Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 91

Wątek: Baligród - cerkiew, kirkut

  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Witaj
    WojtekR napisał:
    Do ludobójców i ludobójstwa

    Gwoli ścisłości:
    No i znowu się sprawdza moje powiedzenie: "Kiedy Michał z Opola odpowiada to nie wiemy o czym on bredzi" ( copyright by Barszczu Krosno 2005)

    Postuluję żeby wywalić ten post lub założyć dla Michała osobny post pt. LUDOBÓJSTWO i tam go przenieść, bo dyskutujemy tu o cerkwii i kirkucie w Baligrodzie

  2. #42
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Witaj Barszczyku
    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    Postuluję żeby wywalić ten post lub założyć dla Michała osobny post pt. LUDOBÓJSTWO i tam go przenieść, bo dyskutujemy tu o cerkwii i kirkucie w Baligrodzie
    Założyć to można wątek a nie posta. I do tego nie jest potrzebny genialny pomysł niejakiego Barszczu. Za dużo gandzi od rana?

    A teraz poważnie - gdzie masz w tym wątku dyskusję na te zagadnienia?
    Pierdo... możemy do upadku - ale gdzie konkrety chociażby z Twojej strony - wielkiego Bieszczadnika, obrońcy własnego widzimisie.
    Pozdrówka

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Założyć to można wątek a nie posta
    Jesli ktoś się zaczyna czepiać słówek oznacza to, że brak mu innych argumentów w dyskusji.

  4. #44
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Barszczu
    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    Jesli ktoś się zaczyna czepiać słówek
    Nie słówek, a pojęć - dajmy sobie spokój z tymi podjazdami. Mnie równie mocno zależy, aby cerkiew w Baligrodzie i kirkut stały się tym, czym powinne być.
    Uważam podany pomysł, aby zamiast wzajemnego podbijania ego przy okazji KIMB, zrobić coś użytecznego dla małego fragmentu Bieszczadów za godny poparcia słowem i czynem.

    I tyle z mojej strony w tym wątku.

    Pozdrawiam

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    dajmy sobie spokój z tymi podjazdami
    sam je zacząłeś

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Uważam podany pomysł, aby zamiast wzajemnego podbijania ego przy okazji KIMB, zrobić coś użytecznego dla małego fragmentu Bieszczadów za godny poparcia słowem i czynem.
    wreszcie jakieś sensowne rzeczy piszesz

  6. #46
    Bieszczadnik Awatar natasha
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Bronowice (wieś w centrum Krakowa :P)
    Postów
    198

    Domyślnie

    Dopiero niedawno odkopałam ten temat na Forum i z zapartym tchem przeczytałam o fantastycznych pomysłach forumowskich aktywistów.Szkoda,że przy okazji co po niektórzy skoczyli sobie-nie raz,nie dwa- do oczu,no ale narwańców (w pozytywnym tego słowa znaczeniu ) na świecie nie brakuje.Ale wracając do tematu.Nie wiem jaki jest faktyczny stan kirkutu w Baligrodzie i niestety nie dowiedziałam się tego od Was :( widziałam natomiast wiele,wiele innnych. Jest faktem,że żydowska tradycja ugruntowała w przypadku miejsca spoczynku członków Narodu Wybranego zasadę nienaruszalności grobu. I to,że cmentarze niszczeją jest poniekąd procesem naturalnym.ALE: to jak szybko proces ten nastepuje zależy w dużym stopniu od ludzi,którzy,czasem tylko niewielkim nakładem pracy,mogą go w znacznym stopmnu zahamować. Wiadomo,że nie zbudujemy ochronnych parasoli nad macewami,które w większości wykonane z piaskowca narażone są na fatalne warunki atmosferyczne. Nie zrobimy też składki na prace renowacyjne,bo to kwestia naprawdę olbrzymich nakładów finansowych.Ale już chociażby zapobieganie zarastaniu kirkutu,czy ogrodzenie go i przekupienie za pare złotych rocznie jednego z pobliskich właścicieli,by trzymał klucz i udostępniał go tym NAPRAWDĘ zainteresowanym,czy też raz na jakiś czas kosił trawę w pobliżu cmentarza-nie jest znowu jakimś niemożliwym przedsięwzieciem.Powinna być to oczywiście inicjatywa ze strony miasta,no ale skoro iasto stoi okoniem,to trzebaby sprawę nagłośnić w jednej z lokalnych gazet.To straszne,że niektóre z pięknych macew robią za schodki na ganek w domach bezmyślnych idiotów.Cieżko mi w jakiś sposób zadziałać z tak daleka:( wiem,to nie fair,że ciężar rozwiazania kwestii kładę na barkach tych,co biżej...Na pocieszenie powiem,że nie tylko w Polsce mamy do czynienia z dewastacją i niszczeniem cmentarzy.Ot,chociażby Wiedeń jest najlepszym tego przykładem.Nie pozostaje mi nic innego jak wierzyć w Wasze zaangażowanie i pomoc przy porządkowaniu cmentarza.

    Ps.Nie zapomnijcie odmówic kadisz za naszych zmarłych starszych w wierze Bracholi :)
    Pozdrawiam-Gosia.

  7. #47
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez natasha
    Nie zapomnijcie odmówic kadisz

    Nic nie wskazuje, by Michał, Barszczu i ktokolwiek na forum potrafił odmówić kadisz.
    Tak dla nauki za wikipedią :
    Kadisz (Kadysz, Kaddisz) - hebr. (etym. aramejska) (קדיש - święty). W jidysz: Kadesz. W judaizmie jedna z najważniejszych modlitw, będąca składnikiem wszelkich żydowskich modłów zbiorowych. Jest to doksologia w języku aramejskim, wysławiająca Imię Boże, wyrażająca poddanie się Jego woli oraz wzywająca rychłego nadejścia króletwa Bożego. Często mylnie nazywana modlitwą za zmarłych.

    Odmawianie kadiszu wymaga obecności minjanu (10 dorosłych mężczyzn). Łączy poszczególne części nabożenstwa a ponadto jest odmawiana przez żałobników. Z zasady, poza kadiszem żałobnika odmawia go kantor.

    Jego forma zrodziła się w czasach talmudycznych a końcowa kodyfikacja nastąpiła w XVIII wieku. Początkowo był odmawiany pod koniec kazania bądź czytań, z czasem stał się jedną z głównych modlitw liturgicznych. Jego rola pogrzebowa stała się powszechna po pogromach towarzyszących krucjatom w XIII wieku. Podczas niektórych świąt (np. Rosz ha-Szana, Jom Kipur) w odmawianiu stosuje się specjalne melodie.

    Istnieją różne typy kadiszu:

    1. Chaci kadisz (חצי קדיש) pół-kadisz
    Najwcześniejsza forma kadiszu, wywodząca się z czasów Drugiej Światyni. Element liturgii codziennej, odmaiwany po każdej części obrządku, odmawiany przez kantora. Wszystkie inne formy kadiszu rozpoczynają się pół-kadiszem.

    2. Kadisz szalem (קדיש שלם) pełny kadisz
    Odmawiany przez kantora na zakończenie nabożeństwa. Jest prośba do Boga o przyjęcie wszystkich zaniesionych modlitw.

    3. Kadisz jatom (קדיש יתום) kadisz sierocy, zwany też kadiszem żałobnika
    Od XV wieku, odmawiany przez syna zmarłego codziennie, przez jedenaście miesiecy po śmierci rodzica, a także w każdą rocznicę jego śmierci. Okres żałoby wiąże się z przekonaniem, że po śmierci dusza niegodziwego podlega oczyszczeniu przez rok, stąd nie odmawia się kadiszu przez dwanaście miesięcy, by nie stwarzać wrażenia, że zmarły był człowiekiem złym. Sama modlitwa nie zawiera nawiązań do śmierci. Sierota odmawia kadisz, aby zaznaczyć, że mimo straty nadal pragnie wielbić Boga. Partie kantora w pół-kadiszu odmawia żałobnik.

    4. Kadisz de-rabbanan (קדיש דרבנן) kadisz rabina
    Odmawiany po zakończeniu studiowania danego fragmentu Tory ustnej. Zwyczaj ten wykształcił sie w Babilonii. Odmawiany także po zakończeniu przez rabina głoszenia kazania w Szabat.

    5. Kadisz Leitchadeta, kadisz odnowienia
    Odmawiany przez syna nad grobem rodziców podczas pogrzebu.

    Pozdrawiam
    Długi

  8. #48
    Bieszczadnik Awatar natasha
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Bronowice (wieś w centrum Krakowa :P)
    Postów
    198

    Domyślnie

    Mój drogi.
    Doceniam Twoje zaangażowanie w edukację studentki judaistyki (swoją drogą 5 kliknięć myszką i ja potrafię wykonać ). hmmm..jakby tu najkrócej...nie po to jest Forum,żeby się na nim wymądrzać.I trochę to nie w moim stylu poza tym.Dlatego na froum o trochę innej tematyce niż tematyka żydowska,celowo użyłam nazwy kadisz jako okreslenia na modlitwę za zmarłych,gdyż ta własnie nazwa jest ogólnie znana i mogła "cokolwiek powiedzieć" niewtajemniczonym.Jeśli jednak bawimy się w szczegóły i czepianie się to pragnę zapoznać Cię z faktem,o którym pewnie nie przeczytasz w encyklopediach i madrych książkach, mianowicie,że sami Żydzi często uważają kadisz za modliwę za zmarłych.A inna sprawa to ta,że odmawiając kadisz żałobnicy chcą okazać Bogu,że pomimo straty bliskiej osoby nie zapominają o niej. Janusz Makuch,dyr Festiwalu Kultury Żydowskiej w jednym z wywiadów (kilka lat temu-nie pamiętam dokładnie) powiedział coś w stylu,że FKŻ staje się czymś w rodzaju wspólnej modlitwy ludzi róznych kultur i różnych środowisk,czymś JAK KADISZ-MODLITWA ZA ZMARŁYCH, w której nie ma mowy o śmierci,lecz o afirmacji życia oraz wiary w przyszłość i mającego w niej nadejść Mesjasza.
    Właściwa modlitwa za zmarłych to izkor.
    Prosząc Forumowiczów-aktywistów o odmówienie kadiszu wyraziłam po prostu pobożne zyczenie,że zbierze się ich minimum 10.Sprytny wybieg,co?
    Pozdrawiam-Gosia.

  9. #49
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2005
    Rodem z
    Pogórze Karpackie
    Postów
    48

    Domyślnie

    Witam

    Natasha , wziełaś posta Długiego za bardzo do siebie , a on był skierowany do nas -niewtajemniczonych - , żeby poszeżyć naszą wiedzę w tym temacie


    kadisz - to dla mnie modlitwa za zmarłych , którą odmawiają wyznawcy judaizmu i na tym moja wiedza się kończy ( trochę pogłębiona po przeczytaniu postu Długiego )

    Pozdrawiam

    PS

    są na tym forum ludzie , którzy potrafią odmówic kadisz

  10. #50
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Dziekuje Wam Moi Drodzy za poszerzenie mojej wiedzy na temat kultury żydowskiej. Tego mi trzeba było. Bardzo lubię oprowadzać po kirkutach. Niestety, zasób mojej wiedzy mimo szkoleń przeprowadzonych przez pana Potockiego i kupnie kilku książek wg mojej oceny jest jeszcze niezbyt wielki.
    Dziękuję także za emocje które wzbudził ten temat. Zarówno w kwestii kirkutu, cerkwi jak i pomnika Świerczewskiego. Cieszę się, że tyle osób jest zainteresowanych stanem tych obiektów. Mam jednak małą prośbę aby słowa wprowadzić w czyny. Rozumiem nie zdobędziemy ok pół miliona zł na przeprowadzenie remontu cerkwi. Możemy jednak posprzątać kirkut. Możemy umyc ten nieszczęsny pomnik. Rozumiem argumentację Piotra. To jest fragment historii, a dla historii nawet tej najboleśniejszej powinniśmy mieć szacunek. Jeżeli ten człowiek zarabiający na pomiątkach odniesie jakąś korzyść to jestem za. Jedno miejsce pracy więcej. Jest jedno ale. ja się tam zatrzymam tylko na żądanie klienta. Bardziej pociąga mnie Woronikówka zw. dawniej walterem. Dawno z niej nie zjeżdżałam na pupie. Niestety, gdy byłam w paśmie Łopiennika to zauważyłam, że jest zdewastowane przez prace leśne. Warto zaznaczyć, że na niej i na pobliskim Jaworze jest rezerwat cisów. Zacznijmy promować okolice Baligrodu. Współpracuję z hotelem w Bystrem, zaczynam dokładnie poznawac te okolice. Są ciekawe. Taka alternatywa dla połonin.
    Dziękuje Piotrze. Osatatnio polegam na twoim serwisie ucząc się na nowo historii najnowszej tj. świetnie opracowany temat śmierci Świerczewskiego.
    ,Dziękuje Wam raz jeszcze i pozdrawiam Lucyna

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Zamki Balów: Hoczew i Baligród
    Przez Misieg w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-02-2015, 14:37
  2. Baligród, willa notariusza
    Przez th w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 11:50
  3. Baligród - c.d. remontu
    Przez RAV w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-02-2009, 23:57
  4. Zapomniany kirkut na stokach Gromadzynia.
    Przez PREM w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-05-2008, 19:53
  5. Zainteresowany Domem W Okolicach Baligród-Lesko
    Przez mateusz17_GL w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-10-2005, 23:43

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •