Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 120

Wątek: PAN Parks

  1. #11
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Bez powodu ktoś źle wypowiada się o moim koledze, którego szanuję i w pewien sposób podziwiam
    Lucyno - ja zupełnie abstrahuję od nazwisk. Ja tylko czytam ten Magazyn i zadaję pytania. Mam wątpliwości. W kółko powtarza się termin 'certyfikat'. Kto go nadaje? Czy ludzie związani kapitałowo z owymi firmami zagranicznymi? Stwierdzenie, że firmy certyfikowane przez PAN Parks oferują wysoki standard turystyczny, toż to zwyczajna reklama!! I w zasadzie dlaczego włączają się w to władze PN-u?

    "...Celem Fundacji PAN Parks jest dążenie
    do porozumienia i zachowania równowa-
    gi między ochroną przyrody,a interesami
    sektora turystycznego.Stanie się to możliwe
    wtedy,gdy zrównoważona turystyka będzie
    przynosić mieszkańcom obszarów chronio-
    nych wymierne korzyści ekonomiczne..."

    Od tego porozumienia są chyba jakieś władze, ciała społeczne i mechanizmy prawne w kraju? Czemu ma te sprawy rozstrzygać PAN Parks? Poza tym turystyka np pod Tatrami przynosi wymierne korzyści góralom, ale chyba są oni dalecy od uznawania interesów ochrony przyrody. Czy PAN Parks zamierza uświadamiac ekologicznie biznes?

    Czy ową równowagę osiągnie się poprzez certyfikaty? W jaki sposób? Jak certyfikacja wpłynie na populację np rysia w Bieszczadach? A jak na konkurencję bez znaczka PAN Parks? To są tylko pytania...po prostu mam ich całe mnóstwo i nic tu nie ma do sprawy osoba Pana W. Wojciechowskiego, którego zawsze szanowałem za głoszone opinie i poglądy.
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    z nad oslawy
    Postów
    95

    Domyślnie

    Oj zrobilo sie w tym temacie niezle goraco.
    Cytat Zamieszczone przez Derty
    Czy ową równowagę osiągnie się poprzez certyfikaty? W jaki sposób?
    Dziwi mnie to,ze tego jeszcze nie pojoles,to jest bardzo proste PAN Parks ma swoje kryteria które juz wymieniles,a wiec certyfikat moze dostac tylko taki ktos,który odpowiednio jak najmniej ingeruje w srodowisko (oczywiscie w negatywnym tego slowa znaczeniu).Jak to dziala? Certyfikat daje ci reklame w zamian dostaje gospodarstwo które jest czystsze ekologicznie od przecietnego,bo musi spelnic jeszcze dodatkowe warunki.Moze nie wplywa bezposrednio na poglowie rysia,ale napewno lepiej niz do tej pory na otaczajacy nas teren,czyli z mojego punktu widzenia jako turysty wole zostawic tam pieniadze gdzie dbaja bardziej o srodowisko.Pozdrawiam

  3. #13
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    z nad oslawy
    Postów
    95

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Bo mnie jako zwykłemu śmiertelnikowi Bieszczady kojarzą się z coraz bardziej śmierdzącym regionem -
    Jak ktos taki który pochodzi z jednego z nabardziej smierdzacych i zaysyfionych ekologicznie,oraz zniszczonych ingerenca czlowieka terenów Polski moze wybelkotac takie slowa.Jak ci smierdzi to masz swoje sudeciki.które sa o wiele "czystsze"

  4. #14
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie

    Dajcie spokój atakom personalnym. Temat mnie samego również interesuje i rad byłbym się dowiedzieć czegoś więcej.

    Lucyna - pogadaj z Grześkiem może on osobiście albo choć za Twoim pośrednictwem powiedziałby coś w temacie?
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  5. #15
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie

    Witam!
    W jakim celu ma to (certyfikat,logo) być łatwo rozpoznawalne przez europejczyków??
    Pozdrawiam
    Pozdrav

  6. #16
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez friber
    Michał napisał:
    Bo mnie jako zwykłemu śmiertelnikowi Bieszczady kojarzą się z coraz bardziej śmierdzącym regionem -

    Jak ktos taki który pochodzi z jednego z nabardziej smierdzacych i zaysyfionych ekologicznie,oraz zniszczonych ingerenca czlowieka terenów Polski moze wybelkotac takie slowa.Jak ci smierdzi to masz swoje sudeciki.które sa o wiele "czystsze"
    Albo nie rozumiecie, o czym Michał pisze, albo to są jakieś kompleksy. A za tym natychmiast idzie ślepy odwet.... Żałosne. Tym bardziej, że Michał (jak na Michała) i tak łagodnie Was potraktował. Pozdrawiam serdecznie.

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez friber
    Dziwi mnie to,ze tego jeszcze nie pojoles,to jest bardzo proste PAN Parks ma swoje kryteria które juz wymieniles,a wiec certyfikat moze dostac tylko taki ktos,który odpowiednio jak najmniej ingeruje w srodowisko (oczywiscie w negatywnym tego slowa znaczeniu).Jak to dziala? Certyfikat daje ci reklame w zamian dostaje gospodarstwo które jest czystsze ekologicznie od przecietnego,bo musi spelnic jeszcze dodatkowe warunki.Moze nie wplywa bezposrednio na poglowie rysia,ale napewno lepiej niz do tej pory na otaczajacy nas teren,czyli z mojego punktu widzenia jako turysty wole zostawic tam pieniadze gdzie dbaja bardziej o srodowisko.
    Zdaje sie że biorący udział w tej dyskusji doskonale wiedzą co wyznacza w naszym kraju kryteria ochrony przyrody. Proponuję sobie przypomnieć iż to przedsięwzięcie dotyczy terenu parku narodowego oraz jego otuliny, objetej w całości ochrona w formie parków krajobrazowych. Na dodatek poza parkiem praktycznie ponad 95 % lasów to lasy wodochronne. Jak chcemy mieć trzy razy do roku powódż w każdej wsi na przedgórzu bieszczadzkim to tnijmy lasy pod wyciąg na Jasło i drugi mniejszy przy granicy parku w Wetlinie. A o tych wyciągach mozna przeczytać sobie w dokumentach Pan Parks. Na stronach internetowych BdPN mozna przeczytać iż tereny na zachodzie do Solinki a na północy do Otrytu powinny byc włączone w granice parku / te granice uprościłem/. Z drugierj strony także pracownicy BdPN w ramach PAN Parks ten sam teren chcieliby "uprzemysłowić" turystycznie. Nic nie stoi na przeszkodzie by sensownie rozwijac pod potrzeby turystyczne bazę na linii Wetlina Cisna a przede wszystkim uporządkowac to co już istnieje.
    Pozdrawiam
    naive

  8. #18
    Administrator Awatar leszczu
    Na forum od
    10.2004
    Rodem z
    Lesko, Poland
    Postów
    282

    Domyślnie

    Dobre dobre czekam na dalszy rozwój akcji :)
    temat ciekawy
    Pozdrawiam

    Ps.Kiedys chodziły słuchy że ta wioska miała powstać w Lutowiskach :)
    Made in BIESZCZADY obecnie Lesko sercem Lutowiska

  9. #19
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    Prawie jak biłgorajska kinderwioska... tylko cel jakby mniej szczytny.

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: PAN Parks

    Cytat Zamieszczone przez Derty
    na razie, wedle mojej oceny, kryje się pod nim kolejny prywatny interesik kilku kilkunastu osób, które z certyfikatu PAN Parks próbują uczynić narzędzie do zarabiania kasy, takie jakim jest rakowaty certyfikat FSC.
    Interesik jest przy okazji i nie bardzo rozumiem dlaczego się przed tym wzbraniać (vide - posty Lucyny). O ile dobrze rozumiem idee zrównowazonego rozwoju to bez zarabiania na tym kasy nie jest to zrównowazony rozwój - niech zatem zarabiają Ci, którzy się w to najbardziej angazują, byle nie kosztem przyrody. Mam nadzieję że jednak różni się to trochę od wspomnianego certyfikatu FSC. Wdrażałem go w jednym z zakladów zaraz na początku jego wchodzenia do "użytku" gdy obejmował zasięgiem wówczas tylko 4 RDLP. Pic na wode - fotomontaż, po to aby pomysłodawcy natrzepali na tym kasy, najeździli sie, nażarli i pochlali na koszt firm, a nad przestrzeganiem certyfikacji zupełny brak kontroli, bo to wówczas było nie do wyłapania chyba żeby "delegat" siedział cały rok na mygle :) Może potem się zmieniło - nie wiem, ale wówczas na pewno nie był gwarantem jakości.
    Nie bardzo rozumiem konieczność powstania wioski o której wyżej mowa - do czego byłoby to niezbędne?
    Chciałbym też przypomnieć (zwłaszcza Lucynie), że gdy p. Wojciechowski był dyrektorem BdPN był oficjalnie przeciwny takim niby-zrównoważonym inwestycjom jak np. wyciąg na Jasło. Wnioski takie wyciagam po zapoznaniu się z artykułami prasowymi, ktore są dostepne w internecie do dziś. Nastepnie po opuszczeniu stanowiska opracowuje wraz ze wspomnianym p.G.Sitko strategię rozwoju (Irek chyba podawał gdzies link) w której jedną w wybijających się koncepcji jest... budowa wyciągu na Jasło. Takie działania muszą budzić wątpliwości i rodzić pytania jakie zadał m.in. Derty - a do których się przyłaczam bo tez mnie to ciekawi.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •