Strona 11 z 12 PierwszyPierwszy ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 120

Wątek: PAN Parks

  1. #101
    Bieszczadnik
    Na forum od
    06.2006
    Rodem z
    Wielkopolska
    Postów
    23

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Witam!

    Oj, coś nam dyskusja zboczyła nieco z pierwotnego temtu. Ale to chyba nic nie szkodzi. Postaram sie odnieść do wypowiedzi moich przedmówców.

    Zgadzam się oczywiście z malo, że moje podejście do tematu może być zbyt akademickie. To nieuniknione, ponieważ jeszcze (poza drobnymi wyjątkami) nie pracowałem w zawodzie. Natomiast sytuacje na turystycznych szlakach znam od strony turysty, który z nich korzysta.

    Jasne jest dla mnie, że czasy, kiedy wszystko można było rozwiązać decyzją odpowiednich gremiów skończyły się bezpowrotnie (aczkolwiek dostrzegam pewne niebezpieczne symptomy powrotu "na górze"....). Samo stworzenie koncepcji stref turystycznych sprawy nie rozwiąże. Ale z drugiej strony nie można pozostawiać spraw swojemu biegowi, licząc, że "jakoś to będzie". Po to są władze lokalne, instutucje ochrony środowiska, po to buduje się platformy porozumienia między zainteresowanymi podmiotami, żeby stworzyć jakąś koncepcję rozwoju turystyki, która będzie przynajmniej starała się ochronić najcenniejsze przyrodniczo zakątki.

    Jak to powinno wyglądać w praktyce (wg mnie)?

    1. Zakazy i ograniczenia.
    Tego się w dłuższej perspektywie nie uniknie. Kto wie, może na najbardziej rozdeptanych szlakach trzeba będzie wprowadzić limity wejść? Może część dróg trzeba będzie zamknąć dla ruchu kołowego? Najważniejszą sprawą jest, aby nie tyle wprowadzać nowe zakazy, co skutecznie egzekwować już istniejące.

    2. Planowanie przestrzenne.
    To pewien atut w rękach gmin. Można przecież tak planować rozwój, aby nad Soliną znalazła się infrastruktura przeznaczona dla turystycznej masówki, natomiast na południe od jeziora - wyłącznie obiekty spełniające określone standardy (chociażby związany z ilością miejsc noclegowych). Pewne instrumenty prawne przynosi włączenie Bieszczadów do sieci obszarów NATURA2000.

    3. Edukacja.
    Bardzo ważne zagadnienie. Oczywiście zgadzam się z malo, że nie można nikomu zakazać wchodzenia na Tarnicę tylko dlatego, że jest typowym ABS-em (Absolutny Brak Szyi) :) Chodzi o to, żeby dzięki edukacji nieodpowiedzialnych turystów było jak najmniej. Tutaj rysuje się zadanie dla wszelakich ośrodków edukacji ekologicznej. Szkoły też mogłyby bardzo pomóc, ale w sytuacji obecnego permanentnego zamieszania (vide ostatnia decyzja ministra edukacji...) za bardzo bym na nie nie liczył.

    Zadam krótkie pytanie: Kto zaproponować?
    Ano wg mnie wpierw gmina określa, co chce mieć w danym miejscu, a potem szuka inwestora, który dany rodzaj działalności zaproponuje. Wiem, wiem, skrajnie idealistyczne podejście...

    Pozdrawiam serdecznie, wyjeżdżając "jak najdalej od Bieszczadów" (wyspa Wolin:)!

    PS. Browar, wybacz, już kiedyś czytałem dokumenty dotyczące PAN Parks, ale pamiętam tylko ogólne zarysy. Jak znajdę chwilkę, to na pewno się z nimi wnikliwie zapoznam.

  2. #102
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Mogę się podpisać pod słowami Malo.
    Nastęna rzecz dlaczego ciągle podkreślacie brak strefowania na terenie BdPN i jego otuliny. Ależ onjest i funkcjonuje. wystarczy wziąść do ręki przewodnik po BdPN pana Tomasza Winnickiego aby o tym się przekonać. Kiedys Piotrowi wysłałam plan zagospodarowanie BdPN tam to jest w sposób szczegółowy przedstawione. Pięknie i klarownie jest ta sprawa przedstawiona na wystawie w muzeum w Ustrzykach. Wygląda na to, że student turystyki wpadł na pomysł powstania sterf na terenie Bieszczadów. To absurd.Koledze polecam operat ochrony BdPN. kiedys na ten temat pisałam pracę licencjacką a potem go rozbudowałam w pracy mgr. własnie opirałam sie na operacie w duzej mierze.
    To nie osobisty przytyk ale uwaga która mi się nasunęła. Pozdrawiam wszystkich lucyna

  3. #103
    swenta
    Guest

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Cytat Zamieszczone przez basior
    3. Edukacja.
    Bardzo ważne zagadnienie. Oczywiście zgadzam się z malo, że nie można nikomu zakazać wchodzenia na Tarnicę tylko dlatego, że jest typowym ABS-em (Absolutny Brak Szyi) :) Chodzi o to, żeby dzięki edukacji nieodpowiedzialnych turystów było jak najmniej. Tutaj rysuje się zadanie dla wszelakich ośrodków edukacji ekologicznej. Szkoły też mogłyby bardzo pomóc, ale w sytuacji obecnego permanentnego zamieszania (vide ostatnia decyzja ministra edukacji...) za bardzo bym na nie nie liczył.
    sadzisz ze ABS tez lubia chodzic po gorach:)??? szkoły:) sese niedługo wg gabinetu Romana G. nauczyciele równiez będą karani jak ich uczniowie nie zdadza matury:) nasze szkolnictwo jest juz zgubione teraz zabrali sie za Biesy:)

    a tak apropo... plany, prawa, zakazy, autorytety i inne wielkie slowa... a liczy sie tak na serio tylko kasa i ona zadecyduje co wg mnie jest zalosne i zniszczylo juz wiele miejsc /biesy rowniez powoli.../ sama jezdze stosunkowo od niedawna (od jakis 3-4 lat) ale wiem ze kiedys wszystko wygladalo diametralnie inaczej i tej machiny juz nic nie zatrzyma:/ mozemy tu sobie dywagowac... wiem ze to troszku bierne podejście... ale czy ktos na serio jeszcze wierzy ze to sie uda zatrzymac....?

  4. #104
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Witam

    Coby tak wrócić do meritum i dać do myślenia w wolnych chwilach na połoninach lub w "pubach" -

    NIK: parki narodowe dobrze chronią przyrodę

    Najwyższa Izba Kontroli (NIK) pozytywnie oceniła działania parków narodowych, służące ochronie zasobów przyrody. Stwierdziła jednak, że władze parków napotykają na wiele przeszkód prawnych i organizacyjnych.

    "Kontrola w parkach była dość nietypowa, ponieważ jej celem było określenie, w jakim stopniu i przy jakich kosztach parki narodowe zajmują się ochroną zasobów naturalnych, a nie tak jak zwykle, wykazanie nieprawidłowości" - mówi dyrektor delegatury NIK w Krakowie Jan Dziadoń. Izba stwierdziła, że środki finansowe, które miały do dyspozycji władze parków, na ogół były wykorzystywane w sposób oszczędny i wydajny; niemniej stwierdzono też przypadki nieprawidłowego gospodarowania.
    Większość pieniędzy pochodziła z budżetu państwa. W okresie objętym kontrolą, wysokość środków wahała się od 59,86 mln zł w 2001 r. do 52,82 mln zł w 2005 r. Dysponentem tych pieniędzy był minister środowiska, który - jak podkreśla NIK - nie określił algorytmu ich podziału dla poszczególnych parków narodowych, a przydzielana kwota zależała od uznania resortu środowiska oraz potrzeb zgłaszanych przez dane jednostki.
    Według NIK, wysokość tych środków była jednak niewystarczająca dla zapewnienia bieżącego funkcjonowania. "Środki wystarczały jedynie na utrzymanie administracji" - zaznacza Dziadoń.
    Izba stwierdziła też, że parki narodowe wykorzystały znikomą część środków unijnych i funduszy przedakcesyjnych. W 2003 roku wykorzystano 260 tys. zł, a w 2004 roku 362 tys. zł - to stanowi 0,3 proc. przychodów wszystkich 23 parków.
    Jak ocenia NIK, podstawową barierą w wykorzystaniu tych funduszy była zbyt wysoka dla polskich parków wartość projektów przyjmowanych do wsparcia finansowego, brak możliwości organizowania się w grupy parków dla realizacji wspólnych projektów oraz brak zabezpieczenia finansowego w postaci wkładu własnego.
    PAP - Nauka w Polsce
    reo

    Cytata pochodzi ze strony internetowej - więc jak co to nie ja.

    p.s.
    nu, a gdzie się zgubił "nasz" PAN coś tam.
    i ile sprzeczności w tym krótkim raporciku?

    Nagrody nie budiet

  5. #105
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Na dzisiejszej tj. 4.08.2006 r. konferencji prasowej premier J. Kaczyński wymienił m.in. ministerstwo środowiska jako jedno z dwóch najgorzej sobie radzących.Wspomniał też że do końca i kwartału 2007 r. minister Szyszko ma zweryfikowac obszary objęte programem "Natura 2000". Należy się więc liczyć iz uaktywnią sie "rolnicy warszawscy" z terenu Bieszczadów i Beskidu Niskiego w narzekaniu na ograniczenia w inwestowaniu wynikające z rygorów ochronnych, naciskajacych na wykreslenie okreslonych obszarów z "Natury 2000". Niestety tak będzie tak długo , jak długo rządzący nie wymyślą sposobu premiowania samorządów lokalnych za obejmowanie ochrona wartych tego obszarów.
    Pozdrawiam
    naive

  6. #106
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Okazuje się że premier Kaczyński jakby nie bardzo wiedział o czym mówi. Bo problemem Polski jest to iz ochroną w Ramach "Natury 2000" nie jest objete nie za dużo obszarów, ale za mało. Stąd kłopoty z finansowaniem inwestycji ze środków UE, która to sprawdza i jeśli np. autostrada ma przebiegac przez tereny które powinny być objęte ochroną a nie są, wsztrzymuje finansowanie.
    Poniżej tekst m.in. o tym z "Rzeczpopolitej":
    W Polsce jest za mało obszarów chronionych programem Natura 2000 - stwierdził Mikołaj Dowgielewicz, rzecznik Komisji Europejskiej. Celem programu jest ochrona szczególnie cennych gatunków roślin i zwierząt na podstawie tzw. dyrektywy siedliskowej i ptasiej. Zgodnie z nim w Polsce powinny być wyznaczone strefy, w których inwestycje podlegają szczególnie restrykcyjnym przepisom. Polski rząd chce ograniczyć ich zasięg do jedynie około 9 proc. powierzchni kraju. W lipcu do Brukseli trafiła polska odpowiedź na upomnienie KE w tej sprawie. Nasz rząd zaproponował ponowny przegląd chronionych obszarów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Komisja jest niezadowolona z polskiego stanowiska i przygotowuje dokument, w którym padnie groźba konkretnych kar finansowych za niewykonanie zaleceń. O sporze wokół zasięgu programu Natura 2000 "Rz" informowała w lipcu. Zdaniem ekologów strefy podlegające dyrektywie ptasiej powinny objąć ok. 15 proc. powierzchni Polski (rząd obstaje przy 7,8 proc.).
    Pozdrawiam
    naive

  7. #107
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Witam. Przeczytałam wszystkie posty od nowa. Wyjątkowo ciekawa dyskusja dająca dużo do myślenia. Czytam i czytam i oczom nie wierzę. Czy ja to napisałam? Przepraszam za złośliwości i emocjonalność wypowiedzi. Oczywiscie zdania nie zmieniłam ale trochę mi wstyd za moje zachowanie i wyraźnie okazywany brak szacunku dla adwersarzy.
    Acha ważne. Idea budowy wioski upadła. Nie powstanie o ile wiem więc nie ma już obaw o los przyrody w tych okolicach.

  8. #108
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    To dobra wieść(o wiosce).Ciekawe czy łączyć ją z nominacją pana Winnickiego?
    Pozdrav

  9. #109
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Nie od dawna o tym wiem. Piszę prace o hipotetycznym bieszczadzkim klastrze i żeby nie zwariować z nudów czytam stare wątki.

  10. #110
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2006
    Postów
    46

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Witam wszystkich idea budowy wioski upadła, świetnie zupełnie nie jest potrzebna. Długo by tutaj pisać na pewne tematy. Droga Lucyno mieszkam w Ustrzykach Górnych i w końcu nie wytrzymałem ,jesteś przewodnikiem który zjadł wszyskie rozumy świata bardzo żałuję, że nie zostałaś dyrektorem parku i wszystkim nie rozdajesz certyfikatów zapewne większość by ich nie otrzymała,z rąk tak wszechwiedzącej osoby.Jeżeli pomieszkasz sobie w bieszczadach trzydzieści lat lub jeszcze dłużej to gwarantuję że na pewne tematy będziesz miała odmienne zdanie.Pozdrawiam z pięknych Ustrzyk Górnych.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •