Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Czy ktoś posiada mapy z lat 1945 - 51?

  1. #1
    Awatar Struna
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Luboń
    Postów
    19

    Domyślnie Czy ktoś posiada mapy z lat 1945 - 51?

    Jak się domyślacie mowa tu o okresie przed wymianą terytoriów (w 1951r.) pomiędzy Polską a ZSRR. Szczegóły samej umowy o wymianie terytorialnej łatwo odnaleźć w necie. Troszkę gorzej z mapą, więc może ktoś z użytkowników forum lub gości wie gdzie tego szukać.
    Serdecznie pozdrawiam
    Struna

  2. #2
    Administrator Awatar leszczu
    Na forum od
    10.2004
    Rodem z
    Lesko, Poland
    Postów
    282

    Domyślnie

    Witam,
    pracowałem kiedyś w geodezji w ustrzykach dolnych wiem ze tam były jakies takie stare mapy ale czy dokładniez tych lat to nie wiem musiał bys sprawdzić.
    Jak coś to moge załatwic tam numer i sie spytasz
    Ps.piszesz pracę
    pozdrawiam
    Made in BIESZCZADY obecnie Lesko sercem Lutowiska

  3. #3
    Awatar Struna
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Luboń
    Postów
    19

    Domyślnie

    Wielce Ci jestem wdzięczny, Leszczu za odpowiedź i z niecierpliwością czekam na ten namiar.
    Nie. Nie piszę pracy, ale (od niedawna co prawda) interesuję się troche historią współczesną Polski a zwłaszcza Bieszczadów. W opisywanym temacie łatwo znaleźć materiały w internecie (np. forum historycy.org). Jak już pisałem, umowa (również dostepna na tym forum) opisuje zmianę granic podając tylko przebieg nowej linii granicznej. O porzedniej można się tylko domyślać, że biegła działem wodnym (granicą zlewisk morza Bałtyckiego i Czarnego), który łatwo sobie nakreslić na mapie Bieszczadów. Nie mam jednak co do tego pewności, to tylko moje domysły.
    Pozdrawiam
    Struna

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Lech Rybienik
    Na forum od
    06.2004
    Rodem z
    Przemyśl/Warszawa
    Postów
    225

    Domyślnie

    Nie wiem, czy Ci pomogę, ale posiadam niemieckie sztabówki datowane na wrzesień 1940 roku. Skala 1:25 000, Obejmują teren od przełęczy Użockiej do Łupkowskiej, w górę mniej - więcej do jeziora.
    Do obejrzenia u nas w klubie :)
    Lech

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    warszawka
    Postów
    129

    Domyślnie

    Ślad starej granicy jest jeszcze widoczny w terenie. Nawet na stacji kolejowej w Ustjanowej widać w krzakach i trawie fundamenty bramy kolejowej. Kilka lat temu była do odnalezienia, jak jest teraz to nie wiem. Poszukac mapy i poogladać warto, warto także "pomacać' ślady granicy w terenie.

  6. #6
    Awatar Struna
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Luboń
    Postów
    19

    Domyślnie

    Serwus !
    Wielkie dzięki Leszczu i Irku za podpowiedzi. Znalazłem już to czego szukałem odnośnie granic. Tu się muszę wam przyznać, że szukałem nie tam gdzie trzeba podczas gdy miałem te informacje pod ręką.
    Gdyby kiedyś to was zainteresowało to są tu: www.bieszczady.pik-net.pl/historia.phtml?all=1.
    Jak widać moje przypuszczenia co do ich przebiegu (działem wodnym) rzeczywiście były błędne. Lechowi dziękuję za zaproszenie. Baaardzo chętnie obejrzałbym te sztabówki gdybym miał troszke bliżej do waszego klubu. Choć kto wie...? Może kiedyś... Tymczasem serdecznie pozdrawiam wszystkich na Forum.
    Struna

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Czy ktoś przeszedł tą trasą?
    Przez zbyszek1509 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12-06-2013, 00:23
  2. Czy ktoś go tu zna
    Przez joorg w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 09-03-2009, 17:44
  3. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział: Mapy turystyczne
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2008, 08:53
  4. Czy ktoś potrzebuje?
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-08-2007, 23:28
  5. Katalog: Mapy 1945 - 1989, Dział:Mapy krajoznawczo-samochod
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 23:13

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •