Strona 1 z 8 1 2 3 4 5 6 7 8 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 71

Wątek: Chata Socjologa - jaka ma być i komu służyć?

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie Chata Socjologa - jaka ma być i komu służyć?

    Za namową sympatycznego, nowego Uczestnika naszego Forum, proponuję w tym miejscu podjęcie dyskusji (wolnej od wszelkich aktuaknych i historycznych animozji) na temat, jak w tytule wątku.
    Jak sobie chcemy "podowalać" , to idźmy tam, gdzie robiliśmy to do tej pory.
    A tu powinniśmy porozmawiac o przyszłości Chaty. Ciepło i spokojnie, i z wiekszą dla siebie życzliwością... Bo może i tak się zdarzyć, że się w Chatce spotkamy...
    Nie ukrywam, że liczę też na konstruktywne opinie Otrytczyków.
    No to zaczynajmy!
    Pozdrawiam

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie

    witam
    do powyższego posta Krissa postanowiłem dołączyć skopiowany tekst ze strony Klubu Otryckiego " Chata Socjologa ", aby przedmiot dyskusji był " pod ręką" :

    Chata Socjologa
    Poniższy tekst pozostawiliśmy nie zmieniony mocno wierząc, że niedługo będzie on znowu aktualny. Zainteresowanych kwestą odbudowy Chaty Socjologa, która spłonęła 13 stycznia br. zapraszamy na stronę ODBUDOWA.

    "Chata Socjologa" znajduje się na grzbiecie jednego z najpiękniejszych i najdzikszych pasm bieszczadzkich, jakim jest Otryt, na wysokości 896 m n.p.m.

    Z południowej strony Chaty znajduje się taras, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Połoninę Wetlińską i Smerek. Tuż obok znajduje się polana widokowa skąd dodatkowo można podziwiać piękno Połoniny Caryńskiej. Po krótkim spacerze, podczas którego możesz rozkoszować się urokiem dzikiego, bukowego lasu dotrzesz na Trochaniec - najwyższe wzniesienie Otrytu, a ze wschodniego krańca pasma możesz podziwiać Tarnicę, Halicz itp. Ze wsi Dwernik, położonej u podnóża pasma, prowadzi ścieżka przyrodniczo-historyczna, którą dojdziesz do Chaty w około 45 min., a następnie możesz zejść nią do wsi Chmiel mijając przy okazji drugą chatkę, zwaną "Lektorium" oraz zdziczały, przedwojenny sad.

    W samej "Chacie Socjologa" nocleg znajdzie około 30 osób. Na parterze znajduje się duża sala kominkowa (z naprawdę olbrzymim kominkiem) oraz kuchnia, na piętrach - pomieszczenia do spania. W pobliżu Chaty znajdują się dwa ujęcia wody i "łaźnia ekologiczna". Brak światła rekompensują świece, a nieco spartańskie warunki pozwolą Ci zapomnieć o zgiełku miasta i być bliżej natury. Dzięki takiej atmosferze możesz lepiej poznać siebie i drugiego człowieka. Wspólne przygotowywanie posiłków, przynoszenie wody i drewna pomaga zawierać nowe przyjaźnie i umacniać stare, pozwala też w błyskawicznym tempie zintegrować grupę.

    W Chacie istnieje możliwość całorocznej organizacji obozów, wszelkiego rodzaju spotkań, plenerów itp. Chatą opiekuje się "Klub Otrycki", czyli grupa ludzi szczególnie związanych z tym miejscem i często tam przebywających.



    Oferujemy:

    - wieczory przy świecach, kominku i gitarze,
    - bazę wypadową dla pieszych wędrówek,
    - pole namiotowe,
    - w okolicy dostępne są takie atrakcje jak jazda konna, czy wyciąg narciarski,
    - odrobinę pracy fizycznej dla dobra ogółu (noszenie wody i drewna)

    Zapewniamy:

    - miłą atmosferę i przyjemne towarzystwo,
    - błyskawiczną integrację,
    - kontakt z przyrodą,
    - ucieczkę od zgiełku cywilizacji,
    - niedrogie noclegi dla 30 osób (od 10zł za noc)

    Proponujemy:

    - organizację obozów dla młodzieży szkół średnich i studentów,
    - organizację obozów wędrownych,
    - wyjazdy naukowe i artystyczne

    Jeśli szukasz samotni do pracy twórczej, inspiracji malarskich, rzeźbiarskich i literackich, chcesz poznać prawdziwe, jeszcze nie skomercjalizowane Bieszczady, albo jeśli po prostu chcesz odpocząć z dala od zgiełku miasta i dobrze się bawić - przyjedź do "Chaty Socjologa" - to miejsce jest dla Ciebie!

    ps osobiście nie oczekuję tutaj lawiny postów , dopóty sami otrytczycy nie wypowiezą się na w/w temat, jeżeli uznają to za stosowne.
    pozdroowka
    marekm

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    No, Marekm....
    Tak naprawdę, to Ty ten wątek otworzyłeś !!! Teraz jest od czego zacząć.
    Masz też rację i w tym - teraz to już kolej na Otrytczyków.
    Pozdrawiam

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2004
    Postów
    70

    Domyślnie

    Jezeli odpowiedz sie nie pojawi od razu to nie z powodu zignorowania tego watku. Wynikac to bedzie raczej z checi rzetelnej odpowiedzi na ten wazny temat.

    Ale wydaje mi sie, ze osoby "postronne" moga przeciez wypowiadac sie, komunikowac swoje pomysly, idee. Sygnalizowac nam pewne rozwiazania.

    Czym wiecej tym ciekawiej

    Pozdrawiam wszystkich Forumowiczow

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    Po wrzuconej przez Marekma prezentacji Chaty, aż prosi się, żeby już teraz, zanim wątek się rozkręci (a mam taką nadzieję) ktoś naprawdę kompetentny pokusił się o rzetelne skreślenie kilku słów o historii Chaty.
    Ja sam nie wiem na ten temat wiele, ale słyszałem, że były lata, kiedy jej klimat odzwierciedlał wydarzenia, jakimi żył cały kraj.
    Jeżeli jest ktoś taki, kto czułby się na siłach taką historię połączoną z charakterystyką tu przedstawić, niech odezwie się koniecznie.
    Im więcej w takiej relacji będzie autopsji, tym lepiej.
    Pozdawiam

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    http://free.ngo.pl/tkarpac/plaj/spis26.html
    Poz. 11
    Niestety, jak mnie poinformowała dobra bieszczadzka dusza (choć warszawska), dzieki której trafiłem na tę książkę, pozostaje nam tylko właśnie książka...(w jej tradycyjnej formie).
    Naturalnie, to tak "na zanęcenie", bo cały czas czekamy na relacje naocznych świadków dziejów Chaty.
    Pozdrawiam

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Jaro
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    50°02'11''N 21°59'02,6''E
    Postów
    794

    Domyślnie

    to nie ksiazka krzysiu, a almanach karpacki, jesli ktos nie kupuje to polecam
    Pozdrawiam
    Jaro

    Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Jaro
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    50°02'11''N 21°59'02,6''E
    Postów
    794

    Domyślnie

    chodzi o Płaj oczywiscie
    Pozdrawiam
    Jaro

    Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  9. #9
    NJ
    Guest

    Domyślnie

    Krissie, obawiam się trochę, czy za Twoją namową rozmowa nie pójdzie trochę w stronę historii i martyrologii otryckiej Jeśliś jej ciekaw, to zajrzyj po prostu na www.otryt.bieszczady.pl , tam jest świetnie udokumentowana historia tego miejsca. My zaś mamy dyskutować o przyszłości Chaty...

    Pozdrawiam

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jaro
    to nie ksiazka krzysiu, a almanach karpacki, jesli ktos nie kupuje to polecam
    Pawełku nie.
    Chodzi mi o książkę (ukazuje się jako pozycja 11-ta).
    Tadeusz A. Olszański "Trzydzieści lat Chaty Socjologa"

    I jeszcze jedno - nie chodzi mi o zasypywanie wątku różnymi internetowymi adresami.
    Napisałem, że podanie powyższego tytułu, to tak trochę "na zanecenie"...
    O wiele ciekawsze byłyby ( a to ma sens, bo najlepiej oddawałoby klimat Chaty) relacje ludzi - naocznych świadków jej historii...
    Natomiast przyszłość Chaty jest oczywiście najważniejszą kwestią tego wątku.
    Pozdrawiam i dobranoc.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Chata Socjologa
    Przez Kriss40 w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 26-12-2013, 23:51
  2. Lutowiska-Chata Socjologa-Chmiel
    Przez stasiuvino w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 26-11-2008, 17:02
  3. Chata Socjologa okradziona
    Przez Jaro w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 07-05-2005, 19:41
  4. Chata Socjologa
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-01-2003, 10:41

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •