Strona 1 z 12 1 2 3 4 5 6 7 8 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 120

Wątek: PAN Parks

  1. #1
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie PAN Parks

    Hej :)
    Przejrzałem magazyn PAN Parks i zastanawiam się bardzo nad całym pomysłem. Z publikacji nie wynika, jaka jest rzeczywista rola tej organizacji we wzmacnianiu systemu ochrony przyrody. Jedyne co rzuca się w oczy, to sugestia, że przydałoby się gdzieś w otulinie BdPN zbudować wioskę turystyczną, a najlepszym wykonawcą tej inwestycji byłaby jakaś tajemnicza firma z Holandii, jak by mało było inwestorów polskich łasych na taki kąsek. Ze zdziwieniem zauważyłem, że PAN Parkowi użyczyła swego znaku WWF - organizacja ponoc nieprzejednanych obrońców natury i dzikości. Zadziwia mnie, że organizacja ta wspiera pomysł zwiększania ruchu turystycznego na obszarach, gdzie żyją zagrożone gatunki zwierząt. Wydaje mi się, że budowanie wiosek turystycznych (czyt. wszelkich masowych obiektów turystycznych) nieopodal ostoi tak wrażliwych gatunków jak wilki czy rysie, kłóci się z podstawowymi zasadami ochrony tych zwierząt. Ponadto - czy aby napewno Bieszczady z olbrzymią liczbą odwiedzających je turystów naprawdę potrzebowały jeszcze jednej ogromnej inwestycji? I ostatnie, co mnie zastanawia, to szermowanie w owym magazynie pojęciem zrównoważonego rozwoju. Poproszę o definicję tego pojęcia - na razie, wedle mojej oceny, kryje się pod nim kolejny prywatny interesik kilku kilkunastu osób, które z certyfikatu PAN Parks próbują uczynić narzędzie do zarabiania kasy, takie jakim jest rakowaty certyfikat FSC.
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Derty
    Bieszczady z olbrzymią liczbą odwiedzających je turystów
    Dodałbym, że mowa o okresie wiosna-jesień, bo zimą turystów jak na lekarstow. Byłem tym faktem bardzo zaskoczony ale nie zawsze in minus. Podczas tegotygodniuwego pobytu poznałem zupełnie inne (in plus) oblicze np. Lacha oraz dzierżawcy Kremenarosa i Hotelu Górskiego w Wetlinie. Zupełnie inni ludzie niż w tzw."sezonie", ale to tak tylko trochę OT.
    Też dziwi mnie że nie ma inwestora z Polski, który podjąłby się budowy takiej wioski, jeśli musiałaby ona już powstać.
    http://www.doczu.pl

  3. #3
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Derty
    Poproszę o definicję tego pojęcia - na razie, wedle mojej oceny, kryje się pod nim kolejny prywatny interesik kilku kilkunastu osób, które z certyfikatu PAN Parks próbują uczynić narzędzie do zarabiania kasy, takie jakim jest rakowaty certyfikat FSC.
    No nie Kolego przesadziłeś. Jakim prawem nie znając idei tego przedsięwzięcia wysuwasz takie wnioski. Tak się składa, że wspólpracuję z koordynatorem PANparksu od chwili otrzymania uprawnień przewodnickich. Znam i cenię byłego dyr BdPN pana Woja Wojciechowskiego. Są to ludzie którzy swoje życie oddali Bieszczadom. Zrobili dużo, mają pasję i szacunek oraz ludzi którzy którzy wraz znimi mają pomysł na rozwój turystyki w tym regionie recepcyjnym.

    Cytat Zamieszczone przez Doczu
    Też dziwi mnie że nie ma inwestora z Polski, który podjąłby się budowy takiej wioski, jeśli musiałaby ona już powstać.
    Boże mój Polskę wyprzedają! Gwałtu ratujcie!

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Boże mój Polskę wyprzedają! Gwałtu ratujcie!
    Może podasz jakieś konkretne argumenty za tym aby to nie polski inwestor przejął inwestycję, miast szydzić ? Tylko na tyle Cię stać ?
    http://www.doczu.pl

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Witaj
    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    No nie Kolego przesadziłeś. Jakim prawem nie znając idei tego przedsięwzięcia wysuwasz takie wnioski. Tak się składa, że wspólpracuję z koordynatorem PANparksu od chwili otrzymania uprawnień przewodnickich. Znam i cenię byłego dyr BdPN pana Woja Wojciechowskiego. Są to ludzie którzy swoje życie oddali Bieszczadom. Zrobili dużo, mają pasję i szacunek oraz ludzi którzy którzy wraz znimi mają pomysł na rozwój turystyki w tym regionie recepcyjnym.
    Czy naprawdę przeczytałaś ze zrozumieniem co kolega napisał?!
    Ma rację!
    Jeżeli upierasz się, że tak wiele zrobili to podaj przykłady. Tylko nie pisz o promocji regionu - litości. Bo mnie jako zwykłemu śmiertelnikowi Bieszczady kojarzą się z coraz bardziej śmierdzącym regionem - to zapewne w ramach "zrównoważonego..", ale z całym chyba krajem.
    Pomysłów na wioski turystyczne było i jest wiele w Bieszczadach. Na szczęście zdychają śmiercią naturalną.

    Pozdrawiam

  6. #6
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Chodzby dlatego, że jest to pomysł realizowany przez owo zagraniczne biuro. To oni wpadli na niego, bliżniacze wioski powstaną w innych europejskich regionach. To oni daja pieniądze na promocje Bieszczadów. Jestem dumna z tego, że to BdPN jako jedyny polski wszedł w struktury PAN parksu. To świadczy tylko o jednym, że nasze górki oraz fascynująca przyroda są niepowtarzalne.
    Cytat Zamieszczone przez Doczu
    Tylko na tyle Cię stać ?
    Nie prowokuj. Stać mnie na wiele. W tej chwili jestem wściekła. Bez powodu ktoś źle wypowiada się o moim koledze, którego szanuję i w pewien sposób podziwiam. Jest to człowiek honoru, cieszący się niepodważalnym autorytetem w bieszczadzkin Srodowisku. Nawet Kolega z forum który tylko raz Grześka spotkał w herbaciarni był pod wrażeniem tego co robi. Wystarczy abym sie powołała na Grześka w jakielkowiek sprawie to mam drzwi otwarte. Nie dziw sie więc, że szydzę. Mam ochotę kląć.

  7. #7
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    No nie Kolego przesadziłeś. Jakim prawem nie znając idei tego przedsięwzięcia wysuwasz takie wnioski.
    Właśnie - przeczytałem ten Magazyn, który znalazłem na stronie Stacha Strzyżewskiego i nie znam idei nadal. Tam są same ogólniki i niejasne pojęcia, jak ów zrównoważony rozwój turystyki.
    Nie mam zamiaru podrywać autorytetu Pana Wojomira Wojciechowskiego jako wielkiego obrońcy i miłośnika przyrody, ale lektura tego magazynu skłania do takich wnisoków, jakie zamieściłem w pierwszym poście. Jeśli się mylę, to tylko dlatego, że nie zyskałem po tej lekturze większej wiedzy nt np zasad regulacji ruchu turystycznego, uzasadnienia dla zwiększania tego ruchu w miejscach dotychaczas spokojnych, czy po prostu prostej i jasnej definicji owego zrównoważonego rozwoju. Osaczanie dzikiej przyrody osiedlami chyba nie jest sposobem jej ochrony. Raczej należałoby kanalizować ruch turystyczny, blokując, a nie wpuszczając go w najdziksze ostępy. Przykładem jest ciągłe zwiększanie presji na 'worek bieszczadzki'. Ja w ogóle przypuszczam, że lokalizacja tej przyszłej wioski będzie właśnie tam. Obym się mylił. Lucyno - jeżeli się mylę, wytocz argumenty merytoryczne, których naprawdę w owym magazynie nie ma. W ogóle chciałbym o tym całym pomyśle wzniecić dyskusję, bo jednak po prostu mam wiele wątpliwości. I jeszcze nie wyrobiłem sobie zdania. Poproszę też o zaniechanie argumentów ad personam :)
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Nie prowokuj.
    Daleki jestem od tego
    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Bez powodu ktoś źle wypowiada się o moim koledze, którego szanuję i w pewien sposób podziwiam
    A czy to ja się wypowiadam o tym Twoim koledze ?
    Wiesz - urzekła mnie Twoja historia, ale żale wylewaj na kogos innego ok ?
    Ja tez jestem zły, że w Krakowie czekałem 4,5 godziny na pociąg do Katowic wraz z całym lumpenproletariatem i kompanią rezerwy, oraz na to że nie śpię od 3.30 wczoraj. Nie jest to jednak powód, aby sobie z kogoś szydzić, czy tez odreagowywać sobie na kimś.
    Czekam dalej na przekonujące argumenty, bo jak na razie to tylko bijesz pianę.
    http://www.doczu.pl

  9. #9
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Tak się składa, że dwie osoby zajmują się PAN parksem w Bieszczadach. Proponuję abyś sam porozmawiał z nimi. Na mojej stronie jest baner Dzikiej Przyrody i namiary.
    Może inaczej Ci odpowiem. Co to jest zrównoważony rozwój sam wiesz. Może odpowiem Ci jak ja to rozumiem i jak to przedstawiam turystom. Skrutowo. Chodzi o to aby to fenomenalna przyroda przetrwała dla następnych pokoleń. Aby to co wyróżnia nasz region czyli kraina dolin nie uległa wtórnej sukcesji. Aby zachować ostatnie pozostałości karpackiej puszczy, aby chronić ptaki i ssaki puszczańskie tak charakterystyczne dla naszego regionu i jednocześnie pozwolić na normalną egzystencję tutejszym mieszkańcom. Rozwój Bieszczadów musi odbywać się poprzez poszanowanie przyrody, zapewnienie jej ochrony, a motorem tego rozwoju ma być zrównoważona turystyka czytaj turystyka nie degenerująca przyrody. Jest to karkołomne przedsięwzięcie. Cieszę się, że w tym pomagają nam nazwijmy to obcy. Certyfikat PANparks jest gwarantem bardzo wysokiej jakości świadczonych usług które to usługi nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Scertyfikowane obiekty np. nie odprowadzają ścieków do rzeki, segregują śmieci, stosują naturalne produkty itd. To niby mało ale u nas to niekiedy należy do rzadkości.
    Poproś w ośrodku edukacyjnym w Lutowiskach aby wysłano Ci materiały np plan rozwoju BdPN, opracowywane koncepcje które pozwoląą Ci się zorientować w temacie.

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Witaj
    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Scertyfikowane obiekty np. nie odprowadzają ścieków do rzeki,
    Jak już to certyfikowane, ale jak nie do rzek to gdzie?

    Cytat Zamieszczone przez lucyna
    Certyfikat PANparks jest gwarantem bardzo wysokiej jakości świadczonych usług które to usługi nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne
    Zapewne ze względu na ograniczoną dostępność turystów polskich.

    A tak na marginesie - ktoś pytał dlaczego nie polska firma
    "PAN Parks stanowi wspólną inicjatywę Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF) oraz holenderskiej firmy turystycznej „Molecaten”, a siedziba Fundacji mieści się w Györ na Węgrzech."
    Pamiętajmy, że jest to fundacja.

    Fajowsko się porobiło

    Pozdrówka

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •