Strona 1 z 10 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 91

Wątek: Baligród - cerkiew, kirkut

  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Doczu
    A tu prosze - wśrodku coś robią, zatem jest szansa że kiedyś skończą.
    Nie byłbym tak optymistycznie nastrojony co do przyszłości cerkwii w Baligrodzie. Rusztowania wewnatrz to tylko zabezpieczenie kopuły swiatyni przed całkowitym zawaleniem w zimie, a nie prace remontowe. 11 lat temu - w 1994 roku - pomagałem Markowi Dądeli w inwentaryzacji baligrodzkiej cerkwii więc mam porówanie jak wyglądała wtedy, a jak wyglada obecnie (byłem w środku 9.10.2005). Wprawdzie na poczatku lat 90. UG zrobił drobny remont (nowy dach nad babincem) - ale remont ten przeprowadzony był bardzo niefachowo i przyczynił się tylko do destrukcji cerkwii. Własnie mam przed sobą ekspertyze konstrukcyjną z 1994 roku i porównuje stan sprzed 11 lat ze stanem obecnym. Według mnie cerkiew ta potrzebuje nowego Zbyszka Kaszuby i droga do jej odbudowy będzie zapewne podobna jak cerkwii w Łopience.
    Dodam, że w baligrodzkiej świątyni sa odprawiane msze greckokatolickie (ksiądz, który jest zaangazowany w remont przyjeżdża z Krakowa).

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    barszczu>>> może faktycznie zbyt entuzjastycznie jestem nastawiony co do przyszłości tej cerkwii, ale jednak skoro zaangazowanych jest w to choćby kilka osób zawsze jest nadzieja, że świątynia ta nie podzieli losu wielu bieszczadzkich cerkwi.
    Myślę, że włodarze Baligrodu powinni sobie postawić za cel - wyremontowanie tej cerkwii, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze, które sa potrzebne na wszystko, drogi, oświetlenie itp
    Myślę, że niegłupio byłoby wskrzesić PRLowski zwyczaj sprzedawania cegiełek na takie cele. Gdyby np. przy wykupywaniu biletu do BdPN sprzedawca oferował taka cegiełkę w cenie powiedzmy 2 PLN - chetni by się znaleźli. Owszem na pewno tłumy by się na to nie rzuciły, ale zawsze ktoś by taką cegiełkę kupił.
    Poza tym mnie zawsze zastanawiało na co idzie tzw. Opłata klimatyczna ? Może warto byłoby pieniądze z tej strony pozyskać.
    http://www.doczu.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Doczu
    Myślę, że włodarze Baligrodu powinni sobie postawić za cel - wyremontowanie tej cerkwii, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze, które sa potrzebne na wszystko, drogi, oświetlenie itp
    włodarze Baligrodu nie robią NIC w celu uatrakcyjnienia tego dawnego miasteczka i przyciągnięcia do niego turystów - podam inny przykład - w Baligrodzie, 200 m od rynku znajduje się cmentarz żydowski - kirkut, na którym są macewy nawet z początku XVIII w. Cmentarz jest zaniedbany, zakrzaczony, zaśmiecony i skazany na powolną zagładę. Myślę, że bardzo niewielkim nakładem srodków (nawet tylko prace interwencyjne bezrobotnych) można byłoby ten cmentarz uporządkować, ew. ogrodzić - być może zrobić nad nim punkt widokowy. Cenniejsze macewy wymagają remontu - wystarczy tylko chcieć i może zainteresować tym cmentarzem NGK "Magurycz".
    Byłem na tym cmentarzu w 1994 roku i po 11 latach ponownie w minioną niedzielę - nie znalazłem już przepieknej macewy z barwną polichromią, którą widziałem wówczas - przepadła na zawsze!

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    No tak - to jest przykre. Bez odrobiny dobrej woli ze strony władz - cięzko jest coś wskórać
    A mieszkańcy nie próbują interweniowac w tej sprawie gdzies wyżej ? Może to by coś dało.
    http://www.doczu.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Doczu
    A mieszkańcy nie próbują interweniowac w tej sprawie gdzies wyżej ? Może to by coś dało
    A po co interweniować - trzeba zabrać sie do roboty - wstępne uporządkowanie cmentarza to jest praca na 3 dni dla kilku osób! Niestety nie znam nikogo z Baligrodu.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    A po co interweniować - trzeba zabrać sie do roboty - wstępne uporządkowanie cmentarza to jest praca na 3 dni dla kilku osób! Niestety nie znam nikogo z Baligrodu.
    A może by tak zorganizować się tu na forum, i zrobić taki czyn ? Mnie oczywiście łatwo jest mówić, bo mieszkam daleko i w sumie w Bieszczadach jestem okazjonalnie, do tego dochodzą kwestie rodzinne ( bo gdyby chodziło tylko o kase i czas to byłbym w Bieszczadzie co tydzień), ale gdyby powstała taka inicjatywa i byłbym akuratnie w Bieszczadzie, to chętnie bym poswięcił te 2-3 dni, na pomoc przy takich pracach.
    Ze mną niestety jest tak, że nie wiem kiedy następny raz będę w Bieszczadzie (może zimą, może dopiero na wiosnę lub w lecie, a może i nawet nie dam rady w przyszłym roku - choć w to akurat watpię) dlatego jest mi niezręcznie wystepowac z taką propozycją, ale jestem pewien, że udałoby się nam zorganizowac te kilka osób.
    Bardzo chętnie bym pomógł zrobić coś dla Bieszczad .
    http://www.doczu.pl

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    A po co interweniować - trzeba zabrać sie do roboty - wstępne uporządkowanie cmentarza to jest praca na 3 dni dla kilku osób! Niestety nie znam nikogo z Baligrodu.
    Mozna zaplanowac cos na wiosnę lub lato, tak jak proponuje Doczu. Uporządkowanie cmentarzy jest sprawą prostą. Gminy powinny sie wstydzić, że dopuściły do takiego stanu - nikt nie wymaga przecież kosztownej renowacji samych macew, która rzeczywiście z przyczyn ogólnie obiektywnych może być trudna do przeprowadzenia. Chodzi o zwykły porządek. W Baligrodzie maja taki "chlew" przy samym rynku, pod nosem UG i od lat nie zamierzają nic z tym zrobić. Podobnie jest z cerkwią - byle pozbyć sie problemu. W zeszłym roku było momentami głośno o jakimś stowarzyszeniu które obiekt przejęło. Koszt remontu oszacowano na 3mln - które stowarzyszenie tyle uzbiera? Chociaż to koszt całkowity - można coś robić po trochę.
    Wcale niewiele lepiej wygląda kirkut w Lutowiskach. Tym bardziej że znajduje sie zaraz obok szkoły - mogłyby dzieci dwa razy w roku postrzatać i zrobić na zajęciach np. jakąs tablicę z informacjami historycznymi o tym cmentarzu. Dzieciaki dostałyby dobre oceny, tyryści dowiedzieliby sie paru słów na temat kirkutu.
    Na pewno warto również kiedyś oznaczyć w terenie kirkut w Woli Michowej i troszkę uporządkować. Ten akurat niedługo całkiem zaniknie i będzie nie do odnalezienia.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  8. #8
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Byłam ostatnio z kolega w cerkwi. W chwili obecnej można ja zwiedzić wpłacając jakąś tam kwotę. Panowie o czym Wy mówicie idealiści. Byłabym szczęśliwa, gdyby cmentarz i cerkiew nie były celowo dewastowane.
    Problem nie dotyczy tylko Baligrodu. Czasami jestem kilka razy w tygodniu na kirkucie w Lesku (wbrew pozorom kulturą i obyczajami żydowskimi mozna zafascynować turystów). Kilka cennych macew zostało rozbitych, a ich fragmenciki leżą na innych nagrobkach. Zrobił to ktoś kto ma pojecie o kulturze żydowskiej.
    Zresztą podejście w Baligrodzie do turystów jest specyficzne. Cmentarz żołnierski który pochłonął potężne nakłady z ambasady rosyjskiej i urzędu kombatantów i brak parkingu w centrum to najlepsze przykłady.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Doczu
    A może by tak zorganizować się tu na forum, i zrobić taki czyn ?
    Choćby podczas przyszlorocznego KIMB-u. Ekipa zjeżdża spora....
    "Ile pytań we mnie,a ile pustych miejsc przy słowie odpowiedź...

    http://chomikuj.pl/bukowy

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sprzysiezony
    Choćby podczas przyszlorocznego KIMB-u. Ekipa zjeżdża spora....
    Tylko powstaje pytanie - ilu z tych ludzi przyjeżdża po to by posiedzieć wspólnie przy piwku, a ilu byłoby skłonnych zająć się sprawą oczyszczenia cmentarza ? Ale ja się nie znam bo na żadnym KIMBie nie byłem Jakoś tak terminy mi nie pasowały
    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Byłabym szczęśliwa, gdyby cmentarz i cerkiew nie były celowo dewastowane.
    No tak - to jest kolejny problem, ale z drugiej strony trzeba by zaniechać naprawy przystanków autobusowych, malowania na nowo scian ubarwionych przez graficiarzy itp. Przykłady mozna by mnożyć.
    http://www.doczu.pl

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Zamki Balów: Hoczew i Baligród
    Przez Misieg w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-02-2015, 14:37
  2. Baligród, willa notariusza
    Przez th w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 11:50
  3. Baligród - c.d. remontu
    Przez RAV w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-02-2009, 23:57
  4. Zapomniany kirkut na stokach Gromadzynia.
    Przez PREM w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-05-2008, 19:53
  5. Zainteresowany Domem W Okolicach Baligród-Lesko
    Przez mateusz17_GL w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-10-2005, 23:43

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •