Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Wątek: Dawna granica z ZSRR- pytanie i prośba

  1. #1

    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Bochnia
    Postów
    7

    Domyślnie Dawna granica z ZSRR- pytanie i prośba

    Witam! Śledząc dyskusje na temat kolejki bieszczadzkiej , naszły mnie wspomnienia z przed wielu, wielu lat. Jadąc w Bieszczady w latach 80- tych ( początek), kilka razy korzystałem z połączenia kolejowego Przemyśl- Ustrzyki Dolne. Dzisiaj nikt by nie uwierzył w opowieści, jak wyglądała nasza ówczesna granica z ZSRR. W przybliżeniu: ogrodzenie z wysokiej siatki z drutem kolczastym, dalej pas trawy, następnie kolejne ogrodzenie z siatki i drutu kolczastego ( chyba pod napięciem), za nim szeroki pas zaoranej i zabronowanej ziemi ( granica właściwa! ) i powtórka z ogrodzeń po drugiej stronie. No i oczywiście ten wielki cyrk, związany z przejazdem pociągu; wszystkie drzwi na całej trasie obstawione żołnierzami, przeszukania dachu, podwozia, zakaz otwierania okien, zakaz robienia zdjęć itp. I w związku z tym pytanie i prośba- może ktoś ma fotki tamtej granicy, bo wiem, że nie wszyscy przestrzegali zakazu fotografowania. Wiem ze może byc z tym problem techniczny. No i oczywiście zachecam do podzielenia się wspomnieniami związanymi z przejazdem przez to " magiczne" miejsce. :o

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Ruda Śląska
    Postów
    261

    Domyślnie

    Zdjęć nie mam, ale klimaty pamiętam. Dziś namiastkę tego co było, można zobaczyć w okolicach Beniowej (idąc z Tarnawy w kierunku Sianek). Ale to tylko namiastka dawnej systiemy.
    J.P

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Śląsk
    Postów
    162

    Domyślnie

    Natomiast po stronie ukraińskiej w wielu miejscach jest nadal 800 metrowy pas gdzie jest wstep zakazany. Pozostałosci mozna też zobaczyć w okolicy Opołonka i Skały Dobosza. Po polskiej stronie leża potężne bele drutu kolczastego już usunietego. A co do przejazdu przez Krościenko to jeździłem tam dosyć często do Przemyśla i do Nowej Sarzyny po zywice epoxydowe do łódek bo przez pewien czas bawiłem się w bosmana na przystani w rejonie Olchowca wraz z kolegą. Zima nie zima na stopniach wagonów stali żołnierze w długich płaszczach do kostek i patrzyli czy ktoś nie otwiera okien i czegoś nie wyrzuca. Zdarzało się że ktos coś wyrzicił to zatrzymowano pociąg i sprawdzano kt i co wyrzucił. Patrząc na domy wzdłuz lini kolejowej to w wiekszosci wtedy kryte były strzechą a droga to zwykła gruntówka, jakich jeszcze wiele na Ukrainie.
    pozdrowieniazbyszekj

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zbyszekj
    na stopniach wagonów stali żołnierze w długich płaszczach do kostek i patrzyli czy ktoś nie otwiera okien i czegoś nie wyrzuca. Zdarzało się że ktos coś wyrzicił to zatrzymowano pociąg i sprawdzano kt i co wyrzucił.
    o tak ....potwierdzam-- mieli takie drągi (chyba z 1,5 m )z zaczepami o klamki i schody , stali przy otwartych drzwiach w czasie jazdy , po jednej i drugiej stronie pociągu , na początku ,w środku i na końcu składu --tak żeby nie stracić z oczu całego składu na zakrętach. Osobiście (10 lat przed Dziku) byłem świadkiem jak zatrzymali pociąg w szczerym polu bo ktoś wyrzucił kanapke dla dzieci które były przy torach --ale co tam, to nie ich wina tylko wina systemu
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2005
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    79

    Domyślnie

    Jechałem tym pociągiem mając 12-13 lat. Wstyd się przyznać ale uchyliłem lekko okno i wyrzuciłem papierek po cukierku zanim rodzice zdołali mnie powstrzymać. Na szczęscie eskorta chyba nie zauważyła bo pociągu nie zatrzymali... Aha, i potem jeszcze raz uchyliłem okno i krzyknąłem jakieś "zdrawstwuj" do machających nam, pracujących w polu ludzi.
    Seba

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Przemyśl
    Postów
    93

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joorg
    o tak ....potwierdzam-- mieli takie drągi (chyba z 1,5 m )z zaczepami o klamki i schody , stali przy otwartych drzwiach w czasie jazdy , po jednej i drugiej stronie pociągu , na początku ,w środku i na końcu składu --tak żeby nie stracić z oczu całego składu na zakrętach
    Sorry joorg, ale skąd ty wziąłeś takie wiadomości to naprawdę nie wiem. Zazwyczaj się zgadzam z Twoimi poglądami, ale teraz nie mogę. Jeździłam tym pociągiem nie raz, bo w końcu z Przemyśla wyjeżdzał, ale nie przypominam sobie ani tych drągów, ani innych rzeczy. Owszem 2 żołnierzy wsiadało na granicy i wysiadało na jej końcu, ale to wszystko. Zresztą bardzo lubiłam jeździć tym pociągiem, bo to był najlepszy dojazd. Ale owszem zdjęć raczej nikt nie robił (cyfrówek nie było ). Jeździłam tym pociągiem bardzo często i nigdy nie był zatrzymany, dlatego śmiem twierdzić, że część tych opowieści jest trochę przesadzona. Z góry uprzedzam, że nie mam zamiaru nikogo obrażać, po prostu tak zapamiętałam przejazdy przez ZSSR.

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez olka_olka
    ale nie przypominam sobie ani tych drągów, ani innych rzeczy
    Ola zauważ w jakim czasie ja jechałem (napisałem) a kiedy TY i doskonale pamietam ,bo był to okres w "dziejach" kolejnictwa kiedy bardzo dużo ludzi podróżowało PKP tak że nawet nie było gdzie usiąść, wiec stało sie korytarzach. Stałem 1 -2 metry od tego żołnierza a ,że stopnie w wagonach są wewnątrz to żeby stać na nich , drzwi musiały być otwarte. Bardzo byłem zdziwiony tym ciekawym wynalazkiem jak specjalnym uchwytem na tym drągu żołnierz zaczepił o poręcz na wagonie a drugą strone o jakiś uchwyt w drzwiach.Tak że stojąc na stopniach miał przed sobą otwarte drzwi ,patrzył przez okienko i nawet w oczy mu nie dmuchało --tak tak Ola --nie wiem kiedy otwarli tą trasę , ale to było chyba na samym początku .

    Cytat Zamieszczone przez zbyszekj
    Zima nie zima na stopniach wagonów stali żołnierze w długich płaszczach
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Przemyśl
    Postów
    93

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joorg
    Ola zauważ w jakim czasie ja jechałem (napisałem) a kiedy TY
    He he wiem, że ja mam dopiero 18, ale coś niecoś pamiętam

  9. #9
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie

    Jechałem tym pociągiem z Ustrzyk Dolnych do Przemyśla około roku 1970. Wagony były z takimi platformami na każdym końcu. Na każdej takiej platformie stał żołnierz i pilnował, czy się coś nie dzieje. Nie pamiętam, czy okna musiały byc zamknięte, czy nie ale pamiętam, że był surowy zakaz wyrzucania czegokolwiek z pociągu. I jeszcze jedno. Po tamtej stronie tory kolejowe mają większy rozstaw / o ile to na PW :D / Nasze wagony były według polskich standardów. W związku z tym pomiedzy "ruskie" tory była dodana jedna polska szyna.

    Pozdrawiam
    bertrand236

  10. #10

    Domyślnie

    pusty. można go skasować :)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Dawna cerkiew w Górzance
    Przez lucyna w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 73
    Ostatni post / autor: 30-12-2015, 08:24
  2. Zdjęcie kolei przez ZSRR
    Przez berdo w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-11-2012, 18:47
  3. Zielona Granica
    Przez Jabol w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-09-2007, 22:18
  4. Granica
    Przez Punker_lady w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-05-2006, 16:34
  5. Sianki a granica???
    Przez jackers w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-01-2005, 15:15

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •