Strona 6 z 8 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 75

Wątek: Kto to jest HRYŃ

  1. #51
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez długi
    nie znaczy, że wszyscy oficerowie LWP przed i po 56 roku byli co najwyżej "polskojęzyczni"
    nie napisałem ,że wszyscy ale w grupie oficerów wyższych a zwłaszcza politycznych do 1956 r był znaczny odsetek nie "polaków"
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  2. #52
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez długi
    Zdaje się, że dyskusja schodzi na psy
    to było do przewidzenia
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  3. #53
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Śląsk
    Postów
    162

    Domyślnie

    Miało być o Stefanie Stebelskim a robi się z tego przeglad powojennej LWP. Może co nieco o konflikcie polsko-ukrainskim w Bieszczadach. Otóż podłoze konfliktu siega w bieszczadach początku XX wieku i z upływem lat narastał. Bojkowie bo to o nich mowa byli grupą etniczną dosyć zacofaną w stosunku do swoich sąsiadów z zachodu czyli Łemkow. Co zresztą było widoczne podczas tworzenia się UPA w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Jakby zerknąć na statystykę to około 90% Ukraińców mieszkała na wsi. Po odzyskaniu przez Polskę niepodleglości próbowano stworzyć Wolną Ukrainę ale nic z tego nie wyszło. Polacy traktowali Ukraińców jako II gatunek ludzi. Niezadowolenie posród ukraińców roslo; oliwy do ognia dolewał także kler unicki. Jakby nie patrząc niewielki odsetek dowódców pochodził z Bieszczad. Większość to ludzie przyjezdni nie zwiazani z regionem. Początkowo mlodzi ludzie szli do sotni na ochotnika ale z upływem czasu zmuszano ich siła. O wydarzeniach końca II wojny światowej i okresie powojennym trzeba mówic otwarcie. Zbrodniarzami byli upowcy i wojsko polskie i tu nie ma się co licytować kto więcej zamordował ludzi. Trzeba to opracowac i mówić o tym glośno nie zakłamując histori to rola IPN. Instytut powinien przeprowadzić sledztwa i opisać to wszystko wydajac coś w rodzaju opracowania. Upłyneło już wiele czasu od tamtych wydażen wiekszość ludzi juz nie zyje, więć wytaczać im procesy nie ma sensu. Ale trzeba sprawy zbrodni dokonanych w Bieszczadach /ogólnie zbrodni dokonanych w tamtych latach przez UPA i WP/ do końca wyjaśnić wskazać odpowiedzialnych i rozliczyć ten okres raz na zawsze.
    pozdrowieniazbyszekj

  4. #54
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    IPN opublikowało juz część materiałów w formie książkowej. Nie zdążyłam jej jeszcze kupić.

  5. #55
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Śląsk
    Postów
    162

    Domyślnie

    Lucynko mnie chodzi o materiały archiwalne mnie chodzi o materiały z sledztw ktore IPN powinien przeprowadzić i okreslic winnych konkretnych zbrodni które miały miejsce na terenie Bieszczadow. Muszą to być śledztwa obiektywne.
    pozdrowieniazbyszekj

  6. #56
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Miasto gdzie jedna droga prowadzi w pole buraków a druga ziemiaków.
    Postów
    87

    Domyślnie O Chrieniu.

    Na temat "bohaterskich czynów UPA" proszę wpisać do GOOGLE: Ropienka i UPA. W UPA było faktycznie dużo inteligentnych i wlaczących o wolność ludzi. Niestety dali się zdominować ofiaromi ideologi szowinistyczno-religijnej, w propagowaniu tej ideologi brała czynny udział NKWD sowiecka. Efekt jest jaki jest. Dzisiaj na siłę z bandytów UPA robi się bohaterów, zaś bezzimieni bohaterowie pojednania ukraińsko-polskiego nie mają prawa bytu historycznego. O Hrieniu nie wspominam, bo poszedł tą właśnie niewłaściwą drogą.

  7. #57
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zbyszekj
    ogólnie zbrodni dokonanych w tamtych latach przez UPA i WP/
    proszę używaj LWP i dlatego pisałem o tym kto dowodził tym wojskiem w tym czasie ,
    i o żołnierzach z pobory....


    Cytat Zamieszczone przez zbyszekj
    Miało być o Stefanie Stebelskim a robi się z tego przeglad powojennej LWP.
    "LWP" pojawiło się w tym temacie z tych właśnie względów
    a tak poza tym zgadzam sie z Tobą ( o ile mogę tak to nazwać )
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  8. #58
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zbyszekj
    Miało być o Stefanie Stebelskim
    ale nie jako bohaterze ... z tym sie nie zgadzam ...
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  9. #59
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Śląsk
    Postów
    162

    Domyślnie

    joorg ja nie napisałem że Chrin to bohater, jak jest się na Ukrainie to takimi bohaterami aż w oczy kłuje, dlatego trzeba wreszcie jasno napisać i to z imienia i nazwiska lub pseudonimu jezeli nazwisko nie jest znane kto jest odpowiedzialny za mordy na terenie Bieszczadów. Dopóki tego nie zrobimy to nadal bedą gdybania i domysły. Ale to powinien zrobić IPN na podstawie śledztw. Część jest prowadzona ale czytajac niewielki komentarz do tego nie za bardzo sie z tym zgadzam ale trzeba poczekać na zakończenie postepowań i wyniki. Ciekawe że ruszyły śledztwa w sprawie Baligrodu a śledztwo w sprawie Zawadki Morichowskiej jest zawieszone- chyba ze mam już nieaktualne wiadomosci to mnie poprawcie. Mowa jest o mordach popełnionych przez obie strony tz. UPA i LWP-poprawiłem się joorg.
    pozdrowieniazbyszekj

  10. #60
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zbyszekj
    ja nie napisałem że Chrin to bohater
    ale ja tak nie odbieram Twoich opini naprawdę .. - jezeli tak odebrałeś moją ostatnią
    Cytat Zamieszczone przez joorg
    ale nie jako bohaterze
    , to przepraszam -- napisałem to ogólnie , tak samo jak nie twierdze , że LWP pod dowództwem... i inne psełdo "oddziały" polskie podszywające się pod narodowo-wyzwoleńcze nie popełniały zbrodni
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. kto ma blisko.....
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-04-2010, 09:22
  2. Kto jest właścicielem terenów:
    Przez dziabka1 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-06-2008, 15:29
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-04-2006, 07:45
  4. kto?
    Przez kasandrra w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-04-2002, 19:12

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •