Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 91

Wątek: Baligród - cerkiew, kirkut

  1. #81
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Wiadomośc z ostatniej chwili. Kolega powiedział zastanów się nad tym co powie rabin o czyszczeniu kirkutu. Wiesz, że zdania mają różne. przypomnij sobie Lesko.

  2. #82
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Baligród - cerkiew, kirkut

    http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...ZADY/115575785
    BIESZCZADY
    4 września 2008 - 0:01
    Pół miliona zł na cerkiew w Baligrodzie
    Jest decyzja ministra kultury w sprawie dotacji na remont cerkwi w Baligrodzie. Stowarzyszenie zajmujące się świątynią dostanie pół miliona złotych.

    Baligrodzka cerkiew to unikat. Od wojny opuszczona, niszczejąca, teraz ma szansę na ocalenie. W 2005 roku świątynię przejęło od gminy społeczne stowarzyszenie. Pieniądze na remont zbierano m.in. wśród społeczności ukraińskiej wyznania greckokatolickiego. Wystarczyły tylko na drobne prace.

    Las rusztowań

    Jesienią zeszłego roku dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury zabezpieczono pochyloną kopułę, poprawiono fundamenty i ostemplowano wnętrze budowli.

    - To był pierwszy tak ważny etap robót - mówi Jarosław Tomaszewski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Cerkwi w Baligrodzie. - Zdążyliśmy dosłownie w ostatniej chwili. Przy silniejszym wietrze bądź dużych opadach śniegu kopuła runęłaby na ziemię. Dzisiaj w świątyni jest las rusztowań, bez których pewnie zawaliłby się sufit.
    promocja

    Murowana cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Baligrodzie została zbudowana w 1829 r. W 1946 r. zrobiono w niej magazyn, wyposażenie rozkradziono. W 1990 roku starania o odbudowę zabytku rozpoczęły władze samorządowe. Rychło jednak zarzuciły pomysł, bo zabrakło funduszy.
    Mury, dach i kopuła

    Stowarzyszenie skupiające miłośników Bieszczadów z całej Polski oraz z zagranicy napisało kolejny wniosek do resortu kultury o pieniądze na ratowanie zabytku.

    - Jest już pozytywna decyzja ministra Bogdana Zdrojewskiego, czekamy tylko na podpis - informuje Tomaszewski. - Mamy dostać pół miliona. Za te pieniądze będziemy chcieli rozebrać dach nad nawą, odbudować mury, przykryć dach i osadzić kopułę. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z oczekiwaniami, robotnicy wejdą na plac budowy jeszcze we wrześniu.

    Radość wójta

    - Bardzo cieszy mnie ta decyzja - mówi Robert Stępień, wójt Baligrodu. - Cerkiew może być w niedalekiej przyszłości jedną z wizytówek naszej miejscowości, miejscem kultu religijnego i spotkań ludzi, którym bliska jest kultura Karpat.

    Krzysztof Potaczała
    Pozdrav

  3. #83
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2008
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    53

    Domyślnie Odp: Baligród - cerkiew, kirkut

    Świetnie, tylko że w takim tempie to cerkiew i tak runie :(
    Przy okazji - czy ktoś wie co się stało z polichromiami i kto odpowiada za ich zniszczenie?
    pzdr., PB

  4. #84
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Baligród - cerkiew, kirkut

    Cytat Zamieszczone przez pawelboch Zobacz posta
    Świetnie, tylko że w takim tempie to cerkiew i tak runie :(
    Przy okazji - czy ktoś wie co się stało z polichromiami i kto odpowiada za ich zniszczenie?
    pzdr., PB
    Chłopie więcej optymizmu!
    Byłem w tym roku w cerkwi. Rozmawiałem z ludźmi. Są pełni optymizmu. Cieszą się, że udało się już tyle zrobić i wierzą, że nowy dach będzie w tym roku. W tej chwili naprawdę uwierz, najważniejszy jest dach.
    Niestety na temat polichromii nie umiem Ci odpowiedzieć. Z tego co widziałem trochę zostało...
    Nie pamiętam ile było 3 lata temu. Odszukam zdjęcia, to sprawdzę. Skąd wiesz, że zostały zniszczone? Byłeś? /kiedy?/ Widziałeś?
    Pozdrawiam
    bertrand236

  5. #85
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie Odp: Baligród - cerkiew, kirkut

    Jakaś część była zabezpieczona deskami.
    Część uległa zniszczeniu, to fakt.
    Dlaczego? Nie wiem. Trudno chyba by było określić, czy trzeba winić kogoś, czy może po prostu czas...

    http://picasaweb.google.com/vm2301/BaligrDIOkolice#

    Pozdrawiam:)

  6. #86
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Baligród - cerkiew, kirkut

    "geniusz Sudetów" rzuca kasę na Baligród? Ani chybi, o nic więcej nie chodzi, jak za publiczny grosz wzmocnić (autocenzura*) wpływy (autocenzura*) w regionie. Ale może to i dobrze. Efekt pozostanie.

  7. #87
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2008
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    53

    Domyślnie Odp: Baligród - cerkiew, kirkut

    Cytat Zamieszczone przez vm2301 Zobacz posta
    Jakaś część była zabezpieczona deskami.
    Część uległa zniszczeniu, to fakt.
    Dlaczego? Nie wiem. Trudno chyba by było określić, czy trzeba winić kogoś, czy może po prostu czas...

    http://picasaweb.google.com/vm2301/BaligrDIOkolice#

    Pozdrawiam:)
    Na początku lat 90., kiedy widziałem je po raz ostatni, miały się nieźle.
    Po za tym to chyba nie "czas" poodkuwał tynki?
    Sory za defetyzm, ale ja nie rozumiem, jak można dopuścić do dewastacji takiego obiektu. To jasne, że jak nie ma wiernych to obiekt sakralny trudno jest utrzymać, ale np. Wisłok pokazuje że jednak można. Coś nie tak z tym Baligrodem jest, albo jakiś spisek albo fatum, albo nieudolność.
    Przepraszam ale przykrycie, choćby ordynarne, jakąś plandeką dziur w dachu, gdy zaczął cieknąć chyba nie jest jakimś wielkim kosztem i problemem. A teraz to już jest po ptokach.
    Wydaje mi się poza tym, choć nie jestem na bieżąco, że cebula jest nie do uratowania, więc?
    pzdr., PB

  8. #88
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2008
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    53

    Domyślnie Odp: Baligród - cerkiew, kirkut

    Cytat Zamieszczone przez bertrand236 Zobacz posta
    Chłopie więcej optymizmu!
    Byłem w tym roku w cerkwi. Rozmawiałem z ludźmi. Są pełni optymizmu. Cieszą się, że udało się już tyle zrobić i wierzą, że nowy dach będzie w tym roku. W tej chwili naprawdę uwierz, najważniejszy jest dach.
    Mój optymizm absolutnie nie ma tu znaczenia :)
    Zresztą ani tam mieszkam, ani przebywam.
    Mówisz, że mieszkańcy są pełni optymizmu? To świetnie, szkoda, że optymizmem nie dało się wypełnić dziur w dachu a mleko już zostało rozlane...
    Zresztą ja do mieszkańców nic nie mam, oni chyba ciągle czują się tam obco, trochę ja na dzikim zachodzi, wiec jak wigman sie spali to nie szkodzi bo to czerwonoskórych. To było karygodne zaniedbanie włodaży na wielu szczeblach. Obiekt przetrwał w doskonalym stanie zawieruchy, wymagał tylko zabezpieczenia.
    pzdr., PB

  9. #89
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Postów
    1,823

    Domyślnie Odp: Baligród - cerkiew, kirkut

    Podejrzewam, że nawet jeśli ktoś te tynki poskuwał, to pewnie były i tak nie do uratowania. Nie miałem okazji oglądać ich kilkanaście lat temu, ale obecnie te resztki wyglądają jakby się ledwo trzymały.
    To, że dopuszczono do takiego stanu też uważam za skandal, choć chyba nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, trza ratować teraz, co się da.

    Pozdrawiam:)

  10. #90
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Baligród - cerkiew, kirkut

    Cytat Zamieszczone przez pawelboch Zobacz posta
    Mój optymizm absolutnie nie ma tu znaczenia :)
    Zresztą ani tam mieszkam, ani przebywam.
    Mówisz, że mieszkańcy są pełni optymizmu? ...
    Zresztą ja do mieszkańców nic nie mam, oni chyba ciągle czują się tam obco, trochę ja na dzikim zachodzi, wiec jak wigman sie spali to nie szkodzi bo to czerwonoskórych. To było karygodne zaniedbanie włodaży na wielu szczeblach. Obiekt przetrwał w doskonalym stanie zawieruchy, wymagał tylko zabezpieczenia.
    pzdr., PB
    Pisałem, że rozmawiałem z ludźmi, nie pisałem, że są mieszkańcami. Ale naprawdę są optymistycznie nastawieni, że da się tę budowlę uratować. Pożyjemy zobaczymy.

    A może ktoś z Was chce dołożyć swoją cegiełkę?
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    bertrand236

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Zamki Balów: Hoczew i Baligród
    Przez Misieg w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-02-2015, 13:37
  2. Baligród, willa notariusza
    Przez th w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 10:50
  3. Baligród - c.d. remontu
    Przez RAV w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-02-2009, 22:57
  4. Zapomniany kirkut na stokach Gromadzynia.
    Przez PREM w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-05-2008, 18:53
  5. Zainteresowany Domem W Okolicach Baligród-Lesko
    Przez mateusz17_GL w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-10-2005, 22:43

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •