Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Snochactwo (w Bieszczadach?)

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2008
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    53

    Domyślnie Snochactwo (w Bieszczadach?)

    Witam!
    Oczywiście historycznie, nie w XXI wieku :)
    Lata temu "gdzieś" czytałem, a chyba to była relacja jakiegoś XIX.wiecznego podróżnika, opis zwyczaju snochactwa u górali wschodniokarpackich.
    Czytałem to tak dawno temu, że nic więcej nie pamiętam, ale coś mi się kołacze w głowie, że to mogły Bieszczady, a nawet Bieszczady Zachodnie. Czy może ktoś z Was trafił na tego typu informacje?
    pzdr., PB

  2. #2
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Snochactwo (w Bieszczadach?)

    Z tego co pamiętam obyczaj ten przetrwał najdłuźej na Huculszczyźnie. Na pewno kiedyś występował na Bojkowszczyźnie. Nie wiem co Ty rozumiesz przez określenie snochactwo? Czy prawo pierwszej nocy zarezerwowane dla teścia czy trwałe "użyczanie żony". Wiem z opowiadań , że to drugie występowało na terenie Bieszczadów jeszcze przed II wojną św. Nie wiem tylko czy to były przypadki związane z tradycją czy skomplikowaną sytuacją rodzinną.

  3. #3
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Snochactwo (w Bieszczadach?)

    ...ajjj.. nie musi byc bardziej skomplikowana niz kilka butelek taniego trunku... gdzieniegdzie natknalem sie i w ostatnich latach w naszych Gorach ...

  4. #4
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Snochactwo (w Bieszczadach?)

    ...czyli tradycja jest kultywowana...
    Marcin

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2008
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    53

    Domyślnie Odp: Snochactwo (w Bieszczadach?)

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Scelina Zobacz posta
    ...czyli tradycja jest kultywowana...
    Tylko pytanie czy jest na to przyzwolenie społeczne
    Sądzę, że w warunkach XXI.wiecznej Europy - raczej nie.
    Natomiast "przedtem" w Karpatach Wschodnich (i w ogóle na Rusi) snochactwo było praktyką jeśli nie powszechną, to cieszącą się społecznym przyzwoleniem.
    Snochactwo o ile wiem nie było "prawem pierwszej nocy" tylko prawem w miarę regularnego współżycia w dorosłą synową wobec małoletności syna. Przy czym dzieci z tego związku szły "na konto" małoletniego, co jest ciekawe same w sobie bo jest próbą wtłoczenia praktyki w ramy tradycji (lub tylko buchalteri) chrześcijańskiej.
    Wydaje mi się, że relacja, którą ongiś czytałem była jakoś z przełomu XIX i XX wieku i chyba z Wołosatego.
    Ogólnie snochactwo kojarzy mi się z tybetańską poligynandrią :)
    Wracając do mojego pytania: potrzbuję źródła. Gdzie o tym czytaliście? u jakich autorów?
    pzdr., PB

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    z dalej w kraju nie mozna...
    Postów
    21

    Domyślnie Odp: Snochactwo (w Bieszczadach?)

    sproboj w "Historii chlopow polskich" (?) Kazimierza Tymienieckiego...glowy nie dam,a do domu daleko...

  7. #7
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Snochactwo (w Bieszczadach?)

    Cytat Zamieszczone przez pawelboch Zobacz posta
    Wracając do mojego pytania: potrzbuję źródła. Gdzie o tym czytaliście? u jakich autorów?
    Obdzwoniłam kilka osób. Nikt na ten temat nic nie wie. Łącznie z Panią Etnograf z sanockiego skansenu, która badała obyczaje weselne Bojków. Nigdy nie spotkała się z taką tradycją lub przypadkiem. Jeżeli zaś chodzi o Wołosate to tamtejsza spolecznośc była najbardziej zachowawcza i kultywowała pogańskie tradycje. Tylko małe ale. Ten zwyczaj raczej kojarzy się z rodzinami panujących, najbardziej znany przyklad to Iwan Groźny.
    Bibliotekarka muzealna, a ona zna znakomicie swoje zasoby także nigdy nie spotkała się z taką informacją.
    Gdzie możesz szukać? W litopisach. Część z nich jest w posiadaniu Muzeum Historycznego w Sanoku. Ten rocznik jest nadal wydawany przez Muzeum Bojkowszczyzny w Samborze. Może tamtejsi naukowcy będą mogli Ci pomóc.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Snochactwo (w Bieszczadach?)

    Hej:)

    Zapytałem jednego jajogłowca - podrzucił taką książkę:

    'Oficjalne kochanki, oficjalni kochankowie. O relacjach pozamałżeńskich w różnych kulturach' - S.Hoft, M.Goldberger, Adiaphora, Olsztyn 2006;
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  9. #9
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Snochactwo (w Bieszczadach?)

    Rozmawiałam z następną osobą dobrze zorientowaną w temacie. Całkiem prawdopodobne. Wiele obyczajów staroruskich przetrwało w Wołosatem m.in. dziedziczenie przez najmłodszego syna. Intrygujacy temat. Kilka osób szuka źródeł. Z tego na w chwili obecnej wiem nikt z polskich autorów nie opracowywał takiego tematu i nie prowadził badań.
    Najlepiej abys poszukał źródeł w Świdniku. Naukowcy słowaccy oprócz ukraińskich mają najlepiej zbadaną obyczajowość tego regionu. Istnieje duże podobnieństwo pomiędzy obyczajami Rusinów słowackich, z Zakarpacia i z Wołosatego.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2008
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    53

    Domyślnie Odp: Snochactwo (w Bieszczadach?)

    Cytat Zamieszczone przez Derty Zobacz posta
    Hej:)

    Zapytałem jednego jajogłowca - podrzucił taką książkę:

    'Oficjalne kochanki, oficjalni kochankowie. O relacjach pozamałżeńskich w różnych kulturach' - S.Hoft, M.Goldberger, Adiaphora, Olsztyn 2006;
    Zamówiłem tę książkę, ale autorzy amerykańscy, więc wątpię, by pisali o Europie Środkowej, aczkolwiek? Swoją drogą - wiek ktoś jak to nazywa się po angielsku?
    pzdr., PB

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •