Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 91

Wątek: Baligród - cerkiew, kirkut

  1. #21

    Domyślnie

    I dodam jeszcze na koniec cytat z w/w ekspertyzy:

    "7. uwagi końcowe.

    W celu ratowania cerkwii w Baligrodzie przed dalszym niszczeniem potrzebne jest szybkie rozpoczęcie prac konserwatorskich. W chwili obecnej (1994! - 11 lat temu! przyp. Barszcza) zniszczenia sa na tyle rozległe i poważne, że obiekt wymaga kompleksowego remontu generalnego. Remont taki powinien się rozpocząć od rozbiórki elementów bardzo zniszczonych oraz grożących zawaleniem. W praktyce oznacza to całkowite rozebranie drewnianej konstrukcji dachu wraz ze stropami...."

  2. #22
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    A dlaczego w tamtym rejonie kościół nie oddał cerkwi po wojnie we władanie prawowitym właścicielom miejsca kultu?
    O ile wiem (a Ty chyba, jako humanista, również) to prawowici właściciele miejsca kultu byli daleko na północy i zachodzie a to dzięki min. również cytowanej przez Ciebie "tak barwnej i bogatej postaci jak wzmiankowany generał".
    Michale, szanuję Twoje wybory, ale mógłbyś zdobyć sie na trochę obiektywizmu i krytycyzmu (a przecież stać Cię na to) przynajmniej do takich właśnie, jak cytowane, postaci. Myślę, że nie musisz na każdym kroku podkreślać swój wrogi stosunek do kościoła rz-kat, bo jest on na forum powszechnie znany (i trochę staje sie to nudne; nie mówię, że też uciążliwe).
    Co do cmentarzy żydowskich... Dbałość o miejsca spoczynku dawnych sąsiadów i współobywateli powinna być i w wielu wypadkach jest obowiązkiem obecnego samorządu (rozumianego jako ogół obywateli a nie tylko tzw. zarząd).
    Tym bardziej, że w tradycji żydowskiej, tak jak pisał Karlik, cmentarzy się nie remontuje, nie odnawia macew itp. Wydaje mi się, że jedynie prace porządkowe typu odkrzaczanie, odchwaszczanie, ogrodzenie czy informacyjne np. tablice o historii tego miejsca oraz realizowane (a jest taka możliwość-trzeba tylko chęci) tzw. ścieżki edukacyjne w szkole na lekcjach (dbałość o tradycje, historię "małej ojczyzny") wchodzi tu w rachubę. A to nie wymaga wielkich środków finansowych.
    Inaczej jest jednak z dawnymi cerkwiami, które od lat stoją puste i niszczeją... Tu potrzebne sa potężne środki, które też można pozyskać (np. z UE), ale do tego trzeba gospodarza wrażliwego na sprawy kultury i nie tylko. A takiego myślę Baligród niestety nie ma, co też potwierdzają opinie na forum (Barszczu).
    Pomysł, jaki zaserwował Doczu, wart jest rozważenia, chociaż będzie to w realizacji trudne aczkolwiek nie niemożliwe.

  3. #23
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Witaj
    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    Jakże bym nie wiedział - sprawdziłem - starzy mieszkancy Baligrodu pamietają: ostatnio odkrzaczał kirkut niejaki Michał z Opola w 1978 roku, a wiec 27 lat temu!
    No i masz rację! - a ostatnie odkrzaczanie miało miejsce 2 lata temu - ale Ty zapewne z powodu siusiania w tetrę nie jesteś w stanie pojąć, że ktoś może cosik zmachrować bezineresownie. Starych mieszkańców Baligrodu nie jesteś w stanie sobie nawet wyobraźić - jeszcze w zeszłym roku, na przystanku PKS-u mozna było spotkać ziomala i porozmawiac o zaprzezłych czasach - wielu nie korzysztło - bo Gościu chyba za bardzo śmierdział dla wielu!! Barszczyku - jak chcesz robić osobiste podchody to na priva.

    I pamietaj o jednym, że pzry okazji można zniszczyć cosik innego - vide fotki - ale to zapewne za trudne dla Ciebie.

    Pozdrawiam
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  4. #24
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez WojtekR
    Cytat Zamieszczone przez Michał
    A dlaczego w tamtym rejonie kościół nie oddał cerkwi po wojnie we władanie prawowitym właścicielom miejsca kultu?
    O ile wiem (a Ty chyba, jako humanista, również) to prawowici właściciele miejsca kultu byli daleko na północy i zachodzie a to dzięki min. również cytowanej przez Ciebie "tak barwnej i bogatej postaci jak wzmiankowany generał".
    Michale, szanuję Twoje wybory, ale mógłbyś zdobyć sie na trochę obiektywizmu i krytycyzmu (a przecież stać Cię na to) przynajmniej do takich właśnie, jak cytowane, postaci. Myślę, że nie musisz na każdym kroku podkreślać swój wrogi stosunek do kościoła rz-kat, bo jest on na forum powszechnie znany (i trochę staje sie to nudne; nie mówię, że też uciążliwe).
    Co do cmentarzy żydowskich... Dbałość o miejsca spoczynku dawnych sąsiadów i współobywateli powinna być i w wielu wypadkach jest obowiązkiem obecnego samorządu (rozumianego jako ogół obywateli a nie tylko tzw. zarząd).
    Tym bardziej, że w tradycji żydowskiej, tak jak pisał Karlik, cmentarzy się nie remontuje, nie odnawia macew itp. Wydaje mi się, że jedynie prace porządkowe typu odkrzaczanie, odchwaszczanie, ogrodzenie czy informacyjne np. tablice o historii tego miejsca oraz realizowane (a jest taka możliwość-trzeba tylko chęci) tzw. ścieżki edukacyjne w szkole na lekcjach (dbałość o tradycje, historię "małej ojczyzny") wchodzi tu w rachubę. A to nie wymaga wielkich środków finansowych.
    Inaczej jest jednak z dawnymi cerkwiami, które od lat stoją puste i niszczeją... Tu potrzebne sa potężne środki, które też można pozyskać (np. z UE), ale do tego trzeba gospodarza wrażliwego na sprawy kultury i nie tylko. A takiego myślę Baligród niestety nie ma, co też potwierdzają opinie na forum (Barszczu).
    Pomysł, jaki zaserwował Doczu, wart jest rozważenia, chociaż będzie to w realizacji trudne aczkolwiek nie niemożliwe.
    Przegabiłem tego posta - Wojtku - odpowiem za parę tchnień - masz mnóstwo racji.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    ale Ty zapewne z powodu siusiania w tetrę
    czekaj tylko zmienię pieluchę
    żartowałem - mama mi zmienia


    Cytat Zamieszczone przez Michał
    nie jesteś w stanie pojąć, że ktoś może cosik zmachrować bezineresownie
    wydaje ci się - w 1994 roku spedziłem tydzień we wnetrzu baligrodzkiej cerkwii pomagając wspomnianemu fachowcowi w inwentaryzacji i wspinając sie po konstrukcji dachowej - zrobiłem to bezinteresowanie.

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Starych mieszkańców Baligrodu nie jesteś w stanie sobie nawet wyobraźić - jeszcze w zeszłym roku, na przystanku PKS-u mozna było spotkać ziomala i porozmawiac o zaprzezłych czasach - wielu nie korzysztło - bo Gościu chyba za bardzo śmierdział dla wielu!!
    twój bełkot strasznie mnie rozśmieszył "ziomalu" , znam kliku starszych mieszkańców z okolic Baligrodu (wyznania grekokatolickiego), którzy bardzo pomogli przy zbieraniu materiałów do moich wydawnictw. Niektórych z nich możesz obejrzeć na zdjęciach w albumie (uwaga: "chamska reklama" - cyt. za Michał z Opola) "Zapomniane Bieszczady" wydanym przeze mnie w b.r.

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    I pamietaj o jednym, że pzry okazji można zniszczyć cosik innego - vide fotki - ale to zapewne za trudne dla Ciebie.
    oczywiście, ze pamietam - proponuję więc zostawić cerkiew w baligrodzie w spokoju, bo na koronie jej murów wyrosło rzadkie drzewko i zagnieździły się tam ciekawe ptaszki

    Twoja argumentacja z nóg zwala

  6. #26
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Michał przykro mi o tym mówić, ale nie masz racji. Kirkut jest zaśmiecony, a cerkiew wymaga remontu. Faktów nie zmienisz. Degradacja obu zabytków postępuje. W ub. roku do informacji głoszonych przez samorządowców ustosunkował się ówczesny minister Dąbrowski jednoznacznie informując, że samorząd jest w dużym stopniu winien zaniechania remontu cerkwi.Sa pieniądze przeznaczone na remont pomnika Świerczewskiego. Szanuje Twoje poglądy ale dla mnie to wyrzucenie pieniedzy w błoto. Wójt powołuje się na to, że zatrzymuja się tam wycieczki. Z całym szacunkiem to bzdura. Tu można mówić tylko o czasie przeszłym. Mieliśmy kiedys obowiązek zatrzymywania się w tym miejscu. Teraz czasami widze obcych przewodników lub pilotów którzy pokazują pomnik Świerczewskiego. Moi koledzy i ja sporadycznie robimy tam postój. Przeważnie dlatego aby turyści skorzystali z toalety lub kupili pamiątki.
    Bieszczady nie mają zbyt wielu zabytków. Te, które pozostały wymagaja remontu bądz opieki. Baligród to tylko jeden z przykładów braku zainteresowania miejscowych dziedzictwem kulturowym regionu. Jeszcze gorzej przedstawia się sprawa unikatowego dworu renesansowego, alkierzowego w Uhercach. Jak tę ruine zobaczyłam to chciało mi się płakać.

  7. #27
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karlik
    Z drugiej jednak striny słyszałem iz w tradycji żydowskiej lezy nie remontowanie cmentarzy, mają ulegac po prostu wpływowi czasu......nie wiem czy to prawda........
    Nie do końca. Trzeba na problem patrzeć szerzej. W Polsce i na świecie dokonano dziesiątek renowacji cmentarzy żydowskich. Zasadnicza część prac polega rzeczywiście na sprawach porządkowych - alejki, ogrodzenia, itp, jednak macewy również sa odnawiane. Należy odróznić dwie rzeczy: kirkut czynny lub będący w rękach prawowitych właścicieli oraz kirkut jako zabytek. W tym drugim przypadku dokonuje się renowacji, aby zachować ich wygląd gdyż stanowią równiez wartość historyczną - dla wszystkich. Cmentarz żydowski w Baligrodzie jest takim miejscem tylko widocznie za małym w ocenie samorządu by warto było zawracać sobie tym głowę. Nie opiekują się nim bliscy zmarłych z przyczyn oczywistych, stanowi on głównie pamiątkę i wartość historyczną. Pieniądze można próbowac wyciągnąć, tylko trzeba chcieć spróbować. Np. niewiele większy kirkut w Żywcu otrzymał pieniędze z Ministerstwa Finansów ponieważ Starostwu Powiatowemu chcialo sie o to powalczyc i o nie wystąpić (podaje akurat ten przykład, bo Żywiec jest mi znany, a szkoła i internat w którym mieszkałem znajdują się na terenie dawnej gminy zydowskiej). M.in. na rekonstrukcję macew.

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    dlaczego w tamtym rejonie kościół nie oddał cerkwi po wojnie we władanie prawowitym właścicielom miejsca kultu?
    Kościół, jak już wspomniał Barszczu nie miał czewo zwracać. Jednak żeby w pamięci po tym wątku nie został skrzywiony obraz należało by dodać że cerkiew rzeczywiście nie została wówczas (i na przestrzeni lat) oddana pomimo starań. Jest pewne pradopodobieństwo, że gdyby grekokatolicy dostali ją we właściwym czasie byłaby w lepszym stanie niż obecnie.

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    trudno mówić też o remoncie cmentarza żydowskiego - wystarczy zadbać o jego schludny wygląd niskim nakładem kosztów,
    Drobne prace porządkowe były wykonane, tak jak napisał Michał. Nikt tego nie zauważył?

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    dla niego oburzające jest, ze gmina nie ma pieniedzy (chęci) na remont kirkutu czy cerkwii a ma je na odnowienie pomnika sowieckiego agenta w polskim mundurze.
    To czemu mu nie wytłumaczycie ile przez ostatnie pół wieku dał gminie Świerczewski, a ile cerkiew i kirkut razem wzięte?

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    Na początku lat 90. XX wieku gmina sfinansowała remont za który wg mnie ktos powinien pójśc do pierd....
    Zdaje się, że remont przerwano lub zakończono tak jak zakończono gdyż zwolniony został główny konserwator zabytków.

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    w 1994 roku spedziłem tydzień we wnetrzu baligrodzkiej cerkwii pomagając wspomnianemu fachowcowi w inwentaryzacji i wspinając sie po konstrukcji dachowej - zrobiłem to bezinteresowanie.
    Przynajmniej wiemy czemu sie to wszystko poprzekrzywiało. Tylko kto teraz za to zapłaci?

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    znam kliku starszych mieszkańców z okolic Baligrodu (wyznania grekokatolickiego), którzy bardzo pomogli przy zbieraniu materiałów do moich wydawnictw.
    I nie powiedzieli Ci jak to jest z tym naprawdę, czy nie chcesz po prostu o tym pisać?

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Sa pieniądze przeznaczone na remont pomnika Świerczewskiego. Szanuje Twoje poglądy ale dla mnie to wyrzucenie pieniedzy w błoto. Wójt powołuje się na to, że zatrzymuja się tam wycieczki. Z całym szacunkiem to bzdura. Tu można mówić tylko o czasie przeszłym. Mieliśmy kiedys obowiązek zatrzymywania się w tym miejscu.
    A ile wg Ciebie kosztuje umycie pomnika z farby rozlanej przez jakiegoś palanta? Jak to sie ma do kosztów prac związanych z pozostałymi pamiątkami.

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Teraz czasami widze obcych przewodników lub pilotów którzy pokazują pomnik Świerczewskiego. Moi koledzy i ja sporadycznie robimy tam postój. Przeważnie dlatego aby turyści skorzystali z toalety lub kupili pamiątki..
    A jak Ci się wydaje - skąd się wziął tam ów kiosk z pamiątkami?
    Byłbym tez ostrożny w rozpatrywaniu większości wątków pod kątem przewodników. Turystyka w Bieszczadach nie opiera sie na tym i jeszcze długo sie nie będzie opierać. Trzeba patrzeć całościowo. Może ja tez źle patrzę - jest to niewykluczone - ale wg mnie wycieczki z przewodnikami to margines w stosunku do turystów indywidualnych.

    Ogólnie: zastanawia mnie w tym całym wątku jedna sprawa w kwestii cerkwi w Baligrodzie (i nie tylko cerkwi). Czy ta dyskusja nie powinna zacząć się od wyłożenia sedna problemu - dlaczego tam jest tak a nie inaczej. Można sobie dalej robić nikomu niepotrzebne ekspertyzy, snuć plany nierealnych renowacji i remontów. Zawsze sie przydadzą na pamiątke - będzie mozna zacytowac na jakimś forum za 15 lat. Nie wierzę, że nie wiecie jakie sa podwaliny tego problemu - na razie po przemiłej wymianie postów można odniesc wrażenia, że problem istnije od lat 90 czyli nieudolnego remontu, co jest nieprawdą. Jeśli nie chcecie o tym publicznie pisać, to po cholerę kontynuowac ten wątek i wtrącać argumenty, które są dopiero na którymś tam miejscu w kolejności?
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Drobne prace porządkowe były wykonane, tak jak napisał Michał. Nikt tego nie zauważył?
    byłem tam w minioną niedzielę i nie zauważyłem! pełno smieci, macewy poprzewracane dużo bardziej niż kilka lat temu, w zagajniku połno miejsc po defekacji...

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    To czemu mu nie wytłumaczycie ile przez ostatnie pół wieku dał gminie Świerczewski, a ile cerkiew i kirkut razem wzięte?
    może Tobie trzeba wytłumaczyć? Przy pomniku zatrzymują się wycieczki - to fakt - nieraz stoi tam kilka autokarów. Ale jakie to ma znaczenie dla rozwoju Gminy? Czy te wycieczki potem nocują w Baligrodzie? Kiedyś przysłuchiwałem się bredniom wygłaszanym przez przewodnika takiej wycieczce - to co mówił rozsmieszyło mnie do łez. Zreflektowałem się po chwili - to raczej żałosne było niż śmieszne. W byłym muzeum Świerczewskiego funkcjonowało Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie państwa Wałachowskich - mogło funkcjonować do tej pory ale gmina sprzedała obiekt inwestorowi z zewnątrz, który obiecywał zrobić tam "niewiadomoco" dając zatrudnienie miejscowym. Niestety jest to tylko prywatna posiadłość, a Wałachowscy wybudowali muzeum obok domu w Nowosiółkach.

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Zdaje się, że remont przerwano lub zakończono tak jak zakończono gdyż zwolniony został główny konserwator zabytków.
    remont w 1990 roku finansowała gmina (zdaje się) - i jesli przedstawiciel gminy odebrał te roboty to albo wziął za to łapówkę (zdaje się) albo nie nadaje się na stróza nocnego nawet (nie zdaje się)

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Przynajmniej wiemy czemu sie to wszystko poprzekrzywiało.
    wtedy wazyłem mniej niż 65 kg

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    I nie powiedzieli Ci jak to jest z tym naprawdę
    z czym ?

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Można sobie dalej robić nikomu niepotrzebne ekspertyzy, snuć plany nierealnych renowacji i remontów.
    Ekspertyza Dądeli była sfinansowana przez TOnZ w Warszawie, cerkiew miała byc remontowana więc nie było to coś niepotrzebnego. Teraz przyda się, jeśli remont dojdzie do skutku.

  9. #29
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    oczywiście, ze pamietam - proponuję więc zostawić cerkiew w baligrodzie w spokoju, bo na koronie jej murów wyrosło rzadkie drzewko i zagnieździły się tam ciekawe ptaszki

    Twoja argumentacja z nóg zwala
    Już dawno takiego ślepora na forum nie było - o wszystko się przewraca. Gdybanie typu zdaje się itp.... mniodek a raczej barszczyk.

    Jeżeli oglądasz coś po 11 latach i piszesz o fekalich itp - to uderz do gminy, aby postawili tam kibelek. I posprzątaj po sobie! Tyle lat temu krzaczorów tam nie było - teraz nie ma także, bo zostały wycięte. Drzewa pozostaną i do nich możesz mieć pretensje, że korzeniami wysadzają i przewracają macewy. O to, że znikają całe macewy czy emblematy z niektórych możesz zgłaszać pretensje do "turystów".

    Jeżeli nadal tak wiele spraw śmieszy Cię do łez - udaj się do lekarza - zapewne masz ubezpieczenie.

    Pozdrawiam

    Nie staraj się mnie przekonywać, że to i siamto. Mam okazję corocznie porównywać stan tych obiektów od wielu wielu lat.

  10. #30
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Nie wierzę, że nie wiecie jakie sa podwaliny tego problemu
    Ja nie wiem więc chętnie się dowiem
    http://www.doczu.pl

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Zamki Balów: Hoczew i Baligród
    Przez Misieg w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-02-2015, 13:37
  2. Baligród, willa notariusza
    Przez th w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 10:50
  3. Baligród - c.d. remontu
    Przez RAV w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-02-2009, 22:57
  4. Zapomniany kirkut na stokach Gromadzynia.
    Przez PREM w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-05-2008, 18:53
  5. Zainteresowany Domem W Okolicach Baligród-Lesko
    Przez mateusz17_GL w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-10-2005, 22:43

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •