Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Cmentarz we wsi Żubracze

  1. #1
    szepczący_wiatr
    Guest

    Domyślnie Cmentarz we wsi Żubracze

    Wraz z ekipą austryjackiego czarnego krzyża poszukiwaliśmy cmentarzy i grobów wojennych z czasów I wojny swiatowej w Bieszczadach i okolicy . Oni to fotografowali i katalogowali . Przypadkowo trafiliśmy na stareńki zapomniany przez Boga i Ludzi cmentarzyk we wsi Żubracze . Kilkadziesiąt metrów od głównej drogi , po lewej stronie jadąc z m. Cisna do m. Wola Michowa , na dośc stromej górce .
    Wspominał o nim mój śp. znajomy z Baligrodu . On ostatni raz widział go w połowie lat 40 . Na cmentarzyku odnaleźlismy w zasadzie jeden nagrobek .
    bardzo nas zaciekawił
    To nagrobek księcia Giedroycia jak pisze na lastrykowej tablicy . Dookoła trawa , drzewa a wsród nich grób księcia . Pan Tej Ziemi jak pisze na tablicy . Ten opuszczony nagrobek to symbolizuje przemiany jakie zaszły w Bieszczadach w ciagu ostatnich lat .

    Może ktoś wie coś wiecej o spoczywajacym tam zmarłym ? może ktows wie gdzie mozna znaleźć jakies wieści na temat księcia .
    Miejscowi powiedzieli nam że ta tym samym cmentarzu pochowany jest Cygański Król

    na starych mapach odnaleźliśmy cmentarz wojenny w Cisnej , niestety po wojnie jakieś dzikusy zrobiły na nim skład drewna , akurat tam , jakby miejsca było mało .
    Był zaraz przy wjeździe do Cisnej od strony Leska i Baligrodu .
    Byłbym wdzięczny za informacje na temat Giedroycia spoczywajacego na cmentarzu w m. Żubracze

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Cmentarz we wsi Żubracze

    Cytat Zamieszczone przez szepczący_wiatr
    Może ktoś wie coś wiecej o spoczywajacym tam zmarłym ? może ktows wie gdzie mozna znaleźć jakies wieści na temat księcia .
    Tak, generalnie co nieco o nim wiadomo. W zasadzie cmentarzyk zapomniany nie jest, a raczej jedynie rzadko kto tam bywa. Mówi o nim m.in. przewodnik Rewasz, ale bardzo lakonicznie: iż był przedostatnim właścicielem tego majątku, oraz że u Jadwigi Kociatkiewiczowej z Giedroyciow był podczas okupacji punkt etapowy trasy kurierskiej na Węgry.
    Ale pelniejsze info znajdziesz tu, wraz z historią rodziny (potomkowie mieszkają na opolszczyźnie), natomiast czasy opowiadające o Żubraczem od akapitu: "Z relacji mojego taty Antoniego Stankiewicza." - (są rownież fotki): http://annaordyczynska.webpark.pl/Giedroyc.htm
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #3
    szepczący_wiatr
    Guest

    Domyślnie

    dziekuje za pomoc , z rodzina sie spotkałem ale w ...wilnie , z polski tez tam byli moze ci z opolsczyzny , wiem ze księciem nie był

    Na tym cmentarzyku jest w zasadzie tylko ten jeden grób .Nie ma zadnego oznakowania
    dobrze ze chociaz miejscowi pamietają

  4. #4
    aord
    Guest

    Domyślnie Odp: Cmentarz we wsi Żubracze

    Może ktoś wie coś więcej o spoczywającym tam zmarłym ? może ktoś wie gdzie można znaleźć jakieś wieści na temat księcia
    .
    Czuję się wywołana do tablicy. Polecam moją stronę 'Sentymentalna podróż do Żubraczego' http://anstankiewicz.republika.pl/zubracze.htm Umieściłam odnośniki do ibszerniejszych materiałów na temat Żubraczego, księcia Gedroycia, Rodziny Kociatkiewiczów etc
    Wspomnienia mojego taty Antoniego Stankiewicza, który w Żubraczem mieszkał
    http://aordycz.blogspot.com/2013/12/...-na-wegry.html
    Pozdrawiam


  5. #5
    Bieszczadnik Awatar DUCHPRZESZŁOŚCI
    Na forum od
    10.2006
    Rodem z
    z brzozowego gaju na Podlasiu, obecnie piaski mazowieckie
    Postów
    582

    Domyślnie Odp: Cmentarz we wsi Żubracze

    Witaj!
    fiu fiu fiu. Niezły archeolog z Ciebie. Znaleźć wątek z 2005 roku?
    Lubię takie wpisy, zawsze czegoś nowego można się dowiedzieć.
    Trochę historii Żubraczego liznąłem dzięki Tobie.
    Jeszcze raz dziękuję.
    Pozdrawiam
    DUCHPRZESZŁOŚCI

  6. #6
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Cmentarz we wsi Żubracze

    A mam Cię Ty DUCHUPRZESZŁOŚCI... nie czytało się dokładnie mojego opisu z roku 2009 http://forum.bieszczady.info.pl/show...szczady/page24 post 238

    A ten drugi link też już czytałem ale nie umieściłem bo był specjalnie nieprzydatny do mojego opisu.
    Ostatnio edytowane przez Recon ; 17-01-2014 o 12:04
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Cmentarz we wsi Żubracze

    Zdjęcie robione w 2011r, wiem że póżniej robiono na cmentarzu prace porządkowe, odwiedzam tam czasem grób Janusza. Nie wiem czy grób jest prawdziwy czy tylko symboliczny, bo jego żona Grażyna nie powiedziała mi całej prawdy, tak myślę. O tym pochówku napisałem nieudolny wiersz w wątku JUTRO. Na zdjęciu grób księcia, zdjęć mam więcej ale słabo idzie mi ich wklejanie.





    Bieszczady marzec 2011 173.jpg

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Roztoki Górne - Żubracze
    Przez Yavandrel w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-07-2018, 00:54
  2. W sprawie pewnej wsi.
    Przez Marek M. w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-08-2006, 11:35
  3. Żubracze - cmentarz widmo?
    Przez Piotr w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-02-2006, 21:39
  4. [Żubracze] Pytanie o nocleg??
    Przez 1_raz_w_bieszczadach w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 02-08-2005, 10:28
  5. Szlak spalonych wsi ...
    Przez Hilf w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 31-07-2004, 13:49

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •