Strona 5 z 15 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 146

Wątek: Mapy Bieszczadów...

  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    A tak przy okazji - ten ktoś rysuje podkłady map własnoręcznie, czy korzysta z istniejących i uzupełnia je?
    Wydawcy przeważnie przerysowywują podkłady map z tzw. "powiatówek" lub z innych map turystycznych - to zaobserwowałem już dawno. Legalnie można przerysować podkład z mapy WIG - Wojskowy Instytut Geograficzny już nie istnieje, a nie ma chyba instytucji, która jest jego prawnym nastepcą, wobec czego wspomniany okres ochrony (70 lat) nie obowiązuje. Legalnie też mozna podkład kupić - np dla Biesów w OPGK w Rzeszowie. Jednakże i ten podkład WIG jest zrobiony dla skali 1;100.000 - niezbyt dokładny, ten z "powiatówek", i ten z OPGK też niedokładne. Musiałbym tu zrobić cały wykład na temat: Jak powstają poziomice żeby wytłumaczyć na czym to polega - polecam literaturę fachową
    Jeśli pytasz skąd Wydawnictwo RUTHENUS ma podkłady (poziomice, układ dróg itp.) do map "Bieszczady" 1:60.000 (2004), "Bieszczady Wysokie. BdPN" 1:40.000 (2003, 2004) to odpowiem: mamy podkład własny, zrobiony dużym nakładem sił i środków. Metody tzw. kombinowane, ale wiekszość rysunków poziomic jest wygenerowanych z bardzo dobrych zdjęć satelitarnych. Tak dobrych, że aż sam się zdziwiłem, że tak można. Oczywiscie musi być spełnionych klika warunków - m.in. brak chmur na zdjeciach i odpowiednie oświetlenie - inaczej rysunek jest niedokładny.

    Cytat Zamieszczone przez misiekjakub
    I z tym się zgodzę, jako bardzo dobra mapa do chodzenia po Biesach służy mi Compass, dokładniejszy pod wieloma względami (formy terenu, drożnia) od Ruthenusa
    Misiekjakub! Pisałes juz kilkakrotnie o dokładności mapy Compassa - formy terenu i drożnia - podaj jakiś przykład, bo jak chodzę (jeżdżę) po terenie i mam przy sobie kilka map (w tym i Compass i PPWKę) to czasem, aż się dziwię jak mogli tak namotać.

    Cytat Zamieszczone przez misiekjakub
    Zgadzam się, że Ruthenus pod kilkoma względami Compassa przewyższa, nie będę się tutaj powtarzał bo już o tym pisałem w tym wątku. Jest jednak mniej komunikatywny
    Nasza "sześćdziesiątka" jest mniej komunikatywna bo jest od Compassa dużo "cięższa" mimo że ma "gorszą" skalę. Nawet przeskalowanie naszej mapy do takiej samej jak Compass dałoby ten sam rezultat - nasza mapa jest sporo "cięższa". Na pierwszy rzut oka to rzeczywiście mniej komunikatywne - ale tym sposobem na tym samym obszarze mamy dużo więcej szczegółów. O ciężarze mapy już pisałem.

    Cytat Zamieszczone przez misiekjakub
    Ruthenusa posiadam i cenię, ale powiem szczerze że kupiłem tę mapę raczej "na biurko", jako mapę stacjonarną tj. do użytku w domu i w bazie. Do orki w terenie nadal wolę Compassa+Rewasz.
    A zwróciłeś uwagę na sposób składania Compassa? Nieraz żeby obejrzeć pożądany fragment musisz mapę rozłożyc całą - jak dla mnie to właśnie z tego powodu mapa na biurko, natomiast "sześćdziesiątka" ma tak przemyślany sposób składania (dodam, że to ręczna robota - hihi zlożyć 25.000 mapek to nie lada wyczyn - sam tego oczywiście nie składałem!), że możesz szybko dotrzeć do dowolnego fragmentu, mając przed oczami tylko 4 części mapy (płachta o rozmiatach max 22 cm szerokość na 48 cm wysokość).
    Tę "harmonijkę" niby kiedyś "opatentował" Piter Kartografia.


    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    A mapa o której mówimy zawiera dużo (nie boję się uzyć tego sformułowania - możemy to przerobić na KIMB'ie) tego typu drobnych błędów topograficznych
    Jeśli myślałeś o "sześćdziesiątce" to zgadzam się. Już w drukarni (chciałem być przy druku), gdy wyszły pierwsze arkusze zauważyłem kilka błędów. Trudno jest uniknąć błędów. Powiem jedno - rozmawiamy tu o kilku mapach - "sześćdziesiątka" wśród nich jedyna jest PIERWSZYM wydaniem. Jesli dożyję wydania choćby piatego na pewno będzie lepsza.

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    I równiez nie jestem ani specjalnym zwolennikiem, ani tez przeciwnikiem jakiegoś wydawnictwa - staram sie patrzeć obiektywnie, choc może nie zawsze to wychodzi.
    No właśnie chyba nie wychodzi bo czytam na Twojej stronie http://www.twojebieszczady.pl/mapy2.php nastepującą rzecz o mapie Compassa "Bieszczadzki Park Narodowy" 1:50.000

    Mimo w/w i kilku innych drobnych nieścisłości jest to obecnie najlepsza mapa tego rejonu w którą warto się zaopatrzyć udając się na tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego - polecamy.

    A porównywałeś Compasss'u "BdPN" 1:50.000 do naszej "Bieszczady Wysokie. BdPN" 1:40.000 (2004) i pomijajać skalę? W twojej ocenie mapa Krukara "Ustrzyki Górne i okolice" ma tylko jeden minus - szlaki w jednym kolorze. Ta rzecz została wyeliminowana w mapie "Bieszczady Wysokie". Głupio byłoby mi porównywać mapę "parkową" Compassa do naszej ale różnic jest naprawdę dużo. No i w tym dziale "mapy mniejszych obszarów" jest tylko 4 mapy (w tym dwie Krukara - już dawno nieosiagalne i dwie Compass'u), a mogłoby być ich z 10. Może warto poszperać, poszukać i opisać?

    Uff! Tyle na dziś - jadę w Biesy!

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    No i w tym dziale "mapy mniejszych obszarów" jest tylko 4 mapy (w tym dwie Krukara - już dawno nieosiagalne i dwie Compass'u), a mogłoby być ich z 10. Może warto poszperać, poszukać i opisać?
    cytuje sam siebie - hehe - ale przejrzałem jeszcze (przed wyjazdem w Biesy) wszystkie portale zajmujące sie Bieszczadami i muszę stwierdzić że Irek:

    http://www.bieszczady.net.pl/mapy.html

    ma najlepiej rozpracowane mapy - skany okładek, prawie suche opisy bibliograficzne no i największą ich ilość (rodzajow map) i to mi się podoba!

  3. #43
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    No właśnie chyba nie wychodzi bo czytam na Twojej stronie http://www.twojebieszczady.pl/mapy2.php nastepującą rzecz o mapie Compassa "Bieszczadzki Park Narodowy" 1:50.000
    A porównywałeś Compasss'u "BdPN" 1:50.000 do naszej "Bieszczady Wysokie. BdPN" 1:40.000 (2004) i pomijajać skalę?
    To prawda. Nie doszukuj sie tu jednak celowego działania. Chwilowo dzial ten się lekko zdezaktualizował, po powrocie z Bieszczadów zostanie uzupełniony - o ile dobrze pamietam wtedy jeszcze nie było BdPN Krukara - moje niedbalstwo.
    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    W twojej ocenie mapa Krukara "Ustrzyki Górne i okolice" ma tylko jeden minus - szlaki w jednym kolorze.
    No tak - bo do czego tam się więcej czepiać? Ta mapa ma inne zadanie: ukazanie nazewnictwa, którego jest tam mnóstwo. Nikt przeciez nie będzie łaził z tą mapa w terenie, jako mapą także turystyczną. W zasadzie chyba błędem było umieszczenie jej w tym dziale - ale chodziło jedynie o zasygnalizowanie, że co takiego istnieje, bo przeciez są to wydawnictwa ciekawe.
    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    w tym dwie Krukara - już dawno nieosiagalne i dwie Compass'u), a mogłoby być ich z 10. Może warto poszperać, poszukać i opisać?
    Warto i bedzie uzupełnione. Jednak ze względu na stricte amatorski i hobbystyczny charakter strony, nie oznacza to, że jak jakas mapa sie ukaże musze leciec do ksiegarni by ją kupic i opisać, choć zazwyczaj i tak to robię. Natomiast dwie wspomniane mapki sa w zasadzie osiagalne: UG jest do kupienia na miejscu, chocby w punktach kasowych BdPN i pewnie po innych róznych budach, a Komańcza i okolice rzeczywiście jest trudno dostepna, ale można za to nabyć na stronie Rewasza w zastęstwie "Okolice Komańczy i Woli Michowej" też 1:40k (7zł), oraz również w/w UG i okolice (6zł).
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    o ile dobrze pamietam wtedy jeszcze nie było BdPN Krukara - moje niedbalstwo.
    Bieszczady Wysokie. BdPN. I wydanie - Krosno 2003 - czerwiec
    j.w. II poprawione wydanie z cieniowaniem - Krosno 2004 - sierpień

    BdPN Compass'u opisywany przez Ciebie ukazał się chyba też w sierpniu 2004

  5. #45
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    BdPN Compass'u opisywany przez Ciebie ukazał się chyba też w sierpniu 2004
    Ok, przyjmuję do wiadomości. Aha - ale musisz brac poprawke na "rozniesienie sie informacji", co wtedy szło nieco wolniej niz dziś Compass ma tę zaletę, że ide w Opolu do Empiku czy innej ksiegarni, widze nowa mape i kupuje. A żeby sie dowiedziec że wydal cos Ruthenus musze łazic po siakichś stronach www i albo zauważe, albo nie zauważe :)
    Uzupelnienie i krótkie (jak zawsze subiektywne) recenzje map których tam brakuje - po powrocie z KIMB.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Compass ma tę zaletę, że ide w Opolu do Empiku czy innej ksiegarni, widze nowa mape i kupuje.
    o nieprawda! nieprawda! nieprawda!

    Handlujemy z siecią Matras - nie wiem czy jest w Opolu ale też jedna księgarnia w Opolu kupuje u nas bezposrednio: Ksiegarnia Omega, Rynek 19, OPOLE. Nawet kupują wydawane przez nas "krośniana".

  7. #47

    Domyślnie

    Wystarczy bywać od czasu do czasu w Biesach!!!
    Jade już Biesy bo chcę być przed zmrokiem!!!!!

    [moderator]
    Bardzo przepraszam, ale wcisnałem nie ten przycisk co trzeba i pokancerowalem Twojego posta, znaczy przepadło to co było. Ide po okulary.

  8. #48
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    Ksiegarnia Omega, Rynek 19, OPOLE..
    No popatrz, za duzo księgarni w Opolu chyba :). Zaraz rano lece zobaczyć.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  9. #49
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    Wystarczy bywać od czasu do czasu w Biesach!!!
    O rany, nawet Ty tak mówisz? :) Żeby tylko W.Krukarowi sie nie udzieliło, bo dopiero będzie...
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  10. #50

    Domyślnie

    Witam serdecznie.
    Wreszcie mam chwilkę

    barszczu – dalej upieram się o wyjaśnienie pochodzenia nazw:

    Jasła (Wiasył, Wjasył), Małego Jasła, Okrąglika (Kruglak), Fereczatej (Fereczathi), Skaleńca.

    W okolicy przeł. Beskid Żydowski jest nazwa "Potasznia (Beczkarnia)". Dlaczego tutaj? Przecież Beczkarnia to nazwa zakładu drzewnego (produkującego beczki) funkcjonującego pod tą nazwą a znajdującego się w okolicy Beniowej - co zresztą jest zaznaczone ? ? ?

    W tej samej okolicy do Sanu wpada strumyk Halicz zwany również Bukowcem (nazwa wspominana przez ludzi pamiętających tartak) u Was jest Haliczka?

    I (na razie) jeszcze jedno czym różnią się nazwy pisane kursywą (chyba Times) od kursywy (chyba Arial) od normalnych (bez kursywy chyba Arial) ?

    Na razie tyle
    pozdrawiam

    J.Lupino

    ps. A może by tak zaprosić Pana Krukara na KIMB?
    Coś za dużo nieścisłości w tym Waszym wydawnictwie :(

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 07:53
  2. Miłośnicy Bieszczadów z Bieszczadów - ankieta :)
    Przez Promyk :) w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-03-2007, 23:58
  3. Mapy Bieszczadów Wschodnich
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-09-2006, 20:42
  4. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 22:13
  5. Mapy Bieszczadów sprzed akcji Wisła
    Przez radek w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-07-2005, 21:18

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •