Strona 7 z 8 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 77

Wątek: Bobry

  1. #61
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Bobry

    Cytat Zamieszczone przez Becia34 Zobacz posta
    Bobry w Biesy sprowadzili ludzie
    Czy to znaczy, że nigdy ich tam wcześniej nie było? Czy może przywrócili je, reintrodukowali? Pytam, bo nie wiem:)
    Derty
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  2. #62
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Bobry

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    popatrz na[...] (albo żółte)
    A tej metody nie znałem...jest równie skuteczna, co patrzenie na zielone?:d
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  3. #63
    Bieszczadnik Awatar Becia34
    Na forum od
    09.2010
    Rodem z
    Radom
    Postów
    69

    Domyślnie Odp: Bobry

    Nie jestem pewna. Biorąc pod uwagę ostre warunki klimatyczne wydaje mi się że nie. jak sprawa miała się na przestrzeni wieków - nie wiem trzeba by zapytać biologa. Temat bobrów z suwalszczyzny jest mi bardzo bliski ale o bobrach ,, górskich " wiem o wiele mniej.

  4. #64
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Bobry

    no ale tan napisałeś, że to Derwich reintrodukował
    I to mnie niepokoi, bo nie wiem, jak jest. Ja ten temat lepiej znam jeśli chodzi o reintrodukcję w puszczy Kampinoskiej
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  5. #65
    Bieszczadnik Awatar Becia34
    Na forum od
    09.2010
    Rodem z
    Radom
    Postów
    69

    Domyślnie Odp: Bobry

    w necie znalazłam że: Pierwsze próby osiedlenia bobrów w Bieszczadach podjął wiosną 1982 roku, nieżyjący już, pierwszy "bobrowniczy" Rzeczypospolitej prof. Wirgiliusz Żurowski

  6. #66
    Bieszczadnik Awatar Becia34
    Na forum od
    09.2010
    Rodem z
    Radom
    Postów
    69

    Domyślnie Odp: Bobry

    pytałam babuszki i faktycznie bobry w Biesach były. Potwierdza to przewodnik Pascala ,, Bieszczady i Pogórze Przemyskie " cyt: dzięki staraniom pracowników parku i leśników powróciły w te strony bobry wytępione przez ludzi parę wieków temu "

  7. #67

    Domyślnie Odp: Bobry

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    Zamilknę
    Ale za 5 lat leśnicy zaczną się domagać odstrzału, bo mają straty w drzewostanie.
    Z 20 bobrów mamy w Borach Tucholskich ponad 2 000. Dla leśników to już problem.
    Długi
    Skuteczne polowanie na te zwierzęta wymaga specjalnego przeszkolenia - a z tym jest u nas problem. Strzelanie do bobrów jest trudne; duża jest szansa marnotrawstwa z tego powodu, że zraniony bóbr, jeśli może, nurkuje, a martwy - tonie. Lepsze są pułapki, ale u nas brak jest myśliwych, mających doświadczenie w ich stosowaniu, i kojarzy się je powszechnie z kłusownictwem. Dlatego, choć w wielu regionach dawno już powinno się polować na bobry, nie robi się tego, żeby nie powodować marnotrawstwa zwierzyny.

    Cytat Zamieszczone przez Jabol Zobacz posta
    Potwierdzam... w niektórych rejonach bobry są nawet szkodnikami, kopiąc nory wpływają na osłabienie wałów przeciwpowodziowych.
    W górach, gdzie bobrów jest dużo, i ich tamy tworzą kaskadę, problem jest inny. Opuszczona przez bobry tama na wartkim potoku szybko ulega zniszczeniu w czasie większego przyboru wody. Przy okazji wylewa się woda ze stawu bobrowego, fala uderza w kolejną tamę, niszczy ją, zabierając wodę ze stawu, i tak dalej. Powoduje to duże spustoszenia.

    Z ciekawostek które mnie samego też zaskoczyły: bobry potrafią sobie ogryzac korę na gałęziach 3 metry nad ziemią jeśli trafią na odpowiedno dogodne dojścia:) poszukam zdjęc to wrzucę...
    Mało tego, one potrafią sobie takie dojścia same budować. Bobry to wyjątkowo inteligentne zwierzęta. Potrafią też np. budować biologiczne oczyszczalnie ścieków (druga tama powyżej właściwego miejsca zamieszkania). Słyszałem też o tamie na jednej z odnóg Wisły koło Płocka, zbudowanej z całych pni, wbitych w dno rzeczne. Podobno ludzie nie wierzyli, że to zrobiły zwierzęta.
    Ostatnio edytowane przez Samotny Włóczykij ; 18-06-2011 o 22:10

  8. #68
    Bieszczadnik Awatar Kusto
    Na forum od
    09.2010
    Rodem z
    Zgierz
    Postów
    287

    Domyślnie Odp: Bobry

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    Bobry są wszędzie!!!!
    Są w dolinie Biebrzy, zawsze tam były.
    Są w Borach Tucholskich, są od zeszłego wieku
    Są w Bieszczadach, nawet w Łopience obok cerkwi, - ktoś je "zasadził"
    Ale w Zatoce Gdańskiej???
    Długi
    Ha! w Zatoce Gdańskiej na klifach i wydmach też rośnie buczyna (bez ładu bez składu )... Trójmiasto otoczone jest przepięknymi pagórami z których spływają drobne i trochę grubsze cieki wodne, przepiękne to miejsca, nieraz tamtędy chodziłem, rzeczki wpadają do zatoki, jeden taki bóbr wybrał się może pod osłoną nocy do Zatoki i chciał troszka posurfować...
    Ostatnio edytowane przez Kusto ; 22-09-2011 o 15:42 Powód: uzupełnienie wypowiedzi

  9. #69
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,215

    Domyślnie Odp: Bobry

    Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w Polsce, również w Bieszczadach rośnie liczba zwierząt chronionych. Okazuje się że największymi szkodnikami są bobry. Co roku wyrządzają straty w wysokości po 10 mln złotych.
    http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140129/BIESZCZADY00/140129483

    Qrcze, drogie w utrzymaniu są te bieszczadzkie bobry!
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  10. #70
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Bobry

    Tak, wczoraj czytałam w jakimś starszym numerze (może nawet z 2012), bodajże Głosu Lasu, że liczba bobrów strasznie rośnie i 82% z pieniędzy jakie idą na ratowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta wynikają ze szkód bobrów i też były to kwoty w milionach. Na tamtej mapie było rozrysowane rozmieszczenie bobrów i tak zdecydowanie więcej ich było na trenach na północ od bieszczadów.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •