Strona 2 z 19 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 182

Wątek: W Bieszczady zimą ...

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawciosnk
    No to te raki i czekam dodałem (dla bardziej zaawansowanych).
    ROTFL
    Chyba dla takich zaawansowanych o których dowcip krązy po róznych grupach i forach od dawna (albo z życia wzięte):
    "Podczas jednego z obozów wspinaczkowych w Tatry pojechalismy w rejon
    Morskiego Oka. Dotarlismy pod sciane. Jako ze bylismy dobrze przygotowani
    na wyprawe, pod kazdym wzgledem, nasz instruktor zaproponowal, zebysmy
    sobie strzelili po jednym: "zeby nam sie sciana troche polozyla - bedzie
    sie lepiej wchodzic". Towarzystwo nie namyslalo sie dlugo i zaczeli "klasc
    sciany" dosyc intensywnie. Z czasem flaszki zaczely topniec jedna po
    drugiej i skonczylo sie na kompletnym uboju. Gdy grupa ocknela sie równo
    ze switem zauwazyli, ze brakuje wsród nich prowodyra libacji -
    instruktora, więc wezwali TOPR...

    I tutaj nastepuje wersja TOPR-owców:

    "Zapieprzamy gazikiem, wyjezdzamy zza zakretu, a tu jakis facet na srodku
    drogi idzie na czworaka, wbija haki w asfalt i asekuruje sie liną...."
    :)
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  2. #12
    JKW
    Guest

    Domyślnie

    Czesc.
    Cytat Zamieszczone przez Pawciosnk
    No to te raki i czekam dodałem (dla bardziej zaawansowanych)
    Cos sie zmienilo od mojej ostatniej wizyty w bieszczadach? No nie robmy smiechu :D - bylby to lekki przerost formy nad trescia. No chyba ze w bieszczadach robia sie gdzies fajne lodospady? Zamiast tego to moze jednak rakiety albo narty?

  3. #13
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2005
    Rodem z
    SANOK
    Postów
    33

    Domyślnie

    Nie no możę i macie racje że przesadzilem dlatego właśnie dałem ten temat by taki i inne sprawy się wyjaśniały przez Bieszczadników takich jak Wy. No ale zamiast pisać co nie potrzebne napiszcie też co jest potrzebne a nie napisane ... :) Pozdrawiam

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Z tą saperką to też raczej dałbym sobie siana - no chyba , że ktoś wybiera sie samochodem.
    Dopisąłbym za to do listy np. ogrzewacz benzynowy/chemiczny. Można takie ustrojstwo kupić w sklepach militarnych za ok 30-40 PLN. Do benzynowego nalewamy benzynki ekstrakcyjnej, zapalamy, zamykamy i już mamy w kieszeni cieplutko.
    Z chemicznymi jest tak, że przełamujemy "ampułkę" i tez mamy cieplutko.
    Benzynowe działają dłużej, i dają wieksza temperaturę od chemicznych.
    http://www.doczu.pl

  5. #15

    Domyślnie Rady

    1. Rakiety są potrzebne raczej tylko, gdy ktoś myśli o Granicznym, czy odcinku Cisna- Komańcza. W przypadku połonin stromizna i wiatr rozwiązują problem nadmiaru śniegu. Jedynie w partiach leśnych czasem śnieg zalega do wysokości kolano/ łydka, ale to tylko miejscowo.

    2. Raki to wybitna przesada. Rozumiem, że na niektórych "windach" bywa ślizgawica, zwłaszcza, gdy dzieciaki rozjeżdżą ścieżki, ale pomimo to raki są zbędne. Jeśli ktoś odczuwa potrzebę asekruacji polecam zestaw raczki + kijki. Na podejściach kijki stabilizują, na muldach pomagają się wykopać. Lina może byc przydatna tylko w razie ostrej śnieżycy na połoninach, ale w takich warunkach nie warto wychodzić poza granicę lasu.

    3. Obowiązkowe stuptuty i latarka. Te pierwsze to po polsku ochraniacze, nakładane na buty, chroniace cholewkę i nogawkę przed śniegiem. Dodałbym jeszcze folię NRC, jako awaryjne wyposażenie każdego uczestnika. W zimie przejścia częściej sie nie udają/ spóźniają i trzeba być gotowym na późny powrót.

    4. W zimie chodzi się w bandach min. 3 osobowych, choć polecam wariant 3 * 2. Oczywiście obowiązuje zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

    5. Czasy przejść należy pomnożyć * 2, a dla początkujących zespołów * 3.

    6. Na ski-tury polecam Dział , albo Rawki + Kremenaros. Dla zaawansowanych Bukowe Berdo. Mniej ludzi, ciekawsze warunki naciarskie. Dla "butowiczów" na rozgrzanie Połoniny, ale podchodzone wszerz. Dla zaawansowanych wzdłuż.

    7. Polecam na pierwszy raz trasy znane z letnich wyjazdów. Orientacja w warunkach śnieżycy bywa mocno utrudniona.

    8. Kilka innych uwag mojego autorstwa
    http://www.miniportal.harcerski.pl/f...hp?id=1489&p=1

    9.Relacja z nieudanego trawersu granicznego
    http://forum.bieszczady.info.pl/bies...tml&highlight=

    10. W razie innych pytań służę PW. Choć moje doświadczenie zimowe jest średnie (tylko 3 sezony i 2 łagodne hipotermie) być może będę mógł pomóc.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Pozdrawiam z dalekiej północy,
    Marcin.

  6. #16
    Bieszczadnik Awatar Karolina
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    Serednie Małe
    Postów
    80

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Doczu
    Dopisąłbym za to do listy np. ogrzewacz benzynowy/chemiczny.
    A mi się przypomniało że jest coś takiego jak termiczne wkładki do butów które grzeją

    pozdrawiam

    Ps.Temat na czasie u mnie już śnieg i zimno

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar Bison
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Okolice krainy paprykarza..:)
    Postów
    234

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ezechiel
    1. Rakiety są potrzebne raczej tylko, gdy ktoś myśli o Granicznym, czy odcinku Cisna- Komańcza. W przypadku połonin stromizna i wiatr rozwiązują problem nadmiaru śniegu. Jedynie w partiach leśnych czasem śnieg zalega do wysokości kolano/ łydka, ale to tylko miejscowo.
    Heh! kolego jezeli uwarzasz ze rakiety nie sa potrzebne w bieszczadach to sie grubo mylisz....Juz kilka lat jezdze w biesy zima i caly czas sobie obiecuje zakup rakiet:) Jak na razie bez skutku... Chodzenie w sniegu po pas z plecakiem i wyszukiwanie gruntu w glebszym sniegu badz lazenie na czworakacoby sie nie zapadac po jakims czasie robi sie troche uciazliwe...:)
    http://www.flickr.com/photos/bison86/
    http://picasaweb.google.com/Bison86
    Po drogach wedrować, zrobić co tylko sie da aż sie dopełni czas...

  8. #18
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez domina
    pracuję przez cały rok pod (prawie) gołym niebem i pomyślałam, że zimowa wyprawa w Bieszczady nie będzie ponad moje siły...
    ...ale jak pomyślę ile sprzętu przyjdzie mi nosić
    Nie przejmuj się, na szczęcie z całej tej listy niezbędne sa jedynie buty, czapka, rękawiczki i reszta ubrania :) Natomiast do gadżetów nalezy bezględnie dodać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Z braku laku zwykłe też conieco pomagają.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  9. #19

    Domyślnie

    Heh! kolego jezeli uwarzasz ze rakiety nie sa potrzebne w bieszczadach to sie grubo mylisz....Juz kilka lat jezdze w biesy zima i caly czas sobie obiecuje zakup rakiet:) Jak na razie bez skutku... Chodzenie w sniegu po pas z plecakiem i wyszukiwanie gruntu w glebszym sniegu badz lazenie na czworakacoby sie nie zapadac po jakims czasie robi sie troche uciazliwe...Smile
    Kol. Bison: Przeszedłeś sporo bez rakiet? Ja też !
    I też co sezon obiecuję sobie zakup, i co sezon jeżdżę bez nich i mam ubaw po pachy .
    To właśnie wtedy, gdy są takie dni, że jak się wraca do domu, to w oczach ma się tyle złotych iskier i gdy lasy wyglądają tak, że normalny śmiertelnik nie jest w stanie wyrazić tego słowami, a np. na Caryńskiej nie spotka sie nikogo, bo nikt nie doszedł dalej niż pierwsze polany - więc nieprzetarte, a każdy krok to duży wysiłek - to właśnie wtedy pisze się najwięcej, najdłuższych, najmądrzejszych postów.
    Stukanie w klawiaturę przestało być dla mnie erzacem, a zaczęło być formą dzielenia się górami. Choć fakt, że śnieg za oknem sprawia, że posty mądrzeją. Jeśli dzięki moim radom ktośtam w Biechach zimowych się rozkocha to będzie mój prywatny powód do satysfakcji.

    Osobiście proponuję zimy uczyć się w Gorcach i Pieninach. Krótsze trasy,statystycznie łatwiejsze warunki śniegowe i lepsza baza schroniskowa. Wielu moich znajomych właśnie w Gorcach zaczynało i potwierdzają moje opinie. GiP są lepiej rozchodzone i mają krotsze szlaki.
    Pozdrawiam z dalekiej północy,
    Marcin.

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Natomiast do gadżetów nalezy bezględnie dodać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Z braku laku zwykłe też conieco pomagają.
    Tu się Piotrze stanowczo nie zgodzę. W żadnym wypadku nie zalecam noszenia okularów przeciwsłonecznych bez filtra UV !!! W ten sposób tylko zwiększamy naświetlenie oczu promieniami UV. Chodząc zimą bez okularów nasze źrenice sa wielkości główki od szpilki, co wydatnie odbija się na minimalnej ilości promieniowania UV (nie tylko słonecznego, ale i odbitego od powierzchni sniegu), które dostaje sie do gałki ocznej. Zakładając okulary p.słon. nasze źrenice rozszerzają się, i jesli są to okulary bez filtra UV do gałki ocznej dociera wielokrotnie większa dawka szkodliwego promieniowania UV, niz miałoby to miejsce bez okularów. Dlatego tez jesli juz ktoś nie ma okularów z filtrem - lepiej chodzić bez.
    http://www.doczu.pl

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bieszczady Zimą
    Przez jacusj17 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 17-02-2011, 22:48
  2. Bieszczady wschodnie zimą
    Przez cuecumber w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 11-02-2011, 18:34
  3. Bieszczady zimą
    Przez yeti w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 18-02-2007, 18:43
  4. Bieszczady zimą...
    Przez davson w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-12-2006, 14:06
  5. Bieszczady zimą
    Przez monali2 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-12-2005, 19:37

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •