Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5
Pokaż wyniki od 41 do 48 z 48

Wątek: Bibliografia Bieszczadów - sprawy techniczne

  1. #41
    Bieszczadnik Awatar Polej
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Międzychód
    Postów
    1,152

    Domyślnie

    Drodzy Państwo i cóż z formularzami ? Myśli ktoś nad tym tematem ? Ja niestety nie mam w tej dziedzinie żadnego doświadczenia.
    Wojtku - może Ty coś opracujesz?
    Pozdrawiam
    Przemek

  2. #42
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Polej
    Wojtku - może Ty coś opracujesz?
    Nadal uważam, że należy trzymać się tych norm, które wcześniej podałem (razem z przykładami opisów). Teraz sprawa należy do "technika", który opracuje formularz - rekord bazy danych z polami odnoszącymi się do poszczególnych części opisu bibliograficznego. O ile mnie pamięć nie myli to chyba admin obiecał w tym swoją pomoc(?). Ja i tak nie mam ani technicznych możliwości ani dostępu do forum (poza postami), Gdybym się mylił sprostujcie, proszę.

  3. #43
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie

    OK - proszę mi podać jak w/w formularz ma wyglądać
    Jakie ma mieć konkretne pola? I w jaki sposób mają być prezentowane dane.

    Chociaż jak się tak zastanowić to może zrobić jeszcze inaczej - skoro jest kilka osób, które zgłosiły do redakcji to może poprostu niech one opracują wzór wpisu, który potem ma być bezwględnie przestrzegany - dodatkowo np. sposób jego zapisu przykład:

    Bezkręgowce Bieszczadów Zachodnich ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Cz. II,
    red. Pawłowski J., Monografie Bieszczadzkie,
    Tom VIII,
    Ośr. Nauk.-Dydakt. BdPN, Ustrzyki Dolne 2000,
    ISBN 83-88505-05-X

    (Gdzie znaczenie ma kolejność zapisu w liniach oraz ich formatowanie)

    Osoby te - redaktorzy - następnie będą dbały o integralność bazy wpisów tak by nie zrobił się bałagan wraz ze wzrostem ilości wpisów.

    Patrząc obiektywnie do tego najlepiej nadawałby się system w rodzaju katalogu, a nie samo forum.

    Przykład katalogu na bazie którego możnaby zrobić taką bibliografię:
    http://dmoz.org/World/Polska/
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  4. #44
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    moim zdaniem bezwzglednie katalog. Inaczej powstanie taki bałagan, że nikt nad tym nie zapanuje.

  5. #45
    Bieszczadnik Awatar Polej
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Międzychód
    Postów
    1,152

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez admin
    Patrząc obiektywnie do tego najlepiej nadawałby się system w rodzaju katalogu
    Jak najbardziej katalog, taka forma jest czytelna.
    Pozdrawiam
    Przemek

  6. #46
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Moi drodzy,
    Wydaje mi się, że do stworzenia takiego katalogu wystarczy zwykła baza danych np. w oparciu o "access", gdzie można utworzyć pola odnoszące się do danych z opisu bibliograficznego różnych wydawnictw (tych mających autora, wydawnictw zbiorowych, artykułów z czasopism itd.). Ja nie pracuję na accessie (kiedyś robiłem dla siebie katalog w starej d-base, ale teraz... są lepsze programy do tworzenia baz danych). Chyba,że ktoś ma dostęp do programu typowego dla bibliotek tzw. MOL. Tam mozna byłoby zrobić wzór "karty katalogowej". Nie wiem tylko czy jest to możliwe z prawnego punktu widzenia (prawa autorskie itp.), ale myślę,że można temu się przyjrzeć. Jeżeli znajdę chwilę czasu to poszperam w tej materii.

  7. #47
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez WojtekR
    "access", gdzie można utworzyć pola odnoszące się do danych z opisu bibliograficznego różnych wydawnictw (tych mających autora, wydawnictw zbiorowych, artykułów z czasopism itd.). Ja nie pracuję na accessie (kiedyś robiłem dla siebie katalog w starej d-base, ale teraz... są lepsze programy do tworzenia baz danych). Chyba,że ktoś ma dostęp do programu typowego dla bibliotek tzw. MOL.
    Nie no nie wytaczajmy armat przeciw komarowi :)
    Forum chodzi na MySQL i taki katalog również z powodzeniem na tym sobie poleci.

    Pozatym ja nie ukrywam, że do MySQL mi bliżej niż do innych baz :) a dwa to mamy do dyspozycji ze 200 gotowych rozwiązań katalogowych, które należałoby tylko dopieścić.

    Zasadniczo musimy uzgodnić 2 kwestie.

    1) Podstawową strukturę takiego katalogu
    2) Szczegółową informację o pozycji katalogwej

    O ile struktura katalogu może "poczekać" bo to w systemie katalogowym można ją zmieniać i przestawiać dowolnie to sama karta danej pozycji powinna być w zasadzie doprecyzowana od początku.

    Przykłady jakie znalazłem w sieci:
    http://www.wbc.poznan.pl/directory_pl.html
    http://katalog.pak.pl/olesno/
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  8. #48
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez admin
    Nie no nie wytaczajmy armat przeciw komarowi
    Jak zaznaczyłem, nie pracuję na bazach danych, więc "access" był jedynie przykładem. Ot taki sobie przykład...
    Jeśli chodzi o kwestię:
    Cytat Zamieszczone przez admin
    Zasadniczo musimy uzgodnić 2 kwestie.

    1) Podstawową strukturę takiego katalogu
    2) Szczegółową informację o pozycji katalogwej
    z uporem maniaka wracam do "nie wyważania otwartych drzwi". Naprawdę trzymajmy się norm, które podałem w jednym z pierwszych postów. Tam znajdują się "gotowce", które wystarczy jedynie przenieść do odpowiedniego katalogu (bazy). Nie potrzeba, doprawdy, nic wymyślać. A to w jakim systemie zapisu (katalogu) będziemy się poruszać, nie ma to większego znaczenia. Grunt, by było łatwo wpisać i wyszukać.
    Co do systematyki lub raczej klasyfikacji...
    Tu niestety muszą czuwać ludzie, którzy się w tym choć trochę orientują. Dlatego też podczas opisu konieczne byłoby podanie kilku słów kluczowych (np. dla S.Krycińskiego "Cerkwie w Bieszczadach" mogą być: cerkiew, architektura, prawosławie, grekokatolicyzm, budownictwo drewniane, przewodnik itp.), gdyż ktoś, kto będzie klasyfikował (a przecież nie musi czytać każdej pozycji!!!), będzie miał łatwiej, gdzie daną pozycje umieścić.
    Kolejność ustaleń, którą podał admin jest zasadna.
    Cytat Zamieszczone przez admin
    O ile struktura katalogu może "poczekać" bo to w systemie katalogowym można ją zmieniać i przestawiać dowolnie to sama karta danej pozycji powinna być w zasadzie doprecyzowana od początku.
    Niech powoli spływają już opisane dokumenty (książki, artykuły w czasopismach, filmy, utwory muzyczne, foldery itp.), zaś umieszczenie w poszczególnych działach może się odbyć później (ale nie bardzo zwlekając, bo stworzyć się "zatory"...).
    PS.Zachęcam jednak admina do "luknięcia" w MOL-a.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Arszyca, woda i sprawy praktyczne
    Przez dziabka1 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16-01-2012, 10:14
  2. Bibliografia Bieszczadów-spis katalogów i działów
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-12-2007, 00:33
  3. Miłośnicy Bieszczadów z Bieszczadów - ankieta :)
    Przez Promyk :) w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-03-2007, 23:58
  4. Bibliografia bieszczadów - wstęp
    Przez marekm w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2005, 22:04

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •