Strona 1 z 6 1 2 3 4 5 6 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 52

Wątek: Ah ten Potocki

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie Ah ten Potocki

    byłem jakiś czas temu w Bieszczadach. Zabrałem się stopem z jakimś myśliwym, no i od słowa do słowa, na Potockiego zeszła rozmowa.... Szanowny Pan kierowca miał delikatnie mówiąc negatywne zdanie o twórczości tegoż autora. W miejscu noclegu, też przysłuchiwałem się rozmowie o poczynaniach pana Potockiego. hmmm Kolejne negatywne opinie.Dowiedziałem się wtedy że Dusiołki to tak na prawdę przerobione Topilaki (a raczej legendy o nich). W drodze powrotnej do domu, zagadnąłem tatę... Okazało się, że nie wszyscy całkowicie negatywnie podchodzą do kolejnych publikacji Potockiego.

    W Sylwestra dowiedziałem się że w Baligrodzie przytoczone Topilaki są nadal traktowane całkiem serio. Pomyślałem sobie, ze jeśli w Baligrodzie można usłyszeć odpowieści o Topilakach, a ktoś zmieni nazwę na np Dusiołki, do tego pominie fakt że jest to przekształcenie korzenia roślin, i będzie sprzedawać zwykłe drobne rzeźby jako Dusiołki, tonie można tego nazwać promowaniem Bieszczadów, a już tym bardziej kultury tego regionu.

    W tomiku "Księga legend i opowieści Bieszczadzkich" czarno na białym stoi że legenda o Dusiołkach jest stworzona w 1989 roku! Jeśłi przyjąć "wymysł" autora za fakt to tym bardziej dziwne wydaje mi się piewsze zdanie tej samej książki, w którym autor ubolwea że historię Bieszczadów poznajemy przez "Łuny w Bieszczadach". W tym wypadku według mnie przytoczony zbiór legend jest jeszcze mniej wiarygodny niż Łuny...

    Większość z nas się spotkała z tymi publikacjami. Chciałbym się zapytać was drodzy forumowicze. co o tym sądzicie? A może sami podzielicie się legendami ciekawymi?
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  2. #2
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Barnaba
    w Baligrodzie przytoczone Topilaki są nadal traktowane całkiem serio.
    Zgadza sie Nawet jeden z Topilaków ma przykazane pilnować chatki...Całkiem serio :)
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie

    Taaaa słyszałem o tym, za klamke robi :) A tak swoja drogą to ten topilak to co to konkretnie jest? Jakaś narośl na korzeniu, przekształcenie korzenia czy co?
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    Panie Barnabo, w większośći słowników "ah" wygląda nieco inaczej Pozdrawiam

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Jaro
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    50°02'11''N 21°59'02,6''E
    Postów
    794

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kriss40
    Panie Barnabo, w większośći słowników "ah" wygląda nieco inaczej Pozdrawiam
    Juz nie masz sie Krzysiu do czego przyczepic, co za roznica czy bedzie ah czy ach. Nie to jest sensem tego tematu :)
    Pozdrawiam
    Jaro

    Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    Nie tylko nie jest sensem, to jest bezsensem, jak się wali ortografy i to w tytule :) O ile pamiętam to Ty też odsyłałeś kiedyś ludzi do słownika ortograficznego (i bardzo dobrze), więc nie kumam :) Ja się czepiam, a Ty nie bardzo wiesz, co chcesz :) Słonka

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie

    ach..... ten Potocki.....
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

  8. #8

    Domyślnie Odp: Ah ten Potocki

    Cześć!
    Czy ktoś orientuje się, gdzie można znaleźć większość książek Potockiego, które nie są dostępne w księgarniach wysyłkowych? Standardowo są to trzy pozycje: "Księga legend i powieści beskidzkich", "Legendy łemkowskiego Beskidu" oraz "Żydzi w Podkarpackiem". Na stronie Potockiego jest obszerny spis publikacji, więc przykro zaskakuje mnie ta znikoma dostępność czy raczej niedostępność, nawet np. na allegro...
    Aha, no trochę więcej znalazłam na stronie wydawnictwa Carpathia, ale tam nie ma np. "Listów o miłości" (wyd. Abres).
    Będę wdzięczna za informacje i wskazówki do poszukiwań :)
    Pozdrawiam,
    Paulina

  9. #9
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Ah ten Potocki

    Najtaniej można kupić w leskiej synagodze. Jest tam stoisko z pamiątkami, a wśród nich są prawie wszystkie publikacje Potockiego.

    Mości Barnabo jeżeli jesteś nadal zainteresowany bieszczadzkim folklorem to dam Ci do skserowania kilka ciekawych książek.

  10. #10
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Ah ten Potocki

    Toż w Bieszczadach jest jeszcze jakiś folklor?
    Marcin

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Skąd znam ten widoczek ?
    Przez Henek w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 1239
    Ostatni post / autor: 25-01-2024, 23:54
  2. Andrzej Potocki, Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego
    Przez Marcin w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-05-2010, 17:48
  3. Wyjazd w ten weekend
    Przez Derty w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-02-2007, 11:19
  4. ehhh ten nowy design......
    Przez Barnaba w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-07-2006, 17:34
  5. Kto pisal do Szaszki, ten...
    Przez sedona w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-10-2003, 12:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •