Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Kilka zdjec - wrzesien 2005 - najciekawsze przygody ...

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar natasha
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Bronowice (wieś w centrum Krakowa :P)
    Postów
    198

    Domyślnie

    Doczu,skoro szukaliście lochów i skarbów to wcale sie nie dziwię,że na kirkut nie trafiliście.W jego okolicy nie uświadczysz ani jednego ani drugiego Choć kto tam wie,co Żydzi zakopywali w ziemi..
    Otóż XVIII-wieczny jeszcze kirkut mieści się na północny wschód od zamku na stoku wzgórza.Idziesz wąską uliczką wzdłuż dawnych murów przez teren zamku dolnego. Mijasz resztki dawnej baszty i bramy wjazdowej, po czym schodzisz do ul. Podzamcze. Ona zaprowadzi Cię na kirkut.Kiedy byłam tam pierwszy raz,średnio poinformowana pani na zamku powiedziała,że najlepiej pytac się o cmentarz autochtonów,bo ona sama nie potrafi podac mi instrukcji obsługi Nie wzięła jednak pod uwagę,że i autochtoni moga mieć o tym blade pojęcie..trafiłam chyba tylko dzięki intuicji.Na pierwszy rzut oka nie widać,że te walające się pod tonami liści i chaszczów potrzaskane kamienie to macewy.Nie ma tez żadnej informacji ani ogrodzenia.Nie było znaczy się,bo ponoć ostatnimi czasy wzięto się za dokumentację cmentarza.Bynajmniej nie dla potrzeb turystów,których do Będzina sprowadza przede wszystkim chęć obejrzenia zamku bądź turniejów rycerskich.Gdyby rozpuścić plotę,że jakiś tam Mosze zakopał na kirkucie skarb,to może i cmentarz stałby się obiektem pielgrzymek turystów i innych poszukiwaczy skarbów (vide młody Doczu ).Póki co jest to ciągle jeszcze dobry punkt zaopatrzenia surowcowego
    Pozdrawiam-Gosia.

  2. #12
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    No cóż - przejdę się tam przy okazji pobytu na zamku.
    A skoro o kirkutach mowa, to myślę, że odwiedziłaś ten na pograniczu Bedzina i Czeladzi za centrum handlowym ?
    http://www.doczu.pl

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar natasha
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Bronowice (wieś w centrum Krakowa :P)
    Postów
    198

    Domyślnie

    Źle myślisz więc.Na ten cmentarz nie dotarłam-choć słyszałam,że jego remont zasponsorowali Żydzi z Hameryki,więc pewnie jest w całkiem dobrej kondycji i można by było wiele z macew odczytac..mam jednak takie dziwne zamiłowanie do odkrywania rzeczy nieodkrytych i trudnych do odkrycia.Ot-taki syndrom schodków pod górę .Za centrum handlowe nietrudno dojść (poza tym to chyba jakoś blisko ulicy),gorzej rzecz sie ma z takim chociażby kirkutem w Sławkowie-tam to dopiero ciężko trafić!
    Pozdrawiam :)

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Ruda Śląska
    Postów
    263

    Domyślnie

    Szczerze mówiąć kirkut w Będzinie bardziej mi spasował niż ten w Sławkowie. Ostatnio wzięli się też za renowację kirkutu w Wielowsi (koło Pyskowic) - ale nie Żydzi, a nauczyciel historii z uczniami z tamtejszej szkoły. Może w Będzinie i Sławkowie wpadnie na to ktoś

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar natasha
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Bronowice (wieś w centrum Krakowa :P)
    Postów
    198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gar
    kirkut w Będzinie bardziej mi spasował niż ten w Sławkowie
    No ba! Jednak z punktu widzenia judaisty Sławków jest o tyle lepszy,że symbole i inskrypcje na macewach są czytelne i nie trzeba przedzierac sie do nich jak przez las równikowy Ani szukać fragmentów płyt nagrobnych w pobliskich ogrodzeniach lub podejściach do stajni
    Słyszałam o tych akcjach nauczycieli historii.Niech im Jahwe wynagrodzi w dzieciach za takie spontany!Biskupom i księżom,którzy dbają o żydowskie mienie tego zyczyć nie będę,ale niech im sie tez od życia coś przyjemnego dostanie!
    Pozdrawiam-Gosia.

  6. #16
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Ruda Śląska
    Postów
    263

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez natasha
    nie trzeba przedzierac sie do nich jak przez las równikowy
    Ja jakoś tak lubię się przedzierać, bo nie wiedzieć dlaczego kojarzy mi się to z Bieszczadami i Beskidem Niskim
    Pozdro
    J.P

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar natasha
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Bronowice (wieś w centrum Krakowa :P)
    Postów
    198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gar
    Ja jakoś tak lubię się przedzierać
    Zapamiętam na wypadek,gdybym kiedyś potrzebowała kompana na wyprawę do buszu a niekoniecznie miała ochotę na samodzielne szarżowanie z rambonożem
    Pozdrawiam-Gosia.

  8. #18
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Ruda Śląska
    Postów
    263

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez natasha
    Zapamiętam na wypadek,gdybym kiedyś potrzebowała kompana na wyprawę do buszu
    Polecam się na przyszłość
    J.P

  9. #19
    toudik
    Guest

    Domyślnie kolej

    Udalo mi sie opisac jeszcze jedna przygode jaka mielismy w bieszczadach :) moze juz nie tak dramatyczna ... ale i tak bylo ciekawie :) znajdziecie ja na mojej stronce w sprawozdaniach :)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Długiego przygody w Bieszczadzie
    Przez bertrand236 w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 23-06-2006, 14:03
  2. Przygody Młodych Twórców w Bieszczadach :))
    Przez dsliwinski w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-10-2005, 18:43
  3. Kto chetny przez BN granicznym w Biesy/ wrzesien
    Przez Astra:) w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 25-08-2005, 20:04
  4. Bieszczadzkie przygody TWA cz.V
    Przez Szaszka w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-07-2003, 21:39
  5. Bieszczadzkie przygody TWA, cz.I
    Przez Szaszka w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12-07-2003, 17:38

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •