Strona 1 z 7 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 70

Wątek: Bardzo nie lubie uzywac nazwy Biesy ....

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Bardzo nie lubie uzywac nazwy Biesy ....

    Jestem zwolennikiem uzywania prawidlowej nazwy BIESZCZADY - przepraszam -- ale to jest moje zdanie , wiem ze piszac biesy pisze sie krocej , ale wg mnie to nie usprawiedliwienie . Ciekawi mnie Wasze zdanie na ten temat
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Mnie to wisi jak kto mówi/pisze - ważne co ma do powiedzenia/napisania.
    Sam czasami uzywam skrótu " w Biesy" i prawdę powiedziawszy staram się go nie nadużywać, ale jak użyje to nie drę z tego powodu szat.
    http://www.doczu.pl

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Mnie też zdarza się tak mówić i czasami pisać. Wynika to raczej z bardzo emocjonalnego stosunku do TYCH GÓR niż z braku szacunku do oficjalnego nazewnictwa. Lepiej jednak brzmi: BIESZCZADY! I to również z powodu "uczczenia" Czadów (a nie tylko Biesów).
    Pozdrowaśki dla wszystkich kochających i Biesy i Czady!

  4. #4
    Marcowy
    Guest

    Domyślnie

    A ja lubię Biesy. Jak dla mnie - to bardziej luźne, ciepłe i familiarne określenie, a przecież te góry mają właśnie taki charakter.
    Poza tym "Biesy" kojarzą mi się bardziej wieloznacznie (i mrocznie!) za sprawą Dostojewskiego. Ale rozumiem, że to określenie może dla kogoś mieć słabą konotację ze względów... ekhm... światopoglądowych.
    Jak zwał, tak zwał... Mówimy wszak o tych samych górach :D

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar robines
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    dziura w Beskidzie Małym
    Postów
    441

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joorg
    Jestem zwolennikiem uzywania prawidlowej nazwy BIESZCZADY
    Ja zaś uwielbiam określenie Biesy Może to niepoprawne ale ja lubię być niepoprawny.A że kocham ten polski cypelek(!) lubię zdrabniać jego nazwę...tak jak wszystkiego co kocham

    Pozdrówka
    Jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić.

  6. #6

    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    11

    Domyślnie

    to mało powiedziane, że nie lubię... ja nienawidzę formy Biesy czy Bieski... twardy dysk mi sie resetuje, jak ja slysze.. a na czacie zdarza się to dość często

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie

    Ja też bardzo nie lubie tej formy - podobnie jak i mój przedmówca.
    Jest to chyba stworzony w internecie jakis neo-dziwak, normalnie z tym się nie spotkałam.
    Nie moge znaleźć żadnego uzasadnienia dla tej formy, chyba że komunikator np. gadu gadu. (bo krócej)
    IMHO zdrobnienia używane przez osoby dorosłe brzmią infantylnie.
    Jeżeli jednak ktoś przekona mnie że takie coś ma swoje uzasadnienie, pochodzenie, że przez analogie do czegoś tam...itd zaraz zmieniam zdanie.
    No i wydaje mi się, że jednak ważne jest nie tylko to, co się chce powiedzieć ale także
    jak się to powiedziało :)
    Tak, że Joorgu - Bieszczady, Bieszczady i jeszcze raz Bieszczady :) :) :)

    Ps. - przepraszam, ale temat już dawno mnie nurtował, więc sobie pozwoliłam
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Warszawa, Ustrzyki Górne, Wetlina
    Postów
    142

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hontas
    ja nienawidzę formy Biesy czy Bieski...
    Podzielam odczucia. Nareszcie ktoś napisał co sądzi o tym infantyliźmie !
    Nie byłoby problemu, gdyby te "bieski" były zwyczajnym zdrobnieniem nazwy czy jakoś tak.
    Lecz to zostało wymyślone przez człowieka, który niewątpliwie kochał Bieszczady ale żądza sławy popchnęła go do wymyślenia bzdurnej pierdółki, która niestety się przyjęła.

    Dawno to było, chyba pod koniec lat siedemdziesiątych.
    Mieszkał w Dwerniku rzeźbiarz, pan Hes (Hess ?). Tworzył w drewnie większe i mniejsze postacie o diabolicznych rysach, które nazywał "biesami". A ponieważ w sztuce, nawet tej najczystszej, marketing ma znaczenie zasadnicze, więc dla odwiedzających go czasami dziennikarzy stworzył śliczną bajko-legendę jak to powstały Bieszczady.
    Niestety nie pamiętam tego koszmaru, ale były tam "biesy" i "czady", chyba jedne były złe, drugie dobre, była tam dokładna charakterystyka ich osobowości, jakichś walk, które ze sobą toczyły itd.
    Przetoczyła się ta łzawa durnota przez chyba wszystkie kolorowe czasopisma, co prawda nie było ich tyle co dzisiaj, oczywiście ze zdjęciami rzeźb p. Hesa.
    Czytając to pękaliśmy ze śmiechu i jednocześnie piliśmy z rozpaczy, przypuszczając czym to się może skończyć.
    I co ?
    No właśnie, mamy "bieski". Tylko "czadzików" mi brakuje.
    Pozdrawiam Bieszczadników

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zosia samosia
    Ps. - przepraszam, ale temat już dawno mnie nurtował, więc sobie pozwoliłam
    nie Zosia nie przepraszaj, masz prawo a wrecz obowiazek sie wypowiedziec, ja po prostu napisalem co mnie nurtowalo od dawna , tak jak i Ciebie - choc jako czlowiek tolerancyjny nie mam nic przeciw Tym ktorzy tak pisza , ale nie podoba mi sie taka nazwa i musialem to wyrazic kiedys --chcialem sie przekonac czy tylko ja tak odbieram nazwe "Biesy"
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joorg
    czy tylko ja tak odbieram nazwe "Biesy"
    Też sie dołączam. Razi to w oczy, ale cóż - każdy ma prawo pisać jak mu się podoba. Smutne może jest to, że to własnie to forum jest miejscem w którym ten "skrót" jest naintensywniej propagowany (siłą rzeczy) oraz jednym z niewielu wogóle.
    To jest nazwa własna. Można sie jakoś przyzwyczaic do cze, siema, nara, itp - niedługo będę musiał wychodzić na ulice z translatorem - bo to są słowa zwykłe / potoczne. Natomiast Biesy nie wiadomo z czego się wzięły. Skracaniem ciężko to wytłumaczyć, bo raz że to nie jest skrót od Bieszczady (jakby nie kombinować), dwa że na ogół osoby ktore się nim posługują piszą poprawnie znacznie dłuższe nazwy bieszczadzkie, bo nie zauwazyłem: Rzyki Góne, Poło Cyńska czy Jezio Soli - czyli nie o to chodzi. Obawiam się natomiast, czy nowe osoby wchodzące na forum, po przejrzeniu archiwum, nie zaczynają uzywać określenia Biesy, sądząc że tak jest lepiej / właściwiej. O przepraszam - cool.
    Kojarzenie Bieszczadów z Biesami, jest jak już kto wspomnial, mało trafne. Ot, ktos napisał bajke, inny ktoś to powiela dorabiając Bieszczadom legendy za pieniądze. Ale skoro sie przyjęło, widać było zapotrzebowanie. Prawdziwe bieszczadzkie legendy poszły w niepamięć. Biesy i Czady + cała reszta to nie jest legenda.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 26-10-2012, 07:32
  2. Bardzo przykre ale prawdziwe
    Przez Stały Bywalec w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-02-2008, 21:15
  3. Zawiadomienie o ślubie
    Przez Jaro w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 02-08-2007, 08:44
  4. Nie pamietam nazwy zespolu
    Przez pyton w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-03-2006, 11:58
  5. Nie chce sama jechac w biesy...
    Przez ninka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 09-12-2005, 21:54

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •