Strona 4 z 17 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 163

Wątek: Po co sa stawiane kolejne krzyze?

  1. #31
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,347

    Domyślnie

    Ależ krzyże na latarniach to też absurd. Ale nie widzą tego ci, którzy je wieszają.
    A na zwróconą uwagę reagują świętym oburzeniem "krzyż ci przeszkadza, bezbożniku!"
    Tak więc granice absurdu są nieodgadnione.
    Jest jeszcze jeden aspekt. Wytłumacz (jakimi słowami?) matce, ojcu, niestosowność takiego działania, że tablica może tak, ale nie tu, a napis, że zginął tragicznie jest mylący. Zabił się po pijaku. Nikt się nie podejmie takiej rozmowy i tak rosną krzyże, pomniki, tablice przy drogach, w górach, nad jeziorami.
    "Władza" drogowa, leśna, parkowa ma inne problemy i chowa głowę w piasek. Nikt nie usuwa starych, poszarzałych wianuszków, wypalonych zniczy, sztucznych kwiatów.

    Cytat Zamieszczone przez Marcowy
    Nie próbuj mi wmawiać, że takie też widziałeś..
    I może byś trafił
    Długi

  2. #32
    Marcowy
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez długi
    Wytłumacz (jakimi słowami?) matce, ojcu, niestosowność takiego działania, że tablica może tak, ale nie tu [...] "Władza" drogowa, leśna, parkowa ma inne problemy i chowa głowę w piasek. Nikt nie usuwa starych, poszarzałych wianuszków, wypalonych zniczy, sztucznych kwiatów.
    W pewnym sensie sam sobie odpowiedziałeś. Matce czy ojcu nikt nie musiałby niczego tłumaczyć, gdyby prawo w tym kraju było przestrzegane - zarówno przez rodziny ofiar, jak i zarządców terenu.

    Cytat Zamieszczone przez długi
    I może byś trafił
    Jeśli tak, to cudem. Ale w przypadku tego symbolu to całkiem prawdopodobne.

  3. #33
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Miasto gdzie jedna droga prowadzi w pole buraków a druga ziemiaków.
    Postów
    87

    Domyślnie Krzyże

    A co Wam Synkowie Krzyże przeszkadzają? Losy ludzi którzy tu mieszkali, to jeden wielki krzyż cierpień i męki jaki nieśli umierając z ręki swoich braci, tylko dlatego że matka była chrzczona w Cerkwi a ojciec rodziny w Kościele ! ! ! Wolę Krzyże niż symbole NKWD i bajki pułkownika Gerharda. Krzyże przypominają o tych ludziach, których niewinnie dotknęła chańba nacjonalizmu i szowinizmu. Na szczęście to mija. Krzyż w Cerkwi w moim maiasteczku jest Krzyżem Pojednania, a nie cierpienia. I jest tak jak dawniej, Ukrainki biorą ślub z Polakami i powoli wróci czas kiedy krzyże będą znaczyc jedność , a nie cierpienie wywołane przeż intrygi NKWD. Pozdrawiam.
    ps. Do symbolu "Półksiężyca" też nic nie mam, chociaż za Baśkę Wołłoyjowską w okolicy Lutowisk nie powinno stanąć ani pół smbolu Allacha i Półksiężyca.

  4. #34
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,347

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ~~misiek
    Losy ludzi którzy tu mieszkali, to jeden wielki krzyż cierpień i męki jaki nieśli umierając z ręki swoich braci, tylko dlatego że matka była chrzczona w Cerkwi a ojciec rodziny w Kościele ! ! ! Wolę Krzyże niż symbole NKWD i bajki pułkownika Gerharda.
    Nie o tym cały ten wątek
    Długi

  5. #35

  6. #36
    galliano78
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ~~misiek
    A co Wam Synkowie Krzyże przeszkadzają?
    Cytat Zamieszczone przez dziadek24
    Zamiast zadawać tak głupiutkie pytania puknij sie wpierw porządnie prawa raczką w łepetynke.
    Cytat Zamieszczone przez hans
    po co krzyże (aż 3 - to tak dużo?)?....po co kościoły, po co pielgrzymki, po co modlitwy.... nie rozumiesz (bo nie chcesz?), nie interesuje cie - uszanuj, przejdź w spokoju i pozwól rozumieć tym którzy tego chcą...
    ...Pomysł z wyjazdem nad morze jest całkiem niezły dla Ciebie - choć obawiam się czy na jakimś forum nie zadasz pytania dlaczego woda ma kolor nieba
    Cytat Zamieszczone przez robines
    Kolejna bezsensowna i prowokacyjna "dyskusja" wywołana przez tego uczestnika forum.Proponuje zamknąc ten temat
    Cytat Zamieszczone przez Polej
    Myślę, że posty kolegi "galliano78" to prowokacje majace na celu wywołanie maksymalnej ilości wypowiedzi na tematy mniej lub bardziej istotne. Forum jest doskonałym miejscem do przeprowadzania takich "socjoeksperymentów", wywoływania burzy mózgów. Od nas oczywiście zależy, czy damy się wciągnąć w wir dyskusji i chęć udowadniania swej racji.
    Cytat Zamieszczone przez Derty
    Zerknij Galliano jak wyglądają góry w Alpach albo w Rumunii albo w krajach
    środziemnomorskich, a nawet w dalekiej Ameryce Płd. Ustawianie krzyży na górach to
    powszechny zwyczaj w kulturze chrześcijańskiej. W tym kontekście Twoje pytanie jest
    mocno prowokacyjne.
    Po pierwsze chciałem powiedziec, że powyzsze wypowiedzi świadczą tylko o Was. Temat który poruszyłem wcale nie jest banalny i bezsensowny. Nie miałem zamiaru nikogo prowokować. Po prostu spytałem, bo uważam, że problem jest poważny i wymaga dyskusji, a od razu spotkałem sie z chamstwem u niektórych osób. Jestem przeciwny stawiania kolejnych krzyży. Jeden krzyż symbolicznie powinien być. Spełnia swoja rolę: historyczną, moralną, symboliczną..itp. Natomiast kolejne nie wnosza nic nowego. Dochodzi do dewaluacji.
    Dla wszystkich osób którzy przekonani są, że mój temat nie miał sensu, był prowokacja i pozbawiony wszelkich logicznych przesłanek odsyłam do wypowiedzi dyrektora BdPN Komornickiego i przewodnika beskidzkiego Stanisława Orłowskiego.
    dyr. BdPN Komornicki:
    Cytuje:
    ... Nie mogę się jednak pogodzić z faktem, że w ścisłym rezerwacie nagle powstaje kolejny krzyż i nikt nie pyta mnie o zdanie...
    ... Ludzie coraz częściej chcą na połoninach stawiać krzyże albo murowane kapliczki...

    Stanisław Orłowski - przewodnik
    ...pomysłodawcy "krzyżowania” połonin nie zawsze kierują się rozsądkiem...
    ...Wysokie, żelazne krzyże ściągają pioruny, a więc zagrażają bezpieczeństwu wędrowców. Ponadto burzą estetykę gór. Jestem zwolennikiem upamiętniania miejsc ważnych dla turystów, ale krzyżami drewnianymi i najwyżej do metra wysokości.

  7. #37
    galliano78
    Guest

    Domyślnie

    Kieruje pytanie do zwolenników stawiania krzyzy w Bieszczadach. Z jednej strony sprzeciwiacie sie jakiejkolwiek ingerencji w Bieszczady. Odnoszę wrażenie, że wychłostalibyście i publicznie potępili osobę która na 10 sekund zeszłaby o metr ze szlaku aby przypatrzeć sie kilku kwiatkom, argumentując, że złamali prawo BPN schodząc ze szlaku. Każdą nawet najmniejsza ingerencje sprowadzacię do absurdu i zejście metr ze szlaku potraktowalibyście nie tylko jako złamanie prawa BPN, ale również jako publiczną chęć wybudowania w Bieszczadach centrum, zaczynając od Biedronki,Alberta i kończąc na Media Markt. Z drugiej strony jesteście zwolennikami stawiania tony żelaztwa na szczytach w Bieszczadach! Pragnę podkreślić, że budowa krzyża na Haliczu (jak i często pozostałych) jest (była) samowolą budowlaną, łamiąca rażąco prawa BPN. Dla mnie reprezentowanie takich przeciwstawnych pogladów to brak konsekwencji, rozsadku, a przede wszystkim obłuda, aby zapewne nie narazić się i trochę przypodobać innym osobom z forum. Składam gratulacje tym osobom, które nie są konformistami i wyrazili swój pogląd sprzeciwiając się stanowczo większości zwolennikom znoszenia nie tylko złomu ale setki kilogramów betonu do ścisłego rezerwatu.

  8. #38

  9. #39
    galliano78
    Guest

    Domyślnie

    Przytocze jeszcze jedną wypowiedź. Może uświadomi komuś problem:
    Ks. Roman E. Rogowski
    ... W miejscach publicznych, a takimi są góry, należy zachować obowiązujące przepisy i w zasadzie nie można umieszczać tam prywatnych obiektów, nawet religijnych; chyba, że byłaby to forma uzasadnionej kontestacji itp.

    Zatem zanim ktoś zacznie mnie obrażać proponuje zastanowić sie poważnie nad problemem. Zawsze przecież można nie odpowiadać jeśli nie ma się ochoty, ale nie musi się przecież od razu kogoś obrażać lub pisać swoje wypowiedzi w tonie szyderczym. Moje pytania były i są powazne (i ważne dla mnie).

  10. #40
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez galliano78
    Kieruje pytanie do zwolenników stawiania krzyzy w Bieszczadach. Z jednej strony sprzeciwiacie sie jakiejkolwiek ingerencji w Bieszczady. Odnoszę wrażenie, że wychłostalibyście i publicznie potępili osobę która na 10 sekund zeszłaby o metr ze szlaku aby przypatrzeć sie kilku kwiatkom, argumentując, że złamali prawo BPN schodząc ze szlaku.
    Tobie znowu coś sie pomyliło.Tych co schodzą ze szlaków w BdPN oczywiście potępiamy, bo to szkodzi tamtejszej przyrodzie. Natomiast nie zauważyłem na tym forum zwolenników stawiania krzyży. Krzyże na Tarnicy czy Smereku stoją od dłuzszego czasu. Na Haliczu jeszcze gdy byłem tam w czerwcy obok resztek wieży triangulacyjnej stał niewielki krzyż . Jeśli postawiono w tym miejscu krzyż znacznie wiekszy, to oczywiście zgadzam się z Tobą iż jest to działanie złe. Ja generalnie jestem przeciwnikiem stawiania czegokolwiek w miejscach do tego nie przeznaczonych, także krzyży. Jestem tez przeciwnikiem likwidowania czegoś co gdzieś tam jest od lat np. krzyża na Tarnicy. Na terenie BdPN są przykłady likwidowania śladów historii- wszak w różnych miejscach spotykamy jedynie drobne fragmenty tego co tam jeszcze kilkadziesiąt lat było a potem zostało bezmyslnie zniszczone, mamy też przyklady "unowocześnienia" tej ziemi np. fermy w Tarnawie czy Wołosatem.
    Jak widać w innych wątkach tego forum problemem B ieszczadów jest to iz przyjeżdża tam coraz więcej ludzi którym ciągle myli sie park miejski z parkiem narodowym a deptak miejski z połoninami.
    Pozdrawiam
    naive

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Kolejne lawiny
    Przez don Enrico w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-03-2010, 16:26

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •