Strona 6 z 10 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 91

Wątek: Baligród - cerkiew, kirkut

  1. #51
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Baligród

    Ps. Ups. Dopiero po napisaniu posta weszłam na www.bieszczady.net.pl. Nie byłam tam kilka dni i cudowna niespodzianka przygotowana przez Irka. Galeria zdjęć z Baligrodu i okolic.

  2. #52
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie

    Nie chciałem się wymądrzać, nie chciałem nikogo pouczać, a najmniej Ciebie Natasha.
    Chciałem zwrócić uwagę, jak mało wiemy o Tej kulturze. Nie jestem studentem, judaistyki też. Moje zainteresowania jednak wybiegają trochę poza kliknięcie w stosowne okienko. Posłużyłem się encyklopedią ze względu na zwięzłość przekazu.
    I nawet jak zbierze się nas 10, to zmówimy jakiś pacierz, każdy według własnego uznania, ale kadisz to nie będzie.
    Pozdrawiam
    Długi

  3. #53

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez natasha
    Prosząc Forumowiczów-aktywistów o odmówienie kadiszu wyraziłam po prostu pobożne zyczenie,że zbierze się ich minimum 10.Sprytny wybieg,co?
    bardzo sprytny! a jak nie zbierze się dziesięciu to modlitwa będzie nieważna?
    i jak np. w tym gronie będzie kobietka to co?

  4. #54
    Bieszczadnik Awatar natasha
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Bronowice (wieś w centrum Krakowa :P)
    Postów
    198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez salamandra
    Natasha , wziełaś posta Długiego za bardzo do siebie , a on był skierowany do nas -niewtajemniczonych
    chlip,chlip...a już myślałam,że Długi napisał tylko do mnie.....
    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Niestety, zasób mojej wiedzy mimo szkoleń przeprowadzonych przez pana Potockiego i kupnie kilku książek wg mojej oceny jest jeszcze niezbyt wielki.
    nie bądź taka skromna :D co do mnie-uroczyście zobowiązuję się pomóc w miarę mojej skromnej wiedzy w rozwiązaniu jakichkolwiek problemów natury żydowskiej.
    Cytat Zamieszczone przez długi
    Nie chciałem się wymądrzać, nie chciałem nikogo pouczać, a najmniej Ciebie Natasha
    Wierzę.To ja jestem troche narwana i doszukuję się drugiego dna w ludzkich słowach i myślach.Poza tym z racji tego,że na Forum jestem "kotem"-bronić się muszę sama... :(
    A te "5 kliknięć" to nie był w żadnej mierze przytyk do Twojego ograniczenia zainteresowań (gdzieżbym śmiała),lecz li i jedynie komentarz do samej tylko czynności przekopiowania tekstu z encyklopedii.
    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    a jak nie zbierze się dziesięciu to modlitwa będzie nieważna?
    i jak np. w tym gronie będzie kobietka to co?
    A ten zawsze się musi wylamać :) tak-modlitwa będzie nieważna w obu przypadkach.
    Pozdrawiam-Gosia.

  5. #55
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez natasha
    nie bądź taka skromna co do mnie-uroczyście zobowiązuję się pomóc w miarę mojej skromnej wiedzy w rozwiązaniu jakichkolwiek problemów natury żydowskiej.
    Oj dziewczyno sama nie wiesz w co się wpakowałaś. Mam dwa problemy. Jaki mamy rok? I drugi poważny. Na leskim kirkucie znajduje się macewa w sektorze kobiecym. Nie potrafię odczytać symboliki. Jest na niej korona, dzbanek Lewitów i dwa ptaki oraz ornamentacja. Ornamentacja i dzbanek są dla mnie jasne. Ale skąd na jednej macewie ptaki i korona. Macewa nie mogła byc przesunięta. Dlaczego na grobie kobiecym symbol męski? Czy na terenie Leska mogło dojść do sytuacji aby kobieta była głową rodu? W jakiejś publikacji czytałam o takiej możliwości. Najłatwiej byłoby przetłumaczyć tekst. Nie znam jednak nikogo kto zna i tu niem wiem w jakim języku jest inskrypcja. jest ona niewyraźna więc raczej poprzez fotografię nie można odczytać tekstu. Pozdrawiam

  6. #56
    Bieszczadnik Awatar natasha
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Bronowice (wieś w centrum Krakowa :P)
    Postów
    198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Oj dziewczyno sama nie wiesz w co się wpakowałaś
    no w takim razie chyba nie wiem...
    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Jaki mamy rok?
    5766,kończy się właśnie miesiąc tiszri.

    Jeśli chodzi o drugi problem,to sprawa faktycznie nie jest prosta.I zaraz tłumaczę dlaczego.Idżmy po kolei.Korona.Przyjęło się,że korona oznacza grób meski,bo symboizuje Torę,a wiec uczoność,znajomość dzieł religijnych,a więc i kogoś,kto sie tym zajmował-mężczyznę.Ale tak naprawdę Korona jako symbol nie odnosi się do cech zmarłego,lecz ma bardziej uniwersalne znaczenie-symbolizuje Królestwo Niebieskie.Umieszczona na nagrobku jest symbolem nieśmiertelności.Nie jest więc to wyróznik grobu męskiego.Z dzbanem sytuacja jest prosta-oznacza on,ze pochowany był Lewitą i to jedyny symbol,który bez atpliwości możemy łączyć z inskrypcją hebrajską na nagrobku..Ptaki-i tu sprawa jest gorsza,bo (znowu) PRZYJĘŁO SIĘ,że ptaki występują na grobach kobiet-i tu wymienia się gołębie i pelikany.Ptak chowający pod swe skrzydła pisklęta(ale domyślam się,że to nie o to biega) to symbol żałoby,a orzeł to znowu całkiem osobny wątek.Ale też pewnie nie o orła Ci chodzi.Ptaki symbolizują duszę ulatującą do nieba.Stąd pojawiają się bardzo często na macewach i w żadnym razie nie stanowią o płci pochowanego.Czasem siedza na drzewach,niekiedy trzymają gałązki winorośli w dziobach.
    Kolejna sprawa to kwestia "sektorów męskich i kobiecych".Niby przyjęło się,że kobiety chowano oddzielnie,ale nie trzymałabym się tak scisle tej zasady.Macewa mogła zostać po prostu fizycznie przeniesiona,może oznaczać grób rodzinny lub małzeński.To mogłoby wyjaśniać tę "pomieszana symbolikę meską i kobiecą".
    Co do Twojego ostatniego pytania-szczerze mowiac nie slyszałam o takim przypadku Oczywiście jestem to w stanie sprawdzić,ale tak na gorąco nie umiem Ci odpowiedzieć.
    Zresztą cały proces odczytywania inskrypcji zaczyna się od inskrypcji-nie od symboli.One sa tylko dopełnieniem charakterystyki macewy.Mam doświadczenie w odczytywaniu ich z cholernie niewyraźnych fotek,więc jesli takowa posiadasz to podeślij i zobaczymy co się da zobaczyć Niekiedy nie trzeba widzieć całego tekstu,żeby odczytać całość.A do określenie płci wystarczy akurat jedna litera :)
    Póki co nic właściwie nie pomogłam,ale-czekam na fotę z "krzaczkami"
    Pozdrawiam-Gosia.

  7. #57
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjasnienia. Postaram się ją niedługo dostarczyć.

  8. #58
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie

    Barszczu, a pomagałeś może przy podkładaniu tych stempelków? :D

    Ale nie o stempelkach chciałam. Rzeczywiscie w baligrodzkiej cerkwii odbywają się nabożeństwa. Spacerując w niedziele uliczkami Baligrodu można uslyszeć dochodzący ze świątyni śpiew. Zachęca to do wejścia do środka, tym bardziej, że drzwi uchylone...
    No i po tym co przeczytałam na forum.....
    Istotnie, odbywało się nabożeństwo. Pomimo, iz warunki do modlitwy bardzo hardcorowe, bo hula wiatr, temperatura oscyluje w granicach 5-ciu stopni, a grupka wiernych liczy nie więcej niz 8 osób "Hospody pomyłuj" brzmi bardzo ciepło i melodyjnie.
    Do tego płomień świec, rusztowania i stemple, bardzo skromniutki ołtarz, załamujący się dach, wnętrze w ruinie. Wszystko to sprawia, ze modlitwa robi niesamowite wrażenie.
    Zdarzało mi się bywać na modłach w cerkwiach, ale sceneria baligrodzka nie ma sobie równych.

    Co do kirkutu, też mam fajne spostrzeżenia.
    Otóz, zapytany o kirkut młody mieszkaniec centrum Baligrodu odpowiedział, że nie ma u nich czegos takiego (nie znał znaczenia słowa kirkut). Dopiero na okreslenie cmentarz zydowski coś tam mu zaświtało i mówi: - tak, ale przecież to zniszczyli Niemcy.
    - No ale przecież jest miejsce, częśc nagrobków...
    -Ale ja jestem za młody, żeby to wiedzieć. Nie wiem.
    W drugim przypadku bylo lepiej. Sympatyczna starsza pani najpierw zapytała:
    - a co to jest kirkut?
    Potem mówi - ach tak! no i dalej juz poszło w miarę gładko.
    A mi sie przypomniała dyskusja na forum, najpierw o sprzątaniu, potem o odmawianiu modlitw, potem o symbolice, o ornamentach itd. i śmiać mi sie zachciało, ponieważ stwierdziłam, że cała ta dysputa jest bardzo idealistyczna i, oderwana od zycia i ma sie nijak do rzeczywistości. ( z góry przepraszam, jeżeli kogoś uraziło to co pisze - to są moje odczucia, akurat takie odniosłam w miejscu o którym się dyskutowało).
    I nie wiem czy teraz na kirkucie faktycznie ważniejsze byłyby jakies rzadkie roślinki czy też macewa z barwną polichromią.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

  9. #59
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie

    A i jeszcze zapomniałam dodać, że gdyby generał schował się za ten nieszczęsny pomnik, to by nie zginął ! o!
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

  10. #60

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zosia samosia
    Barszczu, a pomagałeś może przy podkładaniu tych stempelków?
    niestety nie! mama mi nie pozwoliła bo powiedziała, że to niebezpieczne bardzo!

    Cytat Zamieszczone przez Zosia samosia
    że gdyby generał schował się za ten nieszczęsny pomnik, to by nie zginął ! o!

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Zamki Balów: Hoczew i Baligród
    Przez Misieg w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-02-2015, 14:37
  2. Baligród, willa notariusza
    Przez th w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 11:50
  3. Baligród - c.d. remontu
    Przez RAV w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-02-2009, 23:57
  4. Zapomniany kirkut na stokach Gromadzynia.
    Przez PREM w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-05-2008, 19:53
  5. Zainteresowany Domem W Okolicach Baligród-Lesko
    Przez mateusz17_GL w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-10-2005, 23:43

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •