Strona 8 z 37 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 18 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 367

Wątek: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

  1. #71
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    Piekło weszło do raju- Bogdana Loebla
    Czytało się bardzo dobrze.
    ***
    [COLOR=rgb(0, 0, 0)]
    [/COLOR][COLOR=rgb(0, 0, 0)]W dniu wybuchu drugiej wojny światowej miałem siedem lat i cztery miesiące, i mieszkałem w Jasieniu nad Łomnicą. Mój (o austriackim rodowodzie) ojciec, legionista Komendanta Józefa Piłsudskiego, był w Jasieniu leśniczym, a moja mama, nauczycielka, była córką ukraińskiego popa, dzięki czemu, prawdopodobnie, nie podzieliłem losu mojego rówieśnika z sąsiedniego leśnictwa. "Piekło weszło do raju" oraz poprzedzająca je "Złota trąbka" stanowią całość tej, w dużym stopniu autobiograficznej powieści, której akcja osadzona jest w latach 1939 i 1941 na polskich kresach.
    Bogdan Loebl[/COLOR]


    [COLOR=rgb(0, 0, 0)]"Ta książka, głęboko prawdziwa, nie ma nic wspólnego z publicystyką. Pozostaje świetną literaturą. Loebl pokazuje także, jak rozwiać uprzedzenia funkcjonujące w konkretnym, człowieczym wymiarze. Ideologie i polityczne idiosynkrazje nie zabijają, czynią to zawsze konkretne jednostki, choćby i zrzeszone w rozmaitych organizacjach. A zatem także i o przerażającej zgodzie człowieka na okrucieństwo jest ta powieść".
    Jarosław Klejnocki, POLITYKA

    "W tej pięknej i posępnej balladzie zwracają na siebie główną uwagę trzy wątki. Pierwszy - wątek Kaina i Abla. Historia bratniego sąsiedztwa, które kończy się zbrodnią. Drugi wątek przywołuje casus Małego Księcia. Całe zło świata nie znajduje żadnego dialogu, żadnego porozumienia z dziecięcą czystością sumienia i intencji. I w końcu wątek złotej trąbki. Czy koresponduje on ze złotym rogiem? Tak, jakaś analogia istnieje".
    Leszek Żuliński, TWÓRCZOŚĆ

    "Smak prozy, która wyrosła na podglebiu własnych, intensywnych przeżyć jest nie do podrobienia. Autor potwierdził wyraźną autobiograficzność swej prozy, która wzięła się z chęci odtworzenia dzieciństwa spędzonego na pograniczu polsko-ukraińskim. Umierają ostatni świadkowie tego wspólnego bytowania wielu narodowości w przestrzeni pomówień, żalu i wrogości, a więc każdy głos biorący się z autentycznego przeżycia staje się ważny i na wagę złota".
    Karol Maliszewski, RUTA

    "W swym oryginalnym, językowym kształcie powieść ta przypomina opowiadania dawnych mieszkańców kresowego świata : Brunona Schulza, Zygmunta Haupta i Leopolda Buczkowskiego. Książkę tę trzeba koniecznie przeczytać".
    Magdalena Rabizo-Birek, F
    RAZ
    A[/COLOR]
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

  2. #72
    Zbanowany
    Na forum od
    01.2011
    Rodem z
    Z pięknej krainy (Regulamin,pkt 11)
    Postów
    145

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    "Kamień i cierpienie" Schulz Karel
    Szkoda, że autor zmarł zbyt wcześnie nie skończywszy dzieła.
    Dzieło o Michale Aniele dla mnie bardzo dobra.


  3. #73
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    Wywiad Michała Komara z gen.Sławomirem Petelickim "GROM - siła i honor" ! Sprawy o, których się nawet nie śniło Pojawia się też akcent bieszczadzki - ćwiczenia w Arłamowie! A przy okazji..warto wiedzieć!

  4. #74
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    674

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    Ostatnio Dersu Uzała Władimira Arsienjewa , wiadomo klasyka film Kurosawy
    zauważyłem u siebie zbieżne poglądy animistyczne he he ale polecam

  5. #75
    Awatar Emna
    Na forum od
    01.2011
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    7

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    Polecam Krwawy Południk Cormaca McCarthyego. Nie jest to książka łatwa, ale myślę, że warta wysiłku. Krytycy porównują ją do Piekła Dantego. Faktycznie, piekielne wrażenia niesie ze sobą:) Jest brutalna, duszna, ale jakoś chce się w nią brnąć dalej. Jestem aktualnie na stronie 378 (z 440) i już wiem, że długo o niej nie zapomnę.

  6. #76
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Mazowsze
    Postów
    201

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    Cytat Zamieszczone przez Krysia Zobacz posta
    Piekło weszło do raju- Bogdana Loebla
    Czytało się bardzo dobrze.
    Mnie również.Polecam szczególnie tym których korzenie sięgają tamtych kresów.Wiele z opisanych sytuacji i zdarzeń słyszałem z ust swego Taty,niestety zostały już tylko w mej pamięci.

  7. #77
    Bieszczadnik Awatar DUCHPRZESZŁOŚCI
    Na forum od
    10.2006
    Rodem z
    z brzozowego gaju na Podlasiu, obecnie piaski mazowieckie
    Postów
    582

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    Dla tych co lubią "co by było, gdyby".
    (...) Moskiewskie metro to system transportu, którego użytkowanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem (...)
    Dmitry Glukhovsky - "METRO 2033". Mnie to wciągneło, 590 stron w trzy dni.
    Pozdrawiam
    DUCHPRZESZŁOŚCI

  8. #78
    Bieszczadnik Awatar DUCHPRZESZŁOŚCI
    Na forum od
    10.2006
    Rodem z
    z brzozowego gaju na Podlasiu, obecnie piaski mazowieckie
    Postów
    582

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    Dla tych co lubią twórczość Pilipiuka.
    (...)
    - Skoro zachowuje świadomość, mógłby nam opowiedzieć, jak to wszystko wyglądało naprawdę!
    - Niech ręka boska bro... To znaczy w żadnym wypadku! - przeraził się ubek. - Tylko tego brakowało,
    żeby zaczoł chlapać ozorem! Historię ruchu robotniczego należy poznawać z książek i opracowań
    naukowych, a nie ze źródeł tak mało wiarygodnych jak naoczni świadkowie! W dodatku nie wiemy,
    na ile procesy zachodzące po śmierci wpływają na pamięć. Przez osiemdziesiąt lat pewnie wszystko
    mu się pomyliło (...)
    Andrzej Pilipiuk "WAMPIR z M - 3"
    Pozdrawiam
    DUCHPRZESZŁOŚCI

  9. #79
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    Ja lubię Pilipiuka. Np. taki fragment:

    Koktajl Królewna Śnieżka był to wynalazek pewnego miejscowego weterynarza,
    który sczezł z przepicia jeszcze przed wojną, ale jego pomysł nadal straszył. Koktajl
    robiony był w jakiś mętny sposób na bazie mleka i proszku do pieczenia. Królewna
    Śnieżka i siedmiu krasnoludków miał siedem procent, Królewna Śnieżka i dwunastu
    krasnoludków miał dwanaście procent, Królewna Śnieżka i czterdziestu rozbójników
    miał czterdzieści procent, a ostatni Królewna Śnieżka i kompania gwałcicieli miał 96
    procent i nie zawierał już wcale mleka. Od zwykłego spirytusu różnił się jedynie nazwą.

  10. #80
    Bieszczadnik Awatar DUCHPRZESZŁOŚCI
    Na forum od
    10.2006
    Rodem z
    z brzozowego gaju na Podlasiu, obecnie piaski mazowieckie
    Postów
    582

    Domyślnie Odp: Co by tu poczytać? Kącik Ksiązki

    (...)
    To świat, w którym nie ma jutra. Nie ma w nim miejsca na marzenia, plany, nadzieje.
    Uczucia ustępują tu instyktom, a najważniejszy z nich każe przeżyć. Za wszelką cenę przeżyć.
    (...)
    Dmitry Glukhovsky "METRO 2034"
    Kontynuacja "Metro 2033", rok po wybiciu "czarnych".
    Pozdrawiam
    DUCHPRZESZŁOŚCI

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Poszukuję książki
    Przez stary w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 03-03-2013, 16:27
  2. Książka za uśmiech
    Przez komisaRz von Ryba w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-10-2011, 12:27
  3. Kącik Facjat Zakazanych
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 26-04-2011, 19:38
  4. Książka o kulturze cerkiewnej
    Przez Trauma w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-11-2008, 22:10

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •