Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 50

Wątek: Czapki z głów...

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    Moim zdaniem mapa Wojtka nie jest takim widzimisie jakby chcieli niektórzy. To są rzetelne badania doktora, który jako jeden z niewielu zasługuje na miano tego kontrowersyjnego określenia jakim jest "specjalista".
    Poza tym dla początkujących znajdują sie mapy schematyczne... zaś mapa jest skonstruowana w taki sposób że dopiero przy największym zbliżeniu pojawiają się nazwy, które budzą "kontrowersje" - czyli dla każdego coś dobrego.

  2. #12

    Domyślnie

    Witam!

    Przepraszam, ze dopiero teraz odpisuje.

    Staralem sie jak najmniej przez ostatnie dni korzystac z komputera ;D

    BARDZO BARDZO dziekuje za wszelkie uwagi - rowniez te krytyczne. Skrzetnie je notuje i postaram sie za czas jakis wyciagnac jakas "srednia"

    Natomiast co do uwag dot. mapy - zglaszajcie je do Ruthenusa - nie do mnie. Nie ja jestem autorem podkladu. Wybor padl na ten a nie inny podklad z wielu wzgledow. Przede wszystkim JAKOSC podkladu, jego czytelnosc i szczegolowosc a co rownie wazne - bardzo dobry dialog i komunikatownosc ludzi z Ruthenusa...
    Poza tym naszym zdaniem mapa ta ma wieksza wartosc jesli chodzi o aspekt edukacyjny niz inne podklady.

    Fakt, autorzy podkladu wetkneli kij w mrowisko. Ale fakt faktem, ze rowniez nie pojawily sie one bezpodstawnie. Ba, sprostowano wiele bledow ciagnacych sie dzieki "zaslugom" PPWK od czasow niepamietnych. Nie bede jednak wdawal sie w polemike, bo nie jestem ani kartografem (mimo, ze mialem zajecia z kartografii przez 2 lata hehe) ani historykiem specjalizujacym sie w regionie. Niemniej jednak niedlugo pojawia sie materialy traktujace o nazewnictwie regionalnym co moze byc ciekawe. Btw - przepraszam, ze to powiem, ale raczej nikt z wypowiadajacych sie tutaj specjalista od map nie jest...

    Co do darmowych zdjec w galerii - takowe beda. Musze sie tylko zastanowic jakie. Wybor bedzie BARDZO trudny, bo zdjec na dysku mam ok. 180Gb...

    Natomiast jesli ktos jeszcze ma ochote dowiedziec sie, jak powstawal serwis, mozna sciagnac notke prasowa w pdfie:

    http://www.bieszczady.pl/download/no...szczady_pl.pdf

    A.... jeszcze jedno... My naprawde nie mamy nic przeciwko Ustrzykom

    P.S. Zapomnailem wspomniec o jeszcze jednej, wazniej sprawie. Podklad, na podstawie ktorego opracowalismy internetowa mape jest bardziej aktualny niz ten z ostatniego, drukowanego wydania.
    Serdeczne pozdrowienia

    Stachu Strzyżewski
    http://www.bieszczady.pl
    http://facebook.com/bieszczady

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Stachu
    Btw - przepraszam, ze to powiem, ale raczej nikt z wypowiadajacych sie tutaj specjalista od map nie jest...
    IMHO mogłeś to sobie darować. Wspomniana mapa jest bardzo dobra i nikt tego nie kwestionował. Za sam pomysł i realizację należą sie gratulacje, w każdym razie mnie osobiście internetowe wydanie mapy bardzo sie podoba - jeszcze raz gratuluję.

    Wypowiadały sie osoby które dosc dobrze znają teren i dyskusja zeszła ogólnie na tę mapę (nie tylko wersje online) ale dotyczyła nazewnictwa - do tego nie trzeba być kartografem, ani sie znać na mapach, bo tym nie zajmuje się kartografia. Zresztą osoba dobrze zorientowana w terenie bez trudu może ocenić każdą mape pod względem odwzorowania rzeczywistości i nie musi mieć fakultetów w tym kierunku.

    Cytat Zamieszczone przez Stachu
    dzieki "zaslugom" PPWK od czasow niepamietnych.
    No właśnie - a najwyraźniej jednak punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia, nihil novi. W jednym z działów czytamy, że najlepszą mapą dla rowerzystów jest mapa PPWK:
    "W księgarniach dostępne są mapy Bieszczad wydane przez PPWK S.A. (1:75 000) oraz topograficzne WZKart (okolice Soliny 1:25 000, całe Bieszczady 1:100 000)."

    Tymczasem ani słowa nie ma o bardzo dobrych pod tym względem mapach Compass'a, "Bieszczady" że nie wspomnę o przygotowanych specjalnie pod kątem roweru mapach "Zielony rower" tegoż samego wydawnictwa, na obu z nich szlaki rowerowe "Zielonego roweru" oznakowane są bardzo dobrze - a przy tych mapach twór PPWK nadaje się co najwyżej jako podstawka pod kufel.

    Zatem gratuluje jeszcze raz, życząc jednoczesnie trochę więcej obiektywizmu, a mniej doszukiwania się spisków - drobna, merytoryczna krytyka zawsze przynosi więcej korzyści, niż szkód.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Zatem gratuluje jeszcze raz, życząc jednoczesnie trochę więcej obiektywizmu, a mniej doszukiwania się spisków - drobna, merytoryczna krytyka zawsze przynosi więcej korzyści, niż szkód.
    Piter - chyba urazona duma kazala Ci stwierdzic, ze to co napisalem bylo skierowane w Twoja strone. WRONG. Powiedzialem to ogolnie i rowniez o sobie, bo moje zdanie jest takie, ze fachowe dyskusje na temat podkladow mapowych powinnismy pozostawic fachowcom. A co do krytyki - swieta racja.

    Dziekuje zarazem za mile slowa! Mowie to szczerze, bo bardzo cenie Ciebie za posiadana wiedze i wiem, ze potrafisz docenic czyjas prace.
    Serdeczne pozdrowienia

    Stachu Strzyżewski
    http://www.bieszczady.pl
    http://facebook.com/bieszczady

  5. #15
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie

    Nowa strona bardzo mi sie podoba. Mam kilka uwag, o których obiecuję, że napiszę trochę później /może bezpośrednio do Stacha - nie chcę wywoływać niepotrzebnych dyskusji/. A tak na gorąco:

    GRATULUJĘ POMYSŁU I WYKONANIA.
    Pozdrawiam
    bertrand236

  6. #16
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Miasto gdzie jedna droga prowadzi w pole buraków a druga ziemiaków.
    Postów
    87

    Domyślnie Mapy

    Stacho a co Ty chłopie tak okroiłeś moją radzinną metropolię- Ustrzyki Dolne? Mapa Leska za to tak wypasiona że hej. Huzele wyglądają jak Leska "Praga Północ" I tak to Lesku nic nie pomoże,wszyscy jadą w Bieszczady, do Soliny, do Ustrzyk Górnych, na Tarnicę i Płoniny, a nie do Leska..W Lesku jest tylko...Lesko.

  7. #17

    Domyślnie

    O matko... znowu rozdrapywanie jakis stymulowanych antagonizmow

    Misku - jasno i wyraznie na serwisie ujete jest kto dostarczyl mapki
    Pytanie skieruj do O.W. Rewasz... Mam nadzieje, ze Twoje uwagi zostana uwzglednione!

    P.S. Jak ja moglbym tak potraktowac mojego Wuja mieszkajacego na Kolejowej ;D
    Serdeczne pozdrowienia

    Stachu Strzyżewski
    http://www.bieszczady.pl
    http://facebook.com/bieszczady

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bertrand236
    Mam kilka uwag, o których obiecuję, że napiszę trochę później

    Fajowo - z gory dziekuje!
    Serdeczne pozdrowienia

    Stachu Strzyżewski
    http://www.bieszczady.pl
    http://facebook.com/bieszczady

  9. #19

    Domyślnie

    Przeczytałem te posty i doszedłem do wniosku, ze należy się czytelnikom jakaś informacja odnośnie nazewnictwa na mapie Bieszczadów umieszczonej w portalu www.bieszczady.pl gdyż zapewne niektórzy pomyślą sobie że usiedliśmy z Wojtkiem Krukarem przy 0,75 albo i litrze i wymyśliliśmy te wszystkie nazwy. Niestety, ku rozczarowaniu wielu nieżyczliwych, tak się to nie odbyło. Sprawa to długa i skomplikowana - Wojciech Krukar, geograf, dr nauk o Ziemii, przez lat kilkanaście zajmował się naukowo nazewnictwem południowo - wschodniego skrawka Polski zanim powstał podkład do tejże mapy. Badał nazwy umieszczone na wszelkich wydanych mapach, korzystając z najtrudniej dostępnych archiwów, ustalał błedy i nieścisłosci w opublikowanym nazewnictwie, wreszcie odnalazł wielu dawnych mieszkańców Beskidu Niskiego i Bieszczadów odbył z nimi setki lub nawet tysiące rozmów, (wycieczki w miejsca gdzie ich wysiedlono - nieraz kilkaset km) lub pokorespondował (kilka tysiecy listów) i ustalił to co na mapie "Bieszczady" 1 - 60.000 opublikowane. (Nadmienię, że internetowa wersja mapy, w przeciwieństwie do wersji "papierowej" jest bardzo poważnie z nazewnictwa tego "odchudzona" jednakże jak widzę widocznie za mało bo i to sie nie wszystkim podoba.) Zanim powstała mapa "Bieszczady" 1 - 60.000, W. Krukar opublikował w kilku wydawnictwach sporo innych map nazewniczych bądź nazewniczo-turystycznych. Wymienie tylko kilka: Okolice Rymanowa - Zdroju, skala 1-30.000 poźniej 1-40.000 (kilka wydań), Okolice Komańczy i Woli Michowej (skala 1-40.000), Bieszczady Wysokie. Bieszczadzki Park Narodowy (skala 1-40.000, 2 wydania, prestiżowa nagroda Ministra Infrastruktury o czym można przeczytać w jednym z ostatnich newsów w portalu www.bieszczady.pl). Pasja i praca naukowa Wojciecha Krukara została docenionana nie tylko przez wspomnianego ministra ale także przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, który powierzył mu uporzadkowanie i opracowanie nazewnictwa terenowego w południowo wschodniej Polsce (Beskid Niski, Bieszczady, Pogórza). Obecnie prace te trwają. Tyle słowem wyjaśnienia skąd wzięły się te "nowe" nazwy. A jeśli się one komuś nie podobają wcale nie musi przecież z mapy "sześćdziesiątki" korzystać, zawsze może nabyć inne mapy - a tych przecież nie brakuje! Jednakże jesli się Wam ta mapa podoba to zapraszam do zakupów w Biesczadach - jest dość popularna, lub w naszym sklepie internetowym na stronie www.ruthenus.pl
    Wydawca map: BIESZCZADY 1-60.000 oraz Bieszczady Wysokie. BdPN 1-40.000
    Rafał Barski
    Wydawnictwo RUTHENUS
    Krosno

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie

    Każdy, kto chce kupic mapę Bieszczady 1:60 000 wydana przez Ruthenus, nawet nie otwierając jej z łatwoscią zobaczy, ze jest to mapa toponomastyczna czyli nazewnicza
    (toponomastyka - nazewnictwo geogr: dział językoznawstwa badajacy nazwy geograficzne. Słownik Wyrazów Obcych PWN).
    Nikogo nie powinno więc dziwić oryginalne nazewnictwo na tej mapie - właśnie takiego
    powinnismy się spodziewać.
    Tak się składa, ze od początku korzystam z pierwszego wydania mapy Bieszczady Wysokie 1:40 000 a także z mapy Bieszczady 1:60 000. Jestem też posiadaczką Compassa i PPWK, mogę więc porównać. Zdecydowanie bardziej odpowiadają mi mapy Pana Krukara, są dokładniejsze i aktualne. Nie powinny wprowadzać w błąd oryginalne nazwy, ponieważ autorzy podają obok nazwy urzędowe.
    Dziwi mnie tylko jedno. Że forumowicze, którzy w innych wątkach tak bardzo tęsknią do Bieszczad dziewiczych, tych sprzed stu lub więcej lat, jadaliby z glinianych talerzy, jakieś regionalne potrawy w folk-knajpach, współczesne budynki zastapiliby bojkowskimi chyżami, z upodobaniem używają formy "byłem w Bieszczadzie" nie chcą zaakceptować oryginalnych form nazewniczych. A może od tego trzeba właśnie zacząć?
    A tak odbiegając od tematu. To co na tym forum się nieraz wypisuje, ehhhh......szkoda gadać.
    Dobre wychowanie nakazuje pozdrowić - więc pozdrawiam.
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Historia KIMB-ów
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-10-2009, 14:27
  2. Cudzy-słów
    Przez katarzynowosc w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-07-2007, 01:02
  3. Kilka słów o języku polskim...
    Przez WojtekR w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 22-01-2007, 12:35
  4. Słów kilka o Bieszczadzkich Wilkach
    Przez Snurf w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 04-04-2005, 16:04
  5. Mapy Bieszczad (ów)
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-07-2003, 12:21

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •