Strona 3 z 15 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 13 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 146

Wątek: Mapy Bieszczadów...

  1. #21
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    Krukar mógł napisać, że wreszcie coś "drgneło w galotach" hihi
    No tak , wylewny w pochwałach to nie był.
    Napisał : "Mimo wymienionych potknięć najnowsze (XXIII) wydanie mapy Bieszczadów różni się zasadniczo od wydań poprzednich."
    I dalej: "Turyści czekają więc na następne, coraz lepsze wydania i tak już niezłej mapy południowo-wschodniego krańca Polski"
    Cytuję z wydawnictwa SKPB Warszawa "POŁONINY" 88
    Długi

  2. #22

    Domyślnie

    Aż sięgnałem po te "Połoniny" (należę do tych szczęściarzy, którzy mają pawie komplet "Połonin"). Krukarowi chodziło o wydanie XII i XIII (rózniące się tylko datą wydania). Swój tekst podsumował: "Mapa ta nie jest jeszcze wolna od błędów, ale niektórzy sądzą, że uzyskała już poziom zerowy, z którego można by ją doskonalić i aktualizować." Dokonał on też w tym artykule bibliografii dla mapy "Bieszczady" 1:75.000 PPWK, co jest szczegolnie przydatne dla zbieraczy wszystkich wydań wszelakich map Bieszczadów, do których się zaliczam.
    Zwrócę jeszczę uwagę na jedno - W. Krukar gdy to pisał to był młodszy od Zosi Samosi :D

    Nadmienię, że była to wtedy na rynku mapa jedyna i nikt nie miał żadnego wyboru, a teraz jak sądzę w temacie bieszczadzkim jest przynajmniej 10 pozycji.

    Wiadomym jest, że trudno ocenić, która mapa z występujacych na rynku jest najlepsza, natomiast wydaję mi się, że łatwo ocenić tę najgorszą. Niniejszym wywołuje dyskusję w temacie "KARTOGRAFICZNY BUBEL BIESZCZADÓW"
    Ja typuję do miana "kartograficznego bubla Bieszczadów" dwie mapy, obie wydane przez wydawnictwo Beaty Pietki (chyba Katowice). Obie ukazały się w 2004 roku. 1. Bieszczady w skali 1:60.000, 2. Bieszczady Wysokie w skali 1:40.000. Hitem jest na nich droga "stokówka" prowadząca na szczyt Tarnicy. Wiecej takich hitów postaram się przedstawic później.

  3. #23
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    Kraków (Prądnik Czerwony, na Nową (C)huć zamieniony...)
    Postów
    327

    Domyślnie

    Kręcenie mapą bez busoli to całkiem niezła metoda, sam z powodzeniem stosuję od lat i poza nielicznymi wyjątkami wychodzę zawsze tam gdzie chcę
    Pepewukowi trzeba oddać może sprawiedliwość o tyle, że na tych mapach wychowało się kilka pokoleń turystów bieszczadzkich, w tym - jak sądzę - większość spośród użytkowników tego forum. Co do lekkich pochwał ze strony p. W. Krukara, to wydaje mi się (IMHO) że jest to efekt pewnej poprawy mapy PPWK, ktora mniej więcej wtedy nastąpiła - wzrosła dokładnosć i poziom ogólny, zaznaczono po raz 1szy (!) niektóre drogi itp. Szczegółów nie jestem w stanie podać bo ja już wcześniej przesiadłem się na Pitera.

    Cytat Zamieszczone przez długi
    A PPWK nie dysponowało zdjęciami satelitarnymi i całą nowoczesną, teraz dostępną techniką kartograficzną.
    Prawda szczera, ale z drugiej strony pamiętaj że WIG robił swoje mapy we wczesnych latach trzydziestych XX w, kiedy o satelitach to się dopiero co poniektórym Ciołkowskim, Korolowom i von Braunom dopiero śniło. Pod względem odwzorowania rzeźby terenu mapa wigowska jest zaś o niebo lepsza niż PPWK. Poza tym piter robiąc swoją "75" (1sze wydanie 1991) też, jak sądzę, nie dysponował zdjeciami satelitarnymi ani chyba nawet lotniczymi (o czym świadczy fakt że pokrycie terenu na 1szym wydaniu było takie, jak na mapie przedwojennej, dopiero potem to poprawili) a odwzorowanie drożni było nieporównywalnie lepsze niż na pepewuku.
    Pozdrawiam
    mj

  4. #24
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    Kraków (Prądnik Czerwony, na Nową (C)huć zamieniony...)
    Postów
    327

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    typuję do miana "kartograficznego bubla Bieszczadów" dwie mapy, obie wydane przez wydawnictwo Beaty Pietki (chyba Katowice). Obie ukazały się w 2004 roku. 1. Bieszczady w skali 1:60.000, 2. Bieszczady Wysokie w skali 1:40.000. Hitem jest na nich droga "stokówka" prowadząca na szczyt Tarnicy. Wiecej takich hitów postaram się przedstawic później.
    O rany! To rzeczywiście hicior sezonu
    Jak to mówią - Polak potrafi. Aż się wybiorę do księgarni obejrzeć :D :D :D
    Pozdrawiam
    mj

  5. #25

    Domyślnie

    Ale tylko obejrzyj! nie kupuj!!! szkoda wspierać takie "byle co" - na spokojnie obejrzysz to cudo na Wrocławskiej 56 w INTERMAPIE

  6. #26
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    Kraków (Prądnik Czerwony, na Nową (C)huć zamieniony...)
    Postów
    327

    Domyślnie

    No coś ty :D :D :D Chociaż, z drugiej strony, takiej "perełki" nie kupić...
    Pozdrawiam
    mj

  7. #27
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie

    No właśnie - porównujmy mapy obecne, a nie te z przed lat. Inne czasy.
    Stokówka na Tarnicę?
    Muszę to zobaczyć
    Długi

  8. #28

    Domyślnie

    mam te mape ale nie moge jej znalezc - jak tylko znajde zrobie skan i gdzies wstawie

  9. #29
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    mam te mape ale nie moge jej znalezc
    Te błędy (bo jest ich znacznie więcej jak sądzę) widziałem u kogoś w Atlasie samochodowym Polski (czy jakoś tak) tego samego wydawnictwaw skali 1:250k lub 1:300k - juz nie pamietam. Mapa ta zapewne jest mechanicznym powiększeniem tegoż arcydzieła z 1:250 000 do 1:60 000 lub 1:40 000, sprzedawanego za cięzkie pieniędze m.in. przez akwizytorów pod hipermarketami, itp. Ale mapy nie widziałem, może więc ma równiez jakieś zalety.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  10. #30
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie

    Hej :)
    Jeszcze nie widziałem tych map Pani Pietki jeno słyszałem przypadkowo urągania dwóch młodzieńców w księgarni. Chyba właśnie na ich temat. Ale do kolekcji i tak upię...kiedyś to będzie cymesik na rynku - tym większy im więcej będzie zawierać byków. Ot taka mała inwestycja na przyszłość :P
    A co do uwagi jaką poczyniłem w sprawie nazewnictwa na mapie Ruthenusa. Nie wnikam, czy nazwy są urzędowe czy nie, czy są zapożyczeniem nazwy sąsiednich wsi. Aż tak nie analizuję toponomastyki. W sezonie zwiedzam wiele różnych gór i z konieczności przyjmuję nazewnictwo najbardziej rozpowszechnione na danym terenie dla właśnie ułatwienia komunikacji z innymi ludźmi. Dlatego tylko prosiłbym o to, o co prosiłem w poprzednim poście w tym wątku - nazwa urzędowa, czy najczęściej używana w nawiasie pod nazwą historycZną zawsze tam, gdzie przebiega znakowany szlak pieszy, konny czy dowolny inny. Pytanie - czy Strubowiska to nazwa historyczna czy nie? Bo występuje na mapie w nawiasie.
    Ale i tak - dla mnie to super mapa i koniec!! Kropka!! Szlus...
    Resztę pobadam w terenie :D
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 08:53
  2. Miłośnicy Bieszczadów z Bieszczadów - ankieta :)
    Przez Promyk :) w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-03-2007, 00:58
  3. Mapy Bieszczadów Wschodnich
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-09-2006, 21:42
  4. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 23:13
  5. Mapy Bieszczadów sprzed akcji Wisła
    Przez radek w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-07-2005, 22:18

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •