Strona 10 z 12 PierwszyPierwszy ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 120

Wątek: PAN Parks

  1. #91
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez basior
    Wracając: nie uważam, żeby "akcja edukacyjna na Tarnicy" była z gruntu złym pomysłem, ale jednak to edukacja dzieci jest sprawą kluczową i to z niej powinni być rozliczani przede wszystkim ludzie Parku. Bo starych przyzwyczajeń w pewnym wieku się nie zmieni i nic tu nie da drukowanie po 100 razy regulaminu parku na biletach. "Turysta" lekceważący przepisy czy też elementarne zasady przyzwoitości nie będzie przestrzegał regulaminu tylko dlatego, że będzie go miał wydrukowanego na biletach.
    Jak sie nie wie że coś takiego jak regulamin istnieje, to trudno wymagać jego przestrzegania. Więc pewnie lepiej by dawać turystom jakiś wyciąg z regulaminu niz nic nie mówiące logo PAN Parks i listę telefonów praktycznie do nikąd ?
    A co do złych przyzwyczajeń - napewno ich nie wyeliminuje się , jeśli nic sie nie będzie robić. A na terenie BdPN tak praktycznie jest.

    Oczywiście rozumie koncepcję Basiora, jest sensowna. Jeśli dobrze rozumię nie proponuje on stawiania posterunków kontrolnych w rejonie Soliny by "wyłapywać" tzw. stonkę, jeśli "kolorowy zawrót głowy" nie dotrze do granicy BdPN to i ta "stonka" tam nie dotrze, bo nie będzie tam tego co lubi. Przecież nikt nie chce nikomu zabraniać chodzenia na Tarnicę, ale to chodzenie powinno odbywać sie na jednakowych dla wszystkich zasadach. Tylko że to tak samo sie nie zrobi.
    Pozdrawiam
    naive

  2. #92
    Bieszczadnik
    Na forum od
    06.2006
    Rodem z
    Wielkopolska
    Postów
    23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez naive
    Oczywiście rozumie koncepcję Basiora, jest sensowna. Jeśli dobrze rozumię nie proponuje on stawiania posterunków kontrolnych w rejonie Soliny by "wyłapywać" tzw. stonkę, jeśli "kolorowy zawrót głowy" nie dotrze do granicy BdPN to i ta "stonka" tam nie dotrze, bo nie będzie tam tego co lubi.
    To właśnie miałem na myśli. Zaproponować nad Soliną (i ogólnie w strefie pozaparkowej) takie atrakcje, które skutecznie skłonią przypadkowych turystów do pozostania w tej okolicy.

    Pozdrawiam!

  3. #93
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    z nad oslawy
    Postów
    95

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Nigdy nie zgodzę się z Tobą. Z całym szacunkiem nie znasz Bieszczadów ani naszych Gości. Taki podział nie istnieje. W tym roku nie spotkałam żadnej stonki i nie przypominam sobie abym kogoś takiego spotkała.
    Lucynko jak zwykjle sie z toba zgadzam i tym razem tez takie brednie mozna sobie schowac pod poduszke.Basior daj luzu to nie ma sensu.Mysle ze wiekszosc miejscowych ma juz wyrobione zdanie na ten temat

  4. #94
    Bieszczadnik
    Na forum od
    06.2006
    Rodem z
    Wielkopolska
    Postów
    23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez friber
    Basior daj luzu to nie ma sensu.
    Nie będę bronił swojego zdania jak Rejtan, ale - jak widać z wypowiedzi Naive - nie wszyscy mają identyczne zdanie. Proszę o rzeczowe odniesienie się do moich argumentów i przedstawienie własnych. Przecież o to chyba chodzi na forum dyskusyjnym, no nie?

    A gdyby przyjąć Wasz punkt widzenia, to czy mam rozumieć, że sytuacja wygląda tak: w Bieszczady przyjeżdżają wyłącznie turyści odpowiedzialni, wyedukowani, oczytani, odnoszący się z szacunkiem do napotykanego tutaj dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego? Celem owych turystów jest zawsze poznanie i kontemplacja przyrody. Szanują wszystkie reguły ochrony przyrody. Ich negatywne oddziaływanie na przyrodę jest minimalne.
    Ludzie rozjeżdżający stokówki, którzy przyjeżdżają w Bieszczady z daleka nie mogą oczywiście zostać zaliczeni do turystów czy drogich Gości. To po prostu jacyś nieodpowiedzialni młodzi napaleńcy. Ale oni nie wchodzą w skład grupy Gości, która nie ma nic wspólnego ze szkodliwym, obraźliwym określeniem "turystyczna stonka".

    Celowo przejaskrawiłem. Zatem....

    Póki co znikam z forum. Wybieram się w Tatry. Pozdrowienia!

  5. #95
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez basior
    Moim zdaniem nie ma co się obrażać na stwierdzenie, że stonka turystyczna dotarła w Bieszczady, tylko zastanowić się, co zrobić, żeby zminimalizować potencjalny negatywny wpływ takich przypadkowych turystów na obszary chronione
    Kończ Waść wstydu oszczędż. Idę w góry na 10 dni ze stonką. A tak na marginesie uważaj bo Ciebie też można zaliczyc do stonki. Chyba że uważasz się za elitę plecakowca. Tylko kto to ma opiniować.

  6. #96
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Kończ Waść wstydu oszczędż. Idę w góry na 10 dni ze stonką. A tak na marginesie uważaj bo Ciebie też można zaliczyc do stonki. Chyba że uważasz się za elitę plecakowca. Tylko kto to ma opiniować.

    Lucynko jak zwykjle sie z toba zgadzam i tym razem tez takie brednie mozna sobie schowac pod poduszke
    Więc może zlikwidowac już to forum a zamiast tego0 utworzyć dział : jedynie słuszne poglądy, prowadzi Lucyna i Friber. Najprościej bez żadnych argumentów napisać iż ktos tam brednie wypisuje. Bo stwierdzenie "ja wiem lepiej" to żaden argument. Zwłaszcza iż gołym okiem widać iż obydwoje "krytyków" c zytali posty Basiora conajmniej zbyt pobieżnie.
    Pozdrawiam
    naive

  7. #97
    Bieszczadnik
    Na forum od
    06.2006
    Rodem z
    Wielkopolska
    Postów
    23

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Cóż, myślałem, że po powrocie będę miał się do czego odnieść. Ale zdań typu "kończ Waść, wstydu oszczędź" albo ataków ad personam komentować nie zamierzam.

    Pozdrawiam!

  8. #98
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Cytat Zamieszczone przez basior
    Moim zdaniem najlepszą strategią zrównoważonego rozwoju są założenia, aby stworzyć coś w rodzaju koncentrycznych stref wokół Parku. Pierwsza strefa - w okolicy Jeziora Solińskiego - powinna zatrzymywać turystyczną "stonkę". Druga - obejmująca parki krajobrazowe - służyć jako obszar recepcyjny dla agroturystyki. Teren samego parku należałoby udostępniać dla wycieczek "plecakowców". Tego typu założenia pokrywają się poniekąd z koncepcją strefowości w ramach Światowego Rezerwatu Biosfery.
    Masz Basior 100% racji,ale niestety co innego koncepcja wykładana na Turystyce(logiczna zresztą) a co innego wynika z koncepcji przedstawionej przez PAN Parks i o tych rozbieżnościach między innymi jest ten wątek.Powinieneś przeczytać ich tekst ze zrozumieniem że diabeł tkwi w szczegółach
    Twoja(zgodna z logiką) koncepcja zakłada jakiś rodzaj zrównoważonego rozwoju a koncepcja PAN Parks zakłada zgarnięcie kasy za parawanem pięknych słów.
    Pozdrav

  9. #99
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Poddaje się. Prywatnie proszę Panowie skontaktujcie się ze mną meilem nie na priv. Nie potrafię odpowiedzieć. Zbyt to skomplikowane a ja mam malutko czasu wolnego.

  10. #100
    Bieszczadnik Awatar malo
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    okolice 3-city:506908042
    Postów
    509

    Domyślnie Odp: PAN Parks

    Basior, wiesz rozumiem Twoją koncepcję. Bo na studiach to też rysowałem rózne plany i nadal często bywam naiwny. Myślę jednak że życie weryfikuje takie teorie o "kant tyłka". Bez urazy... wyłożyłeś różnicę między stonką a plecakowcem w sposób logiczny. Tylko że mało realny, bo:

    1. W wysokich Bieszczadach wejdź na Tarnicę - i ile zobaczysz tam ludzi z rodzaju "plecakowców" a ilu w stylu "stonki" ?

    2. I na odwrót - ja niby "plecakowiec" chcąc zaznać dzikich Bieszczadów korzystam z nich często poza wysokimi Bieszczadami.

    3. Ostatnio łażąc po dawnych wsiach widzę że już tam odbywa się penetracja Wranglerami przez dresiarzy (to chyba będzie to - co ująłeś jako "palenie gumy"). Na ten problem narzeka też baza SBN Łopienka - a jest to miejsce gdzie dochodzą zdawałoby się tylko najwytrwalsi "plecakowcy".

    4. Piszesz: "plecakowcom wystarczą warunki schroniskowe, a jesli ostraszą one masowego turystę..." - Tylko że zapominasz że warunki schroniskowe (w dobrze prowadzonym schronisku) tak właściwie niebardzo różnią sie od tych innych w nieschroniskach. Może myślisz o wieloosobowych salach noclegowych - ale tego w ujęciu systemowym jest naprawdę niewiele, więc to nie stworzy systemowej strefy "plecakowców".

    5. Gdybym żył na codzień w Bieszczadach pewnie bym jeszcze w wielu innych punktach obalił teorię którą przedkładasz.

    Szczerze mówiąc, jeśli dobrze się przyjrzeć to teoria którą przedkładasz bardziej przypomina centralne planowanie (chyba nie muszę tłumaczyć skąd termin) niż zrównoważony rozwój. A to dlatego że nie uwzględnia faktycznych realiów, oczekiwań i preferencji turystów (przykłady podałem). Sugeruję jednak zapoznać się ze współczesnymi teoriami nt indywidualnych preferencji i wyborów, o ile chcesz podchodzić do tematu w sposób akademicki. Bo to nie takie proste jak tutaj rysujesz.

    I żeby było jasne - jestem zwolennikiem dzikich Bieszczadów.
    Ale cokolwiek planując i podejmując decyzje - trzeba się liczyć z tym co napisałem dwa zdania wyżej.
    Inaczej też mówiąc - ta teoria trąci myszką i raczej wygląda na próbę zarezerwowania sobie jakichś stref dla wybranej grupy. To już nie te czasy, nie ten system polityczny.

    A żebyś zrozumiał różnicę pomiędzy centralnym planowaniem a zrózwnoważonym rozwojem, to na Twoją myśl:
    Cytat Zamieszczone przez basior
    Zaproponować nad Soliną (i ogólnie w strefie pozaparkowej) takie atrakcje, które skutecznie skłonią przypadkowych turystów do pozostania w tej okolicy.
    Zadam krótkie pytanie: Kto zaproponować?
    Ostatnio edytowane przez malo ; 13-07-2006 o 02:13
    pozdrawiam
    malo :wink:

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •