Strona 7 z 22 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 17 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 211

Wątek: A jednak nowy szlak... [Kińczyk Bukowski i Opołonek]

  1. #61
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie

    Powyższy obelisk postawiono prawdopodobnie po powstaniu niepodległej Ukrainy (tablica z tego okresu) lub na 40-lecie ukraińskiej SRR. Więc stoi tam najwyżej kilkanaście lat.
    C.K. geodeci za źródło Sanu uznawali źródła potoku Niedźwiedziego, jednak na pocz. XX w ostatecznie uznano iż San wypływa pod przełęczą Użocką
    Właściwie każda literatura (Bieszczady Krygowskiego, Bieszczdy Kłosa, Bieszczady Rewaszu, Słownik Geograficzny PWN itd) oraz większość map (reprinty WIG-u, mapy PPWK z czasów PRL, mapy Demart, mapy Compassu itd) wskazuje na źródło Sanu ok. 300 m na pd-zach od obelisku witik riki San.
    Zauważcie, iż wysokość 950 m npm z obelisku to tylko 10 m poniżej szczytu Piniaszkowego, więc to zupełnie nie ta wysokość.
    Ukraiński obelisk faktycznie stoi na początku pierwszego lewego dopływu Sanu.
    Ciekawe co zrobi Park po wytyczeniu ścieżki.
    Czy kilkunastoletni obelisk nie stanie się w świadomości turystów "faktycznym źródłem Sanu" ??
    pozdrówka :-)

  2. #62
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wtak
    Zauważcie, iż wysokość 950 m npm z obelisku to tylko 10 m poniżej szczytu Piniaszkowego, więc to zupełnie nie ta wysokość.
    To akurat nie ma nic do rzeczy. Przy obelisku jest 843 (+/-) m n.p.m czyli nie 10m poniżej Piniaszkowego (960), jeśli tam byłeś to wiesz że to byłby absurd bo na Piniszkowy to jeszcze trzeba nieźle podejść. Jeśli to nie mi się cos pomerdało, to małe zadanie domowe: dlaczego na obelisku jest w takim razie 950m n.p.m? :)
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #63
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    To akurat nie ma nic do rzeczy. Przy obelisku jest 843 (+/-) m n.p.m czyli nie 10m poniżej Piniaszkowego (960), jeśli tam byłeś to wiesz że to byłby absurd...
    No właśnie w tym rzecz, że wysokość 950 m npm jest wzięta "z sufitu"
    W ogóle to ten obelisk: nie stoi na deklarowanej wysokości i nie stoi przy głównym źródle Sanu.
    I teraz gdy zaczniemy odwiedzać nowy odcinek ścieżki BdPN to to miejsce upowszechni się jako źródło Sanu... .
    pozdrówka :-)

  4. #64
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wtak
    No właśnie w tym rzecz, że wysokość 950 m npm jest wzięta "z sufitu"
    Wszystko wskazuje na to, że nie jest wzięta z sufitu i obelisk stoi na deklarowanej wysokości :), przynamniej tak mi się wydaje,ale pewny jeszcze nie jestem.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  5. #65
    Bieszczadnik Awatar malo
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    okolice 3-city:506908042
    Postów
    509

    Domyślnie

    Patrząc na dane geograficzne wyryte na obelisku oraz mapę (jeśli dobrze czytam współrz. z map Compass i ExpressMap) - wynikałoby że obelisk nie stoi we właściwym miejscu. Wyryte na nim współrzędne bardziej odpowiadają źródłom tego drugiego potoku położonego całkiem po stronie ukraińskiej (Ruthenus juz inaczej to narysował). (Czyli ktoś -mniej-więcej- dobrze wypisał współrzędne, ale postawił nie przy tym źródle co trzeba.)
    Ale i w tamtym wypadku z mapy wynika że to nadmiarowa wysokość. (I raczej nie mają tu nic do rzeczy odmienne odniesienie wysokości na Ukrainie które czasem różnia się od polskich o 3m wysokości.)

  6. #66
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez malo
    Ale i w tamtym wypadku z mapy wynika że to nadmiarowa wysokość. (I raczej nie mają tu nic do rzeczy odmienne odniesienie wysokości na Ukrainie które czasem różnia się od polskich o 3m wysokości.)
    Tak, moja teoria legła w gruzach. Ukraina ma swoje morze, zatem poziom 0 na Ukrainie = Morze Czarne. Zakładałem że byc może oni w takim razie inaczej mierzą - okazuje się że nie.
    Czyli jest 843 (+/-) m.npm a 950m n.p.m to albo pomyłka przez niedbalstwo, albo niedonieśli tam gdzie chcieli (za mało przepitki czy coś).
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  7. #67
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Wszystko wskazuje na to, że nie jest wzięta z sufitu i obelisk stoi na deklarowanej wysokości
    No ale sam powyżej napisałeś że stoi na 843 +/- ...
    pozdrówka :-)

  8. #68
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wtak
    No ale sam powyżej napisałeś że stoi na 843 +/- ...
    Bo tak jest. Reszte skorygowałem w poprzednim poście.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  9. #69
    Bieszczadnik Awatar malo
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    okolice 3-city:506908042
    Postów
    509

    Domyślnie

    Przy dyskusji o danych na mapach zastanawia mnie jeszcze jedna nieścisłość:
    Compass na e-mapie (która na portalu twojebieszczdy.pl) podał dane źródła: 843mnpm, 49o00`10``N 22o52`30``E.
    Jednak nawet papierowej mapie tej samej firmy Compassu (mam wyd. VI) wiadać z siatki GPS że to nie dane dla tego żródła, a raczej dla tego po ukraińskiej stronie (choć też nie najprecyzyjniej.)
    Czyżby tylko zerżnęli współrzędne z obelisku? Ale już zweryfiikowali wysokość inaczej niż podaje obelisk. Ja już sam się gubię w informacjach podawanych na mapach.
    A tak poza tym - mapa PPWK (wyd. r.1983, nie posiadam ich nowszego Coprnicusa) podaje jedynie źródło po ukraińskiej stronie, granicznego źródła w ogóle na niej nie ma.
    -----------------------
    pozdrawiam
    malo
    pozdrawiam
    malo :wink:

  10. #70
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Śląsk
    Postów
    162

    Domyślnie

    Z moich obserwacji wynika że obelisk jest umieszczony prawidłowo/nie mówię o opisie na nim/ spenetrowałem ten teren po obu stronach granicy. Od strony ukraińskiej ciek wodny zaczyna się pod przełęczą, natomiast źródło obok którego jest kamienny postument leży wyżej na zboczu Pieniaszkowego, idąc granicą w kierunku Pieniaszkowego po lewej stronie nie ma żadnych cieków powyżej tego oznaczonego. Po stronie ukraińskiej jest możliwość zerknięcia za pomnikiem który oznacza cmentarz z I wojny swiatowej. Patrzac w stronę granicy widać poczatek cieku ale ponizej przełęczy w stronę Sianek. Nigdy nie dowierzałem zbytnio mapom. To co napisałem to obserwacja naoczna. Zagadką jest opis, ale jak ktoś będzie miał GPS i znajdzie się w tamtym miejscu to może sprawdzi czy jest zgodny czy nie a także zmierzy dokładnie wysokość źródła które znajduje się poniżej polskiego słupka a nie na środku granicy jak postument i krzyż.
    pozdrowieniazbyszekj

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Opołonek - skrajne punkty Polski rowerem
    Przez madhouze w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-07-2012, 19:20
  2. Udostępnienie odcinka granicz. p.Bukowska -Kińczyk-Opołonek
    Przez zbyszekj w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 110
    Ostatni post / autor: 13-07-2011, 20:37
  3. Opołonek
    Przez 3 x w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 25-06-2007, 12:23
  4. Opołonek - jak otrzymać zgodę?
    Przez WojtekR w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 07-03-2005, 21:11
  5. Opołonek ???
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-07-2001, 23:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •