Strona 14 z 15 PierwszyPierwszy ... 4 7 8 9 10 11 12 13 14 15 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 131 do 140 z 146

Wątek: Mapy Bieszczadów...

  1. #131
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Jaką mapę polecasz na Bieszczady ? - takie pytanie ostatnio otrzymałem od znajomych którzy wybierają się pierwszy raz w ten rejon.
    Pierwsze skojarzenie było proste - ta z dopiskiem "dla prawdziwego turysty".
    ale, ale .... czy na pewno ? taka niepewność się pojawiła po chwili.
    Przecież to są osoby które chcą poznać podstawowe trasy i najbardziej znane miejsca. Na co im bardzo szczegółowa mapa z mnóstwem bezużytecznych informacji.
    A wy ?
    Jaką mapę polecacie na pierwszy raz ?
    Na pewno aktualną, ale którą ?
    Oj, don Enrico lubisz prowokować. Świetnie Ci to nawet wychodzi . Dla nowicjusza, to mapa gdyby była nawet ze złota, to też nic dobrego nie wniesie. Przewodniki, w pewnym sensie tak. Tylko który?. Przeliczyłem swoje i naliczyłem włącznie z różnymi informatorami 12 szt. Który najlepszy?? - wszystkie są dobre, gdyż w pewnym sensie się uzupełniają. Natomiast uważam, że na początek, to tylko rozmowa + zdjęcia i zachęcenie do zobaczenia miejsc, które zapierają dech w piersiach. Jeżeli połkną bieszczadzkiego bakcyla, to dopiero wtedy można powolutku wprowadzać ich w inne egzotyczne miejsca. A jest tego pod dostatkiem i jest w czym wybierać. Jedyny mankament tego problemu, to tylko to, że muszą mieć taką potrzebę. Osobiście wierzę, że doskonale poradzisz sobie z tym problemem bez podpierania się mapą, przynajmniej na początku.

  2. #132
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,132

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    (...)
    A wy ?
    Jaką mapę polecacie na pierwszy raz ?
    Na pewno aktualną, ale którą ?
    To zależy od podstawowej rzeczy: będą w plecaku nosić piwo czy nie? I w cale nie żartuję, gdyż jeśli będą, to polecam laminowaną, jeśli nie, może być papierowa. Nie tak dawno wdrapywałem się po nocy pod Wilczą Górę tachając w plecaku kilka puszeczek złocistego smakołyku i może nawet bym na chwilkę się nie zatrzymał ale zaczął mnie wyprzedzać jakiś taki podejrzany zapaszek. Capi i capi, więc sprawdzić trzeba było co też tak capi. Okazało się, że niestety jedna puszka dopuściła się czynu niegodnego i popuściła w plecak. Wszystko zamoczone i zionie jak oddech prawdziwego zakapiora. Nie ma tego złego, wiadomo, Wilcza Góra, a taki wilk zaraz pewnie by chciał zajrzeć co tam Bazyl w tym koszyczku naplecnym przez ciemny las niesie! A cytując klasyka, nie było już czego się obawiać gdyż: „...zapach gorzały snuł się za nim jak smród za wojskiem, a tego wilki nie znoszą. To rzecz stwierdzona. Kiedyś chrzestny Podwójnego, który po fajrant rozwoził listy jako doręczyciel, spał w saniach spity, że szafy od widelca nie odróżniał. Kiedy go ludzie rano jadący na targ znaleźli, jeszcze chrapał. Koni nie było, bo wilki zżarły, nawet skórę, którą był kozioł obity, też poszarpały, już nie mówiąc o torbie z listami, po której tylko sprzączki zostały. A Chrzestnego nawet nie tknęły, tak od niego gorzelnią jechało” (Jerzy Janicki „Hasło”). I tu dochodzimy do kwestii map, mianowicie miałem dwie: papierową i laminowaną, i obie zalane jak ta lala. Papier szkoda było nawet ruszać gdyż rozlazłby się w palcach, natomiast laminowana po dziś dzień działa, co prawda troszkę się otwiera z oporem i takim pomlaskiem ale z czasem pewnie się wykruszy ta jej kleistość :)
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  3. #133
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,174

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Cytat Zamieszczone przez stasiuvino Zobacz posta
    Na pierwszy raz to kto wie, czy nie najlepiej spisałby się jakiś przewodnik z załączonymi mapkami połonin i zalewu. Przecież nie każdy posiada orientację w terenie a mapa jednak nie kieruje turystą tak jak konkretny opis trasy.
    A wiesz , masz sporo racji!
    Zaskoczyło mnie kiedyś niesamowicie, gdy młoda osoba stwierdziła, że ona nie potrzebuje mapy, bo się na tym nie zna. Wystarczy jej nawigacja.
    Kupiłem więc kiedyś taki "uproszczony" przewodnik z krzykliwym tytułem, - coś jakby z dzikimi Bieszczadami, tylko po to aby pożyczać znajomym którzy chcą wiedzieć jak to jest >ten pierwszy raz<

    Cytat Zamieszczone przez Tomek Zobacz posta
    Pytanie z gatunku: "Jaką trasę polecacie na pierwszy raz?"

    Ewentualnie: "Znacie jakiś fajny nocleg?" :P
    Wiesz Tomku doskonale , że to ja jestem stawiany w rogu i mam spełnić oczekiwania jako osoba znająca temat.
    sir Bazyl twierdzi , że najlepsza jest laminowana, ale czy są nawigacje laminowane ?

  4. #134
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,132

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ...
    Zaskoczyło mnie kiedyś niesamowicie, gdy młoda osoba stwierdziła, że ona nie potrzebuje mapy, bo się na tym nie zna. Wystarczy jej nawigacja.
    ....
    Z tą nawigacją to bywa różnie, ale bardziej nadaje się to jako humor spoza szlaku, więc tam też zamieściłem : http://forum.bieszczady.info.pl/show...l=1#post153210
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  5. #135
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ..tylko po to aby pożyczać znajomym którzy chcą wiedzieć jak to jest >ten pierwszy raz<
    Czy czytanie odbywało się z podziałem na role?

  6. #136
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Ja zawsze polecam na pierwszy raz mapę Compass a Ruthenus mi nawet przez głowę nie przejdzie z oczywistych powodów (mimo, że Ruthenus to moja ulubiona mapa).

    Co do laminowania -jak jam mam nielaminowaną, to chociaż taśmą klejącą staram się obkleić.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  7. #137
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,685

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Jadąc pierwszy raz w miejsce, którego nie znam podstawą jest dla mnie mapa papierowa, absolutnie jednostronna. Jednostronna - bo tak jest moim zdaniem prościej orientować się w rejonie a papierowa dlatego, że jeśli muszę często patrzeć na mapę to nie lubię jej ciągle chować i wyjmować a z mapą w ręce jest niewygodnie. Taką laminowaną trudniej jest np zwinąć w rulonik i upchnąć w kieszeni. Najczęściej zdarza się, że ta pierwsza mapa papierowa ulega z czasem podarciu na mniejsze prostokąty (po zgięciach) i to jest bardzo wygodne przy konkretnych wycieczkach. Zwykle tą pierwszą mapę kupuję przed wyjazdem a jeśli zajdzie taka potrzeba to na miejscu kupuję drugą - często w tym wypadku laminowaną.
    Jeśli chodzi o przewodniki to przed wyjazdem staram się zaopatrzyć w taki, który zawiera jak najszerszy przegląd ciekawych miejsc i zdarzeń - i tu, jeśli kompletnie nie znam rejonu dokąd jadę staram się wybrać taki, który zawiera niezbyt długie ale treściwe opisy (dodatkowe mapki mile również widziane). Za to, będąc na miejscu z wielką namiętnością zakupuję rozmaite publikacje w miejscach, które odwiedzam.

    ...ale...najbardziej lubię, kiedy prawdziwy pasjonat danego miejsca czy rejonu zastępuje i mapę i przewodnik

  8. #138
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Laminowaną w rulonik? Dodam, że laminowaną mi się sto razy lepiej składa (nawet gdy sama ją okleję taśmą klejącą), bo zgięcia są na takiej lepiej wyostrzone i mapa jest sztywniejsza, nie wspominając już, że niektóre laminowane są do składania idealne, nie wiem jak to nazwać, chodzi mi o to "nowocześniejsze laminowanie" gdzie mapa jest bardzo sztywna -ale takiego typu akurat zdecydowanie nie lubię. W dodatku często zdarza mi się chodzić w deszczu a gdy chodzę sama to często korzystam z mapy, tym samym gdybym miała papierowe bez laminowania, musiałabym je wymieniać co miesiąc pewnie.

    Z bieżących przewodników to wydaje mi się, że nie ma lepszych od Rewasza na start dla początkujących. Akurat nie mam Rewasza Bieszczadów ale mam kilka innych Rewaszów (Beskidy Zachodnie) i uważam je za bardzo wyczerpujący materiał.
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 29-04-2014 o 23:11
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  9. #139
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    Za to, będąc na miejscu z wielką namiętnością zakupuję rozmaite publikacje w miejscach, które odwiedzam.
    Dla mnie to już jest chorobliwe uzależnienie. Takim miejscem jest Lesko i księgarnia Bosz. Nie wiem jak nazywa się ulica, ale idąc od centrum ulicą Parkową, pierwsza w lewo. Świetny asortyment tematyczny i nie tylko turystyczny. Wspaniała obsługa jak również słowność w sprowadzaniu pozycji, które już zostały wcześniej sprzedane, zasługuje na polecenie.

  10. #140
    Bieszczadnik Awatar delux
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    piekła,cieleśnie lubuskie, sercem Teleśnica i Terka .
    Postów
    550

    Domyślnie Odp: Mapy Bieszczadów...

    Co jestem w Lesku to też tam zachodzę i....wracam do domu z jakąś pozycją na temat Biesów...
    Tak być nie może,bo tak być musi...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 07:53
  2. Miłośnicy Bieszczadów z Bieszczadów - ankieta :)
    Przez Promyk :) w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-03-2007, 23:58
  3. Mapy Bieszczadów Wschodnich
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-09-2006, 20:42
  4. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 22:13
  5. Mapy Bieszczadów sprzed akcji Wisła
    Przez radek w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-07-2005, 21:18

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •