No to może skosztuj jeszcze "W stronę Pysznej" Zielińskiego, też znakomita w warstwie wyrypowej.
No to może skosztuj jeszcze "W stronę Pysznej" Zielińskiego, też znakomita w warstwie wyrypowej.
Pozdrav
Pyszną to i Bazyl od dawna poleca. Bać się zaczynam, jak w to wdepnę to będę musiał na drugą w życiu wędrówkę w Tatry pojechać!
Czterech panów B.
A czy ja wiem co to Równia Krupowa? Może wystarczy, może nie... Ale nic sobie odkroić nie dam!
A żeby za bardzo na bok nie złazić to polecę coś do czytania: "Rum Doodle" W. E. Bowmana, o pierwszym wejściu na najwyższy szczyt świata (tytułowy Rum Doodle). Do czytania na luzie doskonałe ale jak ktoś szuka czegoś na poważnie to zdecydowanie odradzam Czytał może ktoś inne rzeczy samego autora? Podobno jeszcze ze dwie książki napisał.
Czterech panów B.
Bartolomeo gdybyś wybierał sie w Tatry a droga jednak prowadziła przez wzmiankowaną Równię poniżej podaję instruktarz pióra Ferdynanda Goetela jak się tamtędy poruszać:
"..i ruszyliśmy - przez Krupówki z minami ludzi majacymi zabić Cezara.Nie odpowiadaliśmy na ukłony podrzędnych znajomych , nie ogladaliśmy się za kobietami , uśmiechem pobłażliwym odpowiadaliśmy na słowa podziwu i zdumienia padajace z ust przerażonych ceprów. Czuliśmy w sobie potegę zbliżającej się chwili.."
A, to to jest Równia Krupowa
Cytat wyjątkowo smakowity! Gdzie znajdę więcej?
Czterech panów B.
"I tylko Tatry niech w śniegu zapłaczą.
Za tobą. Za mną. Za nami.
Oto są sprawy najprostsze.
I nic
ponad Tatrami."
(Jalu Kurek)
Kogo mierzi gwara podhalańska, a chciałby coś poczytać o Tatrach epoki heroicznej (od lat 40. XIX w. do I wojny światowej), polecam ze swojej strony książkę łódzkiego wydawnictwa Galaktyka autorstwa Jarosława Skowrońskiego pt. "Dawno temu w Tatrach" wydaną w 2003 r. Niecałe 170 stron (z czego połowa to ilustracje), lekkie pióro autora, wiele ciekawostek. Bardzo udana próba oddania klimatu i specyfiki Tatr sprzed 120-180 lat. Kontynuację stanowi pozycja tego samego autora pt. "Tatry międzywojenne" (też Łódź i też 2003 r.). Komu spodobało się "Dawno temu w Tatrach", z równym zachwytem połknie i to
PS Ja się ostatnio wkręciłem w powieści historyczne Philippy Gregory z czasów Wojny Dwu Róż oraz następujących po niej czasów rządów dynastii Tudorów. Przeczytałem już "Białą królową" (o Elżbiecie Woodville) i "Córkę Twórcy Królów" (o Annie Neville). Książki pisane przez kobietę o kobietach dla kobiet. Ale jak widać udało mi się je przeczytać bez zmiany płci Na podstawie tych i innych powieści tejże autorki powstał seriale historyczne "Biała królowa", "Biała księżniczka" oraz "Hiszpańska księżniczka", jak również głośny swego czasu film "Kochanice króla" - Natalie Portman kontra Scarlett Johansson w boju o Erica Banę (jako króla Henryka VIII)
Dziś urodziny obchodzi Wiesław Myśliwski, z jego książek czytałem jak dotąd tylko "Traktat o łuskaniu fasoli" i "Nagi sad".
Absolutnie wyjątkowe, szczególnie "Traktat...", a podobno to nie są jego najlepsze dzieła.
Czterech panów B.
Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)
Zakładki