Strona 1 z 8 1 2 3 4 5 6 7 8 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 75

Wątek: Kto to jest HRYŃ

  1. #1
    niemy
    Guest

    Domyślnie Kto to jest HRYŃ

    Tak jak w temacie, kto to jest jeśli ktoś wie to proszę o odpowiedź (wydaje m się że to nie do końca ten dział więc z góry przepraszam ale zależi mi na dowiedzeniu się tego)

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Kto to jest HRYŃ

    Cytat Zamieszczone przez niemy
    Tak jak w temacie, kto to jest jeśli ktoś wie to proszę o odpowiedź
    Ogólnie to jest dość popularne nazwisko (trzeba precyzyjniej pytać).
    W temacie bieszczadzkim to jest np. niepoprawna pisowania pseudonimu Stefana Stebelskiego, powinno być: Chrin. Wpiszesz to w Google i dowiesz sie więcej.

    Tym optymistycznym akcentem, żegnam się chwilowo z forum - od jutra rana urzęduje w Sękowcu, a zwłaszcza w pobliskich i nieco bardziej odległych od Sękowca krzaczorach. Ale nie cieszczcie się zbytnio, mam zamiar jeszcze tu wrócić
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Miasto gdzie jedna droga prowadzi w pole buraków a druga ziemiaków.
    Postów
    87

    Domyślnie Sękowiec

    Sękowiec to prawdziwe Bieszczady, a "Hrień", znaczy dosłownie- chrzan. To psudo ukraińskiego nacjonalisty.
    ps. Nie Hryń a Hrień.

  4. #4
    Karlik
    Guest

    Domyślnie

    Chryń ( Hryn) - zdania co do pisowni są podzielone to dowódca sotni ( kompanii UPA) dzałającej w bieszczadach w altach 1945 - 48 w ramach tzw Kurenia ( batalionu)bieszczadzkiego UPA , którego dowódcą był Ren

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2005
    Rodem z
    Kraków (Prądnik Czerwony, na Nową (C)huć zamieniony...)
    Postów
    327

    Domyślnie

    Ja się spotkałem tylko z wersją pisowni Chrin. Czemu miał takie pseudo, nie wiem. Wiadomo natomiast, że dostał kiedyś w prezencie od ludności (na Wielkanoc bodajże 1946 roku) ogromną lagę chrzanu :D
    Stefan Stebelski jest uważany za jednego z najlepszych dowódców UPA - był świetnym taktykiem. Zaczynał zdaje się od szeregowego i stopniowo awansował; gdy zginął był w stopniu majora. Więcej o Chrinie przeczytasz u Grzegorza Motyki - "Tak było w Bieszczadach", a jeśli znasz ukraiński i jakoś się do tych książek dorwiesz, to Stebelski napisał wspomnienia - "Kriz smich zaliza" i jeszcze drugi tytuł, którego nie pomnę a nie mam pod ręką (razem tworzą całość - to są dwa tomy);maszynopis został przekazany na Zachód i wyszedł w Monachium na początku lat 50 tych XX w.,, już po jego śmierci.
    Pozdrawiam
    mj

  6. #6
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karlik
    ramach tzw Kurenia ( batalionu)bieszczadzkiego UPA
    Z tego co pamiętam to Kureń Łemko

  7. #7
    elnarya
    Guest

    Domyślnie

    a mi sie zdaje raczej, ze to bedzie:
    Hardy Rozebrany Yeti Ńerób ;)

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ~~misiek
    To psudo ukraińskiego nacjonalisty.
    i myśle , że to wystarczy .. bez urazy ale .. punkt widzenia jest różny zależny od "patrzenia" , i doswiadczeń.. historia jest historią, ale rany jeszcze sie nie zagoiły całkiem , na to trzeba długiego czasu ...zwłaszcza na podkarpaciu i zostawmy ten temat , zeby nie rozdrażniać ..
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joorg
    na to trzeba długiego czasu ...zwłaszcza na podkarpaciu i zostawmy ten temat , zeby nie rozdrażniać ..
    Gdyby wszyscy mieli takie podejście, dziś nie wiedzielibyśmy nic. Najlepiej pochować głowy w piasek, udawać i czekać. 100 lat będzie dobrze? A może 200? Ale ciiii. Żeby nie rozdrazniać.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    dziś nie wiedzielibyśmy nic
    a nie pomyślałeś .. ,ze moze za duzo wiemy... a może trzeba rozmawiac o jednej i drugiej stronie jednoczesnie
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. kto ma blisko.....
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-04-2010, 10:22
  2. Kto jest właścicielem terenów:
    Przez dziabka1 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-06-2008, 16:29
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-04-2006, 08:45
  4. kto?
    Przez kasandrra w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-04-2002, 20:12

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •