Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: W Bieszczadach nawet kamienie kłamią

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie

    Na oficjalnej stronie gminy Lutowiska jest mowa o 1942 roku, więc zapewne na tablicy też jest właściwa data. To o czym tu piszesz może być najzwyczajniejszą pomyłką na jednej z wielu stron o Bieszczadach. W najbliższych dniach pojade przez Lutowiska, jesli nie zapomne to zrobię zdjecie .
    http://www.lutowiska.pl/index2.php?id=39&a=4&b=4
    Więc w tym przypadku zapewne kamienie nie kłamią, tylko ktoś sie pomylił.
    Pozdrawiam
    naive

  2. #12

    Domyślnie Tablica w Lutowiskach

    Kilkakrotnie zwracałem uwagę różnym osobom, także wójtowi Lutowisk, że data na płycie jest niewłaściwa. Tragedia miała miejsce 22 czerwca 1942 r. Rok 1943 był kiedyś także wpisany na podobnej tablicy w Olszanicy. Niestety nie udało mi się dociec, czy było to celowe działanie, czy też nieświadome zniekształcenie. Dawniej na obu tablicach nie było ani słowa o Żydach, jakby ich obecnośc tu w Bieszczadach starano się ukryć w niepamięci.

  3. #13
    Administrator Awatar leszczu
    Na forum od
    10.2004
    Rodem z
    Lesko, Poland
    Postów
    282

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rob_m6
    Polecam publikacje Andrzeja Potockiego "PODKARPACKIE JUDAICA" str.41, gdzie jest podana data 22 czerwca 1942 r jako data egzekucji w Lutowiskach.Pozdrawiam Duch
    Czyli widocznie mamy błąd na tablicy co widać na załączonym zdjęciu poniżej
    Pujde zgłosze wójtowi i zobaczymy co z tym będzie.
    Narazie pozdrawiam i mam nadzieją że zostanie to poprawione.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Made in BIESZCZADY obecnie Lesko sercem Lutowiska

  4. #14

    Domyślnie

    Ja tę tablicę, zdemontowną ze starego niby pomnika, widziałem, gdy montowano ją do tego kawałka betonu i zgosiłem swoje zatrzeżenia, z dwóch powodów: błędnej daty i braku informacji o Żydach, ofiarach tej zbrodni.

  5. #15
    szepczący_wiatr
    Guest

    Domyślnie

    dziekuję za zdjęcie , zgłoszanie wójtowi nie wiele da , Jak widac na tablicy nie ma wzmianki o Żydach , z tego co wiem to początkowo o zbrodnię oskarżono Ukrańców a ofiarami mieli byc głównie Polacy i widząc taka tablice łatwo to wmówić .
    Myslę że zmiana tablicy , napisu na tablicy jest konieczna nawet dla poprawy wizerunku gminy i stosunków polsko - ukraińskich . Tablice wmurowano w 1969 roku , a mój znajomy / juz nie zyje , to ten co odsiedział 25 lat za UPA / pisał o tej tragedii dużo wcześniej . Pisał o rozstrzeliwaniu Żydów , widział jak ich zwożono . Na jego procesie też podobno wypytywano o mord w Lutowiskach . Oskarzyciel chciał go przyp[isac UPA .

    Ofiar zapewne było wiecej , egzekucja miała miejsce po zachodzie słońca .
    Strzelali tylko dwaj gestapowcy !!!
    Johan Backer / a umlaut / i Arnold Doppke .
    w 1973 roku Arnold Doppke został skazany przez sąd w Berlinie na dożywocie
    Pochodził z Cisnej , tam mieszkał jego ojciec a przywędrował dziadek .

  6. #16
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie

    Dziś obejrzałem obelisk i tablicę. Myślę że władze i mieszkańcy gminy powinny pomyslec nad bardziej wyrazistym upamiętnieniem mieszkańców wtedy miasta a teraz wsi. Poniżej wygląd całego pomnika i tablicy ze szczególnycm uwględnieniem daty. Nie wiem czy słusznie wnioskuje, ale warto pamietać iż rok 1969 czyli ten kiedy ustawiono obelisk z tablicą, był tuz po roku 1968.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Pozdrawiam
    naive

  7. #17
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Miasto gdzie jedna droga prowadzi w pole buraków a druga ziemiaków.
    Postów
    87

    Domyślnie Gestapowcy

    Backer i Doppke tak skrzętnie zacierali ślady swojej "działalniści" i obecości na terenie miasta Ustrzyki D i okolic, że jedynym dowodem pobytu Backera w Ustrzykach D., był kwit rekwizycyjny wydany Panu Szczepańskiemu, w zamian za zabranie aparatu fotograficznego. Pan Szczepańsk (fotograf ustrzycki w okresie międzywojennym), był świadkiem w Procesie Norynberckim, gdzie Backer był sądzony. Rodzina pana Szczepańskiego(syn i wnuk), do dziś prowadzi profesjonalny zakład fotograficznyw naszym miasteczku. W Ustrzykach D. mieszka syn kobiet,y która ze względu na swoja urodę"wpadła"w oko Bacerowi. Backer dla rozrywki strzelał do Żydów, których wcześniej prowadzono w okolicę brzegu Strwiąża, przepływającego koło dzisiejszego szpitala(góra Laworta zagłuszła strzały i jęki konających). Dużo materiałów na te tematy znajduje się w książeczkach pt:"Bieszczad". Przedwojennych obywateli Ustrzyk D. można policzyć na palcach jednej ręki, reszta mieszkańców to wygonieni ze swoich rdzennych gniazd"zaburzanie", którym Stalin oddał wspaniałomyślnie Bieszczady (należące i tak przed wojną do Polski) za Sokal ,Bełz i inne miasta znajdujące się aktualnie pod okupacją Ukrainy, o czym teraz się nie wspomina. Pozdrawiam.

  8. #18
    kasandrra
    Guest

    Domyślnie

    widziałam cmentarz chyba dwa lata temu.
    w srodku zaniedbany jak wiekszosc zydowskich cmentarzy w Polsce.
    czemu rdzenni bieszczadnicy moga nie akceptowac zydów?
    k.

  9. #19

    Domyślnie

    Cmentarze żydowskie zawsze i wszędzie sprawiają wrażenie zaniedbanych, bowiem po postawieniu nagrobka - macewy, Żydzi pozostawiają ją na opiece bożej. Nie prostują jej kiedy się pochyli, nie podnoszą gdy upadnie. Żydzi nie używali w epitafiach nazwisk. Na czwartym, a nawet na trzecim pokoleniu pamięć o przodkach wygasa. Nie wolno jest w tym samym miejscu pochować drugiego człowieka. Tak więc macewy pozostawione swojemu losowi, na częsci cmentarza już zapełnionego pochówkami, w znacznej mierze zakrzaczonego, sprawiają wrażenie zaniedbanych. Ale podkreślam jest to stan naturalny, akceptowany przez społeczność żydowską. Nie wolno z ich cmantarza pozyskiwać drewna, trawy czy czegokolwiek, bo cmęntarz chociaż jest miejscem świetym jest jednocześnie miejscem nieczystym. Po wyjściu z niego należy dokonać rytualnej ablucji, czyli umycia rąk. Żydzi z pokolenia Levi nie mogą wogóle wchodzić na cmantarz i zbliżać się do niego więcej niż niz na 4 łokcie - ok. 2 m.

  10. #20

    Domyślnie

    Cmentarze żydowskie zawsze i wszędzie sprawiają wrażenie zaniedbanych, bowiem po postawieniu nagrobka - macewy, Żydzi pozostawiają ją na opiece bożej. Nie prostują jej kiedy się pochyli, nie podnoszą gdy upadnie. Żydzi nie używali w epitafiach nazwisk. Na czwartym, a nawet na trzecim pokoleniu pamięć o przodkach wygasa. Nie wolno jest w tym samym miejscu pochować drugiego człowieka. Tak więc macewy pozostawione swojemu losowi, na częsci cmentarza już zapełnionego pochówkami, w znacznej mierze zakrzaczonego, sprawiają wrażenie zaniedbanych. Ale podkreślam jest to stan naturalny, akceptowany przez społeczność żydowską. Nie wolno z ich cmantarza pozyskiwać drewna, trawy czy czegokolwiek, bo cmęntarz chociaż jest miejscem świetym jest jednocześnie miejscem nieczystym. Po wyjściu z niego należy dokonać rytualnej ablucji, czyli umycia rąk. Żydzi z pokolenia Levi nie mogą wogóle wchodzić na cmantarz i zbliżać się do niego więcej niż niz na 4 łokcie - ok. 2 m.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Moja własna relacja z VIII KIMB, a nawet z całego pobytu w Bieszczadach.
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 11-06-2009, 18:42
  2. Nie spać!-"bieszczadnikować"(nawet Zimą)
    Przez sprzysiezony w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-01-2004, 12:53

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •