Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Opinie o turystach ???

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    43

    Domyślnie Opinie o turystach ???

    Może tym razem z innej beczki - o drugim denku tejże. Ponieważ pisze się jedynie o dziadostwie gestorów obiektów turystycznych, proponuję dyskusję o zachowaniu turystów. Sęk w tym, że turyście w zasadzie wszystko wolno, a druga strona winna tylko przytakiwać i uszy kłaść po sobie.
    Każdy chciałby aby było miło i przede wszystkim czysto. Tylko się pytam : Czy ktoś myje w domu buty w umywalce ? Czy wlazi na świeżo wypucowany korytarz w buciorach na protektorze, ubłoconych po zejści z gór ? Czy w pokoju we własnym domu paraduje w takich bucikach ? Rece opadają i nie dlatego, że się nie chce sprzątać, lecz dlatego, iz tacy turyści są czestymi gośćmi. Nie mówię o syfie zostawianym po wyjeździe. Owszem turysta płaci, ale minimum kultury należałoby zachować.
    Nie spotkałem obcokrajiwca, który widząc półkę na obuwie, wszedłby za próg w butach ; nawet takich normalnych półbucikach. Samochód za sto tysięcy, a kultura w walonkach. Ot co...

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar ww
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Płoty
    Postów
    44

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wiechu
    Tylko się pytam : Czy ktoś myje w domu buty w umywalce ? Czy wlazi na świeżo wypucowany korytarz w buciorach na protektorze, ubłoconych po zejści z gór ? Czy w pokoju we własnym domu paraduje w takich bucikach ?
    Swoją drogą nie spotkałem się w Bieszczadach z sytuacją, gdy druga strona wyjaśnia turyście na wstępie gdzie w jego lokalu można umyć sobie buty po zejściu z gór, czasem brakuje mi takiej gospodarskiej inicjatywy z objaśnieniem co gdzie jak i kiedy przed faktem. Polak mądry po szkodzie :) Osobiście zazwyczaj zaliczam jakiś przydrożny potok albo szukam ujęcia wody ze szlauchu na podwórzu. Z włażeniem z buciorami na wypucowaną podłogę to faktycznie nieładnie, ale uważam, że niewyedukowanych łatwo wyedukować robiąc na wejściu mały instruktaż w stylu - tu jest wasz pokoik, tu zostawiacie buciki po zejściu z gór, a to możecie je sobie umyć i wypucować przed następną wyprawą, a tam jest barek np. :)

    Ciekawe czy zarobiłby na życie pucybut gdyby stanął przy zejściu ze szlaku w Bieszczadach?

    Pozdrawiam
    Raduje się serce
    Raduje się dusza
    Gdy się znów na trasę
    W Bieszczady wyrusza

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar iza
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    okolice Gdańska
    Postów
    710

    Domyślnie

    Ww napisal
    : niewyedukowanych łatwo wyedukować robiąc na wejściu mały instruktaż w stylu - tu jest wasz pokoik, tu zostawiacie buciki po zejściu z gór,

    Tak właśnie robi się u Prezesa w Chmielu . Zaraz po przyjeżdzie zostaje się poinformowanym o panujących w tym domu zasadach . Przy drzwiach wejściowych stoją pułki na których goście zostawiają buty , nie zauważyłam aby ktokolwiek wyłamywał się bądż był z tego niezadowolony .

    P.S
    W butach po swoim domu nie chodze , myje je zawsze w umywalce bo nie mam zielonego pojęcia gdzie można jeszcze myć buty .

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    43

    Domyślnie

    Cieszy, że można pogadać także o turystach. Temat, jak rzeka. Udzielanie instruktażu na wstępie nie jest dobrą metodą. Wywieszanie kartek (co wolno, a czego robić sie nie powinno ) tym bardziej, Pewien przyjaciel zapytał mnie kiedyś po co te kartki , przecież każdy wie jak się zachować. Od tamtego czsu już ich nie ma, ale z kulturą jest bardzo różnie. Izo, po co ten kpiarski dopisek o myciu butów w umywalce ? Ja się na złośliwość nie silę, bo nie ma takiej potrzeby. Jest misjsce, gdzie buty umyć mozna. Umywalka ma tak zwany syfon, który, co prawda mozna wyczyścić, ale przecież turysta nie jest sam. Ktoś inny też chciałby aby było czysto, a łazienka i kibelek, to takie miejsca, gdzie można rzeczywiście o gospodarzach powiedzieć wiele. Gdzieś czytałem wypowiedź hotelarza z zach. Europy : " po pięstnastu latach mojej pracy nadaję się do czubków " i jest w tym wiele prawdy. Myslę, że ten gostek nie był dyrektorem renomowanego hotelu, bo taki facet z gośćmi spotyka się raczej na bankietach. Myślę, że mówimy o schroniskach przede wszystkim, bo do hoteli przyjeżdżaja w większości ludzie rozrywkowi.
    Oczywiście jest prawdą, że turyście bywałemu nie trzeba nic tłumaczyć...ech
    Kwatery prywatne, to zupelnie inna para kaloszy. Przy kilku, czy kilkunastu osobach łatwiej nad wszystkim zapanować.
    Nie mówię, ze turysta ma sprzątać, ale niechby czyjąś pracę uszanował ku swojemu i innych zadowoleniu
    Pozdrawiam

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wiechu
    Izo, po co ten kpiarski dopisek o myciu butów w umywalce ?
    Wiechu - nie sądzę, aby dopisek Izy był kpiarski. Może mnie oświecisz po czym wnosisz ?
    Ja równiez buty myję w umywalce lub wannie/ew. jak gdzies jestem to pod prysznicem, i w tym akurat nie widzę nic zdrożnego, pod warunkiem że nie zostawi się po sobie syfu. Ofc - nie mam tu na mysli buciorów z 2kg warstwą błocka bo wiadomo że główną warstwe błota usuwam na zewnątrz, ale gdzieś te cholerne buty trzeba umyć przed zaimpregnowaniem.
    Może u Ciebie jest miejsce do tego celu, ale ja jeszcze nie spotkałem kwatery prywatnej w której byłoby miejsce do umycia butów.
    http://www.doczu.pl

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar kobieta_bieszczadzka
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    to tu ... to tam ...
    Postów
    1,099

    Domyślnie

    Hm, rozwiązanie jest dość proste..... przynajmniej z mojego punktu widzenia..... wina leży po obu stronach..... Jednakże biorę pod uwage fakt, iż będę myła się w tej umywalce, więc proszę gospodarzy o miskę, w której mogłabym umyć moje zabłocone człapaki, a brudnej zawartości pozbywam się w sposób mojej babci, czyli na dwór...chlust.... :P .... Tyle w kwestii czyszczenia obuwia...... Jeżeli chodzi o inne poruszone tematy /tj. chodzenie po domku w buciskach/ to nawet jeśli gospodarze nie zwrócą na to uwagi, to szczerze nie koniecznie chciałbym spać w pokoju pełnym błota i innych nanosów... :P, więc rozumie się samo przez się, że buty zdejmuje sie przed wejściem..... i paraduje się przez cały dom w skarpetkach ... /czasami o różnej woni :P/

    k
    Prawdziwa przyjaźń przychodzi wówczas, gdy cisza między dwojgiem ludzi nie jest męcząca....

  7. #7
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Dziwny post. Dlaczego mam oceniać turystów? Kto mi dał takie prawo? Zajmuje się zawodowo obsługą turystyczną. W tym kierunku jestem gruntownie wykształcona. To turysci sa po to aby mnie oceniać. Proste.
    Jedna sugestia. Zachowanie drugiej osoby jest uwarunkowane naszym zachowaniem. Nie pamiętam abym kiedykolwiek miała poważny konflikt z grupą. Tu wyjatkiem były osoby chore psychicznie. Cos w tym jest, ze osoby dotkniete tymi chorobami nie mogą przebywać w Polańczyku. Dotyczy to prawdopodobnie wszystkich uzdrowisk. Tylko prosze nie posądzać mnie o dyskryminacje kogokolwiek.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    43

    Domyślnie

    Nie uważam za dziwny, bo nie jest to ocenianie kogokolwiek, lecz określonych zachowań - moim zdaniem niezgodnych z normami współzycia między ludźmi. Inaczej wyglad wszystko od strony przewodnickiej. Ciekawi mnie podejście niektórych przewodników i powiedzmy wychowawców młodzieży, którzy daja przyklad zachowania, ze tak powiem - nie na miejscu.
    Jeśli przewodnik w owych nieszczęsnych bucikach idzie do pokoju, to czego można wymagać od pozostałych ? NIE WSZYSCY, NIE WSZYSCY !!! ! Czy uważasz, że nauczyciel, ktory pije alkohol z młodzieżą jest wychowawcą ? Pije, to mało powiedziane - uchlewa sie, że trzeba go taszczyć do spanka. Czy wychowawca z jakiejś tam fundacji sączący wisienki z dzieciakami, powinien w takiej fundacji wychowywać ? Przyklady mozna mnożyć, ale co to da ? Proszę zatem nie mów, że wszystko jest cacy, bo nie jest. I nie jest takie proste, jak uważasz. Inni też jakieś przygotowanie mają i ileś lat doświadczenia. Oczywiście niech turysta ocenia, ale i docenia to, co zastaje i pozostawia w takim stanie, jak zastał aby jeszcze inni mogli z tego skorzystać. Nie pisz mi o tym kto komu jakie prawo dał, bo nie o to chodzi. Jeśli widzisz wandala, ktory tnie siedzenie w autobusie, też na to przyzwalasz ?
    Buty oczywiście można umyć w misce. Ja w domu nie myję, ale to kwestia mniej ważna. Pod prysznicem nie wyobrazam sobie, jeśli są brodziki. Tam są takie syfony, ktorych nie da się tak łatwo wymontować i piasek wyczyscić. Lucynko, jeśli ktoś nie został wychowany tak, jak powinien, to sami turyści często zwracają uwagę.
    Turysta powinien mieć wszystko czego oczekuje, ale jakichś zasad również powinien
    przestrzegać.
    Turysta chciałby aby było czysto kiedy wchodzi do obiektu, ale czasem pozostawia po sobie taki syf, że strach patrzeć. Ciekawe czy wlasne mieszkanie podobnie szanuje - jestem przekonany, że nie. Czy nieodpowiednie zachowanie w nocy, gdy inni chcą spać, jest normalne ? itd, itd.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Szaszka
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    znad morza
    Postów
    463

    Domyślnie

    Wiechu, zgadzam się, ze czlowiek kulturalny przestrzega norm dobrego wychowania wszędzie, i że powinno się innym dawać dobry przyklad, itd itp, ale czy w ogole jest sens o tym pisac? Przecież to są powszechnie znane banaly.
    Natomiast jesli chcesz żeby turyści przestrzegali konkretnych zasad, spisz w punktach regulamin i powies w widocznym miejscu. Np. w schronisku w Jaworzcu przy wejsciu wisi jak wól kartka zeby od razu zdejmowac buty. I co? I ludzie zdejmują.
    Jakby tam tej kartki nie bylo, to np mi w zyciu nie przyszlo by do glowy zeby je zdjac, bo dla mnie przedpodkoj w schronisku czy korytarz pensjonatu to miejsca publiczne, przechodnie, i w moim mniemaniu gospodarz musi liczyc sie z tym ze ludzie beda je deptali buciorami. Po prostu trzeba to czasem zamieść, taka praca.
    Nie traktuję tych miejsc jako przestrzeni mieszkalnej po prostu, ale nie robie tego z braku dobrego wychowania czy dobrej woli, to po prostu kwestia innego spojrzenia. Dla mnie to tak, jakbym miala sciagac buty przed wejsciej do klatki schodowej w bloku.
    No ale jesli gospodarz schroniska/pensjonatu widzi to inaczej, potrafie to uszanowac, musze tylko wiedzec jakie są oczekiwania.
    Masz po prostu inny punkt widzenia, i z tego sie biorą konflikty. Np z tymi butami w umywalce. Ja też w domu myje buty w umywalce. :P Nawet takie maksymalnie zawalone blotem. Bo gdzie mam je umyc? W misce, powiadasz? A potem z tą blotnistą wodą z miski co mam zrobić? Wylac przez balkon sąsiadomi na pranie poniżej albo na rabatkę z kwiatami sąsiadki?
    Moge co najwyzej wlać do zlewu albo sedesu....
    я пиду в далекие горы на широкие полонины

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar kobieta_bieszczadzka
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    to tu ... to tam ...
    Postów
    1,099

    Domyślnie

    Czy mi się wydaje, czy lekko juz popadamy w histerię z tą umywalka i buciorami......??? To był tylko przykład, przynajmniej w moim mniemaniu, więc nie zagłebiajmy się kto gdzie będzie je mył i gdzie wylewał wodę.... Gospodarze i turyści są różni.... wszystko jest zalezne od miejsca, ludzi i czasu..... Czasami, ktoś poprostu skrajnie wymordowany, zapomni o zdjęciu butów... i nie oznacza, że jest już niewiadomo kim.... Wnosze o opanowanie się...... Jeżeli gospodarzom , nie odpowiada jakies zachowanie turystów, moga zwrócic uwagę /oczywiście w sposób grzeczny/ ..... proste....... Mamy języki p to właśnie, aby się poroumiewać między sobą ... Kwestia dobrego nastawienia :)....

    Pozdraviam....

    wszystkich błocących, czyszczących, wylewających, chlapiących i wogóle wszystkich
    Prawdziwa przyjaźń przychodzi wówczas, gdy cisza między dwojgiem ludzi nie jest męcząca....

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bar Ryś W Lutowiskach (opinie)
    Przez Rysiek w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-05-2014, 13:02
  2. Gazdówka u Janusza-opinie
    Przez skarias w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-05-2012, 23:40
  3. Cisna Andrzejówka - opinie
    Przez makreliusz w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 24-08-2011, 22:13
  4. Wiersz frywolny o turystach i owieczce
    Przez Piskal w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-12-2009, 10:03

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •