem, że kij do palanta nazywa się bijak).
    "Pantałyk tedy, miejsce z którego rzucało się owe najpierw kamienne, później żelazne kule, było to miejsce specjalne, z gliny i łyka udeptane na ziemi, gdzie to rzucający kule panowie stawali, zamach szeroki biorąc, rzucali w kule przeciwnika tak, by je zbić, czyli wybić poza pole gry. Jednak niektórzy co zacieklejsi gracze, w niesportowej iście, ale jakże szlacheckiej duszy bliskiej walce, swoimi kulami starali się zbić nie tyle same kule, co właśnie na pantałyku stojącego przeciwnika - jako że rzuty odbywały się z dwóch pantałyków, naprzeciw siebie, dość niedaleczko. A że odgrażali się przy tym i obelgami obrzucali, tudzież chełpili straszliwie, jako to który drugiego pokona, tako i jeśli przeciwnikowi udawało się uzyskać niesportowe, ale celne trafienie, ów lżący z pantałyku zbity zamilkał zawstydzony, a i nierzadko na zawsze, jako to pamiętnego roku 1678, kiedy to Rozbrat Szczeciniasty Walgierza poczwarę tak z pantałyku zbił, że ten tydzień się odezwać nie mógł! Dziś, kiedy czasy bardziej cywilizowane nadeszły, walka odbywa się jak w czasach dawnych, jeno w uładzonych nieco ochraniaczach." - Encyclopedia Maxima Mundi
    wyd. III uzupełnione
    i zagmatwane jeszcze bardziej niż wyd.II w 40 tomach

    Inna teoria:
    "Pantałyk to część kołowrotka, z której mogła spaść nitka i stąd to "zbić z pantałyku".
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bieszczadzki fantastyczny plakat
    Przez basior w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-04-2013, 08:35
  2. kimb5 - afisz/plakat/
    Przez marekm w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-04-2006, 22:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •