Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 48

Wątek: Bibliografia Bieszczadów - sprawy techniczne

  1. #11
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marekm
    Ciekawym wydaje się być pomysł z gotowym schematem do wypełniania / zasada jak przy logowaniu się na forum /, tylko co na to Admin - sprawy techniczne itp.
    W jakiś sposób musicie to uzgodnić. Przeglądnęłąm swoją bibliotekę. Materaiałów jest conajmniej dwieście. Nie poradzę sobie.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Przeglądnęłąm swoją bibliotekę. Materaiałów jest conajmniej dwieście.
    A ja przegladnałem swoją. Jest co najmniej 1200 - też sobie nie poradzę

  3. #13
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Materaiałów jest conajmniej dwieście. Nie poradzę sobie.
    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    Jest co najmniej 1200 - też sobie nie poradzę
    Dlatego, wydaje mi się, że gotowy formularz byłby tu dobrym rozwiązaniem. Można byłoby też przesyłać skany pierwszych stron, ale nie zawsze są na nich wszystkie dane, no i nie wszyscy mają skanery, nie licząc osoby, która zechciałaby opracowywać opisy.

  4. #14
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    W jakiś sposób musicie to uzgodnić. Przeglądnęłąm swoją bibliotekę. Materaiałów jest conajmniej dwieście. Nie poradzę sobie.
    Nadmiar wiedzy jest szkodliwy- w końcu każdemu opadają ręce, gdy ją ujrzy na półkach :P A tak na poważnie, to proponuję nastepujące działanie: jeśli założony jest temat 'Architektura przed 1939', to każdy dopisujący przegląda wpisy poprzedników zanim zacznie pisać swoje i gdy stwierdzi, że czegoś nie zdubluje, pisze jako <odpowiedź> czyli następny post. Słowa kluczowe zostawmy na koniec - dosłownie. Na koniec każdego wpisu dotyczącego pojedynczej pozycji w bibliografii.
    Proponuję owe słowa kluczowe od razu wpisywać w rekordach po oddzieleniu od poprzedzającego tekstu jakimś charakterystycznym znakiem. Np # Wówczas można później zautomatyzować przepisywanie tych słów jako pól do zmiennych indeksujących w dowolnym systemie obsługującym bazy danych. Również byłoby dobrze za takim znakiem stawiać tytuł, rok wydania i numer ISSN/ISBN. To oczywiście tylko propozycja.

    Wracając do słów kluczowych - musi być ich prosty system.
    Przykładowo słowa piszemy wg nastepującego schematu:
    przykład 1 #Bieszczady#Łemkowie#architektura drewniana#cerkiew#kościół
    przykład 2 #Bieszczady#Bojkowie#architektura drewniana#cerkiew#ikonostas#ikona
    przykład 3 #Bieszczady#rośliny#zespoły roślinne#połoniny#liliowate
    przykład 4 #Bieszczadzki Park Narodowy#Tarnica#fauna#owady#biegaczowate#stonkowa te#pilarzowate (albo bez nazw rodzin owadów czy innych, gdy jest ich zbyt wiele)
    przykład 5 #Bieszczady#ptaki#ptaki drapieżne#orzeł bielik
    Itd...nie spotkałem się tu z jakimiś sztywnymi normami. Jednak słowa kluczowe powinny przejrzyście oddać przedmiot publikacji. Jeśli jest to przewodnik, to oczywiście nie ma potrzeby wpisywać słów kluczowych, bo zawsze indeks 'rodzaj publikacji=przewodniki' wyrzuci nam wszystkie przewodniki, a dodany np indeks 'rok=1999' ograniczy ich ilość do tych wydanych w, przed lub po 1999 roku. Jeśli jest to duża praca np o przyrodzie BdPN, to słowa kluczowe można dodać, ale tu schemat powinien prowadzić tylko do poziomu grup zagadnień poruszanych w książce.
    Przykład:
    do tytułu 'Przyroda BdPN' można dodać klucze: Bieszczady, fauna, flora, geologia, geomorfologia, klimat, hydrologia, ochrona przyrody o ile wiadomosci z takich dyscyplin się pojawiły w tym dziele w postaci odrębnych rozdziałów.
    Skrypty PTTK i inne tego typu materiały do nauki na różnych kursach itd chyba powinny trafić do działu 'Materiały dydaktyczne' i być bez słów kluczowych.
    Mapy - to wiadomo.
    Można też zrobić to wszystko bez takich faramuszek, a jak kto chce, to sam sobie odsączy odpowiednią informację bazując tylko na tytułach katalogów i działów :D
    To jest poważna decyzja - czy chcemy profesjonalny zbiór do wykorzystania w formie elektronicznej łatwej dla każdego, czy raczej chcemy mieć listing i to nieźle poszatkowany, dla hiper wytrwałych poszukiwaczy skarbów :D
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  5. #15
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie

    A i jeszcze - jeśli temat postu brzmi: Katalog :Architektura'45-89, Dział :Budownictwo, to po co to wypisywać w treści postu? To powtarzanie informacji!!:>

    wpisujmy w temacie tym wszystko, co mamy do wpisania ograniczając się do podania poszczególnych not bibliograficznych.
    Inaczej zginiemy na ament w pacierzu.
    Poza tym nie trzebaby dbac o alfabetyczną kolejność. Cały ten zbiór trzeba będzie przenieść do jednego pliku Accessa i zrobić z tego klasyczną bazę danych - inaczej nie wyda.
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  6. #16
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    A ja przegladnałem swoją. Jest co najmniej 1200 - też sobie nie poradzę
    _________________
    Barszczu słoneczko czy czasami nie masz podwójnych. Kiedy to wpiszesz? zaczyna mi się to coraz bardziej podobać.

  7. #17

    Domyślnie

    mam duzo podwójnych - ale nie wiem czego szukasz (mma np podwojne tomy GMINA CISNA I GM. Lutowiska, stare wydanie cerkwii w Bieszczadach Krycinskiego i wiele innych) - a w najblizszych dwóch latach pewnie nie wpisze - chyba ze u nas w zimie bedzie luzniej w firmie i sekretarka to zrobi albo jacys praktykanci

  8. #18
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Gminy Lutowiska poszukuje od 3 lat. Z tych pilnie przeze mnie poszukiwanych : pierwsze 4 tomy Bieszczadu, pierwsze 12 tomów Płaju i wielu innych. To naprawdę może być strzał w 10.

  9. #19
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Derty
    Nadmiar wiedzy jest szkodliwy
    W pełni się z tym zgadzam, dlatego proponuję nie wyważać otwartych drzwi. Są, że tak powiem, gotowce w postaci norm opisów. Acha, jest taki program dla bibliotek pod nazwą MOL. Gdyby ktoś z adminów zechciał przejrzeć go (w jakiejś bibliotece np. szkolnej), mógłby ocenić czy coś z niego da się, od strony technicznej (także czy można, od strony prawnej!) przystosować i zastosować na forum ( tego nie wiem!). Gdyby sie to udało - byłoby super udogodnienie (łatwizna, że hej!!!).

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Witaj
    Cytat Zamieszczone przez WojtekR
    Acha, jest taki program dla bibliotek pod nazwą MOL
    jest i nie za darmo - nawet pogrzebu dzisiaj nie ma za friko - i gów.. guzik tam jest.
    Ciekawych z naszego punktu siedzenia "rzeczy" propoponuję Wam poszukać w Kanadzie i debilnym HM czyli dawnym USA - od map po cudne ilustracje pogranicza polsko-ukraińskiego - ale uwaga - tylko część za friko. Biznes is bi..

    Pozdrówka

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Arszyca, woda i sprawy praktyczne
    Przez dziabka1 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16-01-2012, 10:14
  2. Bibliografia Bieszczadów-spis katalogów i działów
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-12-2007, 00:33
  3. Miłośnicy Bieszczadów z Bieszczadów - ankieta :)
    Przez Promyk :) w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-03-2007, 23:58
  4. Bibliografia bieszczadów - wstęp
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 22:04

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •