Strona 1 z 13 1 2 3 4 5 6 7 8 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 122

Wątek: Samochody terenowe niszczą bieszczadzkie szlaki

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Walker
    Na forum od
    10.2004
    Rodem z
    Wratislavia
    Postów
    22

    Domyślnie Samochody terenowe niszczą bieszczadzkie szlaki

    http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos...0,2949248.html
    Samochody terenowe niszczą bieszczadzkie szlaki i zakłócają ciszę w górach - alarmują przewodnicy turystyczni. Miłośnicy ekstremalnych sportów samochodowych urządzają sobie rajdy po trasach wędrówek turystów.

    Samochody terenowe i quady rozjeżdżają szlaki piesze i konne w kotlinie uherczańskiej i na całym bieszczadzkim pogórzu. To odstrasza turystów, którzy w poszukiwaniu dzikiej przyrody coraz częściej przenoszą się w wysokie partie gór. Jedynie w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajdują spokój i dobrze utrzymane szlaki.

    Kierowców ciężkich hałaśliwych pojazdów nie odstraszają mandaty nałożone przez policję. Płacą kary i jadą dalej. Środowisko turystyczne Bieszczadów jest oburzone ich bezkarnością. Przewodnicy turystyczni wystosowali protest w tej sprawie do marszałka województwa Podkarpackiego.

    Żądają, by dla samochodów terenowych zorganizowano specjalne trasy z dala od szlaków turystycznych. Jedyne takie miejsce w Bieszczadach znajduje się w Hoczwi koło Leska
    No niby samochód w górach to też frajda, ale ja jako przedstawiciel frakcji chodzonej zdecydowanie sprzeciwiam się pojazdom mechanicznym. Ale czy przypadkiem miejscowa władza nie przymyka oka na terenowców?
    Koniom mechanicznym na szlaku mówimy staropolskie - zakaz ruchu!

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Lech Rybienik
    Na forum od
    06.2004
    Rodem z
    Przemyśl/Warszawa
    Postów
    225

    Domyślnie

    Hmmmm.
    Konkrety please.
    Jeśli to ma byc jałowa dyskusja, to poczytaj sobie archiwum pl.rec.gory. Tam już było max na ten temat.
    Lech

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Walker
    Na forum od
    10.2004
    Rodem z
    Wratislavia
    Postów
    22

    Domyślnie

    Hmm, sorry, wiem, że wszystko już było, czytałem w Księdze Rodzaju.
    W ten sposób można utrącić wszelką dyskusję, albo... jak temat nie interesujacy to się nie odzywać :)
    Ja sygnalizuję, że w ogólnopolskiej GW ktoś coś napisał o problemie dotyczącym Bieszczadów. A że nie subskrybuję pl.rec.gory to nie wiedziałem, że tam już problem został rozwiązany :P

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar MF
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Tychy
    Postów
    174

    Domyślnie

    Pytanie, jakich szlaków dotyczy ten artykuł? Bo część z nich biegnie również drogami, które jednocześnie stanowią dojazd do miejsc zamieszkanych. Tam trudno byłoby zakazywać jazdy samochodem. A na autentycznych szlakach, czy też drogach do wyłącznego użytku służb leśnych itp. rozwiazanie jest proste: porządny szlaban na kłódkę, klucz u leśniczego i innych zainteresowanych i po kłopocie. Pewnie nie wszędzie takie rozwiązanie się sprawdzi (dojechać można różnymi drogami), ale w wielu miejscach pomoże.

  5. #5
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Z całym szacunkiem to totalna bdura Walker. Proszę uszanujmy forum i nie wciągajmy ludzi do naszych bieszczadzkich rozgrywek. Tu chodzi o kasę. Jedni ją zarabiają, a drudzy im zazdroszczą

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar robines
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    dziura w Beskidzie Małym
    Postów
    441

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Z całym szacunkiem to totalna bdura Walker. Proszę uszanujmy forum i nie wciągajmy ludzi do naszych bieszczadzkich rozgrywek. Tu chodzi o kasę. Jedni ją zarabiają, a drudzy im zazdroszczą.
    Wspaniale to ujęłaś
    Sam jeżdze w Bieszczady autem terenowym ale nigdy nie pakuje się w "teren zakazany" tj.park itd.

    Pozdrówka
    Jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić.

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2005
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    79

    Domyślnie

    A ja coś podobnego widziałem, co prawda nie były to samochody lecz sportowe motocykle. Kilka lat temu idąc szlakiem z Duszatyna na Chryszczatą usłyszeliśmy powyżej jeziorek coraz głośniejszy ryk, po kilku minutach ujrzeliśmy ok.10 motocyklistów. Zatrzymali się przy nas dla odpoczynku i z rozbrajającą szczeroscią wyznali że jadą z Cisnej przez Chryszczatą do Duszatyna bo to fajny teren na motocyklowy survival (czy coś w tym stylu). Potem wracali, oczywiście tą samą trasą...
    Seba

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Z całym szacunkiem to totalna bdura Walker. Proszę uszanujmy forum i nie wciągajmy ludzi do naszych bieszczadzkich rozgrywek. Tu chodzi o kasę. Jedni ją zarabiają, a drudzy im zazdroszczą.
    Nie wydaje mi się by problem całkowicie nie istniał. Oczywiście jak ktos lubi taplać się w błocie, to proszę bardzo. Ale tylko na terenach do tego celu wyznaczonych. A z tekstu gazetowego wynika iz jest tylko jeden taki teren. Skoro jeden za mało, to trzeba wyznaczyć jeszcze jeden. Ale tych wszystkich którzy próbują sobie jeżdzić w miejscach nie wyznaczonych, ścigać z całą surowością prawa. Nie wydaje mi sie by miłośników takiej rozrywki były tysiące, zapewne jednak wielu z nich chciałoby spenetrować miejsca gdzie jeszcze nie byłi / podobnie jak my piechurzy/. Ale to jest niestety prosta droga do coraz rozleglejszego dewastowania przyrody. Skoro wycięcie świerka we własnym ogródku wymaga stosownej decyzji administracyjnej, tym bardziej powinny być restrykcyjnie stosowane zakazy urządzania sobie rajdów na np. lesnych drogach, służących do zwózki drewna. Obowiązuje wszak zakaz wjazdu do lasu / a jest to pojęcie znacznie szersze niż miejsce gdzie rosną drzewa/, poza drogami publicznymi. Arłamów to już nie Bieszczady ale słuchając reklam w mediach zastanawiam się gdzie oni urządzają dla gości rajdy terenowe, skoro to teren parku krajobrazowego a bliższa i dalsza okolica to jednak las . Myślę że trzeba napiętnować każdy przejaw tworzenia "Arłamowa bis" czy Mucznego z czasów komuny, gdzie obowiązywały troche inne prawa.
    Pozdrawiam
    naive

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że istotny problem tkwi w stosowaniu/nie stosowaniu prawa (wielokrotnie spotykałem sie ze stwierdzeniem w takich przypadkach, że "prawo jest dla maluczkich"). Tak było w czasach komuny, gdzie legitymacją do ignorowania prawa była "odpowiednia "pozycja w hierarchii partyjno-politycznej. Czym wyżej tym bardziej ponad prawem! Dziś, z kolei, legitymacją do ignorowania prawa jest kasa i powszechna korupcja. Dotyczy to niestety wielu dziedzin życia i działalności rodaków w kraju. Można długo zastanawiać się jakie jest rozwiązanie tego problemu... Ja jestem przerażony i brak mi (chociaż chciałbym) wiary, że cokolwiek da sie zrobić, skoro słyszę jak rodzice (ci tzw. zaradni) wpajają swoim dzieciom: "nic ci nie grozi, bo mama/tata wszystko załatwi!"

  10. #10
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez naive
    Nie wydaje mi się by problem całkowicie nie istniał
    Masz rację. Problem istnieje. Tyklo proszę zwróć uwagę na tę notatkę do której się ustosunkowałam. Z miłą checią zapoznam się faktami i argumesntami. Boli mnie to,że przyroda bieszczadzka jest niszczona. Nie tylko przez terenówki.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Samochody terenowe - jaki wybrać?
    Przez Marcowy w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 07-05-2016, 14:46
  2. Koniecznie bieszczadzkie szlaki, niekoniecznie samotnie
    Przez 333221 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-07-2012, 09:52
  3. Bieszczadzkie szlaki Nordic Walking
    Przez machoney w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-01-2012, 14:24
  4. Szlaki w Święta
    Przez KasiaWawa w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-11-2008, 19:07
  5. szlaki z Wetliny
    Przez stefankmiot w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-05-2004, 22:05

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •