Strona 2 z 15 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 146

Wątek: Mapy Bieszczadów...

  1. #11
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    Kraków (Prądnik Czerwony, na Nową (C)huć zamieniony...)
    Postów
    327

    Domyślnie

    No to powiem tak, jak jeden mój kolega architekt: jak zobaczę, to sobie wyobrażę... :D W Krakowie jej jeszcze nie widziałem, ale ostatnio nie szwendałem się po księgarniach. Rzucę okiem. Nie wiesz przypadkiem (jako wydawca) kto tym tutaj handluje? Może Sklep Podróżnika? - to zdaje się najlepiej zaopatrzony handel mapami w moim mieście
    Pozdrawiam
    mj

  2. #12

    Domyślnie

    Sklep Podróżnika na pewno i zdradze Ci dobre dwa adresy gdzie bedziesz miał map bez liku: INTERMAP - Wrocławska 56 - wejście z boku przez korytarz (hurtownia kartograficzna - w detalu też Ci sprzedadzą, tam na pewno są), Cartographica - Bonarka 19 (blisko McDonaldsa k. ronda Mateczny) - też hurt ale też sprzedadzą w detalu.

  3. #13

    Domyślnie

    No i pytaj w księgarniach sieci Matras

  4. #14
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez misiekjakub
    kto tym tutaj handluje?
    Przez internet u wydawcy. Otrzymałem w 2 dni, a do Sopotu jest dalej
    Długi

  5. #15
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie

    Hej :)

    Studiuję mapę Ruthenusa od kilku tygodni i muszę powiedzieć, że chyba jest to w tej chwili najlepsza mapa Biesków na rynku. Kto nieco 'ślakował' warstwicami i na przełaj po Biesach z mapami PPWK itp ten wie, jak ważne jest dokładne odwzorowanie terenu. Na mapie Ruthenusa dokładność jest na 6. W tej skali zapewne niewiele się da dorobić. Wreszcie jest bardzo precyzyjnie naniesiona sieć hydrograficzna, małe polany, ważne drogi leśne. Treść turystyczna, historyczna też na 6.
    Jedynie nie sprawdzona jest trwałość mapy w warunkach normalnego terenowego użytkowania. Oby i to okazało się lepsze niż w mapach WZKartu :) Co do nazewnictwa, to mam tylko jedną uwagę. Wprowadziłbym zasadę, że urzędową nazwę szczytu czy innej formacji terenowej wpisuje się w nawiasach zawsze tam, gdzie przebiega jakikolwiek znakowany szlak turystyczny. Chodzi o uniknięcie pomyłek w komunikacji z mniej zorientowanymi 'pytaczami' na szlakach. Jednak zasada ta na razie nie została do końca utrzymana w tym wydaniu - przykładem niech będzie szczyt Patryja w masywie Otrytu zwany na innych mapach Hulskie oraz w tym samym masywie pik określony mianem Wysokiego Wierchu, który z dotychczasowych wydawnictw znaliśmy jako Trohaniec.
    Bardzo odpowiada mi kolorystyka mapy. Cieniowania są czytelne, nie zaciemniają innych oznaczeń i napisów. Jedynie sposób barwienia zabudowań nieco ściemnia obraz - użyłbym tutaj raczej jakiegoś kolorku jaskrawego (żeby szukającym dziczy łatwiej było unikać domostw :P) Zastąpienie konturów pojedynczych budowli piktogramami oznaczającymi ich funkcję uważam również za dobry pomysł. Kreski konturowe cienkie - nie zamazują treści. I w ogóle ach i och :) Nie podejmuję się nawet trochę krytykować ustaleń Pana Krukara dotyczących toponomastyki - w tej dziedzinie jest zapewne specem. Ogólnie więc uznaję, że mapisko jest rewelacyjne. Błądząc palcem po tej mapie mam wrażenie, jakbym szedł przez dawne Bieszczady pełne życia, ludzkich uczuć, historii. Każda nazwa polanki, lasku, rzeczki kryje w sobie to wszystko, choć dla mnie w szczegółach na ogół nieznane, ale jednak uruchamiające wyobraźnię. Pięknie dziękuję twórcom za tę mapę :)
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Derty
    Jedynie nie sprawdzona jest trwałość mapy w warunkach normalnego terenowego użytkowania. Oby i to okazało się lepsze niż w mapach WZKartu
    Mapa "sześćdziesiątka"wydrukowana jest na papierze kredowym matowym G-print jakiego używa i PPWK i Comapass - więc trwałośc bedzie podobna. Grubośc papieru jest tylko wieksza ze wzgledu na rozmiar arkusza. Zdradzę, że szykujemy mapkę Biesów na specjalnym papierze produkowanym przez firme DuPont, który to papier tylko Pudzianowski jest w stanie rozedrzeć i kwas solny zeżreć! Producent daje na papier gwarancję 6 mcy na np. zanurzenie w wodzie morskiej non stop!!! Myślę, ze jedyną jej wadą bedzie cena - ok 20 zł w detalu! Ale to mapa na lata. Będzie miała tę przewagę nad foliwaną mapą Expressmapu, że nie zaszkodzi jej całkowite zanurzenie w wodzie czy korzystanie w czasie śnieżycy lub ulewy - "sześćdziesiątkapiątka" foliowana po zanurzeniu lub zamoczeniu (robiłem testy) "ssie" krawedziami wilgoć i następnie gnije.
    Resaumując - do wersji naszej mapy na tym specjalnym papierze dodamy instrukcję obsługi typu: punkt 29. jeśli mapa upadnie ci drogi wędrowcze w błoto to poszukaj najbliższego strumienia, opłucz ją dokładnie z błota, strzepnij wilgoć i ruszaj dalej.


    Cytat Zamieszczone przez Derty
    Wprowadziłbym zasadę, że urzędową nazwę szczytu czy innej formacji terenowej wpisuje się w nawiasach zawsze tam, gdzie przebiega jakikolwiek znakowany szlak turystyczny.
    wiekszość nazw niewielkich szczytów w Bieszczadach nie jest nazwami urzedowymi! I to jest problem.

    Cytat Zamieszczone przez Derty
    pik określony mianem Wysokiego Wierchu, który z dotychczasowych wydawnictw znaliśmy jako Trohaniec
    Trochaniec, a właściwie Truchaniec to szczyt 651 m npm ok 1,5 km na północny zachód od Smolnika - Wysoki Wierch to nazwa uzywana przez dawnych mieszkańców Smolnika, Dwernika i.in., nie budząca zadnych watpliwości.

    Cytat Zamieszczone przez Derty
    przykładem niech będzie szczyt Patryja w masywie Otrytu zwany na innych mapach Hulskie
    Tu jest taka sama sytuacja jak w przypadku wsi i szczytu Smerek - błędna nazwa przeniesiona z najbliższej wsi.

    W/w nowe - stare nazwy rzeczywiście nie zostały podparte "starymi" w nawiasach - musimy to przemyśleć, bo sprawa jak widzę jest poważna.

    Pozdrawiam

  7. #17

    Domyślnie

    w w/w poscie w drugim wersie napisałem że grubośc papieru jest wieksza - oczywiście powinno być mniejsza - papier jest cieńszy!

  8. #18
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie

    Trzeci dzień czytam tę mapę.
    Bo jest to niewątpliwie mapa do czytania
    i mam z tym dużo radości.
    Czego ja się czepiałem
    Nie, nie czepiałem się, zadawałem pytania, to wielka różnica. Czytam i pytań następnych przybywa. Spróbuję przynajmniej na część z nich sam sobie odpowiedzieć. W terenie. :D
    Przy wszystkich pochwałach (uzasadnionych) nie wieszajcie psów na starych wysłużonych mapach PPWK. W. Krukar recenzował kolejne wydania i już przy trzynastym wydaniu zdobył się na lekką pochwałę. A PPWK nie dysponowało zdjęciami satelitarnymi i całą nowoczesną, teraz dostępną techniką kartograficzną. Moja mapa z 1995 r., wydanie 16 wpędziła mnie nie raz w tęgie krzaczory, ale i wyprowadziła na szlak i do "domu". Częściej w krzaczory właziłem z własnej winy, niż z winy mapy.
    Sam też często widziałem ludków z mapą, ale bez busoli. Kręcili arkuszem, usiłując dopasować mapę do tego co widzieli. Skutek: po 4 godzinach byli w tym samym miejscu i klęli mapę.
    Pozdrawiam
    Długi

  9. #19
    Bieszczadnik Awatar irek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Dobrze posiedzieć przy Żubrze
    Postów
    772

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez długi
    Sam też często widziałem ludków z mapą, ale bez busoli. Kręcili arkuszem, usiłując dopasować mapę do tego co widzieli. Skutek: po 4 godzinach byli w tym samym miejscu
    he he
    cos mi sie przypomnialo, jakies 2 lata temu z pewnym adminem serwisu bieszczadzkiego i przyjaciolmi szwendalismy sie kolo Opolonka.
    Uzbrojeni w GPS mape "Bieszczady Wysokie" i laptop z mapa - po kilku godzinach chaszczowania wyslismy w punkcie wyjscia :) bylo tyle smiechu ze hej i radosci ze jeszcze jestesmy w Polsce Po odtworzeniu naszej trasy potem w komputerze doszlismy do wniosku ze niezle sie zakrecilismy :)
    Iras 7214
    www.bieszczady.net.pl
    www.karpaty.travel.pl
    www.iras.net.travel.pl - Irasowe wojaże
    Wszystkie błędy ort. są zamierzone i chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest zabronione ;)

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez długi
    nie wieszajcie psów na starych wysłużonych mapach PPWK.
    Cytat Zamieszczone przez długi
    A PPWK nie dysponowało zdjęciami satelitarnymi i całą nowoczesną, teraz dostępną techniką kartograficzną
    dysponowała natomiast świetnymi zdjęciami lotniczymi i sztabem fachowców oraz ogromnymi środkami. dodam że przez pewnien okres pracował tam niejaki Piter (TAK, ten od "wigówek") i to tylko dzieki niemu podnióśł sie poziom ich mapy, a Krukar mógł napisać, że wreszcie coś "drgneło w galotach" hihi

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 08:53
  2. Miłośnicy Bieszczadów z Bieszczadów - ankieta :)
    Przez Promyk :) w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-03-2007, 00:58
  3. Mapy Bieszczadów Wschodnich
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-09-2006, 21:42
  4. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 23:13
  5. Mapy Bieszczadów sprzed akcji Wisła
    Przez radek w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-07-2005, 22:18

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •