Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50

Wątek: Czapki z głów...

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Czapki z głów...

    Kto nie był na www.bieszczady.pl ostatnio musi natychmiast tam zajżeć. Profesjonalizm bije z każdego konta. Teraz już nikt nie powie że Bieszczady nie mają profesjonalnego portalu. Żadne pasmo górskie - powiem więcej - żaden region turystyczny nie ma takiej wizytówki. Najbardziej rozwaliły mnie mapy Bieszczadów... Naprawde miłe zaskoczenie. Przy okazji chciałbym złożyć gratulacje dla twórców portalu i życzyć im zadowolenia ze swojej pracy... Naprawdę dobra robota.

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar robines
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    dziura w Beskidzie Małym
    Postów
    441

    Domyślnie

    Gratulacje świetnej strony.Wygląda to naprawde dobrze:nowocześnie i profesjonalnie
    Oby tak dalej :P

    Pozdrawiam serdecznie
    Jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić.

  3. #3
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,359

    Domyślnie

    Nie mogę się przekonać do mapy, a w szczególności do nazewnictwa. Tylko z rejonu Krywego; Ryli zamieniony na Szczołb, Stoły na Magurę Krywicką, Czartycz na Bożyska,
    Im dłużej oglądam, tym więcej "nowości". Czy to powrót do nazw historycznych?
    Mam mocno mieszane uczucia.
    Długi

  4. #4
    Yogo
    Guest

    Domyślnie

    Stachu !!

    Naprawde zszokowales mnie wygladem serwisu !! Gratuluje !! Naprawde !!

    Szczegolnie polityka "zasad korzystania i prywatnosci" i oczywiscie promocja oprogramowania na licencji GNU PL !! Jednak mozna czegos sie czasmi nauczyc !!!
    No Forum wyglada troche skromnie przy www. bieszczady.pl ale to inna bajka.

    Trzymaj tak Stachu i ucz sie ciagle jak to zrobiles teraz !!

    Jescze raz gratuluje i pozdrawiam

    Yogo (juz nie walczacy)

  5. #5
    Yogo
    Guest

    Domyślnie

    Stachu !!

    Przegladnalem raz jeszcze serwisik i mam drobna sugestie.

    Skoro reklamujesz oprogramowanie na licencji GNU PL a wiec takie ktore jest darmowe choc sam przyznasz ze daja kawal swietnego softu za free, to moze i Ty bys udostepnil zdjecia do pobrania w rozsadnej rozdzielczosci z galerii i z ew. skromnym podpisem serwisu.

    Jeszcze raz gratuluje, kawal dobrej roboty :)

    Yogo

  6. #6

    Domyślnie

    Witajcie!

    Długi pisze o dziwnych nazwach na mapie. Muszę powiedzieć że jestem równie zaskoczony co zszokowany fantazją twórcy mapy. Skupiłem się na rejonie, który znam dość dobrze. O taki nazwach nikt, nawet ludzie mieszkający tam od lat nie słyszeli :)
    Stasiu skąd wytrzasnąłeś mapę, której nazwy nawet w najbardziej wyszukanych przewodnikach czy leksykonach nie ma. Oto przykłady:

    Jasło - Wjasył (dawniej nazywane Wiasiel),
    Okrąglik - Kruhlak (a właściwie Kruhlak a Okrąglik w nawiasie),
    Fereczata - Fereczat,
    a Skaleniec - Skalaniec

    ciekawe. Może by tak najpierw ustalić nazwy obowiązujące prawnie a fantazje pozostawić dla siebie. Nie może być tak ze ktoś sobie coś nazywa wg swojego widzimisie, szczególnie że jest to "Internetowa brama Bieszczad" :)

    pozdrawiam
    J.Lupino

  7. #7
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,359

    Domyślnie

    Kartografowie często do spółki z PTTK tworzyli "nowe" nazwy. Tak np. powstała Przełęcz Żebrak. Ale zmienianie już przyjętych nazw?
    Było kiedyś Rabe, potem Karolów, teraz znów Rabe, no to rozumiem, nazwa historyczna.
    Sądząc z opisu mapa została wydana przez Wydawnictwo Rothenus, a nazwy są dziełem Pana Wojciecha Krukara.
    Długi

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez długi
    Ale zmienianie już przyjętych nazw?i
    Ja bym tu wziął lekko w obronę p.Krukara, który w końcu trochę lat poświęcił na "badania" tychże nazw. Zresztą zapewne widzieliscie mapy nazewnicze "Ustrzyki Górne i okolice" oraz "Komańcza i okolice" - obie również opracowywane przez p.Krukara. Zwłaszcza ten drugi rejon jst mi dobrze znany, zatem łatwij się do niego odniesć: część tych nazw funkcjonuje lub funkcjonowała jeszcze do niedawna, w zasadzie każda łaka, polanka czy lasek ma swoją nazwę, którą stosuje się (stosowano) potocznie i wbrew pozorom - na codzień. Owszem - znakomita większość nazw terenowych poszła w zapomnienie i przestała być uzywana lub zastapiono ją nowszymi, ale tylko w ten sposób (opracowując takie mapy) możemy dowiedzieć się, że oraz jakie nazwy funkcjonowały - co w rodzaju pamiątki historycznej. Jesli chodzi o mape okolic Komańczy, to sporo zawartych tam nazw rzeczywiście jest lub była w uzyciu i w postaci takiej jak podano na mapie. Osobiście gryzie mnie w oczy zastąpienie Jawornika nazwą Mikłaszka. Zgadza się, że dawniej tuż obok był przysiółek o takiej nazwie (a raczej: Miklaszki - bo tak mówią do dziś starsi mieszkacy na Jawornik),ale to niezupełnie tak, że obecny Jawornik zastąpił Miklaszki, w miejscu obecnego Jawornika praktycznie nie było nic. No i czemu padło akurat na to - pozostałe nazwy tez można było podpasować: np. Dołzyca (ta od KIMB): Dolczicza, od potoku, tymczasem jest bez zmian.
    Natomiast dopiero jak zastanowic się nad praktycznym zastosowaniem takiej mapy, to można gdybac czy ma to sens - imo nie ma, poniewaz to sa mapy dla koneserów, przeciętnemu tyryście nie bardzo się przydadzą,a nawet wprowadzą go w błąd (wspomniany Jawornik,którego turysta prózno będzie szukał z mapa w ręce).
    Nie mniej - warto je opracowywać , pod warunkiem, że są to dane rzetelnie zebrane, a nie fantazja. Kto jest wydawcą to nie ma znaczenia, bo UG wydał PiTR Kartografia, Komańczę - Rewasz, a tę Ruthenus.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    Kraków (Prądnik Czerwony, na Nową (C)huć zamieniony...)
    Postów
    327

    Domyślnie

    Piotr wziął w obronę mapę Krukara i ma rację, przypuszczam że ta mapa to owoc wieloletnich żmudnych badań, a nie produkt fantazji autora. Część tych nazw pochodzi zapewne sprzed II WS - dziś mają wartość historyczną (a nie zwsze praktyczną).
    Zgadzam się jednak z Lupinem, że w roli "internetowej bramy Bieszczad" powinna być mapa, którą może się bez problemu posługiwać każdy, nie tylko koneser. Na okładce mapy Krukara wydanej przez Ruthenusa jest nawet info,że mapa nie operuje nazewnictwem urzędowym. Ja osobiście wolałbym Compassa - jest równie dokładna (imho nawet dokładniejsza, choć różnice są niewielkie), a operuje nazewnictwem urzędowym i powszechnie przyjętym - ktoś kto nie ma pojęcia o terenie bo np. nigdy nie był i chce się czegoś dowiedzieć, zanim pojedzie uniknąłby dezorientacji.
    Pozdrawiam
    mj

  10. #10
    lucyna
    Guest

    Domyślnie czapki z głów

    Gratuluję. Świetne. Pochwały można tylko mnożyć.
    Jeżeli chodzi o mapę to jest ona jedną z najlepszych. Być może na początku wydaje się zbyt orginalna ale z czasem docenia się ją. Wojtek wykonał kawał dobrej roboty. przywrócił częściowo ciągłość kulturową naszego regionu. Czekam na dalsze jego publikacje.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Historia KIMB-ów
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-10-2009, 13:27
  2. Cudzy-słów
    Przez katarzynowosc w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-07-2007, 00:02
  3. Kilka słów o języku polskim...
    Przez WojtekR w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 22-01-2007, 11:35
  4. Słów kilka o Bieszczadzkich Wilkach
    Przez Snurf w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 04-04-2005, 15:04
  5. Mapy Bieszczad (ów)
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-07-2003, 11:21

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •