Strona 4 z 22 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 211

Wątek: A jednak nowy szlak... [Kińczyk Bukowski i Opołonek]

  1. #31
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andrzej627
    A dzisiaj, jak nie ma wytyczonego śladu, jakie są kryteria wydawania zezwoleń? Do kogo trzeba się zwrócić, aby dostać takie zezwolenie? Jakie formularze trzeba wypełnić? Jakie załączniki dostarczyć? Ile czasu czeka się na odpowiedź? Ile kosztuje takie zezwolenie? Gdzie można dostać na ten temat informację?

    Co możesz, Lucyna, na to odpowiedzieć?
    Ok nieźle narozrabiałam. Nigdy nie organizowałam wstępu dla grup na tereny "zamkniete" BdPN. Chodzę tam jednak na szkolenia organizowane dla przewodników. Ze zdobyciem zezwolenia nigdy nie miałam kłopotów. To kwestia rozmowy tel. opdpowidniego merytorycznego uzasadnienia i wydania zgody. Jezeli interesuje Cię pozwolenie to skontaktuj sie z dyrekcja parku w Ustrzykach Górnych. Wejscie do rezerwatu scisłego jest raczej niemożliwe chyba, że prowadzisz badania.
    Cytat Zamieszczone przez WojtekR
    przechodzi szlak graniczny czy też szlak z Terki do Krysowej.
    Terka Krysowa nie wiem czy ze sto osób przechodzi tam rocznie. Byłam tam tylko na szkoleniu. Prowadzący przewodnik 5 razy zgubił szlak jest tak fatalnie oznakowany.
    Cytat Zamieszczone przez zbyszekj
    jeszcze do Lucyny to Parki Narodowe są naszą wspólną własnością jak mówi sama nazwa i zamiast zakazywać to edukujmy i tu jest ogromna rola przewodników którzy prowadzą wycieczki w Bieszczady
    Tak edukacja i jeszcze raz edukacja. Sądzę jednak, że tu często powinno apelować do rodziców aby zajęli sie wpajaniem zasad swioim pociechom. Inaczej rozumiem ideę parku. To teren podlegający ochronie, chroniony przed człowiekiem i jego nadmierną akspansywnością.
    Cytat Zamieszczone przez MF
    nielicznym pasjonatom
    Jest to mozliwe. Prośba do dyr BdPN pana Komornickiego. Najlepiej skontaktować się meilem. Tylko on może wyrazic zgodę.

  2. #32
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Henek
    czy to ma przemawiać za zamknięciem szlaku na którym ich spotka
    Nie to był argument za tym, że często nie jesteśmy sobie wyobrazić w jaki sposób zachować się mogą inni.
    Cytat Zamieszczone przez WojtekR
    A jak zostaną pozamykane (m.in. z takich wzgledów) szlaki, gdzie będziesz prowadzić turystów
    Tu się nie poddam Jestem w konfortowej sytuacji, w większości sama tworzę programy. 1 wypad na teren BdPN szlak żółty na Połoninę Wetlińską, mój ukochany Muczne-Bukowe Berdo-Tarnica- Wołosate i ten, który promuję Przełęcz Wyżniańska-Mała Rawka-Dział.

  3. #33
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez WojtekR
    Głównie problem polega na "załatwianiu" spraw. Załatwianiu w sposób typowo polski (o tym już pisałem i nie będę sie powtarzał). Nie ma tu nic do rzeczy "sprawa Byrcyna i Gubałówki" czy też powrotu socjalizmu :o .
    I słusznie, ale w takim systemie zyjemy. Sprawa "Byrcyna i gubałówki" - to analogia, przykład - oj chyba dosłownie nikt tego nie odbiera. A analogia jest: tam ludzie chcą jeździć na nartach i uważają że im sie nalezy (bez względu na to czyja to działak) a tu jest grupa ludzi ktora domaga sie otwarcia tego szlaku.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #34
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    tu jest grupa ludzi ktora domaga sie otwarcia tego szlaku
    I to cię dziwi? Mnie nie... A czy uważasz, że nie byłoby normalniej, jakby ten szlak był?
    Co do "sprawy Byrcyna"... szanuję własność prywatną, ale panu Byrcynowi nie chodzi o ochronę przyrody na własnej działce tylko o kasę!!! Czy w związku z tym uważasz, że jeden uparty człowiek np. właściciel działki, który blokuje przeprowadzenie przez nią wodociągów, kanalizacji czy linii telefonicznej do innych (sąsiadów) też jest fair wobec nich? (I tu i tam jest analogia, choć może ekstremalna!!!)
    Dobrze, że zacytowałeś pierwsze zdanie, bo w nim tkwi sedno mojej wypowiedzi, w której (po raz kolejny przypominam) chodzi o sposób załatwiania spraw i, delikatnie mówiąc, olewania postulatów ludzi nie będących chyba wndalami czyhającymi na okazję by coś zdewastować. Nie sądzisz?
    I naprawdę nie potrzeba tu włączać ideologii (miałeś chyba na myśli komunizm, który "deczko" różni się od socjalizmu :) ).
    Zresztą to tylko spór semantyczny...dajmy sobie spokój :D

  5. #35
    Bieszczadnik Awatar malo
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    okolice 3-city:506908042
    Postów
    509

    Domyślnie

    Przyznam że nieco wstydziłem wyjść ze swoją opinią, ale powiem otwarcie że nie jestem za stworzeniem takiego szlaku - aż do przeł. Bukowskiej. A napewno nie teraz, nie w najbliższych latach.
    Uważam że wymagana do tego edukacja, o ile nawet postępuje - to zachodzi ona zbyt wolno. Bo ta edukacja nie jest efektem działań władz Parku (lub bardzo minimalnie), ale pochodną naszego rozwoju społeczno-gospodarczego. Niestety ale trzeba przyznać że w sensie wyedukowania postaw proekologicznych to mamy motłoch w ujęciu wczasowiczów, pseudoturystów, itp.
    O ile Lycyna zbiera z własnymi klientami po kilka siatek śmieci na już udostępnionych połoninach, to nie łudźmy się że działania Parku zmienią tych ludzi. Trzeba by im postawić betonowe śmietniki co kilkanaoście metrów na szlaku, a i tak niczego to nie zagwarantuje.
    Nawet jeśli na tamtym szlaku nie będzie gigantycznego ruchu, to i tak ruch na nim będzię szybciej rósł niż eduakcja proekologiczna.
    Osobiście myślę że dopóki ten kraj nie wyjdzie bardziej na prostą (ludzie będa mieli zaspokojone podstawowe potrzeby i wtedy dopiero mogą zająć się wyższymi celami: myśleniem o przyrodzie, edukacją proekologiczną) to za ileś lat, wtedy będzie to możliwe bez szwanku dla przyrody.
    Do tego czasu, dopóki będzie widoczne zagrożenie w już udostępnianych miejscach Parku, hamowałbym taką inicjatywę, i juz lepiej licząc się po cichu w praktyce jedynie z wyprawami co bardziej wytrwałych turystów.
    Może to i nieco głupawa sytuacja, ale uważam że po otwarciu takiego szlaku nie będzie juz odwrotu przed degradacją przyrody, nie w naszych czasach (będzie można tylko minimalizować skutki). A nie poprawność formalna jest meritum problemu, ale skutki dla przyrody.

    Po drugie - też jestem zwolennikiem że pewne nieliczne miejsca powinny mieć swoją świętość, nawet bez względu na przeciwne racjonalne argumenty.
    95% ludzi miałoby ochotę wleźć w każde miejsce. Dlaczego nie może ostać się 5% obszarów wolnych od tych zakusów. Widzę że argumentów nigdy nie będzie brakowało na wejście z butami tam gdzie nie ma drogi, ale na to aby dać sobie na wstrzymanie i wstrzemięźliwie korzystać z wolności (też w stosunku do przyrody) - coraz mniej.
    pozdrawiam
    malo :wink:

  6. #36

    Domyślnie

    Kiedyś będąc na końcu szlaku do Sianek, wyobrażałem sobie, ze dalej już jest tylko dziewicza puszcza nietknięta przez człowieka. Nagle stamtąd pojawiło się 2 żołnierzy Straży Granicznej oraz grupa turystów. Zaintrygowani, zaczęliśmy pytać, skąd i dokąd idą. Przyszli z Przełęczy Bukowskiej. Niechętnie odpowiadali na nasze pytania i tak jak nagle się pojawili, tak szybko odeszli w kierunku na Bukowiec. Na dole miał czekać na nich samochód. Po co mieli iść aż do parkingu? Sadząc po ich strojach i minach musiały to być jakieś ważne osoby.

    A teraz do rzeczy.

    Po pierwsze, chciałbym, aby szlaków było jak najwięcej.

    Po drugie, nie znam, i chyba reszta towarzystwa też nie zna, przyczyn,
    które spowodowały, że kawałek szlaku zostanie otwarty, a reszta nie. Nie znam argumentów "za" i "przeciw" w tej konkretnej sprawie. Widząc ogromne ainteresowanie tym tematem, myślę, że byłoby dobrze, abyśmy najpierw poznali opinię na ten temat osób, które o tym decydują. Czy ich stanowisko jest gdzieś opublikowane? A może ktoś biegły w piśmie poprosi dyrekcję Parku o wypowiedź w tej sprawie.

  7. #37
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    z nad oslawy
    Postów
    95

    Domyślnie

    Ja calkowicie podzielam zdanie Lucyny (wcale nie narozrabialas ) mamy udostepniona czesc parku która procentowo stanowi wiekszosc tez z cala pewnoscia stwierdzam ze ten szlak nie jest az tak atrakcyjny,chyba ze atrakcje stanowi jego wczesniesza niedostepnosc i o to tu wlasnie chodzi.Problem polega na tym ze Park Narodowy to nie jest park miejski tutaj przyroda jest najwazniejsza i akurat ty jako przyslowiowy turysta jestes napewno mniej wazny niz nasze narodowe skarby które tam sa,i skoro jest Narodowy to myslisz ,ze jest nasz ,czyli tez mój ,twój itd..,i masz racje ,ale ja nie chce zeby tam byl szlak,podobnie mysli duzo osób,wiec uszanujcie moje ,nasze zdanie.Zaloze sie,ze nieznacie jeszcze duzo miejsc w bieszczadach,które sa udostepnione i dlugo jeszcze nie poznacie.Kusi to co tajemnicze? I niech tak zostanie.Pozdrawiam

  8. #38
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez friber
    Ja calkowicie podzielam zdanie Lucyny (wcale nie narozrabialas ) mamy udostepniona czesc parku która procentowo stanowi wiekszosc tez z cala pewnoscia stwierdzam ze ten szlak nie jest az tak atrakcyjny,chyba ze atrakcje stanowi jego wczesniesza niedostepnosc i o to tu wlasnie chodzi.Problem polega na tym ze Park Narodowy to nie jest park miejski tutaj przyroda jest najwazniejsza i akurat ty jako przyslowiowy turysta jestes napewno mniej wazny niz nasze narodowe skarby które tam sa,i skoro jest Narodowy to myslisz ,ze jest nasz ,czyli tez mój ,twój itd..,i masz racje ,ale ja nie chce zeby tam byl szlak,podobnie mysli duzo osób,wiec uszanujcie moje ,nasze zdanie.Zaloze sie,ze nieznacie jeszcze duzo miejsc w bieszczadach,które sa udostepnione i dlugo jeszcze nie poznacie.Kusi to co tajemnicze? I niech tak zostanie.Pozdrawiam
    Ponieważ nie cytujesz wypowiedzi a wiele słów wskazuje na to, że to ja jestem adresatem twojej więc pozwolisz, że skomentuję to co napisałeś.
    Gdybyś dobrze przeczytał to co pisałem, zapewne twoja wypowiedź ograniczyłaby się do jednego, może dwóch zdań.
    Dziwnie jakoś się składa, że większość tych, którzy są przeciwni wydłużeniu tegoż szlaku (przypominam swoje stanowisko w tej sprawie z pierwszego postu!!!!) twierdzą, że jest mało atrakcyjny. A to ciekawe... Wniosek nasuwa się następujący:
    byli już tam, a więc zaspokoili swoją ciekawość a teraz zachowują się jako wielcy obrońcy przyrody i broń Boże, aby ktoś inny mógł tam być ( a jak piszecie, istnieje również taka możliwość: wystarczy przesłać podanie, załatwić, poprosić itd. dyrekcję BPN, aby otrzymać takowe zezwolenie na przejście). Skoro ktoś, a Ty również, twierdzi, że nie ma tam atrakcji, to wytłumacz mi skąd znalazły się tam "nasze skarby narodowe".
    O różnicy między parkiem narodowym a miejskim... tego nie warto komentować.
    Nie kuś losu i nie zakładaj się , bo w tym przypadku przegrałbyś z kretesem :D a jeżeli nie kuszą cię tajemnice... szanuję to i niech tak zostanie. Mnie kuszą...i niech też tak zostanie, pozwolisz?

    PS.
    Jeszcze uwaga natury ogólnej. Starajmy się, moi drodzy (i nie chcę nikogo pouczać a raczej to moja prośba), w tematach kontrowersyjnych zachować zasadę, aby adwersarze wzajemnie nie musieli udowadniać sobie, że "nie są wielbłądami". Zapewniam, że jest to bardzo męczące! Nie mówiąc o tym, że wypacza główny wątek...

  9. #39
    Bieszczadnik Awatar MF
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Tychy
    Postów
    174

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez friber
    wiec uszanujcie moje ,nasze zdanie
    Bardzo istotna uwaga. Szanować powinno się jednak również zdanie tych, którzy chcieliby przedłużenia szlaku.

    Cytat Zamieszczone przez friber
    Kusi to co tajemnicze? I niech tak zostanie.
    Obawiam się, że dla wielu nie zostanie. I tak tam pójdą (wiadomo, że chodzą), tyle, że "na lewo". I zaryzykuję pogląd, że tak naprawdę nic strasznego się nie stanie, bo będzie ich bardzo niewielu. Tylko po co mają łamać prawo? Nie lepiej im na to pozwolić i jednocześnie mieć nad tym kontrolę? Mnie też kusi i zapewne kiedyś się tam wybiorę, ale legalnie, mam nadzieję kiedyś wybłagać zezwolenie z BdPN.
    Jak w każdej sytuacji, gdzie ścierają się sprzeczne poglądy, możliwy jest KOMPROMIS. Tyle, że jego osiągnięcie wymaga rzeczowej dyskusji i wymiany zdań obu stron, a nie upierania się przy swoim na zasadzie "nie, bo nie".

  10. #40
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Jak zwykle z Piotrem się zgadzam. Podobnie z Malo i moim Nieznanym Kolegą przewodnikiem znad osławy. Proszę tylko o jedno adwersarzy aby podali powody dlaczego szlak ma byc wydłużony. Prosze tylko o jednio aby nie brac pod uwagę tego, że ma byc wydłużony tylko dlatego, ze go tam nie ma.
    Jeżeli chodzi o nas przewodników to mamy o wiele większe mozliwości niz turysci. To wynika z naszyc uprawnień.
    Czy naprawde sądzicie, że nie ma miejsc w Bieszczadach do których nie chciałaby wejść? Sa. Moim mareniem było zobaczenie torfowiska wysokiego, połazenia po nim. U nas jest to niemozliwe rezerwaty. Pojechałam na Ukrainę, podeszłam do torfowiska i zatrzymałam się. Zdałam sobie sprawę, że jest ono cenne bez wzgledu na to, czy jest chronione czy nie. tu chodzi o szacunek dla przyrody i jej ochronę. Nasze marzenia i plany muszą być na drugim miejscu.
    Jeżeli zas chodzi o pana Bercyna. On swoim zyciem udowodnił, że jest entuzjasta przyrody. Chyle przed nim i jego odwaga cywilną czoło. zainponował mi walcząc o swoje przekonania i o swięte prawo własności.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Opołonek - skrajne punkty Polski rowerem
    Przez madhouze w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-07-2012, 19:20
  2. Udostępnienie odcinka granicz. p.Bukowska -Kińczyk-Opołonek
    Przez zbyszekj w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 110
    Ostatni post / autor: 13-07-2011, 20:37
  3. Opołonek
    Przez 3 x w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 25-06-2007, 12:23
  4. Opołonek - jak otrzymać zgodę?
    Przez WojtekR w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 07-03-2005, 21:11
  5. Opołonek ???
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-07-2001, 23:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •