Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: Zbiorowa halucynacja.

  1. #1

    Domyślnie Zbiorowa halucynacja.

    Witam!
    Z zwiazku z wyświetlaną niedawno w tvp kultura "Siekierezadą" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego chciałbym poruszyć ciekawy problem, związany z tym filmem.
    Zawsze zastanawiało mnie: co ma na Boga ten film wspólnego z Bieszczadami???

    No właśnie, wychodzi na to, że nic. Jeśli mnie pamięć nie myli to miejsce akcji wersji filmowej nie jest sprecyzowane ponad nazwy miejscowości, których próżno szukać na mapie Bieszczadów.

    Oczywiście, film jest adaptacją powieści poetyckiej Edwarda Stachury pod tym samym tytułem. No i tu się pojawia drugi problem. W książce miejsce akcji jest sprecyzowane dość dokładnie. Powieść zaczyna się od podróży głównego bohatera koleją, gdzie wspomina ostatnio przeczytaną informację prasową o śmierci Cybulskiego. Dojeżdza jednak do "miasta o wielu mostach nad Odrą". Ja się pytam: gdzie tu Bieszczady? Przecież chodzi o Wrocław!!!

    Później co prawda Janek wyjeżdza z miasta i jedzie do lasu na ścinkę, ale jakoś trudno sobie wyobraźić, żeby z Wrocławia jechał aż do Cisnej.

    W filmie zresztą krajobraz wygląda jakoś tak mało górsko...

    Wniosek nasówa mi się tylko jeden. Mam wrażenie, że wszyscy "znawcy" tematu ulegli jakiejś zbiorowej autosugestii i na podstawie nazwy "baru dla turystów" w Cisnej wysnuli wniosek o związku powieści Stachury z Bieszczadami.

    Innej odpowiedzi nie znajduje. Jeśli ktoś wie dlaczego tak bardzo "Siekierezada" kojarzy się ludziom z Bieszczadami to niech da znać.

    Pozdrawiam!
    Mikołaj
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  2. #2
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096

    Domyślnie ...

    ...
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

  3. #3
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096

    Domyślnie ...

    ...
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

  4. #4

    Domyślnie

    A poczytaj Stachure,poszperaj w Jego zyciorysie ,i nie analizuj filmu szukajac doslownosci ktora przekladalaby sie na konkrety i wszystko stanie sie jasne.

  5. #5

    Domyślnie

    A poza tym witam wszystkich Forumowiczow,zagladam tu od dawna ,chyba dojrzalem do tego zeby cos skrobnac czasami

  6. #6
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie

    Bądź pozdrowiony i czuj się tutaj tak jakbyśmy znali się od dawna.
    bertrand236

  7. #7

    Domyślnie ...poczytaj Stachure...

    Klimat Bieszczadzki?
    Bardzo ładne sformułowanie. Ja jednak mówie o czymś zupełnie innym. Mam na myśli pewną rzetelność w przekazywaniu informacji. Poezja oczywiście powinna być odbierana po swojemu przez każdego czytelnika, po to przecież jest. Jednak trudno się pogodzić z tym, że w recenzji filmu na stronie tvp wyraźnie jest napisane, że rzecz dzieje się w Bieszczadach.

    To prawda, jestem miastowym. Od dziecka mieszkam w Warszawie, jednak z górami także jestem dośc mocno związany. Oczywiście nigdy nie będe dobrze rozumiał jak to jest być rdzennym mieszkańcem Bieszczad, nie dane mi było urodzić się w tych okolicach.

    "Klimatu" tych gór też nie znam. Zwyczjanie jestem za młody. Dla mnie Bieszczady w sezonie są raczej atrakcją turystyczną niż miejscem z tzw. Klimatem. Wieczne wycieczki szkolne, kretyńsko wybrukowane szlaki poprzecznie ułożonymi metrówkami i oczywiście nieśmiertelne barierki na połoninach. Wiem jednak, że było inaczej. Skąd? Bo są jeszcze takie miejsca gdzie czas sie zatrzymał i nie pozwala się na siłę ruszyć z miejsca.

    Od dziecka również jeżdze w Beskid Niski, całkiem niedaleko, do wsi Olchowiec, gdzie moja rodzina wiele lat temu kupiła chyżę łemkowską. To są tereny naprawde autentyczne. Zresztą również opisane w literaturze. Żeby daleko nie szukać polecam "Opowieści Galicyjskie" Andrzeja Stasiuka. Autor nie pisze dokładnie nazw miejscowości, ale tutaj akurat łatwo zgadnąć, że rzecz dzieje się w Jasliskach...

    No i właśnie. Takich miejsc w polsce jest wiele. Ścinka z powieści Stachury nie ma więcej Bieszczadzkiego klimatu niż klimatu ziem o których autor faktycznie pisał. Wystarczy tam pojechać. Sam czytając "Całą Jaskrawość" mie mogłem się pozbyć wrażenia jakbym czytał o Rymanowie.

    Swoją droga mam wrażenie, że twórczość Stachury dużo traci jeśli wiąże się ją z jego życiorysem...

    Poniekąd jednak zgaduję dlaczego się tak gdzieje. To zwyczjanie widać. Tak jak Cisna powstała na podstawie mitu o bieszczadzkiej Siekierezadzie, tak również "Baza ludzi z mgły" jest oczywistym nawiązaniem do Hłaski. Ciekawe ile tzw. "fascynatów Bieszczad " i stałych bywalców wyżej wymienionej knajpy w Wetlinie byłoby zaskoczonych, gdyby wiedzieli, że akcja książki Hłaski dzieje się w Warszawie na ulicy Sokołowskiej, wbrew adaptacji filmowej... Tzw. "klimat" ma jedynie walory marketingowe, niestety.
    Pozdrawiam!
    Mikołaj

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie

    spłoszył się... biedaczysko...
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  9. #9

    Domyślnie

    spłoszył się... biedaczysko...

    Tylko na tyle Cie stać? Żałosne...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mikowaj
    "]Ja jednak mówie o czymś zupełnie innym. Mam na myśli pewną rzetelność w przekazywaniu informacji.
    Wasc usilujesz prowadzac abstrakcje na smyczy,to nie jest dobry pomysl,to po pierwsze.Po drugie najwyrazniej nie znasz Stachury,nie znasz Hlaski i nie znasz historii Cisnienskiej Siekierezady.I co na listosc Boska ma wspolnego Baza Ludzi Umarlych z Baza Sokolowska,socrealem ktorego Hlasko pozniej bardzo sie wstydzil?Proponuje najperw poznac temat,zreszta warto,a potem zrewidowac poglady.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •