Strona 5 z 12 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 120

Wątek: PAN Parks

  1. #41
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cześć Michał. Cieszę się, że to nie ja jestem wyzwana do tablicy. Prawdę powiedziawszy mnie cieszy to co już powstało scerfikatowane obiekty, podniesienie jakości świadczonych usług, wprowadzenie programów przyrodniczych przrz Dziką Przyrodę, wytyczenie szlaków konnych, promowanie przyrody bieszczadzkiej i naszych górek w Europie. Nie mam charakteru śledczego.

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    zadaje sobie pytanie do czego jest mi potrzebny PAN Parks, do czego mi certyfikaty, itp - wytłumacz mi to jak znajdziesz chwile
    Piotrze dla Ciebie wszystko. Zadam Ci pytanie dlaczego mam u Ciebie baner? I odpowiem. rozmawiałam z turystami i wg nich jest to pod względem merytorycznym, przewodnickim najlepszy serwis bieszczadzki. Poprostu chcę być kojarzona z dobrym produktem. Dlatego też współpracuję może nie z PAN Parksem ale z Dziką Przyrodą. Z miłą chęcią współpracowałabym też ze scertyfikowanymi obiektami. To gwaranci dobrej jakości świadczonych usług. Czy wiesz ile razy musiałam się wstydzić za naszych gestorów. Sądzę też, że Ty jako turysta także chcesz zastać tu wszystko co najlepsze.
    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    metę moze okazać się słabo pozyteczne, bo ci ktorzy tego nie będą mogli otrzymać szybko dojdą do wniosku ze to działa na ich niekorzyść i upomną się o swoje.
    Cóz mogę powiedzieć? Ci co świadczą kiepskie usługi muszą odejść. Krzyż na drogę. Nie interesuje mnie, że będą upominać się o swoje. Jestem w strasznej sytuacji jako koordynator grupy. Musiałam zaprzestać wspólpracy z moim bliskim kolegą, który niestety okazał se bardzo kiepskim przewodnikiem. Czuje się wstrętnie ale tego ode mnie wymagał interes Grupy i klastra, a przede wszystkim turystów. Jestem najbardziej znienawidzonym przez niektórych przewodnikiem w Bieszczadach. Mówię to co myślę i niestety także przykre rzeczy. Nawet wtedy gdy jest to dla mnie bardzo niekorzystne. Widze moje Bieszczady jako region wspaniale się rozwijający, pełen ludzi którzy oczywiście pracują dla pieniędzy ale też wkładają w to serce. To są uczucia i marzenia ale jestem przekonana, że wiele osób myśli tak jak ja. Kolega posługuje się hasłem Bieszczady to nasza pasja. Pasja która nas łączy.

  2. #42
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Widze moje Bieszczady jako region wspaniale się rozwijający, pełen ludzi którzy oczywiście pracują dla pieniędzy ale też wkładają w to serce.
    Oczywiście tak powinno być. Ale czy aż tak trudno zrozumieć decydentom w Bieszczadach iż nie może sie to odbywać po przez betonowanie obszarów chronionych. Niektórym marzy sie pewnie taki ruch w interesie jak np. w Szczyrku czy Wiśle. Ale niech popatrzą na mapę i zauważą że Szczyrk to niemal przedmieścia 160-tysięcznego Bielska, niedaleko jest tam z Katowic. A do Cisnej jak sie ma pecha z Rzeszowa trzeba jechać czasem i 3 godziny. Trzeba ten "zrównoważony rozwój" zaczynać z głową. Obecne pomysły inwestycyjne maja wiele wspólnego z tą przysłowiową budową mostu a po jego wybudowaniu kombinowaniu skąd by tu wziął rzekę. Bieszczadzcy decydenci powinni mieć obowiazek codziennego czytania entuzjastycznych tekstów z lat 70-tych gdy w Bieszczadach i Beskidzie Niskim "rozwijano" hodowle bydła i owiec, ilustrowaną zdjęciami obecnego stanu różnych "ferm".
    Pozdrawiam
    naive

  3. #43
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Ja wierzę w rynek. Zauważyłam jedno. Ludzie uciekają od betonu. Sądzę, że rozwój Bieszczadów pojdzie w kierunku zrównoważonego. Wymusi to popyt . Napewno nie zostana zabetonowane bo to się nie opłaci. To właśnie takie organizacje jak PAN Parks do tego doprowadzą. Miejscowi muszą wiedzieć, że na turystyce zrównoważonej można zarobic dużo więcej.
    Troche mnie smieszą takie apele ręce precz od Bieszczadów. Cytuję z pamięci wypowiedz. Sądzę, że najpierw powinno się poznać zagadnienie a dopiero potem tak emocjonalnie się wypowiadać.

  4. #44
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Ci co świadczą kiepskie usługi muszą odejść. Krzyż na drogę. Nie interesuje mnie, że będą upominać się o swoje.
    No ale my nie mówimy o usługach ogólnie, tylko o usługach w ramach certyfikatu - a moim zdaniem bardzo ryzykowne jest sprowadzanie zagadnienia do tego, że podmioty które nie posiadają/nie otrzymają certyfikatu świadczą kiepskie usługi. Byc może w takim razie jest to skierowane wyłącznie do turystów zagranicznych i wiekszych grup zorganizowanych jadących w Bieszczady okazjonalnie, oni kupią to w ciemno i nie będa pytac po co. A turyście indywidualnemu zapewne w wielu przypadkach a moze i większości będzie to wisieć czy dany obiekt ma certyfikat czy nie, zwłaszcza w dobie nieinformowania o zagadnieniu. Gdybym miał do wyboru obiekt z certyfikatem lub bez na decyzję nie wpłynałby certyfikat o którym nic nie wiem. Dlatego pytam:
    Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymac certyfikat? (ogólniki na stronie BdPN niczego nie wyjasniają)
    Na jakiej zasadzie dobrano podmioty do certyfikacji, czy komisja zdecydowala do kogo się wybrać, czy trzeba było się zgłosić samemu, czy też trzeba było się zgłosić i wiedzieć o tym że trzeba się zgłosić; inne?
    Dlaczego certyfikat dostały podmioty gdzie w najbliższym otoczeniu są inne równie dobre a czasem lepsze jakościowo, ktore certyfikatu nie otrzymały - czyli co decyduje o tym że mamy obok siebie dwie równorzędne budy oferujące noclegi, wyzywienie i rozrywkę a certyfikat jedna dostaje a druga nie?
    Jak często będą nadawane kolejne?
    Dlaczego z ośmiu podmiotów, które otrzymały certyfikat conajmniej 62,5% to podmioty związane bezpośrednio z BdPN lub LP?
    Jaką opłatę pobiera PAN Parks za mozliwość korzystania z certyfikatu?
    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Jestem najbardziej znienawidzonym przez niektórych przewodnikiem w Bieszczadach..
    Nie da sie ukryć, że solidnie na to pracujesz
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  5. #45
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    że podmioty które nie posiadają/nie otrzymają certyfikatu świadczą kiepskie usługi.
    „Mody” na certyfikaty ciąg dalszy....zwiększania kosztów działalności i tworzenia różnego rodzaju oficjalnej protekcji , napiszę wprost legalnej „ochrony?” (oczywiście płatnej)
    Najlepszym „certyfikatem ” i weryfikacją jakości, jest rynek w osobie klienta tych usług.
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  6. #46
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Na te pytania Piotrze nie potrafię odpowiedzieć. Nigdy tez na tym się nie zastanawiałam. Wiem jednak, że świadcza one dobre usługi. Większośc klientów tych obiektów to klienci stali lub pozyskani przrz tzw.szeptaną reklamę.
    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    kupią to w ciemno i nie będa pytac po co. A turyście indywidualnemu zapewne w wielu przypadkach a moze i większości będzie to wisieć czy dany obiekt ma certyfikat czy nie, zwłaszcza w dobie nieinformowania o zagadnieniu.
    Ja nie znam preferencji klientów indywidualnych. Zdecydowana większośc moich to turyści zorganizowani i organizatorzy. Nie wiem też czy dla moich klientów certyfikat byłby jakąś zachęta. Większość z nich mi ufa i to ostatecznie moja subietktywna opinia przeważa. To juz zupełnie nie jest demokratyczne bo polecam te ośrodki zktórymi dobrze mi się pracuje.
    Dla mnie certyfikat się liczy. Mam zaufanie i w tym przypadku bezkrytyczne do kolegów z którymi współpracuję. Zresztą to widać. Ciesze się, że PAN parks działa i już pozdrawiam

  7. #47
    Bieszczadnik Awatar malo
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    okolice 3-city:506908042
    Postów
    509

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    a moim zdaniem bardzo ryzykowne jest sprowadzanie zagadnienia do tego, że podmioty które nie posiadają/nie otrzymają certyfikatu świadczą kiepskie usługi.
    To jest jak z kwadratem i prostokątem. Oczywiście brak certyfikatu nie świdczy że obiekt jest gorszy. Ale posiadanie certyfikatu że ktos coś musiał zrobić, uporządkować, lub potwierdzić jakość. I to bez znaczenia na jaki certyfikat: czy to będzie ISO, czy PAN Parks - zazwyczaj będzie to oznaczać jakiś poziom. Nawet jeśli jest to pod zagranicznego - to zwłaszcza zagraniczny kient nie przyjdzie do obiektu poniżej jakiegoś poziomu. A nawet nawet tylko "pokazowy" poziom będzie sie wiązał z jakimś minimum w sferze ochrony środowiska (np. właściwe odprowadzenie ścieków zamiast do gruntu). O właśnie - tak na boku: Jak wygląda sprawa odprowadzania ścieków we wsiach w B-ach, czy i ile wsi ma sieć kanalizacyjną?
    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    A turyście indywidualnemu zapewne w wielu przypadkach a moze i większości będzie to wisieć czy dany obiekt ma certyfikat czy nie, zwłaszcza w dobie nieinformowania o zagadnieniu. Gdybym miał do wyboru obiekt z certyfikatem lub bez na decyzję nie wpłynałby certyfikat o którym nic nie wiem.
    I tu bym polemizował - czy jesteś właściwym przykładem indywidualnego turysty?
    Ty Piotrze jesteś obeznany z górami i bardzo świadomy swoich potrzeb w górach, a do tego pełen dystansu do rzeczy które są dla Ciebie mniej istotne.
    Natomisat powszechny turysta indywidualny "z folderu" (masowy) bierze folderek - i co widzi? Tutaj łazienka, tam łazienka. Tutaj parking, tam parking. Tu certyfikat, a tam bez certyfikatu. Certyfikaty na dużą część klientów zawsze będą oddziaływać. I nie uważm tego za złe. Choć u mnie podobnie - nie one kreują jaki towar biorę do ręki, jak np green point który w Polsce jest fikcją ale każdy go i tak umieszcza na produkcie.
    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Dlaczego certyfikat dostały podmioty gdzie w najbliższym otoczeniu są inne równie dobre a czasem lepsze jakościowo, ktore certyfikatu nie otrzymały - czyli co decyduje o tym że mamy obok siebie dwie równorzędne budy oferujące noclegi, wyzywienie i rozrywkę a certyfikat jedna dostaje a druga nie?
    Certyfikat w biznesie zawsze jest przede wszystkim elementem walki rynkowej. Jeśli ktoś go nie ma - to najkrócej mówiąc: dlatego że nie wszedł lub nie dostosował się do reguł tej akurat gry.
    A BdPN w certyfikacie? Hmm... Wg mnie PN który chce świadczyć o swoim poziomie przede wszystkim pochwali się prowadzonymi projektami badawczymi oraz umiejetnością propagowania walorów przyrodniczych u odbiorcy turystycznego.
    ------
    pozdrawiam

  8. #48
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Ruda Śląska
    Postów
    261

    Domyślnie

    Ciekawy jestem czy sytuacja z certyfikatami wyglada tak jak z przyjmowaniem biur podrozy do izb turystycznych. Jesli to wyglada podobnie to ja dziekuje
    J.P

  9. #49
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Troche mnie smieszą takie apele ręce precz od Bieszczadów. Cytuję z pamięci wypowiedz. Sądzę, że najpierw powinno się poznać zagadnienie a dopiero potem tak emocjonalnie się wypowiadać.
    A mnie dla odmiany smieszy wiara w toku iz obiekt na którym "wisi" znaczek PAN Parks mmusi być w czyms lepszy od tego na którym tego znaczka nie ma. Czas jakis temu Irek podrzucił link zawierający omówienie co to jest ten cały PAN Parks:

    http://www.bieszczady.net.pl/newsphp...ews.php?id=436
    Z pod tego linku mozna było trafic do obszernego dokumentu zawierającego szczegółowy "program". Teraz juz tego "programu" nie można znależć / a może nie potrafię?/. Pierwsza zasada PAN Parks mówi coś o dziedzictwie przyrodniczym. Więc ja pytam - jak się ma do dziedzictwa przyrodniczego działanie znacząco zmieniające to co mamy obecnie ?

    Certyfikat w biznesie zawsze jest przede wszystkim elementem walki rynkowej. Jeśli ktoś go nie ma - to najkrócej mówiąc: dlatego że nie wszedł lub nie dostosował się do reguł tej akurat gry.
    A BdPN w certyfikacie? Hmm... Wg mnie PN który chce świadczyć o swoim poziomie przede wszystkim pochwali się prowadzonymi projektami badawczymi oraz umiejetnością propagowania walorów przyrodniczych u odbiorcy turystycznego.
    Myślę że w tym tkwi istota tego co się dzieje wokół PAN Parks zwłaszcza w gminie Cisna. Często u nas określa sie to znacznie prościej : jak nie wiadomo o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze. Od siebie dodam że nie koniecznie maja one / te pieniądze/ poprawić byt mieszkańców Bieszczadów.
    Pozdrawiam
    naive

  10. #50
    Bieszczadnik Awatar malo
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    okolice 3-city:506908042
    Postów
    509

    Domyślnie

    Własnie przeczytałem sobie to co podałeś w linku, więc moje spostrzeżenia:
    1. Kto to jest Grzegorz S. który reklamuje swoje usługi w projekcie PAN Parks? Czy to jest pracownik BdPN (państwowej instytucji) czy prywatny przedsiębiorca (z firmy F.U.H. D.P.)?
    Nie mam nic przeciwko koegzystencji i współpracy obu podmiotów, ale chyba zatarły się granice których ustalenie jest konieczne dla właściwego rozumienia i realizacji celów poszczególnych podmiotów. Stworzyła się sytuacja w której jeden przewodnik został autorytetem reprezentującym wszelkie interesy turystyczne w BdPN (a nawet my tutaj reprezentujemy różne głosy - np. spieramy się o szlak na Opołonek).
    Nie chcę tutaj uszczuplać wkładu pracy jaki włożył Grzegorz S - ale mam po prostu odczucie jakby coś nie do końca było tak jak trzeba, o czym jeszcze na końcu.

    2. Ukazana "Strategia Zrównoważonej Turystyki..." wcale nie jest tym o czym mówi tytuł. Nie widzę tam elemntów równoważących rozwój turystyki, czyli np:
    - działań ochronnych przyrody (są tylko ogólne def. pojemności ekologicznej, wymienienie formalne stref ochronnych bez wskazania właściwości ochronnych, lub przypomnienie istniejących zakazów),
    - działań podnoszących świadomość ekologiczną,
    Natomiast są:
    - dokładne wskazania jak duże grupy turystyczne są do przyjęcia (40os - A czy ktoś kiedyś widział większe grupy zorganizowane?),
    - dokładne propozycje rozbudowy (wyciąg Jasło, platformy widokowe nad Solinką).
    Więc coś słabo wygląda to zrównoważenie? ? ?

    Wg mnie o zrównoważonej strategi można mówić dopiero gdy się jasno wskaże po stronie aspektów ochronnych:
    Co i w jaki sposób będzie wyłączone lub ograniczone z turystycznego użytkowania? Jakie nowe działania neutralizujące będą podejmowane wobec nowego planowanego przypływu turystów? (a na to niestety potrzeba kasy, wskazać jej źródło i sposób pozyskania)

    3. Intryguje mnie tez ostatni fragment: "Problemy w czasie prac nad Strategią"
    a zwłaszcza 3 podpunkty:
    -Powołanie lokalnej Komisji PAN Parks
    -Odmienne wizje pracowników BdPN
    -Zintegrowana Strategia Komunikacji i Marketingu
    Wynika z tego że w Komisji Pana Parksa: albo zasiadali tylko pracownicy BdPN, albo inni członkowie Komisji spoza BdPN się nie wypowiadali lub ich wizje dokładnie odzwierciedlali pracownicy BdPN.
    Ciekawe jest tez to że to gremium pracowników BdPN (lub komisja która przemawia dokładnie głosem pracowników BdPN) zajmuje się marketingiem? ? ?
    (albo ja już chyba nie za bardzo wiem do czego zostały stworzone Parki Narodowe).
    -------
    pozdrawiam
    malo

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •