Strona 2 z 10 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 91

Wątek: Baligród - cerkiew, kirkut

  1. #11

    Domyślnie

    Prawda jest taka, ze na ratowaniu przed calkwita dewastacja miejsc swiadczacych o kulturze dawnych mieszkancow tych ziem nie zalezy przede wszystkim wlodarzom Baligordu. Niestety - jest to nadal sprawa polityki. Po co remontowac cerkiew czy jakis tam kirkut, skoro wg. wojta Baligordu ciekawsza atrakcja turystyczna moze byc pomnik Swierczewskiego w Jablonkach i .... trzeba go odnowic.
    http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll...SANOK/51004005

    Arek

  2. #12
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Cytat Zamieszczone przez REKIN
    Prawda jest taka, ze na ratowaniu przed calkwita dewastacja miejsc swiadczacych o kulturze dawnych mieszkancow tych ziem nie zalezy przede wszystkim wlodarzom Baligordu. Niestety - jest to nadal sprawa polityki. Po co remontowac cerkiew czy jakis tam kirkut, skoro wg. wojta Baligordu ciekawsza atrakcja turystyczna moze byc pomnik Swierczewskiego w Jablonkach i .... trzeba go odnowic.
    Tak idiotycznej interpretacji nie spotkałem nawet u naszych wszechwiedzących historyków - notabene wykształceni wszyscy za tzw. "komuny".

    Jeżeli zadałeś sobie tyle trudu, aby zapoznać się z tym tekstem, to lepiej by było, abyś przynajmniej 4 razy tyle czasu poświęcił na zapoznanie się z faktami historycznymi.
    Co do cerkwi w Baligrodzie i cmentarza żydowskiego nie macie racji. Żadna gmina ani stowarzyszenie nie są w stanie udzwignąć ciężaru finansowego takiego remontu. Konserwator wytłumaczy Wam skąd takie koszty. I nie ma sensu mieć pretenscji do włodarzy gminy, że nie zadbali o ten zabytek wcześniej - teraz są jeszcze mniejsze szanse na ratunek. Dlaczego? A dlaczego w takiej pipiduwie są dwa kościoły rzymskokatolickie? A dlaczego w tamtym rejonie kościół nie oddał cerkwi po wojnie we władanie prawowitym właścicielom miejsca kultu?

    Pomnik generała może nie istnieć - w jego miejsce można postawić pomnik, albo trzy papieża - głowy obcego państwa pod nazwą Watykan. Ale jeżeli święci się miejsca przydrożne po samobójcach - narąbanych w sztok kierowcach, to dlaczego tak barwna i bogata postać jak wzmiankowany generał nie może mieć symbolicznego kamienia w miejscu, w którym zginął?

    Buraczenie historią i emocjami ludzkimi przekroczyło chyba napewno w tym kraju wszelkie możliwe krytykowane przez nową władzę/ustrój granice przyzwoitości.

    Pozdrawiam

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    to lepiej by było, abyś przynajmniej 4 razy tyle czasu poświęcił na zapoznanie się z faktami historycznymi.
    o jakich faktach historycznych mówisz?

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Żadna gmina ani stowarzyszenie nie są w stanie udzwignąć ciężaru finansowego takiego remontu.
    widzę, że jesteś w ogole niezorientowany w temacie - ok 1990 roku gmina Baligród sfinansowała remont dachu na cerkwii baligrodzkiej - w części nad babińcem - i ten remont właśnie tak został przeprowadzony (za niemałe pieniądze), że przyczynił się do destrukcji cerkwii w ciagu 15 lat od jego przeprowadzenia!

    trudno mówić też o remoncie cmentarza żydowskiego - wystarczy zadbać o jego schludny wygląd niskim nakładem kosztów, oraz ew. stopniowe odnawianie poszczególnych macew.

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    A dlaczego w tamtym rejonie kościół nie oddał cerkwi po wojnie we władanie prawowitym właścicielom miejsca kultu?
    znowu zadając to pytanie udowadniasz swój brak wiedzy w temacie - np. cerkiew w Baligrodzie nigdy nie została po 1947 roku przekazana kościołowi przez państwo więc kosciół nie miał czego oddawać to po pierwsze, po drugie jeśli już kościół rzymski przejął jakąś cerkiew to z reguły dotrwała ona do naszych czasów w stanie dobrym


    Cytat Zamieszczone przez Michał
    to dlaczego tak barwna i bogata postać jak wzmiankowany generał nie może mieć symbolicznego kamienia w miejscu, w którym zginął
    uśmiałem się strasznie z tego co napisałeś - faktem jest że Świerczewski jest barwną postacią, ale chyba nie zrozumiałeś intencji Rekina. Wytłumaczę Ci ją, bo widzę, że wolno myslisz - dla niego oburzające jest, ze gmina nie ma pieniedzy (chęci) na remont kirkutu czy cerkwii a ma je na odnowienie pomnika sowieckiego agenta w polskim mundurze. Czaisz?
    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Buraczenie historią i emocjami ludzkimi przekroczyło chyba napewno w tym kraju wszelkie możliwe krytykowane przez nową władzę/ustrój granice przyzwoitości.
    Natomiast Twoje buraczenie na tym forum, na dodatek prawie nie związane z tematem, już dawno przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości.
    Parafrazując twój podpis dodam: Kiedy Michał odpowiada, przestajemy rozumieć o czym on bredzi (Barszczu)

  4. #14
    Karlik
    Guest

    Domyślnie

    Faktycznie.........kierkut w Baligrodzie , podobnie zresztą jak i w lesku wygląda na strasznie zaniedbany.
    ALe i tak ma szczęście w porównaniu do cmentarzy grekokatolickich , którymi w dużej mierze utwardzono obwodnicę.....
    Z drugiej jednak striny słyszałem iz w tradycji żydowskiej lezy nie remontowanie cmentarzy, mają ulegac po prostu wpływowi czasu......nie wiem czy to prawda.......

    Natomiast moja refleksja a' propos......
    Domagamy sie poszanowania naszych cmentarzy za granicami , np na Ukrainie.........
    a co zrobiliśmy z cmenttarzami "obcymi" w naszym kraju.

  5. #15
    Karlik
    Guest

    Domyślnie

    a To zdjęcie kierkutu w Baligrodzie.........

    A przy okazji.......w lipcu byłem w cerkwi w baligrodzie i rozmawiałem z człowiekiem tam pracującym , który powiedział , ze trwają prace konserwatorskie prowadzone przez konserwatorów z Krakowa.....

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karlik
    który powiedział , ze trwają prace konserwatorskie prowadzone przez konserwatorów z Krakowa
    chyba prace zabezpieczające, bo cerkiew gdyby nie te rusztowanania wewnatrz nie przetrzymałaby zimy

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Witaj
    Cytat Zamieszczone przez Karlik
    Faktycznie.........kierkut w Baligrodzie , podobnie zresztą jak i w lesku wygląda na strasznie zaniedbany
    To efekt upływu czasu - to co sugeruje niejaki Barszczu ma sie tak do rzeczywistości jak burak do barszczu.

    Kirkut o którym mowa był odkrzaczany. Barszczu zapewne nie wie albo udaje, że nie wie o tym.

    Cerkiew w Baligrodzie została zabezpieczona przed zpadnięciem dachu rusztowaniami i czeka na remont. Renowacja to nie ta bajka.
    Kiedy po raz pierszy byłem w tej cerkwi bodajże w 1978 roku - już była mowa o konieczności wzmocnienia murów z kamienia polnego.
    Chętnie zapoznałbym sie z opinią biegłych na temat przyczyn zapadnięcia się fragmentu muru cerkwi i w konsekwencji opadnięcia dachu.

    Ale zapewne mundrala Barszczu się nie podzieli posiadanymi nfo.

    Pozdrawiam
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Doczu
    powstaje pytanie - ilu z tych ludzi przyjeżdża po to by posiedzieć wspólnie przy piwku, a ilu byłoby skłonnych zająć się sprawą oczyszczenia cmentarza ?
    Fakt,dobre pytanie;może warto by w końcu udowodnić,że nazwa "Miłośnicy Bieszczad" nie ogranicza się tylko do zamilowaqnia do imprezowania z połoninami w tle...
    "Ile pytań we mnie,a ile pustych miejsc przy słowie odpowiedź...

    http://chomikuj.pl/bukowy

  9. #19
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karlik
    cholera , czemu nie mogę umieścić zdjęcia ????????????
    Najpewniej za duzy rozmiar lub "waga pliku", albo rozszerzenie.
    http://www.doczu.pl

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    To efekt upływu czasu - to co sugeruje niejaki Barszczu ma sie tak do rzeczywistości jak burak do barszczu.
    A co ja sugeruję - bo zacytowałeś fragment wypowiedzi Karlika, a nie mojej?

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Kirkut o którym mowa był odkrzaczany. Barszczu zapewne nie wie albo udaje, że nie wie o tym.
    Jakże bym nie wiedział - sprawdziłem - starzy mieszkancy Baligrodu pamietają: ostatnio odkrzaczał kirkut niejaki Michał z Opola w 1978 roku, a wiec 27 lat temu!

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Kiedy po raz pierszy byłem w tej cerkwi bodajże w 1978 roku - już była mowa o konieczności wzmocnienia murów z kamienia polnego.
    Mowa była może, ale była to nowomowa, albo mowa-trawa Z tej mowy nic nie wynika. Na początku lat 90. XX wieku gmina sfinansowała remont za który wg mnie ktos powinien pójśc do pierd.... Dla uwiarygodnienia moich słów zacytuję fragment ekspertyzy konstrukcyjnej fachowca, który naocznie stwierdził co napisane (uczestniczyłem w tych ogledzinach i stwierdzam, ze nie trzeba byc fachowcem od konstrukcji żeby zrozumiec to partactwo):

    "4.2.2. Strop nad babińcem

    W roku 1990 w tej części więźby dachowej został przeprowadzony remont. W części dotyczacej stropu stwierdza się, że nie tylko nie odtworzono pierwotnego układu stropu, ale w ogóle stropu nie wykonano. Na 6 sztuk belek stropowych tylko dwie pierwsze od strony elewacji południowo zachodniej pozostawiono jako podwójne, z pozostałych zdjeto górne krawedziaki i nie uzupełniono ich nowymi, przez co dramatycznie obnizono nośność stropu. Widoczne sa bardzo duże ugięcia i różne stadia zniszczenia pozostawionych belek. W części okapowej praktycznie wsyzstkie belki są zniszczone....
    Ponieważ nie odtworzono belek stropowych, zaburzony został cały układ konstrukcyjny całej więźby dachowje w tej części dachu...."

    Dalej eksertyza mówi o tym, że te wady moga spowodowac zawalenie się kopuły.

    Źródło: uprawn. mgr inż. Marek Dądela, "Ekspertyza konstrukcyjna zabytkowej cerkwii pw. Zasnięcia NMP w Baligrodzie woj. krosnieńskie" Rudawka, wrzesień 1994.

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Chętnie zapoznałbym sie z opinią biegłych na temat przyczyn zapadnięcia się fragmentu muru cerkwi i w konsekwencji opadnięcia dachu.
    w/w
    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Ale zapewne mundrala Barszczu się nie podzieli posiadanymi nfo.
    zapewne się podzielił

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Zamki Balów: Hoczew i Baligród
    Przez Misieg w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-02-2015, 13:37
  2. Baligród, willa notariusza
    Przez th w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 10:50
  3. Baligród - c.d. remontu
    Przez RAV w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-02-2009, 22:57
  4. Zapomniany kirkut na stokach Gromadzynia.
    Przez PREM w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-05-2008, 18:53
  5. Zainteresowany Domem W Okolicach Baligród-Lesko
    Przez mateusz17_GL w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-10-2005, 22:43

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •